detoks, zielony sok, oczyszczanie organizmu, dieta sokowa
Karolina Targosz

Jak oczyścić organizm w 3 dni – przepisy dietetyka

W okresie świątecznym często spożywamy więcej ciężkostrawnych, słodkich i tłustych posiłków niż zazwyczaj, co może prowadzić do zaburzeń trawiennych i gorszego samopoczucia. Czy po takim czasie powinniśmy oczyścić organizm specjalną dietą? Jak racjonalnie oczyścić organizm w 3 dni? Kto nie powinien korzystać z detoksów?

  1. 3-dniowy detoks organizmu. Co jeść? Czego unikać?
  2. Co jeść podczas detoksu – produkty zalecane
  3. Zalety krótkiego detoksu
  4. Przykładowy jadłospis od dietetyka

Warto pamiętać, że stosowanie diet oczyszczających w postaci restrykcyjnych głodówek nie ma pozytywnego wpływu na organizm. „Oczyszczanie” organizmu zachodzi fizjologicznie dzięki podstawowym mechanizmom, takim jak pocenie się, oddawanie moczu czy defekacja. Osoby, które chcą „oczyścić” organizm np. po świątecznym czasie obfitującym w ciężkostrawne potrawy, powinny wprowadzić kilka podstawowych, ale racjonalnych zmian. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie detoksu, przemyślmy, jak zrobić to bezpiecznie i z korzyścią dla organizmu. 

3-dniowy detoks organizmu. Co jeść? Czego unikać?

Oczyszczanie organizmu w trzy dni w sposób racjonalny i bezpieczny polega na wprowadzeniu lekkostrawnej diety, odpowiedniego nawodnienia, regularnych i mniejszych objętościowo posiłków oraz kilku innych prostych nawyków wspierających naturalne procesy detoksykacyjne. W pierwszej kolejności warto zadbać o spożywanie produktów wpływających na odciążenie przewodu pokarmowego – dobrze sięgnąć po dania bazujące na warzywach, owocach czy produktach pełnoziarnistych. Metody przygotowywania potraw powinny opierać się na gotowaniu w wodzie lub na parze, duszeniu bądź pieczeniu. Należy natomiast wyeliminować smażenie.

Podczas detoksu unikać należy produktów przetworzonych, gotowych, dań ciężkostrawnych, słodyczy, alkoholu i kawy. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe nawodnienie organizmu poprzez picie wody z dodatkiem cytryny, mięty lub imbiru czy herbat ziołowych (np. z pokrzywy, mięty lub rumianku).

Dla lepszej pracy przewodu pokarmowego warto także zadbać o regularną aktywność fizyczną i codzienny ruch. Może to być np. spacer, joga, rower czy rozciąganie. 

Co jeść podczas detoksu – produkty zalecane

Do produktów polecanych w trakcie detoksu należą:

  • różnego rodzaju warzywa (dodawane do większości posiłków) zawierające błonnik pokarmowy, witaminy i minerały: sałata, szpinak, rukola, natka pietruszki, jarmuż, brokuły, kalafior, marchew, buraki, seler, pietruszka, dynia, cukinia, papryka, pomidor, rzodkiewka;

  • owoce: np. borówki, maliny, truskawki, pomarańcze, grejpfruty, jabłka, banany, ananasy;

  • produkty pełnoziarniste bogate w błonnik pokarmowy, wspierające regularne wypróżnienia: płatki owsiane, brązowy ryż, kasza gryczana i jaglana, bulgur, komosa ryżowa, makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste;

  • roślinne źródła tłuszczu wspierające działanie układu nerwowego: awokado, oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy i nasiona (migdały, orzechy włoskie, siemię lniane świeżo zmielone, nasiona chia, pestki dyni);

  • źródła białka wspierające metabolizm: nasiona roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca), tofu, chudy nabiał (kefir, maślanka, ser twarogowy, jogurt naturalny), chude gatunki ryb;

  • przyprawy o działaniu przeciwzapalnym i wspierającym trawienie: kurkuma, imbir, cynamon, zioła prowansalskie, bazylia, oregano, mięta.

Powiązane produkty

Zalety krótkiego detoksu

Krótkoterminowy detoks – trwający około 2–3 dni – przeprowadzony w sposób zrównoważony i rozsądny może nieść za sobą kilka potencjalnych korzyści. Przede wszystkim odciąża układ trawienny dzięki lekkostrawnym posiłkom bogatym w błonnik pokarmowy, a także pomaga zmniejszyć dolegliwości, takie jak wzdęcia, zaparcia czy uczucie ciężkości.

Błonnik pokarmowy – dowiedz się, czym jest i jak wpływa na Twoje zdrowie.

Jedną z podstawowych zasad detoksu jest przyjmowanie większych ilości płynów, co wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ponadto dieta oparta na jak najświeższych i nieprzetworzonych produktach pozytywnie wpłynie na poziom energii oraz samopoczucie. Zastosowanie krótkiego, racjonalnego detoksu może być pierwszym krokiem w kierunku zmiany sposobu żywienia oraz nawyków żywieniowych, które wpływają na optymalne odżywienie i funkcjonowanie organizmu.

LEKI NA ZAPARCIA

NALEWKI LECZNICZE Z ZIÓŁ

LEKI NA WĄTROBĘ I TRZUSTKĘ

 

3-dniowy detoks – dla kogo, dla kogo nie

Stosowanie detoksów, zwłaszcza mocno restrykcyjnych, może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, dlatego nie są one przeznaczone dla wszystkich osób. Oczyszczanie organizmu jest szczególnie niewskazane dla osób przewlekle chorych, dzieci w wieku rozwojowym, nastolatków, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Z detoksów nie powinny korzystać osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi, zaburzeniami odżywiania lub cukrzycą oraz osoby starsze czy niedożywione. Osoby decydujące się na zastosowanie krótkiego detoksu powinny być zdrowe i nie mieć współistniejących jednostek chorobowych. 

Przykładowy jadłospis od dietetyka

Przykładowe potrawy oparte na diecie lekkostrawnej.

Dzień 1

Śniadanie: Płatki owsiane na mleku migdałowym z nasionami chia, świeżymi borówkami i orzechami włoskimi.

Drugie śniadanie: Smoothie ze szpinakiem, bananem, sokiem z cytryny oraz masłem orzechowym.

Obiad: Duszone warzywa (dowolne) z passatą pomidorową i ugotowaną ciecierzycą, wymieszane z ugotowanym brązowym ryżem.

Podwieczorek: Słupki marchewki, ogórka i papryki z hummusem.

Kolacja: Zupa krem z brokułów z grzankami, plastrami mozzarelli oraz pestkami dyni.

Dzień 2

Śniadanie: Sałatka z rukoli, awokado, nasion słonecznika, suszonych pomidorów z oliwą z oliwek oraz przyprawami i pieczywem pełnoziarnistym.

Drugie śniadanie: Jogurt naturalny z jabłkiem i migdałami.

Obiad: Pieczony dorsz z dynią, ziemniakami, pomidorkami koktajlowymi i oliwą z oliwek.

Podwieczorek: Sok z buraka, marchewki i jabłka. 

Kolacja: Zupa z soczewicą, marchewką, ziemniakami i pomidorami. 

Dzień 3

Śniadanie: Sałatka z kaszą jaglaną, awokado, rukolą, papryką, pomidorkami i mozzarellą.

Drugie śniadanie: Koktajl na napoju migdałowym z bananem, daktylami, płatkami owsianymi i orzechami włoskimi.

Obiad: Zupa jarzynowa z kaszą pęczak i gotowanym kurczakiem. 

Podwieczorek: Kanapki z chleba pełnoziarnistego z hummusem, czarnuszką, rukolą i sałatką z pomidora i ogórka kiszonego. 

Kolacja: Pieczony batat, marchewka i papryka z sosem jogurtowo-czosnkowym.

  1. C. Cybulska, E. Marcinkowska, M. Grzymisławski, Głodowanie z wyboru – konsekwencje zdrowotne, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2018, tom 9, nr 1, 1–8.
  2. A. Tahreem, A. Rakha, R. Rabail i in., Fad Diets: Facts and Fiction, „Frontiers in Nutrition” 2022, tom 9, 960922.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pokrzywa i jej prozdrowotne właściwości – czy może oczyścić nasz organizm?

    Badania sugerują, że pokrzywa zwyczajna może wspierać leczenie przykładowo alergii i cukrzycy. W sieci można też znaleźć pomysły na kuracje oczyszczające z pokrzywą w roli głównej. Jak jest w rzeczywistości?

  • Herbata oczyszczająca – jak wybrać najlepszą?

    Często nie wyobrażamy sobie naszego poranka bez pysznej herbaty czy kawy. Dzięki jej powszechnej dostępności i różnorodności smaków herbata może stać się alternatywą dla kawy, a co za tym idzie może z samego rana zdrowo pobudzić nasz organizm do działania. Odpowiednio dobrane herbaty oczyszczające pite codziennie rano mogą mieć pozytywny wpływ na organizm.

  • Odwodnienie dorosłego – objawy, jak rozpoznać? Skutki dla zdrowia

    Odwodnienie określa się jako stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do poziomu utrudniającego, a czasami wręcz uniemożliwiającego prawidłowe funkcjonowanie. Przyczyn odwodnienia może być wiele, jednak niezależnie od czynnika doprowadzającego do zbyt niskiej ilości płynów w organizmie każdorazowo wymagana jest szybka interwencja. Skutki odwodnienia u dorosłych, szczególnie u seniorów, mogą zagrażać zdrowiu i życiu.

  • Po jakie zioła sięgać na odchudzanie?

    Zioła stosowane w procesie odchudzania stanowią doskonały suplement do dobrze zbilansowanej diety, która powinna być urozmaicona i opierać się na dużej ilość warzyw, owoców, zdrowych źródeł białek, tłuszczy i węglowodanów złożonych. Wszystkie te produkty w trakcie pozbywania się zbędnych kilogramów powinny być spożywane w określonej ilości, czyli mieścić się w założeniach tzw. diety redukcyjnej. Nie należy zapominać również o systematycznej aktywności fizycznej dostosowanej do fizjologii i stanu zdrowia osoby, która się odchudza. Które zioła na odchudzanie wybrać, czy pomagają one zmniejszyć łaknienie i ograniczają wchłanianie węglowodanów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.  

  • Co się dzieje z organizmem, kiedy odstawiamy alkohol?

    Niektórzy dochodzą do wniosku, że spożywają zbyt dużo alkoholu, co może wpływać na określone objawy ze strony organizmu. Aktualne wytyczne dietetyczne określają konkretne dawki alkoholu, które stanowią bezpieczną ilość, niezagrażającą kondycji zdrowotnej. Według tych zaleceń kobiety mogą spożywać jednego drinka dziennie, a mężczyźni do dwóch porcji alkoholu na dobę. Co jednak dzieje się z organizmem, kiedy postanowimy kompletnie z niego zrezygnować?

  • Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne bez chemii i konserwantów

    Odpowiedź na pytanie jest pozornie prosta: trzeba czytać listę składników. Problem w tym, że międzynarodowa nomenklatura INCI brzmi niczym skrzyżowanie chemii z łaciną i wcale nie łatwo ją rozszyfrować. Istnieje jednak kilka sposobów, jak rozpoznać najlepsze naturalne kosmetyki.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.