Co to jest estrogen? Jakie są objawy niedoboru lub nadmiaru estrogenów?
Anna Posmykiewicz

Co to jest estrogen? Jakie są objawy niedoboru lub nadmiaru estrogenów?

Estrogeny są grupą hormonów płciowych. Zalicza się do nich trzy główne postacie estrogenu naturalnie występujące u kobiet. Jest to estriol, estradiol oraz estron. Estrogeny produkowane są zarówno w organizmie kobiety, jak i mężczyzny, jednak zdecydowanie większą role odgrywają one w kobiecym organizmie, w związku z czym bardzo często bywają też nazywane żeńskimi hormonami płciowymi.

Gdzie produkowane są żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny?

Synteza estrogenów w kobiecym organizmie zachodzi przede wszystkim w jajnikach, ale także w niewielkim stopniu są one produkowane w tkance tłuszczowej, w kościach, w mózgu, a u kobiety ciężarnej także w łożysku. U mężczyzn natomiast estrogeny są produkowane w znacznie mniejszej ilości niż u kobiet, a miejscem ich wytwarzania są jądra oraz kora nadnerczy. Produkcja estrogenów jest natomiast regulowana przez hormon, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową - jest to hormon folikulotropwy (inna nazwa to folikulotropina lub tez FSH). Należy też pamiętać o tym, że estrogeny, jak wszystkie inne hormony sterydowe, są wytwarzane z cholesterolu, który jest ich prekursorem. 

Jakiej są funkcje estrogenów? Za co przede wszystkim odpowiedzialne jest ich działanie? 

W organizmie kobiety estrogeny są odpowiedzialne przede wszystkim za rozwój drugo i trzeciorzędowych cech płciowych, zarówno w okresie życia płodowego, jak i już w życiu późniejszym. Dzięki działaniu estrogenów dochodzi zatem u kobiety do rozwoju piersi, jak również pojawia się u nich charakterystyczna kobieca budowa ciała (wąska talia, szerokie biodra) oraz kobiecy typ owłosienia płciowego. Żeńskie hormony są odpowiedzialne też za kształtowanie się psychiki i popędu płciowego. Ponadto, estrogeny są też odpowiedzialne za regulacje cyklu miesiączkowego w organizmie każdej kobiety. W pierwszej fazie tego cyklu dzięki ich działaniu dochodzi do rozrostu błony śluzowej macicy, czyli endometrium, co ma na celu przygotować macice do ewentualnego przyjęcia do niej zapłodnionej komórki jajowej. Estrogeny pobudzają również gruczoły śluzowe szyjki macicy do wydzielania śluzu, jak również to właśnie za ich sprawą dochodzi do zakończenia krwawienia miesiączkowego. Należy też pamiętać o tym, że jedną z funkcji estrogenów jest także zwiększanie krzepliwości krwi oraz regulacja gospodarki wapniowej. Zwiększają one bowiem odkładanie się wapnia w kościach, co w znacznym stopniu będzie zapobiegało rozwojowi osteoporozy. Działanie estrogenów polega też na regulacji gospodarki lipidowej. Dzięki ich działaniu bowiem dochodzi do wzrostu tzw. dobrego cholesterolu HDL oraz do obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu, czyli cholesterolu LDL. Kolejną funkcją estrogenów jest zwiększanie syntezy białek endogennych, czyli miedzy innymi tych białek, które wiążą hormony tarczycy i hormony nadnerczy. 

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zaburzenia zarówno produkcji, jak i wydzielina estrogenów, co z kolei doprowadza do powstawania ich nadmiaru lub niedoboru w organizmie. Jakie zatem mogą być przyczyny oraz objawy nadmiaru i niedoboru estrogenów?

Nadmiar estrogenów - objawy i przyczyny 

W jakich sytuacjach dochodzi do powstania nadmiaru estrogenów?

Nadmiar estrogenów pojawia się w sytuacji, kiedy organizmu zaczyna produkować nadmierna ilość tych hormonów, np. w przebiegu nowotworów jajnika. Nadmiar estrogenów w organizmie może być też efektem przyjmowania zbyt dużych dawek leków, które zawierają te hormony.

Jakie objawy może dawać nadmiar estrogenów?

Przede wszystkim w przypadku nadmiaru estrogenów u kobiet może dojść do pojawienia się zaburzeń miesiączkowania. Typowym objawem jest również nadmierny przyrost masy ciała oraz powiększenie się piersi. W przypadku nadmiaru estrogenów zwiększa się też ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zakrzepów i zatorów, dodatkowo dość często mogą też zdarzać się napady migreny oraz zaburzenia funkcji wątroby, może dojść do powstania kamicy dróg żółciowych oraz co za tym idzie- do żółtaczki. W przypadku nadmiernej ilości estrogenów mogą też być obecne nudności i wymioty, czasami pojawia się również uogólnione złe samopoczucie.

Kiedy może dojść do powstania niedoboru estrogenów?

Niedobór estrogenów jest najbardziej typowy dla kobiet w okresie menopauzy, bowiem ich organizm przestaje po prostu produkować ten rodzaj żeńskich hormonów płciowych. Zdarza się jednak, że z powodu niedoboru estrogenów z różnych przyczyn mogą też cierpieć zdecydowanie młodsze kobiety.

Jakie objawy daje niedobór estrogenów?

Przed wszystkim z powodu niedoboru estrogenów dochodzi u każdej kobiety do różnego rodzaju zaburzeń miesiączkowania, co może pociągnąć za sobą dalsze konsekwencje pod postacią niemożności zajścia w ciąże i niepłodności. Ponadto, dla niedoboru estrogenów typowa jest również osteoporoza, jak również zanik drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych. U kobiety pojawia się zatem męska sylwetka ciała, dochodzi do obniżenia barwy głosu oraz pojawia się męski typ owłosienia płciowego, czyli dochodzi do rozwoju hirsutyzmu

W jaki sposób diagnozuje się nadmiar lub też niedobór estrogenów?

Nadmiar lub też niedobór estrogenów jest diagnozowany przez lekarza ginekologa, do którego kobieta zwraca się w sytuacji, kiedy zaczyna obserwować u siebie niepokojące ją objawy. Przede wszystkim głównym powodem zwrócenia sie kobiety do ginekologa jest pojawienie się u niej zaburzeń miesiączkowania, a kiedy kobieta stara się o dziecko- niemożność zajścia w ciąże pomimo regularnego współżycia z partnerem bez stosowania żadnego zabezpieczenie. Ponadto, kobiety często zgłaszają się też do ginekologa, kiedy zaobserwują u siebie nadmierne owłosienie w miejscach, w których do tej pory go nie było. 

W czasie wizyty lekarz ginekolog zbierze od kobiety dokładny wywiad oraz zbada ją, prawdopodobnie wykona też usg narządów rodnych. Lekarz zaleci też na pewno oznaczenie poziomu estrogenów oraz innych żeńskich hormonów płciowych w krwi, na podstawie takiego badania będzie już z całą pewnością wiadomo czy niepokojące kobietę objawy mają związek z nadmiarem lub niedoborem estrogenów. Wtedy też lekarz ginekolog zaleci leczenie oraz dalsze, właściwe postępowanie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Brak apetytu u dorosłych – co robić, gdy nie mamy ochoty jeść?

  Skutki uboczne leków, depresja, anoreksja, wysoki poziom stresu, ale i też następstwo zmniejszenia się percepcji węchu i smaku postępującego wraz z wiekiem. Często też pierwszy objaw poważnej choroby. Przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Jak poprawić apetyt? Co jeść, gdy brakuje smaku przez dłuższy czas? Czy istnieją skuteczne leki zwiększające łaknienie? 

 • Bolesne miesiączki – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu podczas okresu

  Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Ból podczas menstruacji może mieć charakter pierwotny, pojawia się wówczas u młodych kobiet (do dwóch lat od pierwszego krwawienia) i towarzyszy im często aż do okresu przekwitania. Może być także wtórny, czyli wywołany stanami chorobowymi. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą być spowodowane występowaniem endometriozy, mięśniaków macicy czy torbieli jajników. Kiedy należy wykonać badania? Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

 • Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki

  Ból ręki może mieć różne przyczyny. Może być zarówno skutkiem urazu, np. skręcenia czy złamania, jak i chorób, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół de Quervaina czy schorzenia o podłożu reumatycznym. Jak wygląda diagnostyka bólu ręki? Jak przebiega fizjoterapia przy bólu rąk?

 • Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

  Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej. Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

 • Wirusowe zapalenie gardła – objawy i leczenie. Domowe sposoby na zapalenie gardła o podłożu wirusowym

  Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się bólem gardła w momencie przełykania, podwyższoną temperaturą ciała, mogą pojawić się również katar, kaszel, bóle głowy. Infekcje gardła o podłożu wirusowym leczy się objawowo, stosując różnego rodzaju miejscowo działające preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania czy aerozoli, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. 

 • Wielomocz (poliuria) – co oznacza i w jakich chorobach może się pojawić? Diagnostyka i leczenie poliurii

  Równowaga płynowa jest kontrolowana przez proces przyjmowania płynów, perfuzji nerek, filtracji kłębuszkowej i resorpcji wody w cewkach zbiorczych nerek. Przyjmowane płyny zwiększają objętość krążącej krwi, a to wzmaga perfuzję nerek i filtrację w kłębuszkach oraz zwiększone wydalanie moczu. Proces ten hamowany jest przez hormon antydiuretyczny (wazopresynę, ADH), wydzielany przez podwzgórze i uwalniany przez przysadkę mózgową. ADH zwiększa resorpcję (wchłanianie) wody w kanalikach zbiorczych nerek, zmniejszając ilość wydalanego moczu. Jeśli dochodzi do zaburzeń np. w wydzielaniu wazopresyny, może pojawić się wielomocz. Czym dokładnie jest poliuria? 

 • Nadmierne pragnienie (polidypsja) – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie polidypsji

  Uczucie pragnienia jest subiektywnym odczuciem potrzeby pobierania płynów. Może być ono zmniejszone (w stanach uszkodzenia ośrodka pragnienia w podwzgórzu) lub – częściej – zwiększone. Wzmożone pragnienie (polidypsja) najczęściej idzie w parze z nadmiernym wydzielaniem moczu (poliurią). Zwiększona utrata płynów ustrojowych może odbywać się nie tylko przez nerki, ale także przez skórę (obfite poty), przewód pokarmowy (wymioty, biegunka) lub płuca (gorączka). Pragnienie bywa fizjologiczną reakcją na zwiększoną utratę wody z organizmu, jednak nadmierne jest niemal zawsze objawem chorobowym. 

 • Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

  Każdy krążek międzykręgowy kręgosłupa jest zbudowany z dwóch części: miękkiej, galaretowatej części wewnętrznej – jądra miażdżystego i twardego pierścienia włóknistego znajdującego się na zewnętrz. Uraz lub przeciążenie mogą spowodować, że wewnętrzna część krążka wysunie się poza pierścień, nazywa się to wypadnięciem dysku. Jakie objawy powoduje przepuklina krążka międzykręgowego, czyli wypadający dysk?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij