28. tydzień ciąży – waga, wygląd i ułożenie dziecka
Tydzień 28. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 27 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 25 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 28. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 27 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 28. tygodnia ciąży?
Co słychać u dziecka w 28. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 28–tygodniowy płód waży średnio 1150 g i ma 38 cm długości.
Ciało dziecka nabiera powoli takich proporcji, jakie będzie miało po porodzie. W 28. tygodniu dziecko ma już mało miejsca w macicy, dlatego jego ruchy bywają wyczuwalne i czasem bardzo szczupłym mamom przeszkadzają lub nawet są bolesne.
Dziecko na tym etapie rozwoju płodowego zaczyna mieć marzenia senne z fazą REM (na USG 4D widać szybkie ruchy gałek ocznych podczas spania – REM, rapid eye movement). Mimo iż produkcja surfaktantu rozpoczyna się około 24. tygodnia ciąży, teraz woreczki końcowe płuc produkują go znacznie więcej – na tyle, aby w razie ewentualnego porodu przedwczesnego płód był w stanie przeżyć poza organizmem mamy. Surfaktant to substancja regulująca napięcie powierzchniowe tkanki płucnej i przez to umożliwiająca wymianę gazową w płucach.
Co słychać u ciężarnej w 28. tygodniu ciąży?
Dno macicy znajduje się już 3 palce powyżej pępka. Licząc od spojenia łonowego, macica ma ok. 28 cm. W ciąży fizjologicznej od początku ciąży do tego okresu kobieta powinna przybrać około 7–11 kg.
Zalecenia dla mamy to oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja rekomendowana przez lekarza, wizyty u ginekologa. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza lub położną.
Co u taty?
Remont już trwa? Jeśli nie, to może powinien się właśnie zaczynać. Kontynuuj ciągłe wspieranie mamy twojego potomka! Z dobrych rad – kup jej długą łyżkę do butów. Proporcjonalnie do wielkości brzucha narasta problem z zakładaniem i wiązaniem butów – łyżka powinna trochę pomóc.
Dieta i suplementy
Pamiętaj o dobrym odżywianiu się oraz o tym, że zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy zmienia się wraz z biegiem ciąży – zgodnie z zaleceniami PTGiP należy stosować różne dawki różnych substancji w poszczególnych trymestrach ciąży. Zmieniać suplementy powinno się co trymestr i należy je przyjmować podczas całego okresu karmienia piersią. Makro- i mikroelementy zostały opisane w artykułach opisujących tygodnie z I trymestru ciąży.
Dowiedz się więcej o suplementacji w czasie ciąży – zajrzyj do poradnika: Suplementacja w ciąży – jak się w tym połapać?