kobieta trzyma w dłoni aplikację do kontrolowania owulacji i test owulacyjny
Maciej Toczek

Jaki jest najlepszy wiek do zajścia w ciążę? Kiedy jest za późno?

Jednoznaczne określenie tego, jaki wiek jest najlepszy do zajścia w ciążę, jest trudne. Związane jest to z faktem, że ciąża nierozerwalnie połączona jest również z wychowaniem dziecka, co także wymaga odpowiedniego przygotowania od obojga rodziców. Czy istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą odnaleźć się w tym temacie i nie popaść w manię kontrolowania idealnego wieku, optymalnego momentu owulacji czy doszukiwania się problemu, który tak naprawdę nie istnieje?

Wiele par zastanawia się, który moment jest najlepszy, aby rozpocząć starania o dziecko. Ważne jednak, aby uświadomić sobie, że ogromny wpływ, zarówno na ciąże, jak i opiekę nad dzieckiem w późniejszym czasie, mają czynniki nie tylko biologiczne, ale również psychiczne. Jaki jest idealny wiek do zajścia w ciążę oraz kiedy należy zgłosić się do poradni płodności?

  1. Idealny wiek do zajścia w ciążę
  2. Kiedy mówimy o ciąży geriatrycznej? Ryzyko później ciąży
  3. Wydajność owulacji a wiek i szanse na zajście w ciążę
  4. Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?
  5. Kiedy należy zgłosić się do poradni płodności? Problemy z zajściem w ciążę
  6. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać, kiedy nie udaje się zajść w ciążę?

Idealny wiek do zajścia w ciążę

W przypadku próby podania idealnego wieku do zajścia w ciążę, skupiając się jedynie na aspektach biologicznych, z łatwością można wskazać wiek do ok. 30. roku życia. Jest to związane z faktem, iż od tego momentu, w przypadku większości kobiet, płodność zaczyna zauważalnie obniżać się. Potwierdzeniem mogą być badania, które wskazują, że kobiety w wieku 32 lat mają 90% szans na urodzenie dziecka bez konieczności wdrożenia metod in vitro, natomiast w przypadku 37-latek odsetek ten wynosi już jedynie 75%. Co więcej, należy pamiętać również o większym ryzyku wszelkiego rodzaju chorób genetycznych w momencie podjęcia decyzji o opóźnieniu starań o dziecko. Chociaż często w tej kwestii zapominamy o mężczyznach, uważając, że problem ten nie dotyka ich bezpośrednio, to zauważono korelację pomiędzy starszym wiekiem ojca, a zwiększonym ryzykiem chorób psychicznych, np. schizofrenii.

Człowiek to jednak nie tylko biologia. Warto również pamiętać o nie mniej ważnych aspektach psychicznych i społecznych. Decyzja o posiadaniu potomstwa to decyzja na całe życie, która wymaga dokładnej analizy. Z tego względu warto niekiedy zaczekać na odpowiedni moment w staraniach o dziecko, gdyż dzięki temu można uniknąć dużej ilości stresu, a zdobyte życiowe doświadczenie z pewnością zaprocentuje w wychowaniu dziecka.

Kiedy mówimy o ciąży geriatrycznej? Ryzyko później ciąży

Ciąża geriatryczna to potoczne określenie ciąży po 35. roku życia. Jest to związane z potencjalnie większą liczbą powikłań w trakcie jej trwania dotyczących zarówno kobiety, jak i płodu. Specjaliści z zakresu położnictwa podkreślają jednak szkodliwość takiego określenia i swego rodzaju stygmatyzację kobiet ciężarnych. Geriatria to osobny dział medycyny skupiający się na problemach osób starszych i holistycznie zwalczający dolegliwości związane z zaawansowanym wiekiem. Ta gałąź medycyny nie ma jednak nic wspólnego z ciężarnymi po 35. roku życia.

Warto zdawać sobie jednak sprawę, że kobieta będąca w późnej ciąży wymaga szczególnej uwagi ze względu na zwiększoną szansę powikłań, takich jak nadciśnienie tętnicze w ciąży czy też rozwinięcie się cukrzycy ciążowej. Nie oznacza to jednak, że istnieje stuprocentowa szansa wystąpienia tego typu dolegliwości, gdyż znacząca większość kobiet w tym wieku rodzi zdrowe dzieci, a sama ciąża przebiega bez większych problemów.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są przyczyny, objawy nadciśnienia tętniczego w ciąży.

Powiązane produkty

Wydajność owulacji a wiek i szanse na zajście w ciążę

Wydajność owulacji związana jest nierozerwalnie z szansą na zajście w ciążę. Rezerwa jajnikowa zmniejsza się wraz z wiekiem, jednak jest także zmienna osobniczo. Oznacza to, że u kobiet będących w tym samym wieku jej wartości będą się od siebie różnić. Do oceny zdolności owulacji oraz rezerwy jajnikowej stosowany jest hormon antymullerowski. Jest to białko produkowane przez tzw. komórki Sertolego gruczołów płciowych, które pośrednio wpływa na cały proces owulacji. Dzięki temu możliwa jest ocena rezerwy jajnikowej danej kobiety oraz ustalenie szans na ewentualne zapłodnienie.

Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

Wiele par zastanawia się, czy łatwo jest zajść w ciążę oraz co może pomóc w osiągnięciu tego celu. Specjaliści są zgodni co do pewnych praktyk oraz czynności, które mogą pomóc w uzyskaniu potomstwa:

  • zadbanie o zdrowy tryb życia poprzez odpowiednią i zbilansowaną dietę, a także regularną aktywność fizyczną,
  • utrzymywanie prawidłowej wagi ciała,
  • zrezygnowanie z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu,
  • wyrównanie wszelkich chorób przewlekłych, takich jak choroby tarczycy czy też cukrzyca,
  • zadbanie o odpowiednią ilość snu,
  • regularne współżycie, a więc 2–4 razy w tygodniu,
  • zastosowanie metod określania momentu owulacji, np. wykorzystując do tego testy owulacyjne,
  • zadbanie o chwile relaksu w trakcie dnia oraz ograniczenie stresu.

Wiek odgrywa również bardzo ważną rolę w staraniu się o dziecko, gdyż statystycznie większą szansę na zajście w ciążę mają młodsze kobiety.

Sprawdź, jakie testy owulacyjne dla kobiet i mężczyzn znajdziesz na DOZ.pl

Kiedy należy zgłosić się do poradni płodności? Problemy z zajściem w ciążę

WHO określa niepłodność jako niemożność uzyskania klinicznej ciąży przez okres dłuższy niż 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych (2–4 razy w tygodniu) bez stosowania antykoncepcji.

Ocenia się, że problem ten dotyczyć może nawet 15% wszystkich par starających się o dziecko. Wśród przyczyn wymienia się czynnik żeński, męski lub też niepłodność idiopatyczną, kiedy to w toku diagnostycznym nie udało się stwierdzić przyczyny takiego stanu rzeczy. Co ciekawe, wszystkie trzy wymienione powody niepłodności w podobnym stopniu odpowiadają za pojawienie się tego problemu. Jeżeli kobieta nie ukończyła 35. roku życia, do poradni płodności należy udać się dopiero po roku nieskutecznych starań o ciążę. W przypadku kobiet po 35. roku życia diagnostykę niepłodności należy rozpocząć już po 6 miesiącach.

Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać, kiedy nie udaje się zajść w ciążę?

W przypadku nieskutecznych starań o dziecko kolejnym krokiem jest udanie się do poradni niepłodności, w której przeprowadzone zostaną badania mające na celu wyjaśnienie przyczyny niepłodności.

W przypadku kobiet zalecanymi badaniami płodności są:

  • badania obrazowe w postaci USG przezpochwowego oraz tradycyjnej oceny jamy brzusznej, a także histerosalpingografii służącej do oceny drożności jajowodów;
  • badania biochemiczne z krwi oceniające stężenia hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH), estradiolu (E2), TSH, testosteronu oraz prolaktyny.
Sprawdź, ile kosztuje oznaczenie i jak przygotować się do badania FSH, lutropiny (LH), estradiolu (E2), testosteronu i prolaktyny.

W niektórych przypadkach zaleca się także oznaczenie poziomu hormonu antymullerowskiego. W przypadku mężczyzn podstawą badania jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu mającego na celu wychwycenie potencjalnych przyczyn zaburzeń płodności, a także wykonanie badania nasienia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, to lekarz prowadzący decyduje o kolejności wykonania kolejnych badań.

  1. K. Łukaszuk i wsp., „Diagnostyka i leczenie niepłodności — rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP)”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018 tom 3, nr 3, strony 112–140.
  2. J. D. Habbema i wsp., „Realizing a desired family size: when should couples start?”, Hum Reprod 2015 Sep;30(9):2215-21. doi: 10.1093/humrep/dev148. Epub 2015 Jul 15.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy i jak go poprawnie wykonać?

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij