Co to jest estrogen? Jakie są objawy niedoboru lub nadmiaru estrogenów?
Anna Posmykiewicz

Co to jest estrogen? Jakie są objawy niedoboru lub nadmiaru estrogenów?

Estrogeny są grupą hormonów płciowych. Zalicza się do nich trzy główne postacie estrogenu naturalnie występujące u kobiet. Jest to estriol, estradiol oraz estron. Estrogeny produkowane są zarówno w organizmie kobiety, jak i mężczyzny, jednak zdecydowanie większą role odgrywają one w kobiecym organizmie, w związku z czym bardzo często bywają też nazywane żeńskimi hormonami płciowymi.

Gdzie produkowane są żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny?

Synteza estrogenów w kobiecym organizmie zachodzi przede wszystkim w jajnikach, ale także w niewielkim stopniu są one produkowane w tkance tłuszczowej, w kościach, w mózgu, a u kobiety ciężarnej także w łożysku. U mężczyzn natomiast estrogeny są produkowane w znacznie mniejszej ilości niż u kobiet, a miejscem ich wytwarzania są jądra oraz kora nadnerczy. Produkcja estrogenów jest natomiast regulowana przez hormon, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową - jest to hormon folikulotropwy (inna nazwa to folikulotropina lub tez FSH). Należy też pamiętać o tym, że estrogeny, jak wszystkie inne hormony sterydowe, są wytwarzane z cholesterolu, który jest ich prekursorem. 

Jakiej są funkcje estrogenów? Za co przede wszystkim odpowiedzialne jest ich działanie? 

W organizmie kobiety estrogeny są odpowiedzialne przede wszystkim za rozwój drugo i trzeciorzędowych cech płciowych, zarówno w okresie życia płodowego, jak i już w życiu późniejszym. Dzięki działaniu estrogenów dochodzi zatem u kobiety do rozwoju piersi, jak również pojawia się u nich charakterystyczna kobieca budowa ciała (wąska talia, szerokie biodra) oraz kobiecy typ owłosienia płciowego. Żeńskie hormony są odpowiedzialne też za kształtowanie się psychiki i popędu płciowego. Ponadto, estrogeny są też odpowiedzialne za regulacje cyklu miesiączkowego w organizmie każdej kobiety. W pierwszej fazie tego cyklu dzięki ich działaniu dochodzi do rozrostu błony śluzowej macicy, czyli endometrium, co ma na celu przygotować macice do ewentualnego przyjęcia do niej zapłodnionej komórki jajowej. Estrogeny pobudzają również gruczoły śluzowe szyjki macicy do wydzielania śluzu, jak również to właśnie za ich sprawą dochodzi do zakończenia krwawienia miesiączkowego. Należy też pamiętać o tym, że jedną z funkcji estrogenów jest także zwiększanie krzepliwości krwi oraz regulacja gospodarki wapniowej. Zwiększają one bowiem odkładanie się wapnia w kościach, co w znacznym stopniu będzie zapobiegało rozwojowi osteoporozy. Działanie estrogenów polega też na regulacji gospodarki lipidowej. Dzięki ich działaniu bowiem dochodzi do wzrostu tzw. dobrego cholesterolu HDL oraz do obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu, czyli cholesterolu LDL. Kolejną funkcją estrogenów jest zwiększanie syntezy białek endogennych, czyli miedzy innymi tych białek, które wiążą hormony tarczycy i hormony nadnerczy. 

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zaburzenia zarówno produkcji, jak i wydzielina estrogenów, co z kolei doprowadza do powstawania ich nadmiaru lub niedoboru w organizmie. Jakie zatem mogą być przyczyny oraz objawy nadmiaru i niedoboru estrogenów?

Nadmiar estrogenów - objawy i przyczyny 

W jakich sytuacjach dochodzi do powstania nadmiaru estrogenów?

Nadmiar estrogenów pojawia się w sytuacji, kiedy organizmu zaczyna produkować nadmierna ilość tych hormonów, np. w przebiegu nowotworów jajnika. Nadmiar estrogenów w organizmie może być też efektem przyjmowania zbyt dużych dawek leków, które zawierają te hormony.

Jakie objawy może dawać nadmiar estrogenów?

Przede wszystkim w przypadku nadmiaru estrogenów u kobiet może dojść do pojawienia się zaburzeń miesiączkowania. Typowym objawem jest również nadmierny przyrost masy ciała oraz powiększenie się piersi. W przypadku nadmiaru estrogenów zwiększa się też ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zakrzepów i zatorów, dodatkowo dość często mogą też zdarzać się napady migreny oraz zaburzenia funkcji wątroby, może dojść do powstania kamicy dróg żółciowych oraz co za tym idzie- do żółtaczki. W przypadku nadmiernej ilości estrogenów mogą też być obecne nudności i wymioty, czasami pojawia się również uogólnione złe samopoczucie.

Kiedy może dojść do powstania niedoboru estrogenów?

Niedobór estrogenów jest najbardziej typowy dla kobiet w okresie menopauzy, bowiem ich organizm przestaje po prostu produkować ten rodzaj żeńskich hormonów płciowych. Zdarza się jednak, że z powodu niedoboru estrogenów z różnych przyczyn mogą też cierpieć zdecydowanie młodsze kobiety.

Jakie objawy daje niedobór estrogenów?

Przed wszystkim z powodu niedoboru estrogenów dochodzi u każdej kobiety do różnego rodzaju zaburzeń miesiączkowania, co może pociągnąć za sobą dalsze konsekwencje pod postacią niemożności zajścia w ciąże i niepłodności. Ponadto, dla niedoboru estrogenów typowa jest również osteoporoza, jak również zanik drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych. U kobiety pojawia się zatem męska sylwetka ciała, dochodzi do obniżenia barwy głosu oraz pojawia się męski typ owłosienia płciowego, czyli dochodzi do rozwoju hirsutyzmu

W jaki sposób diagnozuje się nadmiar lub też niedobór estrogenów?

Nadmiar lub też niedobór estrogenów jest diagnozowany przez lekarza ginekologa, do którego kobieta zwraca się w sytuacji, kiedy zaczyna obserwować u siebie niepokojące ją objawy. Przede wszystkim głównym powodem zwrócenia sie kobiety do ginekologa jest pojawienie się u niej zaburzeń miesiączkowania, a kiedy kobieta stara się o dziecko- niemożność zajścia w ciąże pomimo regularnego współżycia z partnerem bez stosowania żadnego zabezpieczenie. Ponadto, kobiety często zgłaszają się też do ginekologa, kiedy zaobserwują u siebie nadmierne owłosienie w miejscach, w których do tej pory go nie było. 

W czasie wizyty lekarz ginekolog zbierze od kobiety dokładny wywiad oraz zbada ją, prawdopodobnie wykona też usg narządów rodnych. Lekarz zaleci też na pewno oznaczenie poziomu estrogenów oraz innych żeńskich hormonów płciowych w krwi, na podstawie takiego badania będzie już z całą pewnością wiadomo czy niepokojące kobietę objawy mają związek z nadmiarem lub niedoborem estrogenów. Wtedy też lekarz ginekolog zaleci leczenie oraz dalsze, właściwe postępowanie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) – przyczyny i leczenie. Co stosować na nadpotliwość?

  Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję – pomaga organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza, niestety, plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie. Dlaczego dochodzi do nadmiernego pocenia się? Jak temu zaradzić? Czy nadpotliwość może być objawem innych chorób? 

 • Odbijanie po jedzeniu – przyczyny i leczenie częstego odbijania po posiłku

  Odbijanie jest naturalnym odruchem fizjologicznym, które zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Polega na wydaleniu przez usta powietrza znajdującego się w żołądku. Natomiast nadmierne odbijanie może być oznaką np. choroby refluksowej czy nietolerancji pokarmowej. 

 • Szumy uszne – przyczyny i leczenie szumów w uszach

  Szum w uszach to dolegliwość, która nie zawsze oznacza poważną chorobę. Szumy uszne są powodowane przez uszkodzenia drogi słuchowej, np. w wyniku starzenia organizmu czy hałasu. Niektóre leki stosowane w dużych dawkach także mogą przyczyniać do ich powstania lub nasilenia. Jak wygląda leczenie szumów usznych? Co pomoże osobom odczuwającym szum w uszach? 

 • Kolka nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie. Jak postępować podczas ataku kolki nerkowej?

  Kolka nerkowa sama w sobie nie jest chorobą, stanowi natomiast najczęstszy objaw schorzenia polegającego na zamknięciu lub znacznym zwężeniu światła moczowodu i utrudnieniu odpływu moczu z nerki do pęcherza moczowego. Atak kolki nerkowej cechuje niezwykle silny ból w okolicy lędźwiowej, który często nie ustępuje nawet po podaniu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Objawy kolki nerkowej obejmują również bolesne parcie na mocz, nudności oraz wymioty. 

 • Zakwasy a DOMS – jak zapobiec bólom mięśni w trakcie i po treningu?

  DOMS (delayed onset muscle soreness) to opóźniona bolesność mięśni. Jest ona skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie którego dochodzi do wzmożonej pracy włókien mięśniowych (ból mięśni po treningu pojawia się przeważnie w ciągu kilkunastu godzin). Domsy nie są tym samym, co zakwasy. Drugim terminem określa się ból, uczucie pieczenia mięśni w trakcie wykonywania ćwiczeń lub niedługo po ich zakończeniu. Stan ten jest spowodowany nadmiernym kumulowaniem się mleczanu w tkance mięśniowej. Jak zapobiegać zakwasom? W jaki sposób złagodzić opóźnioną bolesność mięśni?

 • Napięciowy ból głowy – przyczyny objawy, diagnostyka. Jak sobie radzić z naczynioruchowymi bólami głowy?

  Napięciowy ból głowy jest najczęściej występującym samoistnym (pierwotnym) bólem głowy. Jego przyczyny nie są do końca poznane, wiadomo natomiast, że różne czynniki, takie jak stres, zmiany pogody, przemęczenie czy odwodnienie mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Naczynioruchowe bóle głowy charakteryzują się dolegliwościami zlokalizowanymi po obu stronach głowy, zazwyczaj w okolicy skroni, o charakterze uciskowym. 

 • Ból żeber – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu żeber z lewej i prawej strony

  Ból żeber najczęściej jest związany z przebytym urazem obejmującym okolicę klatki piersiowej, jest on wówczas silny, na skórze widoczny jest krwiak, mogą pojawić się również kłopoty z oddychaniem. Inne przyczyny bólu żeber obejmują schorzenia układu pokarmowego (ból żeber po prawej stronie może oznaczać m.in. problemy z wątrobą), neuralgię międzyżebrową, stany zapalne czy choroby układu krążenia – ból żeber po lewej stronie może być objawem zawału serca. 

 • Zaburzenia chodu – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Zaburzenia chodu mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej są objawem chorób neurologicznych, chorób układu ruchu oraz schorzeń o podłożu psychogennym. Zaburzenia lokomocji mogą być także związane z podeszłym wiekiem (jest to tzw. chód starczy) – u seniorów pojawiają się m.in.: skrócenie długości kroku, szuranie, pochylenie sylwetki do przodu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij