Zapalenie korzonków — przyczyny, objawy, leczenie
Michał Posmykiewicz

Zapalenie korzonków — przyczyny, objawy, leczenie

Korzonki nerwowe to nazwa potoczna wiązek włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego. Niekiedy w ich obrębie może pojawić się stan zapalny.

Jakie mogą być przyczyny zapalenia korzonków?

Zazwyczaj przyczyną stanu zapalnego korzeni nerwowych jest ucisk na nerwy, przebiegające w „osłonkach”, jakimi są trzony kręgów — rdzeń kręgowy, od którego rozprzestrzeniają się wiązki nerwowe znajduje się we wnętrzu kręgosłupa.

Za zapalenie korzonków odpowiedzialna jest między innymi dyskopatia — choroba krążka międzykręgowego (inaczej nazywany jest on dyskiem, składa się z jądra miażdżystego, będącego gęstym, galaretowatym wypełnieniem).

Dysk stanowi „amortyzator” pomiędzy kolejnymi krążkami — czasem dochodzi do jego spłaszczenia. Kręgi ściśle przylegają do siebie, powodując uciskanie nerwów. 

Dyskopatia jest często pierwszym przejawem choroby zwyrodnieniowej. Następuje przebudowa w kręgach i zmiana w ich ustawieniu. Tę dolegliwość mogą wywoływać rozmaite wady postawy. Niekiedy bywa to skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa.

Inne przyczyny choroby korzeni nerwowych

Do stanu zapalnego korzonków doprowadza także nadmierna masa ciała i otyłość. Główny element szkieletu jest zbyt obciążony przez tkankę tłuszczową. W tym przypadku również występuje ucisk korzeni nerwów rdzeniowych. Poza tym za zapalenie bywa odpowiedzialne przeciążenie kręgosłupa, na przykład w wyniku niewłaściwie dobranej do wydolności organizmu aktywności fizycznej, zwłaszcza bez wcześniejszej rozgrzewki. Inną przyczyną tej przypadłości może być infekcja wirusowa czy bakteryjna. 

Zapalenie korzonków — objawy

Choroba następuje czasami w wyniku gwałtownego ruchu czy szarpnięcia, na przykład przy podnoszeniu jakichś przedmiotów — wtedy pojawiają się oznaki rwy kulszowej. Odczuwalny jest silny ból okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pośladka, tylnej powierzchni uda, łydki albo stopy. W niektórych przypadkach bywa na tyle uporczywy, że pacjent nie jest w stanie w ogóle chodzić, przyjmuje pozycję leżącą. Bólowi może towarzyszyć uczucie drętwienia, mrowienia kończyn.

Doktor rozpoznaje zapalenie korzonków na podstawie szczegółowo zebranego wywiadu oraz badania lekarskiego. Następnie decyduje, czy zachodzi potrzeba dalszej diagnostyki. Chory może zostać skierowany przez lekarza POZ na RTG kręgosłupa, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, a jeśli zajdzie konieczność, również do specjalisty — neurologa bądź ortopedy. 

W jaki sposób przebiega leczenie?

W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych, doktor zaleca pacjentowi odpoczynek i przebywanie w pozycji, która będzie odciążała kręgosłup chorego — zwykle jest to pozycja leżąca lub półleżąca. 

Dodatkowo lekarz przepisuje leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W zależności od stopnia nasilenia bólu, mogą być one podawane zarówno w formie tabletek doustnych, jak i iniekcji domięśniowych (wykonuje je pielęgniarka w gabinecie zabiegowym znajdującym się w poradni POZ). Zdarza się, że medyk wydaje zalecenie o konieczności przyjmowania lekarstw zmniejszających napięcie mięśniowe.

Należy pamiętać też o tym, że podczas zapalenia korzonków nerwowych wskazana jest właściwie prowadzona rehabilitacja. Głównie są to masaże wykonywane przez specjalistę. Dość często pomocna bywa krioterapia, pole magnetyczne czy laseroterapia. Niekiedy zachodzi potrzeba zabiegu operacyjnego, na przykład u młodych pacjentów z dyskopatią. Decyzja o jego przeprowadzeniu jest zazwyczaj ostatecznością. Lekarze podejmują taki krok wówczas, kiedy dolegliwości bardzo często się powtarzają i nie chcą ustępować pomimo stosowania środków farmakologicznych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij