Słodzik
Arkadiusz Dąbek

Czy niskokaloryczny słodzik może wspomóc mikrobom jelit?

Opublikowano wyniki badań, które przeprowadzili hiszpańscy naukowcy,  nad nowym słodzikiem, który ma właściwości prebiotyczne i który nadaje produktowi końcowemu słodki smak. Kiedy słodzik pojawi się w sprzedaży?

Konsumenci często szukają alternatyw dla cukru, co skłoniło naukowców do opracowywania niskokalorycznych, sztucznych słodzików. Skład diety, w tym spożycie cukru, może wpływać na skład bakterii jelitowych, a to z kolei wpływa na ogólny stan zdrowia. W niedawno opublikowanym badaniu opisano działanie prebiotyczne lub stymulujące bakterie jelitowe przez takie niskokaloryczne, syntetyczne słodziki.

Nowy słodzik – nowe nadzieje

Odpowiednia ilość węglowodanów jest częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Nie zmienia to faktu, że lekarze często zalecają ograniczenie spożycia wysokorafinowanego cukru. Z tego powodu naukowcy zainteresowali się utrzymaniem słodyczy produktów przy jednoczesnym zmniejszeniu ogólnego spożycia samego cukru. W magazynie Journal of Agricultural and Food Chemistry opublikowano wyniki badań nad nowym słodzikiem, który ma właściwości prebiotyczne i który nadaje produktowi końcowemu słodki smak. 

Naukowcy odkryli, że słodzik przeszedł zarówno panel testów sensorycznych – był słodki, jak i promował wzrost pożytecznych bakterii jelitowych.

Wysoki cukier a mikrobiom jelit

Węglowodany są niezbędną częścią diety człowieka. Ostatecznie rozkładają się na glukozę i dostarczają organizmowi energii. Jednak spożywanie dużych ilości cukrów prostych, takich jak najbardziej popularny – biały cukier, może prowadzić do problemów zdrowotnych, do których zaliczono m.in. otyłość. Utrzymanie dobrze zbilansowanej diety (która nie zawiera m.in. nadmiernych ilości cukru) wymaga dużej konsekwencji i ciężkiej pracy. Doprowadziło to do zainteresowania opracowaniem sztucznych słodzików, które sprawiają, że żywność smakuje słodko, ale nie zawiera dodatkowych kalorii zawartych w cukrze.

Sprawdź, jakie zdrowe słodziki znajdziesz na DOZ.pl w kategorii zdrowa żywność

Kolejnym kluczowym elementem zdrowia jest utrzymanie zdrowego mikrobiomu jelitowego lub mówiąc inaczej odpowiedniej ilości pożytecznych bakterii żyjących w naszych jelitach. Mikrobiom jelitowy pomaga utrzymać zdrowie organizmu, w tym metabolizmu i odpowiedzi immunologicznej. Dieta może wpływać na mikrobiom jelitowy, co sprawia, że odżywianie ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia jelit.

Polecane dla Ciebie

Pomaganie dobrym bakteriom jelitowym

W omawianym badaniu oceniano zastosowanie specjalnego sztucznego słodzika niskokalorycznego. Słodzik swoim składem połączył mogrozydy zmodyfikowane enzymami i galaktooligosacharydami (GOS), czyli rodzaj cukru występującego w produktach mlecznych, niektórych warzywach korzeniowych i roślinach strączkowych. Naukowcy chcieli wykorzystać tę kombinację, ponieważ GOS mają właściwości prebiotyczne, co oznacza, że są korzystne dla mikroorganizmów żyjących w ludzkim mikrobiomie. GOS jest również niskokaloryczny.

Na pierwszym etapie użyli ludzkiego kału, wykorzystując do tego metodę in vitro, aby przyjrzeć się wzrostowi bakterii jelitowych – gdy zastosowano słodzik (próbki badane) i gdy nie stosowano słodzika (próbki kontrolne). Odkryli, że słodzik promował wzrost kilku rodzajów pożytecznych bakterii jelitowych, w tym Bifidobacterium, Enterococcus, Bacteroides i Clostridium coccides. Aby ocenić słodycz, naukowcy pracowali z grupą przeszkolonych panelistów sensorycznych, którzy porównali słodzik z cukrem. Odkryli, że słodzik ma słodycz porównywalną z cukrem, co wskazuje, że może działać jako smaczna alternatywa dla cukru.

Kiedy probiotyczny słodzik pojawi się w sprzedaży?

Badanie dostarczyło interesujących danych, ale obszar ten wymaga dalszych badań. Najpierw naukowcy przyjrzeli się wzrostowi bakterii in vitro, co oznacza, że dalsze badania muszą obejmować badania z udziałem ludzi, które to analizy mogą wpływać na wyniki lub je zmieniać. Ilości i zalecenia dietetyczne składników słodzika również wymagają dalszej oceny. Dr Brian Power, ekspert żywieniowy, który nie był zaangażowany w badanie, zwrócił uwagę, że ten obszar badań jest niezwykle nowy, ale wydaje się być obiecujący dla wielu grup ludzi.

1. Muñoz-Labrador A. i in.,  Prebiotic Potential of a New Sweetener Based on Galactooligosaccharides and Modified Mogrosides, „Journal of Agricultural and Food Chemistry" 2022 70 (29), 9048-9056.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

  • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

    Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij