×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zapalenie korzonków — przyczyny, objawy, leczenie

Korzonki nerwowe to nazwa potoczna wiązek włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego. Niekiedy w ich obrębie może pojawić się stan zapalny.

Jakie mogą być przyczyny zapalenia korzonków?

Zazwyczaj przyczyną stanu zapalnego korzeni nerwowych jest ucisk na nerwy, przebiegające w „osłonkach”, jakimi są trzony kręgów — rdzeń kręgowy, od którego rozprzestrzeniają się wiązki nerwowe znajduje się we wnętrzu kręgosłupa.

Za zapalenie korzonków odpowiedzialna jest między innymi dyskopatia — choroba krążka międzykręgowego (inaczej nazywany jest on dyskiem, składa się z jądra miażdżystego, będącego gęstym, galaretowatym wypełnieniem).

Dysk stanowi „amortyzator” pomiędzy kolejnymi krążkami — czasem dochodzi do jego spłaszczenia. Kręgi ściśle przylegają do siebie, powodując uciskanie nerwów. 

Dyskopatia jest często pierwszym przejawem choroby zwyrodnieniowej. Następuje przebudowa w kręgach i zmiana w ich ustawieniu. Tę dolegliwość mogą wywoływać rozmaite wady postawy. Niekiedy bywa to skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa.

Inne przyczyny choroby korzeni nerwowych

Do stanu zapalnego korzonków doprowadza także nadmierna masa ciała i otyłość. Główny element szkieletu jest zbyt obciążony przez tkankę tłuszczową. W tym przypadku również występuje ucisk korzeni nerwów rdzeniowych. Poza tym za zapalenie bywa odpowiedzialne przeciążenie kręgosłupa, na przykład w wyniku niewłaściwie dobranej do wydolności organizmu aktywności fizycznej, zwłaszcza bez wcześniejszej rozgrzewki. Inną przyczyną tej przypadłości może być infekcja wirusowa czy bakteryjna. 

Zapalenie korzonków — objawy

Choroba następuje czasami w wyniku gwałtownego ruchu czy szarpnięcia, na przykład przy podnoszeniu jakichś przedmiotów — wtedy pojawiają się oznaki rwy kulszowej. Odczuwalny jest silny ból okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pośladka, tylnej powierzchni uda, łydki albo stopy. W niektórych przypadkach bywa na tyle uporczywy, że pacjent nie jest w stanie w ogóle chodzić, przyjmuje pozycję leżącą. Bólowi może towarzyszyć uczucie drętwienia, mrowienia kończyn.

Doktor rozpoznaje zapalenie korzonków na podstawie szczegółowo zebranego wywiadu oraz badania lekarskiego. Następnie decyduje, czy zachodzi potrzeba dalszej diagnostyki. Chory może zostać skierowany przez lekarza POZ na RTG kręgosłupa, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, a jeśli zajdzie konieczność, również do specjalisty — neurologa bądź ortopedy. 

W jaki sposób przebiega leczenie?

W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych, doktor zaleca pacjentowi odpoczynek i przebywanie w pozycji, która będzie odciążała kręgosłup chorego — zwykle jest to pozycja leżąca lub półleżąca. 

Dodatkowo lekarz przepisuje leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W zależności od stopnia nasilenia bólu, mogą być one podawane zarówno w formie tabletek doustnych, jak i iniekcji domięśniowych (wykonuje je pielęgniarka w gabinecie zabiegowym znajdującym się w poradni POZ). Zdarza się, że medyk wydaje zalecenie o konieczności przyjmowania lekarstw zmniejszających napięcie mięśniowe.

Należy pamiętać też o tym, że podczas zapalenia korzonków nerwowych wskazana jest właściwie prowadzona rehabilitacja. Głównie są to masaże wykonywane przez specjalistę. Dość często pomocna bywa krioterapia, pole magnetyczne czy laseroterapia. Niekiedy zachodzi potrzeba zabiegu operacyjnego, na przykład u młodych pacjentów z dyskopatią. Decyzja o jego przeprowadzeniu jest zazwyczaj ostatecznością. Lekarze podejmują taki krok wówczas, kiedy dolegliwości bardzo często się powtarzają i nie chcą ustępować pomimo stosowania środków farmakologicznych.


Podziel się: