Jak oczyścić organizm w 3 dni – przepisy dietetyka
W okresie świątecznym często spożywamy więcej ciężkostrawnych, słodkich i tłustych posiłków niż zazwyczaj, co może prowadzić do zaburzeń trawiennych i gorszego samopoczucia. Czy po takim czasie powinniśmy oczyścić organizm specjalną dietą? Jak racjonalnie oczyścić organizm w 3 dni? Kto nie powinien korzystać z detoksów?
- 3-dniowy detoks organizmu. Co jeść? Czego unikać?
- Co jeść podczas detoksu – produkty zalecane
- Zalety krótkiego detoksu
- Przykładowy jadłospis od dietetyka
Warto pamiętać, że stosowanie diet oczyszczających w postaci restrykcyjnych głodówek nie ma pozytywnego wpływu na organizm. „Oczyszczanie” organizmu zachodzi fizjologicznie dzięki podstawowym mechanizmom, takim jak pocenie się, oddawanie moczu czy defekacja. Osoby, które chcą „oczyścić” organizm np. po świątecznym czasie obfitującym w ciężkostrawne potrawy, powinny wprowadzić kilka podstawowych, ale racjonalnych zmian. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie detoksu, przemyślmy, jak zrobić to bezpiecznie i z korzyścią dla organizmu.
3-dniowy detoks organizmu. Co jeść? Czego unikać?
Oczyszczanie organizmu w trzy dni w sposób racjonalny i bezpieczny polega na wprowadzeniu lekkostrawnej diety, odpowiedniego nawodnienia, regularnych i mniejszych objętościowo posiłków oraz kilku innych prostych nawyków wspierających naturalne procesy detoksykacyjne. W pierwszej kolejności warto zadbać o spożywanie produktów wpływających na odciążenie przewodu pokarmowego – dobrze sięgnąć po dania bazujące na warzywach, owocach czy produktach pełnoziarnistych. Metody przygotowywania potraw powinny opierać się na gotowaniu w wodzie lub na parze, duszeniu bądź pieczeniu. Należy natomiast wyeliminować smażenie.
Dla lepszej pracy przewodu pokarmowego warto także zadbać o regularną aktywność fizyczną i codzienny ruch. Może to być np. spacer, joga, rower czy rozciąganie.
Co jeść podczas detoksu – produkty zalecane
Do produktów polecanych w trakcie detoksu należą:
-
różnego rodzaju warzywa (dodawane do większości posiłków) zawierające błonnik pokarmowy, witaminy i minerały: sałata, szpinak, rukola, natka pietruszki, jarmuż, brokuły, kalafior, marchew, buraki, seler, pietruszka, dynia, cukinia, papryka, pomidor, rzodkiewka;
-
owoce: np. borówki, maliny, truskawki, pomarańcze, grejpfruty, jabłka, banany, ananasy;
-
produkty pełnoziarniste bogate w błonnik pokarmowy, wspierające regularne wypróżnienia: płatki owsiane, brązowy ryż, kasza gryczana i jaglana, bulgur, komosa ryżowa, makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste;
-
roślinne źródła tłuszczu wspierające działanie układu nerwowego: awokado, oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy i nasiona (migdały, orzechy włoskie, siemię lniane świeżo zmielone, nasiona chia, pestki dyni);
-
źródła białka wspierające metabolizm: nasiona roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca), tofu, chudy nabiał (kefir, maślanka, ser twarogowy, jogurt naturalny), chude gatunki ryb;
-
przyprawy o działaniu przeciwzapalnym i wspierającym trawienie: kurkuma, imbir, cynamon, zioła prowansalskie, bazylia, oregano, mięta.
Zalety krótkiego detoksu
Krótkoterminowy detoks – trwający około 2–3 dni – przeprowadzony w sposób zrównoważony i rozsądny może nieść za sobą kilka potencjalnych korzyści. Przede wszystkim odciąża układ trawienny dzięki lekkostrawnym posiłkom bogatym w błonnik pokarmowy, a także pomaga zmniejszyć dolegliwości, takie jak wzdęcia, zaparcia czy uczucie ciężkości.
Jedną z podstawowych zasad detoksu jest przyjmowanie większych ilości płynów, co wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ponadto dieta oparta na jak najświeższych i nieprzetworzonych produktach pozytywnie wpłynie na poziom energii oraz samopoczucie. Zastosowanie krótkiego, racjonalnego detoksu może być pierwszym krokiem w kierunku zmiany sposobu żywienia oraz nawyków żywieniowych, które wpływają na optymalne odżywienie i funkcjonowanie organizmu.
3-dniowy detoks – dla kogo, dla kogo nie
Stosowanie detoksów, zwłaszcza mocno restrykcyjnych, może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, dlatego nie są one przeznaczone dla wszystkich osób. Oczyszczanie organizmu jest szczególnie niewskazane dla osób przewlekle chorych, dzieci w wieku rozwojowym, nastolatków, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Z detoksów nie powinny korzystać osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi, zaburzeniami odżywiania lub cukrzycą oraz osoby starsze czy niedożywione. Osoby decydujące się na zastosowanie krótkiego detoksu powinny być zdrowe i nie mieć współistniejących jednostek chorobowych.
Przykładowy jadłospis od dietetyka
Przykładowe potrawy oparte na diecie lekkostrawnej.
Dzień 1
Śniadanie: Płatki owsiane na mleku migdałowym z nasionami chia, świeżymi borówkami i orzechami włoskimi.
Drugie śniadanie: Smoothie ze szpinakiem, bananem, sokiem z cytryny oraz masłem orzechowym.
Obiad: Duszone warzywa (dowolne) z passatą pomidorową i ugotowaną ciecierzycą, wymieszane z ugotowanym brązowym ryżem.
Podwieczorek: Słupki marchewki, ogórka i papryki z hummusem.
Kolacja: Zupa krem z brokułów z grzankami, plastrami mozzarelli oraz pestkami dyni.
Dzień 2
Śniadanie: Sałatka z rukoli, awokado, nasion słonecznika, suszonych pomidorów z oliwą z oliwek oraz przyprawami i pieczywem pełnoziarnistym.
Drugie śniadanie: Jogurt naturalny z jabłkiem i migdałami.
Obiad: Pieczony dorsz z dynią, ziemniakami, pomidorkami koktajlowymi i oliwą z oliwek.
Podwieczorek: Sok z buraka, marchewki i jabłka.
Kolacja: Zupa z soczewicą, marchewką, ziemniakami i pomidorami.
Dzień 3
Śniadanie: Sałatka z kaszą jaglaną, awokado, rukolą, papryką, pomidorkami i mozzarellą.
Drugie śniadanie: Koktajl na napoju migdałowym z bananem, daktylami, płatkami owsianymi i orzechami włoskimi.
Obiad: Zupa jarzynowa z kaszą pęczak i gotowanym kurczakiem.
Podwieczorek: Kanapki z chleba pełnoziarnistego z hummusem, czarnuszką, rukolą i sałatką z pomidora i ogórka kiszonego.
Kolacja: Pieczony batat, marchewka i papryka z sosem jogurtowo-czosnkowym.