Techniki masażu
Ewa Marańda

Techniki masażu

Wyróżniamy kilka technik masażu, obecnie bardzo modne są masaże orientalne, ale każdy z nich ma podobny wpływ na nasz organizm. Istnieje jednak kilka wspólnych zasad dotyczących masażu. Powinien być wykonywany w określonym tempie, rytmicznie, z określoną siłą, bez rozciągania skóry, zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych od obwodu do serca.

Krótko o historii masażu

Masaż jest jedną z najstarszych technik leczniczych. Wywodzi się z Indii i Chin. Już w 1800 roku przed naszą erą Hindusi podali dokładne wskazówki wykonania masażu, który początkowo był elementem kultu religijnego. W najstarszych zapiskach, bo już w dziełach Hipokratesa i kronikach Juliusza Cezara pisano o leczniczych właściwościach masażu na organizm człowieka. Wiedza o fizjologii człowieka pozwoliła już w XVI wieku Ambrożemu Pare, znakomitemu lekarzowi i chirurgowi, prowadzić badania nad wpływem masażu na organizm.

Jednak prawdziwy rozwój nastąpił w XIX wieku, kiedy to moda na zabiegi w uzdrowiskach pozwoliła lekarzom szwedzkim opracować tzw. szwedzką gimnastykę zawierającą masaż. Masaż zaczęto traktować jako „narzędzie” lecznicze i stosować w szpitalach w przypadku powikłań chirurgicznych. W miarę rozwoju wiedzy o anatomii człowieka oraz wraz z zainteresowaniem fizykoterapią i kosmetologią, technika masażu była ulepszana, kolejni badacze wymyślali nowe techniki.

Wiele technik, jeden efekt

Wyróżniamy kilka technik masażu, obecnie bardzo modne są masaże orientalne, ale każdy z nich ma podobny wpływ na nasz organizm. Istnieje jednak kilka wspólnych zasad dotyczących masażu. Powinien być wykonywany w określonym tempie, rytmicznie, z określoną siłą, bez rozciągania skóry, zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych od obwodu do serca.

Najczęściej wykonywanym masażem jest masaż klasyczny, do którego podstawowych ruchów zaliczamy głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie. Istnieje wiele odmian masażu klasycznego, ale przeważnie zachowana jest kolejność tych podstawowych ruchów, gdyż mają one zasadniczy wpływ na efektywność masażu.

  • Głaskanie

    Zazwyczaj każdy masaż zaczyna się i kończy ruchem głaskania. Można je wykonywać powierzchniowo lub głęboko. To ostatnie połączone jest z rozciąganiem tkanek. Przyśpiesza ono złuszczanie obumarłego naskórka i usunięcie wydzieliny z gruczołów łojowych, likwiduje zastoje i obrzęki, przyspiesza wchłanianie krwiaków, polepsza krążenie krwi, powoduje przekrwienie tkanek.

  • Ugniatanie

    Przede wszystkim chwyt ten powoduje silne przekrwienie w tkance podskórnej i mięśniach, co zwiększa ich sprawność oraz pomaga usunąć produkty przemiany materii.

  • Rozcieranie

    Wskazaniem do rozcierania jest złe ucieplenie tkanek, wysięki pozapalne, krwiaki pourazowe, blizny i zrosty. Wpływa intensywnie na krwioobieg, pozwalając komórkom na wymianę substancji odżywczych i usunięciu produktów przemiany materii dzięki udrożnieniu naczyń chłonnych.

  • Oklepywanie

    Powoduje żywe przekrwienie, pogłębiając wcześniejsze efekty masażu, zmienia pobudliwość zakończeń nerwowych i powoduje skurcze mięśni, a także dzięki wymuszonej ich pracy, regeneruje je.

  • Wstrząsanie

    Działa intensywnie na głęboko położone tkanki, na mięśnie oraz na tkankę tłuszczową. Jest to najintensywniejszy ruch masażu pozwalający skórze na szybkie zregenerowanie się, co jest połączone z przyspieszonym krwioobiegiem krwi.

  • Głaskanie końcowe

    Ma na celu przywrócenie skóry i narządów do stanu równowagi, ma uspokoić i wyciszyć skórę i tkanki.

Za pomocą masażu oddziałujemy na skórę, która jest narządem wielowarstwowym, złożonym i pełniącym różnorakie funkcje w organizmie człowieka. W skórze znajdujemy naczynia krwionośne, limfatyczne, zakończenia nerwowe, receptory czucia, dotyku, ucisku, ciepła, zimna i bólu, gruczoły łojowe i potowe, mięśnie, włókna skóry. Wszystkie pełnią określone funkcje i pomagają zachować homeostazę organizmu. Jednak w ciągu codziennego życia, stresów, pojawiających się infekcji, organizm traci delikatną równowagę i zaczynamy czuć się zmęczeni, znużeni, brakuje nam energii. Dzięki umiejętnie wykonanemu masażowi, pozwalamy skórze pełnić jej funkcje prawidłowo przywracając tym samym równowagę organizmu. Dzięki znajomości anatomii i fizjologii człowieka można poprawić stan naszego ciała i ducha.

Masaż powinien być wykonywany w określonym tempie, rytmicznie, z określoną siłą, bez rozciągania skóry, zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych od obwodu do serca.
W masażu wyróżniamy kolejno następujące rodzaje ruchów: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie.
Umiejętnie wykonany masaż regeneruje skórę i przywraca równowagę organizmu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Nawilżanie skóry. Prosta recepta na urodę

    Nie możemy zatrzymać upływającego czasu, który czy chcemy czy nie i tak wywrze wpływ na naszą urodę. Jednak ten swoisty wyścig z czasem możemy wygrać – należy tylko wiedzieć jak można o siebie dbać, nie tylko z próżności, ale przede wszystkim w celu zachowania na długo dobrego zdrowia.

  • Sposoby na oparzenia słoneczne

    Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ma korzystny wpływ na samopoczucie, aktywność fizyczną, pobudza wydzielanie wielu hormonów, umożliwia syntezę witamin z grupy D. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie stwarza dla naszej skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij