acesulfam K
Maria Brzegowy

Acesulfam K – czy szkodzi zdrowiu?

Acesulfam K (acesulfam potasu) należy do grupy słodzików charakteryzujących się bardzo intensywnym, słodkim smakiem. Pomimo że stanowi jeden z popularniejszych produktów zastępujących cukier, nie kojarzy się zbyt dobrze. Czym właściwie jest ta substancja? Czy jest szkodliwa? Czy acesulfam K to dobry i zdrowy zamiennik cukru? 

Acesulfam K (potasowy) – co to jest?

Acesulfam K lub acesulfam potasowy (łac. acesulfamum kalium) to heterocykliczny związek chemiczny, stosowany jako zamiennik cukru (substancja słodząca). Nie występuje naturalnie w przyrodzie - wytwarzany jest poprzez syntezę chemiczną.

Acesulfam K Odkryty został w 1967 roku w Niemczech, natomiast do stosowania w żywności w Europie dopuszczony w 1984 roku. ADI (ang. acceptable daily intake, czyli dopuszczalne dzienne spożycie) dla acesulfamu K wynosi maksymalnie 15 mg/kg masy ciała/dzień. Na etykietach żywnościowych kryje się pod symbolem E 950.

Właściwości acesulfamu k

Acesulfam K jest substancją całkowicie bezkaloryczną. Wartość jej indeksu glikemicznego wynosi 0. Stanowi produkt około 200 razy słodszy od sacharozy i charakteryzuje się dużą stabilnością w wysokich temperaturach, dzięki czemu może być szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym. 

W temperaturze pokojowej acesulfam potasowy występuje pod postacią białych kryształów rozpuszczalnych w wodzie. Cechuje go lekko gorzkawy smak, który w połączeniu z innymi substancjami słodzącymi ulega zmianie. 

Acesulfam K a cukrzyca

Jak już wcześniej wspomniano, acesulfam K posiada zerowy indeks glikemiczny, dzięki czemu jego spożycie nie wiąże się z gwałtownym wzrostem poziom glukozy i insuliny we krwi. Z tego powodu może być wybierany przez osoby z cukrzycą czy insulinoopornością. Jednak przez wzgląd na brak wystarczających badań odnośnie długoterminowego i regularnego stosowania acesulfamu K, zaleca się zachować ostrożność.

Zdaniem niektórych badaczy, acesulfam K może mieć bowiem niekorzystny wpływ na nasz organizm, w tym na mikrobom jelitowy. Należy też pamiętać, że sztuczne słodziki nie zawsze są lepszym wyjściem i alternatywą dla zwykłego cukru. Słynne powiedzenie Paracelsusa „Dawka czyni truciznę” wydaje się być tutaj najbardziej adekwatne.

Acesulfam K a odchudzanie

W ostatnich kilkudziesięciu latach, substancje słodzące bardzo mocno zwiększyły swoją popularność, zwłaszcza wśród osób odchudzających się. Przyjmuje się, że sztuczne słodziki stanowią bezpieczną alternatywę dla cukru – oczywiście pod warunkiem rozsądnego z nich korzystania. Wśród innych słodzików wymienia się m. in. alkohole cukrowe, jak mannitol, ksylitol czy erytrytol.

Warto jednak podkreślić, że częste spożywanie słodzików i produktów na ich bazie może u niektórych osób wiązać się z zakłóceniem sygnałów dotyczących odczuwania sytości. Bywa przykładowo, że zjadając jeden jogurt słodzony słodzikiem, nie zaspokajamy ochoty na ten produkt i sięgamy po kolejny, co w dalszej perspektywie, zamiast do spadku, może prowadzić do wzrostu masy ciała.

Powiązane produkty

Acesulfam K – gdzie można go znaleźć?

Acesulfam K jest znanym i powszechnie używanym słodzikiem. Znaleźć go można w rozmaitych produktach spożywczych, takich jak słone przekąski, czekolada, słodycze czy ciastka.

Ponadto acesulfam K dodawany jest do wielu gazowanych i słodkich napojów, w tym do napojów bezalkoholowych, a także do gum do żucia, syropów, napojów mlecznych, deserów, lodów, ciast i sosów. Stanowi również częsty dodatek słodzący w serkach homogenizowanych.

Acesulfam K – ryzyko nadmiernego spożycia

Zdania na temat zasadności i bezpieczeństwa stosowania acesuflamu K są mocno podzielone. Pomimo tego, iż jest on w 99% wydalany z organizmu wraz z moczem i nie ulega kumulacji, to i tak wybrane badania naukowe wykazały, iż w nadmiernych ilościach acesulfam K może prowadzić do m. in. przybierania na masie ciała czy zmian w obrębie mikroflory jelitowej.

O ile acesulfam K jest dopuszczony jako dodatek do żywności, o tyle warto zwrócić uwagę na ilość, jaką spożywamy w ciągu dnia, w tym jego obecność w wielu kupowanych przez nas produktach. Kluczowe znaczenie będzie miała bowiem dawka.

Słodzików ogółem, nie tylko acesulfamu K, powinny unikać dzieci, kobiety będące w ciąży i karmiące piersią. 

  1. Zdrojewicz Z. i in.. Substancje intensywnie słodzące – alternatywa dla cukru w czasach otyłości i cukrzycy. „Medycyna Rodzinna”, nr 2 (18) 2015.
  2. A. Koszowska i in., Cukier – czy warto go zastąpić substancjami słodzącymi?, „Nowa Medycyna”, nr 1 2014.
  3. X. Bian i in.,The artificial sweetener acesulfame potassium affects the gut microbiome and body weight gain in CD-1 mice, „PLoS One”, nr 12 (6) 2017.
  4. K. Łajdecka, M. Kujawska-Łuczak, Stosowanie niskokalorycznych środków słodzących u osób z cukrzycą typu 2. „Forum Zaburzeń Metabolicznych”, nr 7 (1) 2016.
  5. K. Świąder i in., Substancje intensywnie słodzące – korzyści i zagrożenia. „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 92 (3) 2011.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij