Herbata oczyszczająca – jak wybrać najlepszą?
Małgorzata Kujda

Herbata oczyszczająca – jak wybrać najlepszą?

Często nie wyobrażamy sobie naszego poranka bez pysznej herbaty czy kawy. Dzięki jej powszechnej dostępności i różnorodności smaków herbata może stać się alternatywą dla kawy, a co za tym idzie może z samego rana zdrowo pobudzić nasz organizm do działania. Odpowiednio dobrane herbaty oczyszczające pite codziennie rano mogą mieć pozytywny wpływ na organizm.

Herbaty oczyszczające zawierają zioła, które w naturalny sposób wspomagają organizm, pomagają przy dolegliwościach żołądkowych i trawiennych. Niektóre z nich działają uspokajająco i relaksująco, redukując stres. 

Odpowiednio dobrany skład herbaty oczyszczającej ma za zadanie stymulować naturalne zachodzące w naszym organizmie procesy detoksykujące. Efektem lepszego działania procesów detoksykacyjnych jest poprawa metabolizmu, szybsza utrata zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawa stanu naszej skóry włosów czy paznokci. Ważne jest, aby herbaty oczyszczające składały się z naturalnych ziół i składników bez sztucznych i zbędnych dodatków.

W skład dobrej jakości herbat ziołowych oczyszczających najczęściej wchodzą mieszanki ziół mające działanie:
-    moczopędne, wspomagające pracę nerek,  dzięki czemu działają one sprawniej,
-    wspomagające pracę wątroby oraz takie, które chroni ją, przyspieszając usuwanie toksyn z organizmu.

Ważne jest, aby w skład takich herbat wchodziły także zioła stymulujące nasz układ immunologiczny – aby organizm lepiej radził sobie z infekcjami czy wirusami.

Do ziół mających działanie oczyszczające możemy zaliczyć:

Ostropest plamisty

Wspaniała roślina znana i stosowana już w starożytności. Ze względu na swoje właściwości jest bardzo dobrym środkiem wspomagającym oczyszczanie organizmu. Jego działanie przede wszystkim ma na celu osłonę i regenerację wątroby. Sylimaryna, zawarta przede wszystkim w owocach, a także w nasionach ostropestów, to  kompleks flawonolignanów, który chroni wątrobę przed działaniem wolnych rodników czy szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wspomagając w ten sposób działanie oczyszczające wątroby. Ostropest plamisty wspiera też trawienie. Substancje zawarte w ostropeście obniżają poziom cholesterolu oraz ograniczają procesy utleniania lipidów. Dodatkowo hamują biosyntezę mediatorów prozapalnych, dzięki czemu działają przeciwzapalnie.

Pokrzywa

Liście pokrzywy są bogatym źródłem witamin i soli mineralnych, dzięki czemu wykazują korzystny wpływ na procesy przemiany materii. Dodatkowo wspomagają trawienie i przyswajanie pokarmów poprzez pobudzanie wydzielania soku żołądkowego oraz żółci.

Pokrzywa znana jest również ze swojego silnego działania moczopędnego. Pobudza nerki do pracy, pomaga pozbyć się złogów (wytrąconych związków chemicznych)  w układzie moczowym, usprawniając jego pracę i detoksykację. Dzięki temu również działa przeciwobrzękowo i zapobiega zatrzymywaniu się wody.

Rumianek

Rumianek ma zastosowanie przede wszystkim przy problemach z układem trawiennym. Flawonoidy zawarte w kwiatach działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit.  Roślina ta wspomaga procesy trawienia i zapobiega wzdęciom. Napar z rumianku działa kojąco także na nerki. Zawartość pochodnych kumaryny, choliny czy karotenoidów pozwala na szerokie spektrum zastosowania rumianku. 

Czystek

Czystek ma wiele właściwości leczniczych, jednak przede wszystkim za sprawą dużej zawartości polifenoli poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego, zwiększając odporność organizmu. Bogactwo polifenoli wpływa również na neutralizację wolnych rodników. Herbata z czystka pita regularnie poprawia nie tylko kondycję naszego organizmu od wewnątrz, ale wpływa również na poprawę wyglądu naszej skóry, włosów czy paznokci.

Nasiona lnu i len mielony

Nasiona lnu zawierają bardzo dużo oleju, a także związki śluzowe i białkowe. Olej uzyskiwany z nasion lnu zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, fitoestrole oraz witaminę E. Nasiona są również bogatym źródłem błonnika.

Spożywanie nasion lnu czy picie naparów z lnu mielonego wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu trawiennego, wspomaga perystaltykę jelit. Działa również kojąco na przewód pokarmowy, pokrywając go żelową błoną chroniącą przed działaniem szkodliwych substancji. 

Każde z tych drogocennych ziół i nasion możemy znaleźć w aptekach czy też dobrych sklepach zielarskich. Pamiętajmy również o tym, że możemy zaopatrzyć się w już gotowe herbaty oczyszczające, które zawierają w swoim składzie przygotowane przez specjalistów mieszanki ziół, które mają działanie wspomagające usuwanie zbędnych substancji i toksyn z naszego organizmu. Dlatego z powodzeniem możemy w naszym planie dnia uwzględnić herbaty skutecznie polepszające nasze kuracje oczyszczające.

Pamiętajmy o ostrożności i różnicy pomiędzy herbatami oczyszczającymi a przeczyszczającymi, które działają silnie pobudzająco na perystaltykę jelit i zwiększenie ilości wypróżnień, mogą one bowiem prowadzić do biegunek, odwodnienia, a nawet do rozleniwienia jelit, których praca jest ciągle stymulowana. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl