Jak bezpiecznie wyjść z głodówki oczyszczającej bez efektu jojo?
Aby zakończyć głodówkę oczyszczającą, ważne jest stopniowe wprowadzanie jedzenia w bezpieczny i kontrolowany sposób w celu uniknięcia jakichkolwiek skutków ubocznych. Należy słuchać swojego ciała i wprowadzać zmiany w razie potrzeby. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy, nudności lub bóle głowy, konieczne jest przerwanie postu i skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem.
Głodówki często kojarzą nam się z szybką redukcją masy ciała oraz detoksykacją organizmu. Trzeba przyznać, że dla wielu osób chcących zrzucić kilka kilogramów na przykład przed wakacjami, brzmi to bardzo obiecująco. Czy głodówka oczyszczająca jest skutecznym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej? Czy można wyjść z głodówki bez efektu jojo?
Głodówka oczyszczająca – dla kogo?
Stosowanie głodówek oczyszczających może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Do jednych z nich zalicza się między innymi proces prowadzący do niedoborów, a następnie wyniszczenia organizmu. W związku z tym posty oczyszczające nie są wskazane dla wszystkich. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu głodówki warto się do niej odpowiednio przygotować, skonsultować z lekarzem, a następnie wykonać badania sprawdzające aktualny stan zdrowia. Nie ma dokładnie określonej grupy osób, dla której głodówka byłaby zalecana, za wyjątkiem pacjentów z zespołem chylomikronemii czy epilepsją (a i w tych przypadkach decyzję o włączeniu głodówki leczniczej zawsze powinien podejmować lekarz). Osoby decydujące się na wdrożenie głodówki powinny być przede wszystkim zdrowe, bez współistniejących jednostek chorobowych. Nie powinni z nich korzystać pacjenci przewlekle chorzy, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z chorobami nowotworowymi czy w wieku rozwojowym.
Jak wygląda prawidłowo przeprowadzony detoks organizmu?
To w jaki sposób przeprowadzić detoks organizmu zależy od tego, na jaką dietę oczyszczającą się zdecydujemy. Można wybierać spośród wielu diet, np. sokowej, cytrynowej, koktajlowej czy takiej, która zaleca picie jedynie wody. Główne zasady polegają na trzymaniu się konkretnej ilości dni i dozwolonych produktów. Przykładowo dieta sokowa opiera się na spożywaniu soków warzywno-owocowych. Soki można komponować dowolnie. Ten rodzaj detoksu może trwać 1-7 dni.
Jak prawidłowo wyjść z głodówki oczyszczającej?
Ponowne wprowadzanie pokarmów do diety powinno opierać się na zasadach diety lekkostrawnej. Warto powoli wprowadzać kolejne produkty o niewielkiej objętości, tak aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto wprowadzenie regularnych, ale częstszych posiłków pozwoli przyzwyczaić żołądek do większej ilości jedzenia. Początkowo najlepiej sprawdzi się spożywanie takich produktów, jak warzywa gotowane, owoce, koktajle na jogurcie naturalnym, kefirze czy zupy krem. Następnie warto wprowadzić chude gatunki mięs, ryby, naturalne serki, drobne kasze, ziemniaki z wody, delikatne pieczywo typu graham i lekkostrawne oleje roślinne, np. oliwę z oliwek czy olej lniany.
W początkowej fazie wychodzenia z głodówki eliminacji podlegają potrawy:
- smażone,
- tłuste,
- przetworzone,
- ciężkostrawne.
Na tym etapie warto zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe, które częściowo ograniczą wystąpienie efektu jojo. Jednym z ważniejszych etapów głodówek jest proces powrotu do prawidłowego żywienia. Post od jedzenia może mocno wyczerpać organizm, dlatego też trudniej jest odmówić sobie kalorycznego, przetworzonego jedzenia, które może doprowadzić do wzrostu masy ciała. Kluczowa jest tutaj praca nad prawidłowymi nawykami żywieniowymi.
Czy w trakcie głodówki można stosować suplementy diety?
Na pytanie, czy w trakcie głodówki można stosować suplementy diety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ trzeba w tej sytuacji sprecyzować, o jakie dokładnie suplementy diety chodzi i czy istnieje faktyczna konieczność ich stosowania. Jeśli zażywanie suplementów diety w trakcie głodówki ma na celu uzupełnienie witamin i składników mineralnych brakujących w tym czasie, to jest to wówczas mechanizm błędnego koła. Oczywiście w pewien sposób uzupełni to niedobory pojawiające się w trakcie postu, jednak producenci suplementów diety zawsze słusznie zaznaczają, iż nie mogą być one stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prawidłowo zbilansowana dieta uzupełnia zapotrzebowanie na niezbędne makro- i mikroskładniki. W sytuacji, w której stosowanie suplementów diety ma inny cel lub jest zlecone przez lekarza, warto to z nim omówić.
Jak często można stosować głodówki oczyszczające?
Główny powód podejmowania głodówek związany jest z chęcią redukcji masy ciała. Często wiąże się to z zaniżoną samooceną i dążeniem do ideału sylwetki narzuconym przez kulturę diet. Czasami myśl ta pojawia się po okresie świątecznym czy wakacjach, kiedy nieco odstąpiliśmy od swoich nawyków żywieniowych i pozwoliliśmy sobie na wypicie kilku koktajli więcej czy na jedzenie po prostu wszystkiego, na co mieliśmy ochotę. Przed zdecydowaniem się na post jedzeniowy należy się zastanowić, czy powodem nie jest chęć posiadania „idealnej” według nas sylwetki. Jeśli czujemy, że potrzebna jest odmiana, wówczas głodówka oczyszczająca nie jest najlepszym rozwiązaniem. Na głodówki najlepiej nie decydować się wcale lub jeśli już – to możliwie jak najrzadziej i przez krótki okres. Nie ma określonego dokładnego odstępu, jaki trzeba zachować pomiędzy jedną a drugą głodówką. Zależy to również od rodzaju postu jedzeniowego, na który się decydujemy.