Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą
Małgorzata Kujda

Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą

Chrzan i ćwikła to niemalże symbol Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszych stołach – nie tylko ze względu na tradycję. Doskonale wpływają też na trawienie.

Chrzan to rodzaj byliny z rodzin kapustowatych. Jadalne są zarówno korzeń, jak i liście chrzanu, ale w kuchni częściej używamy oczywiście korzenia. Chrzan zawiera sporo witaminy C, witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz składniki mineralne. Swój charakterystyczny ostry smak i zapach chrzan zawdzięcza glikozydowi siarkocyjanowemu. To jemu również zawdzięcza silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, które działają jak naturalny antybiotyk. Glukozynolany wpływają również na nasz apetyt, pobudzając go, poprawiając proces trawienia oraz przyspieszając przemianę materii - dlatego też chrzan powinien obowiązkowo znaleźć się na naszych Wielkanocnych stołach. zarówno w postaci tartej, pokrojonej w paski, jak i zmieszany z ćwikłą.

Ćwikła to dodatek do dań sporządzony z ugotowanych bądź upieczonych tartych buraków ćwikłowych, doprawiony do smaku, najczęściej wymieszany z chrzanem. Do właściwości zdrowotnych buraków ćwikłowych możemy przede wszystkim zaliczyć działanie antyoksydacyjne. Swoją barwę zawdzięczają antocyjanom o działaniu przeciwutleniającym. Zwalczają one w naszym organizmie wolne rodniki. Mają również silne działanie zasadotwórcze, dlatego też polecane są jako dodatek do potraw mięsnych czy ciężkostrawnych – mogą pomóc przy zgadze czy nadkwaśności żołądka.

Skoro znamy już wspaniałe właściwości wyżej opisanych produktów, dlaczego nie skusić się na własnoręczne przygotowanie tych specjałów? Jest to zdecydowanie lepszy wybór, ponieważ mamy 100 proc. pewności, że nasz chrzan czy ćwikła nie zawierają konserwantów, barwników czy polepszaczy smaku lub wielu innych, zupełnie zbędnych, a zwykle niezdrowych dodatków. 

Sięgnijcie po przepyszny przepis na domowy chrzan i ćwikłę, który dla was mamy!

Chrzan domowy

Składniki:
0,5 kg świeżego chrzanu
½ szklanki gorącej wody (125 ml)
sok z połowy cytryny
3 łyżeczki cukru

Przygotowanie:
Chrzan dokładnie myjemy i obieramy, a następnie ścieramy go na tarce o małych oczkach. Możemy użyć w tym celu tradycyjnej tarki lub robota kuchennego. Utarty chrzan doprawiamy cukrem oraz sokiem z cytryny. Na końcu dodajemy gorąca wodę i dokładnie całość mieszamy. Tak przygotowany chrzan wkładamy do słoiczka i czekamy około dwóch dni, aż smaki się przegryzą. Po tym czasie chrzan jest gotowy, ale jeśli jest dla nas za słaby, to możemy ponownie doprawić go sokiem z cytryny oraz cukrem, stosując te same proporcje. Przechowujemy w lodówce do miesiąca.

Domowa ćwikła

Składniki:
1 spory burak (około 300 g)
3 łyżki chrzanu
1 łyżeczka cukru
sok z cytryny do smaku
sól i pieprz

Przygotowanie:
Buraka owijamy w folię aluminiową i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez mniej więcej 45 minut (do miękkości). Po upieczeniu i ostudzeniu obieramy buraka, a następnie ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Pamiętajmy, żeby uważać na dłonie, z burakiem najlepiej obchodzić się w rękawiczkach. Startego buraka łączymy z chrzanem i doprawiamy cytryną, pieprzem oraz solą do smaku. Ćwikłę przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce do miesiąca.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

    Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

  • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

    Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

    Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

  • Piramida Maslowa – co to jest?

    Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

  • Czy makowiec jest wskazany dla cukrzyków?

    Mak, a zatem również makowiec, jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ludowymi wierzeniami jego spożycie podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić szczęście i uchronić przed złymi siłami. W tej legendzie jest zapewne ziarnko prawdy, ponieważ aktualnie mak jest uznawany za „superfoods” z racji swoich właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

  • Terapia tańcem (choreoterapia) – na czym polega?

    Choreoterapia, czyli terapia tańcem, stosowana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zdrowych i chorych. Na czym polega? Jakie korzyści z niej wynikają?

  • Dzień Dziecka – pomysły na zdrowe prezenty dla dzieci

    Na Dzień Dziecka nasi milusińscy czekają przez cały rok. Nieważne, czy mają lat kilka, czy kilkanaście – każdy cieszy się z perspektywy otrzymania wymarzonego prezentu. Obdarowujący prezentowych inspiracji szukają z reguły w sklepach z zabawkami. Spójrzmy jednak na to święto z innej strony, a przekonamy się, że prezent na Dzień Dziecka z apteki może być nie tylko ciekawy, ale również przynoszący korzyści zdrowiu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij