24. tydzień ciąży – jak wygląda i co potrafi dziecko? Zalecenia dla mamy
Łukasz Stelmaszczyk

24. tydzień ciąży – jak wygląda i co potrafi dziecko? Zalecenia dla mamy

Kolejny tydzień ciąży przed wami. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 24. tygodnia ciąży? Tydzień 24. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 23 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 21 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 24 tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 23 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6).

Co słychać u dziecka w 24. tygodniu ciąży?

Według siatek centylowych 24–tygodniowy płód waży średnio 660 g i ma 32 cm długości.

Ruchy dziecka stają się coraz bardziej energiczne, ale również bardziej skoordynowane. Na badaniu USG 2D, a tym bardziej na badaniu USG 3D/4D, widać, jak dziecko połyka wody płodowe czy ssie kciuk. Widać też, jak robi miny, ziewa. Na USG da się zauważyć, kiedy dziecko ma czkawkę, ale na tym etapie ciąży kobieta powoli sama to czuje i umie rozpoznać.

Co słychać u ciężarnej w 24. tygodniu ciąży?

W prawidłowej ciąży właśnie około 24. tygodnia dno macicy dochodzi do pępka. Brzuch jest coraz większy – należy pamiętać o kremach na rozstępy.

Kobieta powinna unikać leżenia płasko na plecach – dozwolona jest pozycja półsiedząca, najlepiej z lekko uniesionymi na kocu czy poduszce nogami. Najlepsza dla dziecka pozycja do spania mamy to jej lewy bok. W przespaniu całej nocy w takiej pozycji mogą pomóc specjalne poduszki w kształcie długich wałków lub rogali.

Zalecenia dla mamy to oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z kalendarzem ciąży. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza.

Polecane dla Ciebie

Tata w szkole rodzenia

Panowie, pierwsze zajęcia w szkole rodzenia tuż-tuż, nie nastawiajcie się do nich z góry negatywnie. Nawet jeśli macie przekonanie, że to kompletna nuda, lepiej zacisnąć zęby i z uśmiechem na twarzy udać się na zajęcia. Jeśli traficie na takie dobrze prowadzone, będziecie z pewnością bardzo pozytywnie zaskoczeni. A nawet jeśli nie, to będziecie mieć chociaż współtowarzyszy niedoli…

Czas na kolejne badania

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej między 24. a 26. tygodniem ciąży (a według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego między 24. a 28. tygodniem) u kobiety będącej w fizjologicznej ciąży należy wykonać badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy – pełna nazwa tego badania to test doustnego obciążenia glukozą (OGTT). Jest to kilkuetapowe badanie.

Na początku należy pobrać krew od ciężarnej będącej na czczo i oznaczyć w niej poziom glukozy. Następnie w ciągu 5 minut kobieta musi wypić 75 g glukozy rozpuszczone w ok. 300 ml wody. Kolejno po 60 i 120 minutach od wypicia płynu należy ponownie pobrać krew i oznaczyć stężenie glukozy w osoczu ciężarnej.

Cukrzycę rozpoznaje się, gdy spełnione jest co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  1. Glikemia na czczo między 92 a 125 mg/dl (5,1–6,9 mmol/l).
  2. Glikemia po 1 godzinie OGTT ≥ 180 mg/dl (10 mmol/l).
  3. Glikemia po 2 godzinie OGTT między 153 a 199 mg/dl (8,5–11,0 mmol/l).

Gdy ciąża jest prowadzona przez położną, między 24. a 26. tygodniem należy skonsultować się z lekarzem położnikiem.

Kiedy wykonuje się OGTT wcześniej?

Zdarza się, że lekarz zleci wykonanie OGTT dużo wcześniej niż w 24. tygodniu ciąży. Zazwyczaj podyktowane jest to nieprawidłowym wynikiem glukozy na czczo oznaczanym na samym początku ciąży.

Inne czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej to:

  • cukrzyca ciążowa zdiagnozowana w poprzednich ciążach,
  • wiek powyżej 35 lat,
  • otyłość lub nadwaga,
  • nadciśnienie tętnicze sprzed ciąży,
  • urodzenie 2 lub więcej dzieci,
  • urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg,
  • urodzenie dziecka z wadą rozwojową,
  • zgony wewnątrzmaciczne w wywiadzie,
  • występowanie w rodzinie cukrzycy typu 2,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • rozpoznana insulinooporność.

Cukrzyca ciążowa a cukrzyca w ciąży

Choć terminy te brzmią podobnie, w rzeczywistości są zupełnie innymi jednostkami chorobowymi.

Cukrzyca ciążowa (gestational diabetes mellitus – GDM) to zaburzenie tolerancji węglowodanów, rozpoznane po raz pierwszy w ciąży (zazwyczaj między 24. a 28. tygodniem ciąży, czasem wcześniej), typowo mija wraz z porodem. Cukrzyca w ciąży, inaczej zwana cukrzycą przedciążową (pregestational diabetes mellitus – PGDM) to cukrzyca, która została rozpoznana zanim kobieta zaszła w ciążę, niezależnie od jej typu (typ 1, typ 2).

​Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować skórę w ciąży — przeczytaj: Ciąża — postępowanie pielęgnacyjne i zakazy kosmetyczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij