Herbata oczyszczająca – jak wybrać najlepszą?
Małgorzata Kujda

Herbata oczyszczająca – jak wybrać najlepszą?

Często nie wyobrażamy sobie naszego poranka bez pysznej herbaty czy kawy. Dzięki jej powszechnej dostępności i różnorodności smaków herbata może stać się alternatywą dla kawy, a co za tym idzie może z samego rana zdrowo pobudzić nasz organizm do działania. Odpowiednio dobrane herbaty oczyszczające pite codziennie rano mogą mieć pozytywny wpływ na organizm.

Herbaty oczyszczające zawierają zioła, które w naturalny sposób wspomagają organizm, pomagają przy dolegliwościach żołądkowych i trawiennych. Niektóre z nich działają uspokajająco i relaksująco, redukując stres. 

Odpowiednio dobrany skład herbaty oczyszczającej ma za zadanie stymulować naturalne zachodzące w naszym organizmie procesy detoksykujące. Efektem lepszego działania procesów detoksykacyjnych jest poprawa metabolizmu, szybsza utrata zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawa stanu naszej skóry włosów czy paznokci. Ważne jest, aby herbaty oczyszczające składały się z naturalnych ziół i składników bez sztucznych i zbędnych dodatków.

W skład dobrej jakości herbat ziołowych oczyszczających najczęściej wchodzą mieszanki ziół mające działanie:
-    moczopędne, wspomagające pracę nerek,  dzięki czemu działają one sprawniej,
-    wspomagające pracę wątroby oraz takie, które chroni ją, przyspieszając usuwanie toksyn z organizmu.

Ważne jest, aby w skład takich herbat wchodziły także zioła stymulujące nasz układ immunologiczny – aby organizm lepiej radził sobie z infekcjami czy wirusami.

Do ziół mających działanie oczyszczające możemy zaliczyć:

Ostropest plamisty

Wspaniała roślina znana i stosowana już w starożytności. Ze względu na swoje właściwości jest bardzo dobrym środkiem wspomagającym oczyszczanie organizmu. Jego działanie przede wszystkim ma na celu osłonę i regenerację wątroby. Sylimaryna, zawarta przede wszystkim w owocach, a także w nasionach ostropestów, to  kompleks flawonolignanów, który chroni wątrobę przed działaniem wolnych rodników czy szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wspomagając w ten sposób działanie oczyszczające wątroby. Ostropest plamisty wspiera też trawienie. Substancje zawarte w ostropeście obniżają poziom cholesterolu oraz ograniczają procesy utleniania lipidów. Dodatkowo hamują biosyntezę mediatorów prozapalnych, dzięki czemu działają przeciwzapalnie.

Pokrzywa

Liście pokrzywy są bogatym źródłem witamin i soli mineralnych, dzięki czemu wykazują korzystny wpływ na procesy przemiany materii. Dodatkowo wspomagają trawienie i przyswajanie pokarmów poprzez pobudzanie wydzielania soku żołądkowego oraz żółci.

Pokrzywa znana jest również ze swojego silnego działania moczopędnego. Pobudza nerki do pracy, pomaga pozbyć się złogów (wytrąconych związków chemicznych)  w układzie moczowym, usprawniając jego pracę i detoksykację. Dzięki temu również działa przeciwobrzękowo i zapobiega zatrzymywaniu się wody.

Rumianek

Rumianek ma zastosowanie przede wszystkim przy problemach z układem trawiennym. Flawonoidy zawarte w kwiatach działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit.  Roślina ta wspomaga procesy trawienia i zapobiega wzdęciom. Napar z rumianku działa kojąco także na nerki. Zawartość pochodnych kumaryny, choliny czy karotenoidów pozwala na szerokie spektrum zastosowania rumianku. 

Czystek

Czystek ma wiele właściwości leczniczych, jednak przede wszystkim za sprawą dużej zawartości polifenoli poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego, zwiększając odporność organizmu. Bogactwo polifenoli wpływa również na neutralizację wolnych rodników. Herbata z czystka pita regularnie poprawia nie tylko kondycję naszego organizmu od wewnątrz, ale wpływa również na poprawę wyglądu naszej skóry, włosów czy paznokci.

Nasiona lnu i len mielony

Nasiona lnu zawierają bardzo dużo oleju, a także związki śluzowe i białkowe. Olej uzyskiwany z nasion lnu zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, fitoestrole oraz witaminę E. Nasiona są również bogatym źródłem błonnika.

Spożywanie nasion lnu czy picie naparów z lnu mielonego wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu trawiennego, wspomaga perystaltykę jelit. Działa również kojąco na przewód pokarmowy, pokrywając go żelową błoną chroniącą przed działaniem szkodliwych substancji. 

Każde z tych drogocennych ziół i nasion możemy znaleźć w aptekach czy też dobrych sklepach zielarskich. Pamiętajmy również o tym, że możemy zaopatrzyć się w już gotowe herbaty oczyszczające, które zawierają w swoim składzie przygotowane przez specjalistów mieszanki ziół, które mają działanie wspomagające usuwanie zbędnych substancji i toksyn z naszego organizmu. Dlatego z powodzeniem możemy w naszym planie dnia uwzględnić herbaty skutecznie polepszające nasze kuracje oczyszczające.

Pamiętajmy o ostrożności i różnicy pomiędzy herbatami oczyszczającymi a przeczyszczającymi, które działają silnie pobudzająco na perystaltykę jelit i zwiększenie ilości wypróżnień, mogą one bowiem prowadzić do biegunek, odwodnienia, a nawet do rozleniwienia jelit, których praca jest ciągle stymulowana. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków i faworków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą liczbę dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność. Czy można świętować Tłusty Czwartek bez nadmiaru kalorii i dolegliwości trawiennych?

  • Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? Praktyczne wskazówki dla początkujących

    Wiosna to czas sprzyjający wprowadzaniu zdrowych zmian w stylu życia. Dłuższe dni i słońce zachęcają do większej aktywności oraz lepszego dbania o siebie, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wiosna to także czas, kiedy zaczynają pojawiać się świeże sezonowe produkty pełne witamin i składników odżywczych wspierających odchudzanie. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu i długoterminowych zmian jest przede wszystkim racjonalne podejście do redukcji masy ciała. Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? O jakie nawyki żywieniowe warto zadbać?

  • Meal prep – na czym polega?

    Meal prep to metoda polegająca na przygotowywaniu posiłków i półproduktów na kilka dni. Mealprepowanie jest jednym z popularnych sposobów na dbanie o zdrowe odżywianie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

  • Rośliny trujące dla kota i psa. Wiosną zwróć uwagę na kwiaty w doniczce i w ogrodzie

    Wiosna to czas, gdy w domach coraz częściej pojawiają się żywe kwiaty – zarówno cięte, jak i w doniczkach. Niewiele osób jednak wie, że znaczna część tych roślin jest trująca dla psów i kotów.

  • Trening autogenny Schultza – na czym polega ta metoda relaksacji? Jakie przynosi efekty?

    Trening autogenny Schultza to jedna z najbardziej znanych metod relaksacyjnych, której skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Czym jest trening autogenny Schultza i jak go praktykować?

  • Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

    Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  • Czy sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia? Na te środki musisz uważać

    Sprzątanie przy użyciu chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na płuca – wynika z najnowszych badań. Naukowcy ostrzegają, że regularne wdychanie oparów detergentów może przyczyniać się m.in. do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet pogarszać funkcjonowanie płuc u zdrowych osób. Jakich detergentów najlepiej unikać? Na co jeszcze wpływają środki czystości?

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl