Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą
Małgorzata Kujda

Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą

Chrzan i ćwikła to niemalże symbol Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszych stołach – nie tylko ze względu na tradycję. Doskonale wpływają też na trawienie.

  1. Chrzan – właściwości
  2. Chrzan domowy – przepis
  3. Domowa ćwikła – przepis

Chrzan – właściwości

Chrzan to rodzaj byliny z rodzin kapustowatych. Jadalne są zarówno korzeń, jak i liście chrzanu, ale w kuchni częściej używamy oczywiście korzenia. Chrzan zawiera sporo witaminy C, witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz składniki mineralne. Swój charakterystyczny ostry smak i zapach chrzan zawdzięcza glikozydowi siarkocyjanowemu. To jemu również zawdzięcza silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, które działają jak naturalny antybiotyk.

Glukozynolany wpływają również na nasz apetyt, pobudzając go, poprawiając proces trawienia oraz przyspieszając przemianę materii – dlatego też chrzan powinien obowiązkowo znaleźć się na naszych wielkanocnych stołach, zarówno w postaci tartej, pokrojonej w paski, jak i zmieszany z ćwikłą.

Ćwikła to dodatek do dań sporządzony z ugotowanych bądź upieczonych tartych buraków ćwikłowych, doprawiony do smaku, najczęściej wymieszany z chrzanem. Do właściwości zdrowotnych buraków ćwikłowych możemy przede wszystkim zaliczyć działanie antyoksydacyjne. Swoją barwę zawdzięczają antocyjanom o działaniu przeciwutleniającym. Zwalczają one w naszym organizmie wolne rodniki. Mają również silne działanie zasadotwórcze, dlatego też polecane są jako dodatek do potraw mięsnych czy ciężkostrawnych – mogą pomóc przy zgadze czy nadkwaśności żołądka.

Skoro znamy już wspaniałe właściwości wyżej opisanych produktów, dlaczego nie skusić się na własnoręczne przygotowanie tych specjałów? Jest to zdecydowanie lepszy wybór, ponieważ mamy 100 proc. pewności, że nasz chrzan czy ćwikła nie zawierają konserwantów, barwników czy polepszaczy smaku lub wielu innych, zupełnie zbędnych, a zwykle niezdrowych dodatków. 

Sięgnijcie po przepyszny przepis na domowy chrzan i ćwikłę, który dla was mamy!

Powiązane produkty

Chrzan domowy – przepis

Przepis na domowy chrzan

Składniki:
0,5 kg świeżego chrzanu
½ szklanki gorącej wody (125 ml)
sok z połowy cytryny
3 łyżeczki cukru

Przygotowanie:
Chrzan dokładnie myjemy i obieramy, a następnie ścieramy go na tarce o małych oczkach. Możemy użyć w tym celu tradycyjnej tarki lub robota kuchennego. Utarty chrzan doprawiamy cukrem oraz sokiem z cytryny. Na końcu dodajemy gorąca wodę i dokładnie całość mieszamy. Tak przygotowany chrzan wkładamy do słoiczka i czekamy około dwóch dni, aż smaki się przegryzą. Po tym czasie chrzan jest gotowy, ale jeśli jest dla nas za słaby, to możemy ponownie doprawić go sokiem z cytryny oraz cukrem, stosując te same proporcje. Przechowujemy w lodówce do miesiąca.

PREPARATY NA WĄTROBĘ I TRZUSTKĘ

PREPARATY NA ZGAGĘ I REFLUKS

PREPARATY NA WZDĘCIA I GAZY

Domowa ćwikła – przepis

Przepis na domową ćwikłę:

Składniki:
1 spory burak (około 300 g)
3 łyżki chrzanu
1 łyżeczka cukru
sok z cytryny do smaku
sól i pieprz

Przygotowanie:
Buraka owijamy w folię aluminiową i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez mniej więcej 45 minut (do miękkości). Po upieczeniu i ostudzeniu obieramy buraka, a następnie ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Pamiętajmy, żeby uważać na dłonie, z burakiem najlepiej obchodzić się w rękawiczkach. Startego buraka łączymy z chrzanem i doprawiamy cytryną, pieprzem oraz solą do smaku. Ćwikłę przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce do miesiąca.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na trawienie – jakie wybierać?

    Kto z nas podczas jedzenia skupia się całkowicie na posiłku i dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa? No właśnie. Niestety, zajmują nas raczej smartfony czy rozmowy przy stole. A to prosta droga do niestrawności. Na szczęście są sposoby, żeby sobie pomóc – do akcji wkraczają zioła na trawienie.

  • Rady na świąteczne przejedzenie

    Okres świąt bożego narodzenia to czas, który zwykle spędzamy z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi siedząc przy obficie zastawionym stole, delektując się przeróżnymi pysznymi potrawami, często przygotowanymi tylko raz w roku z okazji tych świąt. Przeważają potrawy smażone - ryby, mięsa, pierogi, wzdymające – kapusta czy groch, ciężkostrawne, m.in. mak. Wielu z nas nie potrafi odmówić sobie przyjemności skosztowania wszystkich przysmaków, co nierzadko kończy się problemami trawiennymi.

  • Po jakie zioła sięgać na odchudzanie?

    Zioła stosowane w procesie odchudzania stanowią doskonały suplement do dobrze zbilansowanej diety, która powinna być urozmaicona i opierać się na dużej ilość warzyw, owoców, zdrowych źródeł białek, tłuszczy i węglowodanów złożonych. Wszystkie te produkty w trakcie pozbywania się zbędnych kilogramów powinny być spożywane w określonej ilości, czyli mieścić się w założeniach tzw. diety redukcyjnej. Nie należy zapominać również o systematycznej aktywności fizycznej dostosowanej do fizjologii i stanu zdrowia osoby, która się odchudza. Które zioła na odchudzanie wybrać, czy pomagają one zmniejszyć łaknienie i ograniczają wchłanianie węglowodanów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.  

  • Herbata – czarna, zielona, biała czy czerwona?

    Herbata to niewątpliwie jeden z napojów dobrych na każdą okazję. Jej picie jest kultywowane w niemal każdym zakątku świata, a Polska zajmuje wysokie 3 miejsce w Europie jeśli chodzi o jej spożycie. Jednak czy ktoś z nas zastanawiał się kiedykolwiek nad jej wartościowym wpływem na ludzki organizm ? Co takiego zawiera herbaciany napar i czym różnią się od siebie jego gatunki?

  • Herbata oczyszczająca – jak wybrać najlepszą?

    Często nie wyobrażamy sobie naszego poranka bez pysznej herbaty czy kawy. Dzięki jej powszechnej dostępności i różnorodności smaków herbata może stać się alternatywą dla kawy, a co za tym idzie może z samego rana zdrowo pobudzić nasz organizm do działania. Odpowiednio dobrane herbaty oczyszczające pite codziennie rano mogą mieć pozytywny wpływ na organizm.

  • Biegunka tłuszczowa – jak wygląda stolec tłuszczowy?

    Biegunka tłuszczowa (łac. steatorrhoea) to odmiana biegunki, w której stolec ma charakter tłuszczowy – kał jest połyskliwy, może mieć na powierzchni krople tłuszczu i trudno się spłukuje. Najczęściej związana jest z problemami z trawieniem lub wchłanianiem tłuszczów z pokarmu. Jeśli nie jest ona tylko pojedynczym incydentem i zdarza się często, należy jak najszybciej znaleźć jej przyczynę. Jak rozpoznać biegunkę tłuszczową? Jakie ma objawy? Jakie badania wykonać?

  • Domowe sposoby na oczyszczenie organizmu

    Nasz organizm każdego dnia narażony jest na działanie toksycznych związków chemicznych, które ulegając kumulowaniu stopniowo go zatruwają. Możemy starać się je ograniczać, jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować, dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić kurację oczyszczającą.

  • Dieta NiMe – zasady i korzyści dla zdrowia. Na czym polega dieta na poprawę mikrobiomu?

    Dieta NiMe (ang. Non-Industrialised Microbiome Restore) to nowy sposób odżywiania, który według naukowców może wpłynąć na poprawę mikrobiomu jelitowego, w znaczny sposób zredukować ryzyko wielu chorób metabolicznych oraz poprawić samopoczucie. Dieta NiMe inspirowana jest tradycyjnym stylem życia mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. Na czym polega dieta NiMe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl