Tego nie jedz przed snem!
Małgorzata Kujda

Tego nie jedz przed snem!

Wiele osób sądzi, że z kolacji powinniśmy zrezygnować. To nieprawda. Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania ostatni posiłek należy zjeść trzy godziny przed snem. Najważniejsze jest jednak to, co zjemy przed zaśnięciem, czyli jak skomponujemy swoją kolację. Istnieją produkty niezalecane na wieczorne potrawy ze względu na ich wpływ na organizm.

Warto mieć świadomość, że organizm wieczorem zwalnia i powoli przygotowuje się do snu, a jego wystarczająca ilość jest bardzo ważna dla prawidłowego oraz efektywnego funkcjonowania. Dlatego przejadanie się przed zaśnięciem może negatywnie wpływać na zasypianie i sam proces snu. Poniżej lista produktów, których nie zaleca się jeść wieczorem.

Unikaj deserów i słodkich przekąsek

Pokarmy zawierające dużą ilość cukru prostego powodują szybki wzrost jego poziomu w krwiobiegu, co z kolei prowadzi do wzrostu apetytu, a tym samym może przyczynić się do zjedzenia większej porcji przed snem, niż pierwotnie była zaplanowana.

Cukier dodatkowo generuje wzrost stężenia serotoniny i dopaminy w organizmie, które dają poczucie szczęścia oraz pobudzenia. A to zdecydowanie nie będzie sprzyjało szybkiemu zasypianiu. Na indeksie znajduje się także czekolada. Zawiera kofeinę, czyli ośrodkowy stymulator nerwowy i teobrominę – substancje te powodują pobudzenie organizmu, zwiększając tętno oraz czujność.

Ogranicz produkty zawierające dużą ilość skrobi

Białe pieczywo, ryż biały czy ziemniaki przed snem nie są dobrym pomysłem. Skrobia w procesie trawienia w organizmie zachowuje się tak samo jak cukier, szybko podnosi poziom glukozy we krwi i tak samo szybko spada. Przez co wzrasta nasz apetyt oraz aktywność.

Polecane dla Ciebie

Nie sięgaj po fast foody

Po spożyciu potraw tłustych, często smażonych na głębokim tłuszczu, stawiamy duże wyzwanie naszemu układowi trawiennemu. Proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej, następnie kontynuowany jest przez dalsze odcinki przewodu pokarmowego, dwunastnicę i żołądek.

Produkty z kategorii ciężkostrawnych, jak sama nazwa wskazuje, wywołują wzmożoną prace układu trawiennego, organizm wydziela dużo większe ilości kwasu żołądkowego, a cały proces trawienia jest znacznie wolniejszy. Znaczna ilość zalegających treści w żołądku może prowadzić do zgagi, bólów brzucha, uczucia pełności i nudności.

Produkty tłuste lub smażone

Produkty tłuste lub smażone nie należą do zdrowych, wymagają od układu trawiennego zdecydowanie więcej pracy i wysiłku na ich strawienie. Sam proces trawienia pobudza organizm, tym samym możemy mieć problemy z zaśnięciem, nie mówiąc o tym, że będzie nas męczyła zgaga i ciężkość na żołądku.

Niewskazane są tłuste sery i czerwone mięso

Warto zwrócić uwagę w szczególności na sery dojrzewające i produkty seropodobne, jak np. sery topione, sery typu feta i fromage. Te artykuły spożywcze są wyjątkowo tłuste, co sprawia, że długo zalegają w żołądku, a jedzenie ich w nadmiarze może prowadzić do niestrawności.

Wysoka zawartość białka i tłuszczu nie jest łatwa do strawienia. Gdy zjadasz sporą porcję czerwonego mięsa przed snem, stawiasz organizm na równe nogi i zmuszasz go do mozolnej oraz bardzo ciężkiej pracy.

Przed snem unikaj dużych porcji i ostro przyprawionych dań, które, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego, mogą powodować zgagę oraz nudności czy bóle brzucha.

Kolacja jest ważnym posiłkiem i wbrew krążącej opinii (o konieczności jej eliminowania) powinniśmy uwzględniać ją w swoim codziennym jadłospisie. Pamiętając jednocześnie, aby w trosce o dobre samopoczucie wieczorową porą oraz spokojny sen w nocy, ograniczyć wyżej wymienione produkty.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • 5 patentów na lekkostrawną Wielkanoc

    Za chwilę zasiądziemy do wielkanocnego, obfitego stołu. Tylko podczas jednego dnia możemy dostarczyć do organizmu średnio około 4000 kalorii. Poprzez zachowanie odrobiny rozsądku i przygotowanie mniej kalorycznych potraw, uchronimy się przed zbędnymi kilogramami i niestrawnością.

  • Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą

    Chrzan i ćwikła to niemalże symbol Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszych stołach – nie tylko ze względu na tradycję. Doskonale wpływają też na trawienie.

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

  • Masaż sportowy – rodzaje, technika, efekty

    Masaż sportowy wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który dostosowuje techniki masażu do danej dyscypliny i rodzaju ewentualnej kontuzji. Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może także poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Ko Z tego typu zabiegów powinny korzystać nie tylko osoby ćwiczące na co dzień, ale także pacjenci skarżący się na ogólne przemęczenie i stres.

  • Na czym najlepiej smażyć? Olej, oliwa, masło czy smalec?

    Smażenie to najczęściej wybierana i najbardziej znana metoda obróbki termicznej pożywienia. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów i kontrowersji w tym temacie, szczególnie jeśli chodzi o to, na czym najlepiej smażyć. Olej, oliwa, masło, smalec, a może najlepiej beztłuszczowo? Dlaczego nie każdy olej nadaje się do smażenia? W tekście poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij