Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?
Julia Krupińska

Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Według badania Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej z problemem zaburzeń erekcji boryka się około 4% mężczyzn w wieku poniżej 30 lat, 9% w wieku 31–40 lat, 25% w grupie 41–50 lat, 37% w wieku 51–60 lat. Szacuje się, że po 60. roku życia problem może dotyczyć już co najmniej połowy mężczyzn. Jednak w wyniku błędnej świadomości, że jest to nieuchronne zjawisko pogłębiające się z wiekiem, panowie ukrywają swoją dolegliwość, nie zgłaszają się do lekarza i nie szukają pomocy. W pracy dr. Michała Rabijewskiego z Kliniki Endokrynologii CMKP w Warszawie na łamach „Przeglądu Urologicznego” można przeczytać, że w Polsce 1,5 mln mężczyzn po 35. roku życia cierpi na takie dolegliwości, z czego jedynie około 15% idzie z tym problemem do gabinetu lekarskiego.

Zaburzenie erekcji jest najczęstszym problemem seksualnym wśród mężczyzn. Oznacza brak wzwodu lub trudność jego utrzymania w stopniu wystarczającym do satysfakcjonującego stosunku płciowego. 

Zaburzenia erekcji w młodym wieku — stres, zmęczenie i hormony

Kwestie psychologiczne są najczęstszą przyczyną problemów z erekcją u mężczyzn poniżej 35 lat. Najczęściej, czego dowodzą np. wyniki badania „Seksualność Polaków 2017” prof. Zbigniewa Izdebskiego, ich podłożem jest stres i zmęczenie. Aż 20% mężczyzn wskazywało te czynniki jako najbardziej utrudniające odbycie stosunku seksualnego. Dane są alarmujące, bo informują, że zaburzenia erekcji dotykają coraz częściej młodych mężczyzn. Panowie mogą mieć problemy ze wzwodem również w wyniku utraty pewności siebie w sypialni, niskiej samooceny, zaburzeń i chorób psychicznych (lęków, depresji) albo braku intymności czy lęku przed ciążą. 

Jeszcze do niedawna podczas diagnostyki nie brano niemal w ogóle pod uwagę czynników psychologicznych, skupiając się na leczeniu chirurgicznym lub podawaniu leków. Znamienne jest to, że najistotniejszy powód spośród czynników psychicznych utrudniających seks, jakim był do niedawna lęk przed ciążą, ustąpił dzisiaj miejsca stresowi i przemęczeniu. Mężczyzna z takimi problemami powinien zastanowić się nad tym, czy nie ma skłonności do przygnębienia, depresji, czy się nie przepracowuje i jedyne, o czym codziennie wieczorem marzy to spokojny sen. Niektórych panów przytłacza też stres wynikający z zadań, które stoją przed nimi każdego dnia. Przeanalizowanie tych kwestii może pomóc w znalezieniu przyczyn trudności w sferze seksualnej.

Seksuolodzy podkreślają, że jeśli młody mężczyzna dba o siebie, nie odczuwa większego stresu lub poprawił swoje nawyki, a mimo to zaburzenia erekcji narastają, konieczne jest przeprowadzenie badań, zwłaszcza hormonalnych. Nierzadko trudność w spełnianiu się w sypialni swój początek ma w niezdiagnozowanych problemach zdrowotnych na tle hormonalnym: chorej tarczycy, cukrzycy, hipogonadyzmie lub hipoprolaktynemii. Dlatego mężczyzna zauważający u siebie problemy z utrzymaniem wzwodu powinien wykonać badania oznaczające poziom testosteronu, hormonu luteinizującego, prolaktyny, hormonu tyreotropowego (TSH), a także badanie na stężenie glukozy. Zaburzenia hormonalne w młodym wieku mogą też powodować przerost prostaty, co utrudnia erekcję. Obowiązkowo należy sprawdzić ciśnienie krwi i lipidogram. Warto również oznaczyć antygen gruczołu krokowego (PSA).

Zaburzenia erekcji w późniejszym wieku — układ krwionośny 

Ponad 50% zaburzeń erekcji o podłożu biologicznym wynika z problemów z krążeniem. Do ich przyczyn zalicza się najczęściej: miażdżycę, nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca. Alarmujące jest to, że 26% mężczyzn z takimi dolegliwościami pali papierosy, często mając także problem z rzuceniem nałogu nikotynowego. Częstość przypadków zaburzenia erekcji wzrasta, jeśli współistnieją takie problemy, jak choroby krążenia, cukrzyca, otyłość, bezdech senny. 

Jak wiadomo, aby nastąpił wzwód, konieczny jest m.in. sprawny dopływ krwi. Dlatego problemy układu krążenia mogą rzutować na potencję seksualną i libido. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być też: zaburzenia funkcji śródbłonka naczyniowego, sztywność naczyń, a także działanie niektórych leków podawanych przy chorobach sercowo-naczyniowych. Niekiedy do aktywności seksualnej może skutecznie zniechęcać już sama świadomość swojej choroby.  

Powiązane produkty

Leki i środki psychoaktywne a problemy z erekcją

Niemały odsetek problemów z erekcją dotyczy przyjmowanych leków. Szacuje się, że może być to nawet 25%. Najczęściej wymienia się leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe i na nadciśnienie (beta-blokery itp.). Po zaobserwowaniu problemów z erekcją mężczyzna powinien zgłosić lekarzowi, jakie leki przyjmuje. Zmiana substancji na inną może wyeliminować problem przy jednoczesnym kontynuowaniu leczenia. Kolejną grupą preparatów, które mogą niekorzystnie wpływać na erekcję, są środki psychoaktywne — sterydy, marihuana, kokaina, heroina oraz alkohol.

Inne przyczyny problemów z erekcją

Zaburzenia erekcji mogą wynikać z wielu problemów zdrowotnych. Często są też pierwszym odczuwalnym sygnałem rozwijającej się powoli choroby. Dlatego nie powinny być bagatelizowane ani „zacierane” przyjmowaniem doraźnych środków z apteki bez próby znalezienia faktycznej przyczyny. Jednocześnie podkreśla się, jak ważne jest poruszanie tematyki życia seksualnego w gabinecie lekarskim. Do innych powodów problemów z erekcją zalicza się choroby neurologiczne, np. padaczkę, stwardnienie rozsiane lub parkinsona, a także przerost prostaty, radioterapię, urazy w okolicach prącia, siedzący tryb życia, otyłość czy bezsenność.

  1. Mostafa T. i in., Ejaculatory dysfunction in men with diabetes mellitus, „World J Diabetes", 12 (7) 2021.
  2. Sandoval-Salinas C. i in., Are Radial Pressure Waves Effective in Treating Erectile Dysfunction? A Systematic Review of Preclinical and Clinical Studies, „Sexual Medicine", 15 (4) 2021.
  3. Schulster M. i in, The role of estradiol in male reproductive function,  „Asian Journal of Andrology", 18 (3) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij