Krzywa cukrowa - normy, badanie, jak się przygotować i interpretacja wyników
Anna Posmykiewicz

Krzywa cukrowa - normy, badanie, jak się przygotować i interpretacja wyników

Krzywa cukrowa- co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Krzywa cukrowa to inaczej doustny test obciążenia glukozą, czasami bywa ona też nazywana krzywą glikemiczną. Jest to badanie, które wykonywane jest u osób, u których istnieje podejrzenie rozwoju cukrzycy, jak również u kobiet w ciąży jako obowiązkowe badanie przesiewowe wykonywane pod kątem rozpoznania ewentualnej cukrzycy ciążowej, która tak naprawdę może rozwinąć się u każdej kobiety.

Jak wygląda badanie krzywej cukrowej? Jak należy przygotować się do badania krzywej cukrowej?

Doustny test obciążenia glukozą jest zwykłym badaniem laboratoryjnym, które można wykonać w każdej poradni POZ w której pielęgniarki pobierają krew do badań.

Na badanie krzywej cukrowej należy zgłosić się na czczo z samego rana- ostatni posiłek powinno się zjeść na 12 godzin przed planowanym terminem badania. Ponadto, na dobę przed badaniem pacjent nie powinien również pić alkoholu, palić papierosów ani podejmować bardzo dużego wysiłku fizycznego- dzięki temu bowiem wynik badania krzywej cukrowej będzie najbardziej wiarygodny.

Należy pamiętać też o tym, że na trzy dni przed planowanym badaniem krzywej cukrowej, oczywiście w miarę możliwości, należy odstawić leki, które mogą mieć wpływ na gospodarkę węglowodanową naszego organizmu, do leków tych zalicza się miedzy innymi glikokortykosteroidy, leki moczopędne czy też doustne leki antykoncepcyjne. Również na trzy dni przed datą wykonania doustnego testu obciążenia glukozą należy spożywać normalne posiłki, takie, które również zawierają węglowodany, nie ma konieczności wprowadzania specjalnej diety, bowiem to mogłoby z kolei zafałszować wyniki badania. 

Badanie krzywej cukrowej- jak wygląda sam przebieg badania?

Pacjent, który zgłasza się na badanie krzywej cukrowej, musi przyjść na nie z 75 gramami glukozy kupionej w aptece, małą butelką wody mineralnej oraz własnym kubkiem. Cała glukoza jest rozpuszczana przez pielęgniarki, które będą pobierać krew, w 300 ml wody. Pierwsze oznaczenie glukozy z krwi wykonuje się jeszcze zanim pacjent zacznie pić roztwór glukozy. Po pobraniu pierwszej próbki krwi pacjent, który zgłosił się na badanie krzywej cukrowej, musi wypić przygotowany roztwór glukozy. Ważne jest, aby nie wypił go jednym haustem, tylko aby w przeciągu pięciu minut, wypijał go małymi łyczkami.

Ponieważ roztwór ten jest naprawdę bardzo słodki, u niektórych pacjentów picie go może wywoływać odruch wymiotny, dlatego też dopuszczalne jest, aby do przygotowanego roztworu glukozy wcisnąć połówkę cytryny - nie wpłynie to w żaden sposób na wynik badania.

Po wypiciu roztworu glukozy pacjent musi czekać w poradni na kolejne pobrania krwi, nie wolno mu opuszczać przychodni ani tym bardziej w żaden sposób obciążać organizmu. Kolejną próbkę krwi pacjent ma pobieraną po godzinie, a następnie jeszcze jedną po upływie 120 minut. Po tym czasie pacjent może już opuścić poradnie. Po wynik badania zazwyczaj można zgłosić się już następnego dnia. 

Powiązane produkty

Jak należy interpretować wyniki badania krzywej cukrowej? Jakie są normy badania krzywej cukrowej?

Prawidłowe stężenie glukozy w próbce krwi pobranej na czczo powinno mieścić się w graniach 70-99 mg/dl. Wynik badania krzywej cukrowej jest prawidłowy, jeśli poziom glukozy w 120 minucie po wypiciu roztworu glukozy będzie mniejszy niż 140 mg/dl. Jeśli poziom glukozy po tym upływie czasu będzie mieścił się w przedziale od 140 mg/dl do 199 mg/dl, wtedy będzie można rozpoznać nietolerancję węglowodanów, czyli stan, który stanowi zagrożenie rozwoju u pacjenta cukrzycy. Natomiast, jeśli w 120 minucie od wypicia roztworu poziom glukozy w krwi pacjenta osiąga wartość 200 mg/dl lub więcej, wtedy lekarz już z całą pewnością może rozpoznać u pacjenta cukrzyce.

Dowiedz się, jakie są normy dla poziomu cukru we krwi.

Badanie krzywej cukrowej w ciąży - po co jest wykonywane?

Badanie krzywej cukrowej w ciąży jest badaniem przesiewowym, które ma za zadanie wykryć ewentualną cukrzyce ciążową, która tak naprawdę może rozwinąć się u każdej ciężarnej kobiety, nawet jeśli przed ciążą nigdy nie miała ona żadnych problemów z poziomami glukozy w krwi. Badanie krzywej cukrowej w okresie ciąży wykonywane jest zawsze pomiędzy 24 a 28 tygodniem trwania ciąży.

Na czym polega to badanie? Czy badanie krzywej cukrowej w ciąży różni się od badania krzywej cukrowej od innych osób?

Badanie krzywej cukrowej w okresie ciąży wygląda praktycznie tak samo, jak u innych osób-  polega ono bowiem na oznaczeniu poziomu glukozy w krwi kobiety ciężarnej na czczo, a następnie po przyjęciu dużej dawki glukozy. W praktyce kobieta ciężarna na badanie musi zgłosić się rano na czczo, ma wtedy pobieraną przez pielęgniarkę po raz pierwszy krew. Po tym pobraniu kobieta musi wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody. Ważne jest, aby nie wypijać całej szklanki jednym haustem, a pić roztwór glukozy powoli, małymi łykami. Ponieważ roztwór ten jest bardzo słodki, nie każda kobieta jest w stanie stolerować aż tak dużą słodycz i jego picie może wywoływać u niej odruch wymiotny. Dlatego dopuszczalne jest, aby do roztworu wcisnąć pół cytryny. Po wypiciu roztworu glukozy kobieta musi poczekać na kolejne pobranie krwi, które najpierw wykonuje się po jednej godzinie od wypicia roztworu glukozy, a kolejne po dwóch godzinach od wypicia słodkiego roztworu glukozy. Dzięki temu będzie wiadomo, jak bardzo wzrosło stężenie glukozy po spożyciu dużej jej ilości oraz czy w związku z tym istnieje powód do niepokoju i konieczność dalszej, ewentualnej diagnostyki. 

Badanie krzywej cukrowej to proste badanie, dzięki któremu można już bez żadnych wątpliwości zdiagnozować u pacjenta cukrzycę, a u kobiety ciężarnej- cukrzycę ciążową. Dzięki temu możliwe jest włączenie właściwego leczenia, dzięki któremu pacjent będzie czuł się lepiej, a cukrzyca nie będzie wywoływała „spustoszenia” w jego organizmie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

    Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • CRP – co oznacza CRP wysokie, a co CRP niskie? O jakich chorobach może świadczyć podwyższone CRP?

    Białko C-reaktywne (CRP) to białko ostrej fazy, stanowiące czuły i szybki marker stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek wskutek martwicy, urazu lub infekcji. Oznaczenie poziomu CRP jest wskazane w diagnostyce i monitorowaniu terapii stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, chorób o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym oraz zawału serca. Badanie stężenia CRP pozwala również na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z grupy ryzyka.

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

    Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij