Fizjoterapia – czym zajmuje się fizjoterapeuta? Jakie są różnice między rehabilitacją a fizjoterapią?
Mateusz Burak

Fizjoterapia – czym zajmuje się fizjoterapeuta? Jakie są różnice między rehabilitacją a fizjoterapią?

Fizjoterapia (ang. physical therapy, PT) to dyscyplina z zakresu nauk medycznych, która zajmuje się dostarczaniem organizmowi bodźców, mających za zadanie oddziaływać na sferę fizyczną człowieka. Celem zabiegów fizjoterapeutycznych jest usprawnienie ruchowe oraz likwidacja lub zminimalizowanie bólu i innych uciążliwych dolegliwości. Istnieje wiele środków i metod fizjoterapii, które dobiera się indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta. Z artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje fizjoterapii i kiedy warto udać się do fizjoterapeuty.

Czym jest fizjoterapia? Na czym polega fizjoterapia? 

Zgodnie z definicją, fizjoterapia jest nauką wykorzystującą w procesie leczniczym naturalne środki oparte na różnych formach energii fizycznej. Mowa tutaj o leczeniu za pomocą metod usprawniania ruchowego, czyli kinezyterapii oraz wykorzystywaniu różnych form energii fizycznej. Osobą, która prowadzi takie działania usprawniające jest fizjoterapeuta. 

Fizjoterapia a rehabilitacja 

Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji? W przypadku, kiedy mówimy o fizjoterapii, powinniśmy mieć na myśli wszelkie działania skierowane na poprawę funkcji motorycznych oraz zwalczanie bólu, czyli oddziaływanie na sferę fizyczną. Rehabilitacja zaś to całokształt działań, które będą prowadziły do odzyskania zarówno sprawności narządu ruchu, jak również dobrostanu i równowagi psychicznej.

Fizjoterapia jako kierunek kształcenia do niedawna była definiowana jako rehabilitacja ruchowa (absolwent uzyskiwał tytuł magistra rehabilitacji ruchowej). Od pewnego czasu pojęcie to zostało zastąpione „fizjoterapią”, a osoba kończąca studia uzyskuje miano magistra fizjoterapii. 25 września 2015 roku uchwalono ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, która zawiera regulacje prawne, co do standardów leczenia. Nadano także prawo do wykonywania zawodu, które umożliwia identyfikację specjalistów i odróżnianie ich od osób, które nie posiadają żadnych podstaw do stosowania środków leczniczych. 

Powiązane produkty

Czym różni się fizjoterapia od fizykoterapii? 

Fizykoterapia jest rodzajem fizjoterapii, jednym z jej działów. To pojęcie zawiera w sobie ogół zabiegów stosowanych z wykorzystaniem urządzeń emitujących różnego rodzaju energię.

Dostarczenie tejże energii w przypadku występujących dolegliwości ma za zadanie złagodzenie bólu i innych dolegliwości, np. obrzęków, oraz przywrócenie stanu równowagi organizmu. Mówi się także, że taki proces ma zmusić organizm do uruchomienie naturalnych zasobów w celu podjęcia samoleczenia. Środki w postaci określonych zabiegów fizjoterapeutycznych mają w tym jedynie pomóc. 

Zawód fizjoterapeuty zobowiązuje do znajomości oraz korzystania i łączenia wszystkich obszarów fizjoterapii w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu leczniczego. Mówi się o tzw. eklektyzmie terapeutycznym, uzupełnianiu się działania terapeutycznego połączonych ze sobą metod. 

Fizjoterapia – rodzaje 

Wyróżnia się kilka rodzajów fizjoterapii. Zakres działań wykonywany w jej ramach obejmuje zastosowanie nie tylko diagnostyki funkcjonalnej, czyli elementu badania fizjoterapeutycznego, ale również właściwy dobór metod i środków leczniczych. Są to: 

  • kinezyterapia (leczenie ruchem),
  • fizykoterapia (leczenie z wykorzystaniem czynników fizycznych),
  • masaż leczniczy.

Kinezyterapia 

Kinezyterapia to inaczej leczenie ruchem. W tym pojęciu zawiera się szereg dostępnych metod, jakimi posługują się fizjoterapeuci, aby przywrócić pacjentowi sprawność motoryczną. Są to koncepcje opierające się na kierunkowym, rozważnym, przemyślanym i zaplanowanym wykorzystaniu ruchu, wzorców i zachowań, których odpowiednia kombinacja powoduje poprawę w zakresie osłabionej funkcji. Celem zabiegów z zakresu kinezyterapii jest odzyskanie funkcjonalnej sprawności, pozbycie się ewentualnego bólu, zapobieganie nawrotom i uzyskanie jak największej niezależności w codziennym życiu. Przykładem tego, co robi w takim przypadku fizjoterapeuta jest np. terapia manualna

Masaż leczniczy 

Masaż leczniczy posiada bardzo wiele różnych form i odmian. Niektóre z nich sięgają jeszcze czasów starożytnych. Definiując to, czym jest masaż, należy powiedzieć zgodnie z definicją, że jest to oddziaływanie bodźcem mechanicznym na tkankę. Wspomnianym bodźcem są najczęściej ręce terapeuty wykonujące kombinację rozmaitych chwytów oraz rękoczynów w określonym czasie i z pewną siłą. Innym przykładem może być wykorzystanie specjalistycznych narzędzi oraz środków mających wywołać efekt leczniczy, są to m.in.: bańki chińskie, woda pod ciśnieniem czy stemple ziołowe. 

Fizykoterapia 

Jak już wcześniej wspomniano, ten dział fizjoterapii skupia się na możliwości wykorzystania urządzeń oraz naturalnych źródeł energii i bodźców wykazujących działanie lecznicze. Za przykład mogą tutaj posłużyć: hydroterapia – wykorzystuje oddziaływanie za pomocą wody, termoterapia – stosuje oddziaływanie za pomocą bodźców termicznych (ciepło, zimno), ultrasonoterapia – korzysta z właściwości ultradźwięków, magnetoterapia – stosuje ekspozycję na działanie pola magnetycznego, elektroterapia – oferuje możliwość zastosowania całej gamy prądów o różnej częstotliwości. Balneoterapia to natomiast dział wykorzystujący właściwości wód leczniczych, gazów (aerozoloterapia), peloidów do uzyskania poprawy zdrowia. Czerpanie ze sprzyjających warunków klimatycznych tak, jak ma to miejsce w przypadku miejscowości uzdrowiskowych nazywa się klimatoterapią. 

Fizjoterapia – wskazania. Kiedy, komu i jakie rodzaje zabiegów są zalecane? 

Na czym polega fizjoterapia? Czym zajmuje się fizjoterapeuta? Fizjoterapeuta wykorzystuje metody fizjoterapii, aby było to zgodne ze wskazaniami medycznymi. W tym celu niezbędna jest znajomość kryteriów do poszczególnych zabiegów oraz przeciwwskazań. Działania lecznicze z wykorzystaniem dostępnych metod są dedykowane dla osób w każdym wieku. Podstawą są dysfunkcje i schorzenia narządu ruchu upośledzające funkcje motoryczne, generujące ból. Istotne jest dostosowanie odpowiedniej intensywności działań, która uzależniona jest od fazy choroby. 

Przed rozpoczęciem leczenia stosuje się też testy funkcjonalne w fizjoterapii, co pozwala ocenić źródło dolegliwości, stanowi element diagnostyki różnicowej i pozwala na kontrolę uzyskiwanych efektów. Każda metoda wykorzystywana w fizjoterapii ma swoje szczegółowe wskazania i przeciwwskazania do stosowania. 

  1. Solomon M., Just a paradigm: evidence–based medicine in epistemological context, „Eur J Philos Sci.” 2011, nr 1, s. 451–466. 
  2. Hoffmann T. C., Montori V. M., Del Mar C., The connection between evidence–based medicine and shared decision making, „JAMA” 2014, nr 312, s. 1295–1296. 
  3. Edwards I., Richardson B., Clinical reasoning and population health: Decision making for an emerging paradigm of hhealth care, „Physiother Theor Pract.” 2008, nr 24, s. 183–193. 
  4. Dall’Alba G., Learning professional ways of being: Ambiguities of becoming, „Ed Phil Theor.” 2009, nr 41, s. 34–45. 
  5. Leach E., Cornwell P., Flemming J., Haines T., Patient centered goal–setting in subacute rehabilitation setting, „Disab Rehabil.” 2010, nr 32, s. 159–173. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

    Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

    Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość, lokalizacja przebiegu nerwów oraz ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

  • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

    Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij