28. tydzień ciąży – waga, wygląd i ułożenie dziecka
Łukasz Stelmaszczyk

28. tydzień ciąży – waga, wygląd i ułożenie dziecka

Tydzień 28. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 27 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 25 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 28. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 27 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 28. tygodnia ciąży?

Co słychać u dziecka w 28. tygodniu ciąży?

infografika rozwój dziecka w 28. tygodniu ciąży

Według siatek centylowych 28–tygodniowy płód waży średnio 1150 g i ma 38 cm długości.

Ciało dziecka nabiera powoli takich proporcji, jakie będzie miało po porodzie. W 28. tygodniu dziecko ma już mało miejsca w macicy, dlatego jego ruchy bywają wyczuwalne i czasem bardzo szczupłym mamom przeszkadzają lub nawet są bolesne.

infografika sen dziecka w 28. tygodniu ciąży

Dziecko na tym etapie rozwoju płodowego zaczyna mieć marzenia senne z fazą REM (na USG 4D widać szybkie ruchy gałek ocznych podczas spania – REM, rapid eye movement). Mimo iż produkcja surfaktantu rozpoczyna się około 24. tygodnia ciąży, teraz woreczki końcowe płuc produkują go znacznie więcej – na tyle, aby w razie ewentualnego porodu przedwczesnego płód był w stanie przeżyć poza organizmem mamy. Surfaktant to substancja regulująca napięcie powierzchniowe tkanki płucnej i przez to umożliwiająca wymianę gazową w płucach.

Na tym etapie w razie zagrożenia porodem przedwczesnym podaje się dziecku sterydy, aby przyspieszyć rozwój jego układu oddechowego (m.in. przez zwiększenie i przyspieszenie produkcji surfaktantu).

Co słychać u ciężarnej w 28. tygodniu ciąży?

infografika zalecenia dla ciężarnej w 28. tygodniu ciąży

Dno macicy znajduje się już 3 palce powyżej pępka. Licząc od spojenia łonowego, macica ma ok. 28 cm. W ciąży fizjologicznej od początku ciąży do tego okresu kobieta powinna przybrać około 7–11 kg.

Od 28. tygodnia (czasami 2–3 tygodnie później) zaczniesz chodzić do ginekologa co 2 tygodnie.

Zalecenia dla mamy to oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja rekomendowana przez lekarza, wizyty u ginekologa. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza lub położną.

Powiązane produkty

Co u taty?

Remont już trwa? Jeśli nie, to może powinien się właśnie zaczynać. Kontynuuj ciągłe wspieranie mamy twojego potomka! Z dobrych rad – kup jej długą łyżkę do butów. Proporcjonalnie do wielkości brzucha narasta problem z zakładaniem i wiązaniem butów – łyżka powinna trochę pomóc.

Dieta i suplementy

Pamiętaj o dobrym odżywianiu się oraz o tym, że zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy zmienia się wraz z biegiem ciąży – zgodnie z zaleceniami PTGiP należy stosować różne dawki różnych substancji w poszczególnych trymestrach ciąży. Zmieniać suplementy powinno się co trymestr i należy je przyjmować podczas całego okresu karmienia piersią. Makro- i mikroelementy zostały opisane w artykułach opisujących tygodnie z I trymestru ciąży.

Dowiedz się więcej o suplementacji w czasie ciąży – zajrzyj do poradnika: Suplementacja w ciąży – jak się w tym połapać?

przycisk pobierz infografikę

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  • Plamienie implantacyjne w ciąży – czy jest groźne?

    Ciąża to czas pełen emocji, pytań i niepewności – szczególnie na jej wczesnym etapie. Jednym z objawów, które mogą zaniepokoić przyszłą mamę, jest plamienie implantacyjne. Czym jest plamienie implantacyjne? Czy może być powodem do zmartwień?

  • Metody antykoncepcji – rodzaje, skuteczność i jak wybrać najlepszą dla siebie

    Antykoncepcja jest jednym z najważniejszych zagadnień zdrowotnych i społecznych, odgrywającym kluczową rolę w życiu osób aktywnych seksualnie. W kontekście planowania rodziny oraz odpowiedzialnego podejścia do prokreacji coraz więcej osób poszukuje skutecznych i bezpiecznych metod zapobiegania ciąży. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, preferencje dotyczące komfortu stosowania oraz plany na przyszłość. Istnieje wiele różnorodnych metod, które różnią się zarówno pod względem skuteczności, jak i potencjalnych skutków ubocznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl