24. tydzień ciąży – jak wygląda i co potrafi dziecko? Zalecenia dla mamy
Łukasz Stelmaszczyk

24. tydzień ciąży – jak wygląda i co potrafi dziecko? Zalecenia dla mamy

Kolejny tydzień ciąży przed wami. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 24. tygodnia ciąży? Tydzień 24. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 23 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 21 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 24 tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 23 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6).

Co słychać u dziecka w 24. tygodniu ciąży?

Według siatek centylowych 24–tygodniowy płód waży średnio 660 g i ma 32 cm długości.

Ruchy dziecka stają się coraz bardziej energiczne, ale również bardziej skoordynowane. Na badaniu USG 2D, a tym bardziej na badaniu USG 3D/4D, widać, jak dziecko połyka wody płodowe czy ssie kciuk. Widać też, jak robi miny, ziewa. Na USG da się zauważyć, kiedy dziecko ma czkawkę, ale na tym etapie ciąży kobieta powoli sama to czuje i umie rozpoznać.

Co słychać u ciężarnej w 24. tygodniu ciąży?

W prawidłowej ciąży właśnie około 24. tygodnia dno macicy dochodzi do pępka. Brzuch jest coraz większy – należy pamiętać o kremach na rozstępy.

Kobieta powinna unikać leżenia płasko na plecach – dozwolona jest pozycja półsiedząca, najlepiej z lekko uniesionymi na kocu czy poduszce nogami. Najlepsza dla dziecka pozycja do spania mamy to jej lewy bok. W przespaniu całej nocy w takiej pozycji mogą pomóc specjalne poduszki w kształcie długich wałków lub rogali.

Zalecenia dla mamy to oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z kalendarzem ciąży. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza.

Powiązane produkty

Tata w szkole rodzenia

Panowie, pierwsze zajęcia w szkole rodzenia tuż-tuż, nie nastawiajcie się do nich z góry negatywnie. Nawet jeśli macie przekonanie, że to kompletna nuda, lepiej zacisnąć zęby i z uśmiechem na twarzy udać się na zajęcia. Jeśli traficie na takie dobrze prowadzone, będziecie z pewnością bardzo pozytywnie zaskoczeni. A nawet jeśli nie, to będziecie mieć chociaż współtowarzyszy niedoli…

Czas na kolejne badania

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej między 24. a 26. tygodniem ciąży (a według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego między 24. a 28. tygodniem) u kobiety będącej w fizjologicznej ciąży należy wykonać badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy – pełna nazwa tego badania to test doustnego obciążenia glukozą (OGTT). Jest to kilkuetapowe badanie.

Na początku należy pobrać krew od ciężarnej będącej na czczo i oznaczyć w niej poziom glukozy. Następnie w ciągu 5 minut kobieta musi wypić 75 g glukozy rozpuszczone w ok. 300 ml wody. Kolejno po 60 i 120 minutach od wypicia płynu należy ponownie pobrać krew i oznaczyć stężenie glukozy w osoczu ciężarnej.

Cukrzycę rozpoznaje się, gdy spełnione jest co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  1. Glikemia na czczo między 92 a 125 mg/dl (5,1–6,9 mmol/l).
  2. Glikemia po 1 godzinie OGTT ≥ 180 mg/dl (10 mmol/l).
  3. Glikemia po 2 godzinie OGTT między 153 a 199 mg/dl (8,5–11,0 mmol/l).

Gdy ciąża jest prowadzona przez położną, między 24. a 26. tygodniem należy skonsultować się z lekarzem położnikiem.

Kiedy wykonuje się OGTT wcześniej?

Zdarza się, że lekarz zleci wykonanie OGTT dużo wcześniej niż w 24. tygodniu ciąży. Zazwyczaj podyktowane jest to nieprawidłowym wynikiem glukozy na czczo oznaczanym na samym początku ciąży.

Inne czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej to:

  • cukrzyca ciążowa zdiagnozowana w poprzednich ciążach,
  • wiek powyżej 35 lat,
  • otyłość lub nadwaga,
  • nadciśnienie tętnicze sprzed ciąży,
  • urodzenie 2 lub więcej dzieci,
  • urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg,
  • urodzenie dziecka z wadą rozwojową,
  • zgony wewnątrzmaciczne w wywiadzie,
  • występowanie w rodzinie cukrzycy typu 2,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • rozpoznana insulinooporność.

Cukrzyca ciążowa a cukrzyca w ciąży

Choć terminy te brzmią podobnie, w rzeczywistości są zupełnie innymi jednostkami chorobowymi.

Cukrzyca ciążowa (gestational diabetes mellitus – GDM) to zaburzenie tolerancji węglowodanów, rozpoznane po raz pierwszy w ciąży (zazwyczaj między 24. a 28. tygodniem ciąży, czasem wcześniej), typowo mija wraz z porodem. Cukrzyca w ciąży, inaczej zwana cukrzycą przedciążową (pregestational diabetes mellitus – PGDM) to cukrzyca, która została rozpoznana zanim kobieta zaszła w ciążę, niezależnie od jej typu (typ 1, typ 2).

​Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować skórę w ciąży — przeczytaj: Ciąża — postępowanie pielęgnacyjne i zakazy kosmetyczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy i jak go poprawnie wykonać?

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij