Krzywa cukrowa - normy, badanie, jak się przygotować i interpretacja wyników
Krzywa cukrowa- co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Krzywa cukrowa to inaczej doustny test obciążenia glukozą, czasami bywa ona też nazywana krzywą glikemiczną. Jest to badanie, które wykonywane jest u osób, u których istnieje podejrzenie rozwoju cukrzycy, jak również u kobiet w ciąży jako obowiązkowe badanie przesiewowe wykonywane pod kątem rozpoznania ewentualnej cukrzycy ciążowej, która tak naprawdę może rozwinąć się u każdej kobiety.
Jak wygląda badanie krzywej cukrowej? Jak należy przygotować się do badania krzywej cukrowej?
Doustny test obciążenia glukozą jest zwykłym badaniem laboratoryjnym, które można wykonać w każdej poradni POZ w której pielęgniarki pobierają krew do badań.
Należy pamiętać też o tym, że na trzy dni przed planowanym badaniem krzywej cukrowej, oczywiście w miarę możliwości, należy odstawić leki, które mogą mieć wpływ na gospodarkę węglowodanową naszego organizmu, do leków tych zalicza się miedzy innymi glikokortykosteroidy, leki moczopędne czy też doustne leki antykoncepcyjne. Również na trzy dni przed datą wykonania doustnego testu obciążenia glukozą należy spożywać normalne posiłki, takie, które również zawierają węglowodany, nie ma konieczności wprowadzania specjalnej diety, bowiem to mogłoby z kolei zafałszować wyniki badania.
Badanie krzywej cukrowej- jak wygląda sam przebieg badania?
Pacjent, który zgłasza się na badanie krzywej cukrowej, musi przyjść na nie z 75 gramami glukozy kupionej w aptece, małą butelką wody mineralnej oraz własnym kubkiem. Cała glukoza jest rozpuszczana przez pielęgniarki, które będą pobierać krew, w 300 ml wody. Pierwsze oznaczenie glukozy z krwi wykonuje się jeszcze zanim pacjent zacznie pić roztwór glukozy. Po pobraniu pierwszej próbki krwi pacjent, który zgłosił się na badanie krzywej cukrowej, musi wypić przygotowany roztwór glukozy. Ważne jest, aby nie wypił go jednym haustem, tylko aby w przeciągu pięciu minut, wypijał go małymi łyczkami.
Po wypiciu roztworu glukozy pacjent musi czekać w poradni na kolejne pobrania krwi, nie wolno mu opuszczać przychodni ani tym bardziej w żaden sposób obciążać organizmu. Kolejną próbkę krwi pacjent ma pobieraną po godzinie, a następnie jeszcze jedną po upływie 120 minut. Po tym czasie pacjent może już opuścić poradnie. Po wynik badania zazwyczaj można zgłosić się już następnego dnia.
Jak należy interpretować wyniki badania krzywej cukrowej? Jakie są normy badania krzywej cukrowej?
Prawidłowe stężenie glukozy w próbce krwi pobranej na czczo powinno mieścić się w graniach 70-99 mg/dl. Wynik badania krzywej cukrowej jest prawidłowy, jeśli poziom glukozy w 120 minucie po wypiciu roztworu glukozy będzie mniejszy niż 140 mg/dl. Jeśli poziom glukozy po tym upływie czasu będzie mieścił się w przedziale od 140 mg/dl do 199 mg/dl, wtedy będzie można rozpoznać nietolerancję węglowodanów, czyli stan, który stanowi zagrożenie rozwoju u pacjenta cukrzycy. Natomiast, jeśli w 120 minucie od wypicia roztworu poziom glukozy w krwi pacjenta osiąga wartość 200 mg/dl lub więcej, wtedy lekarz już z całą pewnością może rozpoznać u pacjenta cukrzyce.
Dowiedz się, jakie są normy dla poziomu cukru we krwi.
Badanie krzywej cukrowej w ciąży - po co jest wykonywane?
Badanie krzywej cukrowej w ciąży jest badaniem przesiewowym, które ma za zadanie wykryć ewentualną cukrzyce ciążową, która tak naprawdę może rozwinąć się u każdej ciężarnej kobiety, nawet jeśli przed ciążą nigdy nie miała ona żadnych problemów z poziomami glukozy w krwi. Badanie krzywej cukrowej w okresie ciąży wykonywane jest zawsze pomiędzy 24 a 28 tygodniem trwania ciąży.
Na czym polega to badanie? Czy badanie krzywej cukrowej w ciąży różni się od badania krzywej cukrowej od innych osób?
Badanie krzywej cukrowej w okresie ciąży wygląda praktycznie tak samo, jak u innych osób- polega ono bowiem na oznaczeniu poziomu glukozy w krwi kobiety ciężarnej na czczo, a następnie po przyjęciu dużej dawki glukozy. W praktyce kobieta ciężarna na badanie musi zgłosić się rano na czczo, ma wtedy pobieraną przez pielęgniarkę po raz pierwszy krew. Po tym pobraniu kobieta musi wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody. Ważne jest, aby nie wypijać całej szklanki jednym haustem, a pić roztwór glukozy powoli, małymi łykami. Ponieważ roztwór ten jest bardzo słodki, nie każda kobieta jest w stanie stolerować aż tak dużą słodycz i jego picie może wywoływać u niej odruch wymiotny. Dlatego dopuszczalne jest, aby do roztworu wcisnąć pół cytryny. Po wypiciu roztworu glukozy kobieta musi poczekać na kolejne pobranie krwi, które najpierw wykonuje się po jednej godzinie od wypicia roztworu glukozy, a kolejne po dwóch godzinach od wypicia słodkiego roztworu glukozy. Dzięki temu będzie wiadomo, jak bardzo wzrosło stężenie glukozy po spożyciu dużej jej ilości oraz czy w związku z tym istnieje powód do niepokoju i konieczność dalszej, ewentualnej diagnostyki.