Detox - grafika
Karolina Targosz

Głodówka oczyszczająca – co to jest? Na jakie efekty można liczyć?

Głodówka może wydawać się skutecznym sposobem na oczyszczenie organizmu. Do niedawna głodówka oczyszczająca miała wielu zwolenników, obecnie jednak coraz więcej mówi się o jej negatywnym wpływie na organizm. Czy zatem głodówka oczyszczająca jest bezpieczna?

Temat różnego rodzaju głodówek oczyszczających wraca każdego roku jak bumerang, najczęściej niedługo przed sezonem wakacyjnym. Najbardziej interesujący jest oczywiście aspekt związany z tym, jak dużo kilogramów można zgubić, stosując głodówki. Nasuwa się tylko jedno pytanie – czy jest to najlepszy sposób na redukcję masy ciała? Czym jest głodówka oczyszczająca? Na jakie efekty można liczyć? Czy jest to bezpieczny sposób na stracenie zbędnych kilogramów?

Co to jest głodówka oczyszczająca? Jak wygląda krok po kroku?

Głodówka polega na całkowitej rezygnacji ze spożywania pokarmów lub ich znacznym ograniczeniu. Uważa się, że stosowanie głodówek oczyszczających ma na celu redukcję masy ciała, a także oczyszczenie organizmu z toksyn. Z medycznego punktu widzenia stosowanie głodówek nie ma jednak pozytywnego wpływu na organizm. Dotychczas nie potwierdzono klinicznego wpływu postów jedzeniowych na detoksykację organizmu.

Zbyt długie lub zbyt częste stosowanie głodówek oczyszczających może prowadzić do pojawienia się zaburzeń odżywiania, niedoborów składników mineralnych i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Stosowanie głodówek oczyszczających nie jest dla organizmu „najprzyjemniejsze”. Wiąże się to z wieloma zmianami, które zachodzą w trakcie głodzenia się. W pierwszej dobie stosowania głodówki dochodzi do całkowitego wyczerpania zapasu glikogenu. Po tym czasie energia dostarczana jest z przemiany białek i tłuszczów. Dochodzi do wytworzenia się ciał ketonowych, które dostarczają energię dla wszystkich tkanek. Wzrost stężenia ketonów w organizmie powoduje kwasicę ketonową. W kolejnych dniach głodówki dochodzi do jak najefektywniejszego wykorzystania zgromadzonych przez organizm zasobów, aby utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest kwasica ketonowa i jak się objawia.

Jak przygotować się do postu oczyszczającego?

Dieta głodówkowa oczyszczająca może pociągnąć za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, szczególnie jeśli będzie stosowana przez osoby z różnymi jednostkami chorobowymi. Przed zastosowaniem głodówki najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki mam cel i czy to na pewno najlepszy sposób na jego osiągnięcie. Przed rozpoczęciem postu warto się odpowiednio do niego przygotować.

Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie konsultacja lekarska, podczas której lekarz oceni przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania tego typu diety oraz zleci niezbędne do wykonania badania. Dieta głodówkowa – jak sama nazwa wskazuje – może prowadzić do wystąpienia niedoborów, dlatego warto wykonać badania, które sprawdzą, jaki jest stan odżywienia organizmu jeszcze przed jej wprowadzeniem.

Badania, które należy wykonać przed wdrożeniem głodówki oczyszczającej:

Oprócz badań warto także zrobić rewizję swoich nawyków związanych z ewentualnym paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu czy innymi niezdrowymi zachowaniami, które wdrożyliśmy w swoją codzienność.

Powiązane produkty

Ile może trwać głodówka oczyszczająca?

Można wyróżnić wiele rodzajów głodówek oczyszczających w zależności od czasu ich trwania. Posty oczyszczające mogą trwać przez: 1 dzień, 48 godzin, 3 dni, 10 dni, dwa lub trzy tygodnie. Jednym z rodzajów głodówek jest głodówka lecznicza, która polega na dobrowolnym niespożywaniu pokarmów bez wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Przyjmuje się, że nieprzyjmowanie pokarmów powinno w tym przypadku trwać jednorazowo 20–24 godziny u osób z niską aktywnością fizyczną oraz 16-20 godzin u osób aktywnych fizycznie. Jednak głodówki mogą trwać nie tylko przez kilkanaście godzin – częściej prowadzone są zdecydowanie dłużej. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jaki rodzaj głodówki przynosi efekty, bo najlepsze, co możemy dla siebie zrobić, aby osiągnąć zamierzone cele, to stosowanie racjonalnej i odżywczej diety. Najmniej szkodliwe są te powtarzane raz w tygodniu. Według specjalistów ds. żywienia – jeśli już istnieje konieczność wdrożenia głodówek – jest to najbezpieczniejsza częstotliwość ich stosowania.

Głodówka oczyszczająca – korzyści i efekty

Głodówki nie cieszą się dobrą opinią, a coraz większa świadomość pozwala na rozsądne podejście do diet i odchudzania bez korzystania z alternatywnych, wątpliwych sposobów. Znaczne ograniczenie spożywanych kalorii wiąże się z początkową dość szybką redukcją masy ciała. W tydzień można pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów, jednak około 80% osób po głodówce odchudzającej wraca do swojej pierwotnej masy ciała. Według dostępnej literatury jednodniowa głodówka może wpływać na poprawę profilu lipidowego. Powoduje wzrost poziomu cholesterolu HDL, czyli tak zwanego „dobrego cholesterolu”, a obniża stężenie wolnych kwasów tłuszczowych czy trójglicerydów.

Głodówka lecznicza swoje zastosowanie znalazła w niektórych chorobach i jest jedną z metod ich leczenia. W zespole chylomikronemii – zwiększone stężenie chylomikronów (cząsteczek tłuszczu) w surowicy krwi – zastosowanie trzydniowej głodówki wykazuje pozytywny efekt w zmniejszeniu stężenia lipoprotein. Ponadto głodówka zmniejsza częstość napadów padaczki u dorosłych o około 50%, a u dzieci w około 60%.

Jakie mogą być niebezpieczne skutki uboczne głodówki oczyszczającej?

Długotrwałe lub częste stosowanie głodówek niesie za sobą szereg niebezpiecznych skutków ubocznych. Przed wprowadzeniem postu oczyszczającego warto zapoznać się z jego negatywnymi konsekwencjami.

Sprawdź, jakie produkty na oczyszczanie organizmu znajdziesz na DOZ.pl

Stosowanie tego typu diet może prowadzić do:

  • zaburzeń hormonalnych związanych ze zbyt niską podażą kalorii,
  • niedoborów, niedożywienia i wyniszczenia organizmu,
  • gorszego samopoczucia,
  • zaburzeń odżywiania, między innymi do anoreksji, bulimii lub kompulsywnego objadania się,
  • zaburzeń koncentracji,
  • problemów ze stanem włosów, skóry i paznokci,
  • hipoglikemii, a dalej do utraty przytomności,
  • zmęczenia i dezorientacji,
  • tachykardii,
  • odwodnienia,
  • spadku masy mięśniowej,
  • rozregulowania pracy przewodu pokarmowego i zaparć,
  • zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Sprawdź, jakie tabletki i zioła na zaparcia znajdziesz na DOZ.pl

Nie należy wprowadzać głodówek na własną rękę, szczególnie w przypadku dzieci! O ile w niektórych chorobach głodówka lecznicza może być wskazana, o tyle zawsze powinna być skonsultowana i zlecona przez lekarza prowadzącego. Nieumiejętne zastosowanie może nieść za sobą więcej szkód niż pożytku.

  1. C. Cybulska, E. Marcinkowska, M. Grzymisławski, Głodowanie z wyboru – konsekwencje zdrowotne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, tom 9, nr 1, 1–8, 2018.
  2. A. Tahreem, A. Rakha, R. Rabail i in., Fad Diets: Facts and Fiction, Nutr Front. Jul 5;9:960922, 2022.
  3. A.V. Klein, H. Kyat, Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence, J Hum Nutr Diet. Dec;28(6):675-86, 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij