
Rwa barkowa – przyczyny, objawy, fizjoterapia, leczenie
Rwa barkowa to zespół objawów, który charakteryzuje się bólem oraz uczuciem mrowienia i drętwienia w okolicy ramienia i szyi, biegnącym wzdłuż całej kończyny górnej, aż do palców rąk. Najczęstszymi przyczynami rwy barkowej są zwyrodnienie w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz dyskopatia szyjna. Jak wygląda leczenie tej dolegliwości?
Rwa barkowa – czym jest?
Rwa barkowa to dość powszechna dolegliwość narządu ruchu objawiająca się bólem barku i drętwieniem kończyn górnych, które swój początek mają w okolicy szyi i stopniowo rozprzestrzeniają się, obejmując swoim zasięgiem nawet palce rąk. Taki stan jest spowodowany wpływem czynników doprowadzających do podrażnienia korzeni nerwowych tej okolicy. Objawy rwy barkowej występują najczęściej niesymetrycznie po jednej stronie ciała.
Rwa barkowa – przyczyny
Czynnikami generującymi dolegliwości związane z rwą ramienną są najczęściej choroby krążka międzykręgowego doprowadzające do dyskopatii szyjnej. Objawy występują także często jako rezultat tzw. przewiania barku. Kolejnym czynnikiem predysponującym do występowania symptomów jest zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Za potencjalne czynniki ryzyka uznaje się także grę w golfa, palenie tytoniu oraz długotrwałe narażenie na działanie silnych wibracji.
Rwa barkowa – objawy i diagnostyka
Głównym objawem rwy barkowej jest ból promieniujący na okolicę ramienia, szyi, klatki piersiowej czy górnej części pleców. Często lokalizacja jest niesymetryczna i obejmuje jedną stronę ciała. Pacjent z przewianym barkiem może także doświadczyć:
- dysfunkcji sensorycznych w postaci zaburzeń czucia w obszarze całej kończyny górnej,
- mrowienia, drętwienia palców rąk,
- osłabienia siły mięśniowej kończyny górnej,
- obniżenia koordynacji i osłabienia odruchów.
Podczas procedury diagnostycznej specjalista przeprowadza wywiad oraz wykonuje także szereg testów, które pomagają określić źródło bólu oraz to, jakie czynności i pozycje łagodzą dolegliwości. Użyteczne są badania obrazowe w postaci zdjęć rentgenowskich, które pomagają określić, czy doszło do zwężenia przestrzeni międzykręgowych, uszkodzenia dysku. Bardziej szczegółowe informacje wypływają z obrazu tomografii komputerowej, natomiast badanie rezonansu magnetycznego pozwala zrewidować stan uszkodzenia korzeni nerwowych i tkanek miękkich. Elektromiografia pomaga z kolei ocenić pracę mięśni zarówno w spoczynku jak i podczas skurczu.
Rwa barkowa – leczenie
Leczenie rwy barkowej to przede wszystkim wykorzystanie procedur zachowawczych. Bardzo istotne jest zaordynowanie właściwych środków farmakologicznych, są to najczęściej leki o działaniu rozluźniającym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym – podobnie, jak w przypadku rwy kulszowej. Konieczność ich zastosowania obserwuje się szczególnie w trakcie pierwszych kilku dni, ze względu na bardzo dużą uciążliwość objawów i nasilone cechy stanu zapalnego.
Rwa barkowa – rehabilitacja
Rehabilitacja obejmuje przede wszystkim edukowanie na temat tego, jak spać z objawami rwy barkowej. Jest to bowiem bardzo częsty problem wśród osób prezentujących ostre objawy tego schorzenia. Warto zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną zapewniającą właściwe ułożenie odcinka szyjnego, bolesna kończyna powinna być ułożona nieco ponad głową. Dowiedziono, że takie ułożenie ręki może zmniejszać ucisk na struktury nerwowe. Następnie można zastosować plastry na bark w postaci kinesiotapingu, który może założyć fizjoterapeuta – zredukuje to ból i częściowo odciąży struktury zaangażowane w patologię. Dobrym rezultatem cieszy się zastosowanie masażu, rozluźniania mięśniowo-powięziowego, flossingu czy innych form terapii narzędziowej. Zabiegi osteopatyczne czy suche igłowanie także mogą okazać się strzałem w dziesiątkę przy walce z objawami rwy barkowej.
Profilaktyka obejmuje unikanie wymienionych wcześniej czynników ryzyka oraz uprawianie sportu po właściwym przygotowaniu i ze stosowaniem odpowiedniej techniki.
Rwa barkowa – ćwiczenia
Ćwiczenia na rwę barkową to bardzo dobry sposób na złagodzenie bólu i powrót do pełnej sprawności po incydencie bólowym. W tym celu warto zastosować ćwiczenia ukierunkowane na rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, wzmocnienie i utrzymanie postawy zapobiegającej patologiom odcinka szyjnego.
Przykładowy zestaw ćwiczeń:
- Pozycja: stanie w lekkim rozkroku, bokiem do ściany. Pomiędzy barkiem a ścianą znajduje się piłeczka tenisowa. Ruch polega na dociskaniu piłeczki całym ciałem do ściany i powolnym rolowaniu jej po powierzchni barku. W sytuacji odnalezienia bolesnego punktu należy się zatrzymać i zwiększyć nacisk do momentu zmniejszenia bólu. Takie rolowanie kontynuujemy przez kilka minut.
- Pozycja: stanie tyłem do ściany, łokieć zgięty do 90 stopni i oparty o ścianę. Ruch polega na delikatnym naciśnięciu łokciem na ścianę przez 3-5 sekund, po czym należy zwolnić nacisk i rozluźnić łopatkę. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
- Pozycja: stanie przodem do ściany w lekkim rozkroku, ręka zgięta w stawie łokciowym do 90 stopni, ramię w linii tułowia. Ruch polega na ułożeniu pięści na ścianie i cofnięciu łopatki. Następnie utrzymując to ustawienie należy mocniej wcisnąć pięść w ścianę. Napięcie utrzymujemy 3-5 sekund i powtarzamy 10 razy.
Bardzo ważne jest, aby ćwiczenia wykonywać po konsultacji z fizjoterapeutą.
Rwa barkowa – domowe sposoby
Rwa barkowa, określana też jako rwa kulszowa barku czy zapalenie nerwu barkowego, nie jest nazewnictwem do końca właściwym, stosowane nazwy mają jednak związek z podobnym nasileniem objawów, jak w przypadku rwy kulszowej.
Aby złagodzić przykre dolegliwości można zastosować leki bez recepty, np. maści zawierające środki przeciwzapalne. Pomocne będzie także wykorzystanie naparów z ziół – z jeżówki czy owoców dzikiej róży. Często rekomenduje się zastosowanie okładów z liści młodej kapusty czy mikstury utworzonej z miodu i kurkumy. Do diety warto włączyć więcej owoców i warzyw. Pomocna może być także zwiększona suplementacja witaminy D i C.