28. tydzień ciąży – waga, wygląd i ułożenie dziecka
Łukasz Stelmaszczyk

28. tydzień ciąży – waga, wygląd i ułożenie dziecka

Tydzień 28. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 27 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 25 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 28. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 27 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 28. tygodnia ciąży?

Co słychać u dziecka w 28. tygodniu ciąży?

Według siatek centylowych 28–tygodniowy płód waży średnio 1150 g i ma 38 cm długości.

Ciało dziecka nabiera powoli takich proporcji, jakie będzie miało po porodzie. W 28. tygodniu dziecko ma już mało miejsca w macicy, dlatego jego ruchy bywają wyczuwalne i czasem bardzo szczupłym mamom przeszkadzają lub nawet są bolesne.

Dziecko na tym etapie rozwoju płodowego zaczyna mieć marzenia senne z fazą REM (na USG 4D widać szybkie ruchy gałek ocznych podczas spania – REM, rapid eye movement). Mimo iż produkcja surfaktantu rozpoczyna się około 24. tygodnia ciąży, teraz woreczki końcowe płuc produkują go znacznie więcej – na tyle, aby w razie ewentualnego porodu przedwczesnego płód był w stanie przeżyć poza organizmem mamy. Surfaktant to substancja regulująca napięcie powierzchniowe tkanki płucnej i przez to umożliwiająca wymianę gazową w płucach.

Na tym etapie w razie zagrożenia porodem przedwczesnym podaje się dziecku sterydy, aby przyspieszyć rozwój jego układu oddechowego (m.in. przez zwiększenie i przyspieszenie produkcji surfaktantu).

Co słychać u ciężarnej w 28. tygodniu ciąży?

Dno macicy znajduje się już 3 palce powyżej pępka. Licząc od spojenia łonowego, macica ma ok. 28 cm. W ciąży fizjologicznej od początku ciąży do tego okresu kobieta powinna przybrać około 7–11 kg.

Od 28. tygodnia (czasami 2–3 tygodnie później) zaczniesz chodzić do ginekologa co 2 tygodnie.

Zalecenia dla mamy to oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja rekomendowana przez lekarza, wizyty u ginekologa. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza lub położną.

Polecane dla Ciebie

Co u taty?

Remont już trwa? Jeśli nie, to może powinien się właśnie zaczynać. Kontynuuj ciągłe wspieranie mamy twojego potomka! Z dobrych rad – kup jej długą łyżkę do butów. Proporcjonalnie do wielkości brzucha narasta problem z zakładaniem i wiązaniem butów – łyżka powinna trochę pomóc.

Dieta i suplementy

Pamiętaj o dobrym odżywianiu się oraz o tym, że zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy zmienia się wraz z biegiem ciąży – zgodnie z zaleceniami PTGiP należy stosować różne dawki różnych substancji w poszczególnych trymestrach ciąży. Zmieniać suplementy powinno się co trymestr i należy je przyjmować podczas całego okresu karmienia piersią. Makro- i mikroelementy zostały opisane w artykułach opisujących tygodnie z I trymestru ciąży.

Dowiedz się więcej o suplementacji w czasie ciąży – zajrzyj do poradnika: Suplementacja w ciąży – jak się w tym połapać?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij