Co to jest estrogen? Jakie są objawy niedoboru lub nadmiaru estrogenów?
Anna Posmykiewicz

Co to jest estrogen? Jakie są objawy niedoboru lub nadmiaru estrogenów?

Estrogeny są grupą hormonów płciowych. Zalicza się do nich trzy główne postacie estrogenu naturalnie występujące u kobiet. Jest to estriol, estradiol oraz estron. Estrogeny produkowane są zarówno w organizmie kobiety, jak i mężczyzny, jednak zdecydowanie większą role odgrywają one w kobiecym organizmie, w związku z czym bardzo często bywają też nazywane żeńskimi hormonami płciowymi.

Gdzie produkowane są żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny?

Synteza estrogenów w kobiecym organizmie zachodzi przede wszystkim w jajnikach, ale także w niewielkim stopniu są one produkowane w tkance tłuszczowej, w kościach, w mózgu, a u kobiety ciężarnej także w łożysku. U mężczyzn natomiast estrogeny są produkowane w znacznie mniejszej ilości niż u kobiet, a miejscem ich wytwarzania są jądra oraz kora nadnerczy. Produkcja estrogenów jest natomiast regulowana przez hormon, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową - jest to hormon folikulotropwy (inna nazwa to folikulotropina lub tez FSH). Należy też pamiętać o tym, że estrogeny, jak wszystkie inne hormony sterydowe, są wytwarzane z cholesterolu, który jest ich prekursorem. 

Jakiej są funkcje estrogenów? Za co przede wszystkim odpowiedzialne jest ich działanie? 

W organizmie kobiety estrogeny są odpowiedzialne przede wszystkim za rozwój drugo i trzeciorzędowych cech płciowych, zarówno w okresie życia płodowego, jak i już w życiu późniejszym. Dzięki działaniu estrogenów dochodzi zatem u kobiety do rozwoju piersi, jak również pojawia się u nich charakterystyczna kobieca budowa ciała (wąska talia, szerokie biodra) oraz kobiecy typ owłosienia płciowego. Żeńskie hormony są odpowiedzialne też za kształtowanie się psychiki i popędu płciowego. Ponadto, estrogeny są też odpowiedzialne za regulacje cyklu miesiączkowego w organizmie każdej kobiety. W pierwszej fazie tego cyklu dzięki ich działaniu dochodzi do rozrostu błony śluzowej macicy, czyli endometrium, co ma na celu przygotować macice do ewentualnego przyjęcia do niej zapłodnionej komórki jajowej. Estrogeny pobudzają również gruczoły śluzowe szyjki macicy do wydzielania śluzu, jak również to właśnie za ich sprawą dochodzi do zakończenia krwawienia miesiączkowego. Należy też pamiętać o tym, że jedną z funkcji estrogenów jest także zwiększanie krzepliwości krwi oraz regulacja gospodarki wapniowej. Zwiększają one bowiem odkładanie się wapnia w kościach, co w znacznym stopniu będzie zapobiegało rozwojowi osteoporozy. Działanie estrogenów polega też na regulacji gospodarki lipidowej. Dzięki ich działaniu bowiem dochodzi do wzrostu tzw. dobrego cholesterolu HDL oraz do obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu, czyli cholesterolu LDL. Kolejną funkcją estrogenów jest zwiększanie syntezy białek endogennych, czyli miedzy innymi tych białek, które wiążą hormony tarczycy i hormony nadnerczy. 

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zaburzenia zarówno produkcji, jak i wydzielina estrogenów, co z kolei doprowadza do powstawania ich nadmiaru lub niedoboru w organizmie. Jakie zatem mogą być przyczyny oraz objawy nadmiaru i niedoboru estrogenów?

Nadmiar estrogenów - objawy i przyczyny 

W jakich sytuacjach dochodzi do powstania nadmiaru estrogenów?

Nadmiar estrogenów pojawia się w sytuacji, kiedy organizmu zaczyna produkować nadmierna ilość tych hormonów, np. w przebiegu nowotworów jajnika. Nadmiar estrogenów w organizmie może być też efektem przyjmowania zbyt dużych dawek leków, które zawierają te hormony.

Jakie objawy może dawać nadmiar estrogenów?

Przede wszystkim w przypadku nadmiaru estrogenów u kobiet może dojść do pojawienia się zaburzeń miesiączkowania. Typowym objawem jest również nadmierny przyrost masy ciała oraz powiększenie się piersi. W przypadku nadmiaru estrogenów zwiększa się też ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zakrzepów i zatorów, dodatkowo dość często mogą też zdarzać się napady migreny oraz zaburzenia funkcji wątroby, może dojść do powstania kamicy dróg żółciowych oraz co za tym idzie- do żółtaczki. W przypadku nadmiernej ilości estrogenów mogą też być obecne nudności i wymioty, czasami pojawia się również uogólnione złe samopoczucie.

Kiedy może dojść do powstania niedoboru estrogenów?

Niedobór estrogenów jest najbardziej typowy dla kobiet w okresie menopauzy, bowiem ich organizm przestaje po prostu produkować ten rodzaj żeńskich hormonów płciowych. Zdarza się jednak, że z powodu niedoboru estrogenów z różnych przyczyn mogą też cierpieć zdecydowanie młodsze kobiety.

Jakie objawy daje niedobór estrogenów?

Przed wszystkim z powodu niedoboru estrogenów dochodzi u każdej kobiety do różnego rodzaju zaburzeń miesiączkowania, co może pociągnąć za sobą dalsze konsekwencje pod postacią niemożności zajścia w ciąże i niepłodności. Ponadto, dla niedoboru estrogenów typowa jest również osteoporoza, jak również zanik drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych. U kobiety pojawia się zatem męska sylwetka ciała, dochodzi do obniżenia barwy głosu oraz pojawia się męski typ owłosienia płciowego, czyli dochodzi do rozwoju hirsutyzmu

W jaki sposób diagnozuje się nadmiar lub też niedobór estrogenów?

Nadmiar lub też niedobór estrogenów jest diagnozowany przez lekarza ginekologa, do którego kobieta zwraca się w sytuacji, kiedy zaczyna obserwować u siebie niepokojące ją objawy. Przede wszystkim głównym powodem zwrócenia sie kobiety do ginekologa jest pojawienie się u niej zaburzeń miesiączkowania, a kiedy kobieta stara się o dziecko- niemożność zajścia w ciąże pomimo regularnego współżycia z partnerem bez stosowania żadnego zabezpieczenie. Ponadto, kobiety często zgłaszają się też do ginekologa, kiedy zaobserwują u siebie nadmierne owłosienie w miejscach, w których do tej pory go nie było. 

W czasie wizyty lekarz ginekolog zbierze od kobiety dokładny wywiad oraz zbada ją, prawdopodobnie wykona też usg narządów rodnych. Lekarz zaleci też na pewno oznaczenie poziomu estrogenów oraz innych żeńskich hormonów płciowych w krwi, na podstawie takiego badania będzie już z całą pewnością wiadomo czy niepokojące kobietę objawy mają związek z nadmiarem lub niedoborem estrogenów. Wtedy też lekarz ginekolog zaleci leczenie oraz dalsze, właściwe postępowanie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

  Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

 • Katar sienny – jak się objawia i jakie są sposoby na alergiczny nieżyt nosa?

  Katar sienny, zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę. Czy istnieje domowy sposób na katar alergiczny? Jak go wyleczyć i ile trwa? Kiedy z katarem siennym pójść do lekarza? 

 • Światłowstręt – na czym polega i o czym świadczy? Co robić, gdy się pojawi?

  Światłowstręt jest objawem polegającym na odczuciu bólu i pieczenia oczu podczas patrzenia na źródła światła lub przebywania w nasłonecznionych pomieszczeniach. Światłowstręt nie jest odrębną jednostką chorobową, a objawem choroby, dlatego postępowanie zależne jest od przyczyny nadwrażliwości na światło. Wśród najczęstszych przyczyn światłowstrętu wymienia się zapalenie spojówek, migrenę oraz infekcje wirusowe.  

 • Bóle miednicy – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu miednicy

  Przyczyn bólu miednicy może być wiele, inne z nich będą dotyczyły kobiet, inne mężczyzn. Wśród kobiecych przyczyn zespołu bólowego miednicy mniejszej znajdują się przede wszystkim czynniki i schorzenia ginekologiczne oraz choroby układu moczowego, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn najczęstszą przyczyną dolegliwości w okolicy miednicy są natomiast choroby gruczołu krokowego oraz układu pokarmowego, np. zaparcia czy IBS. 

 • Wole tarczycy – przyczyny i leczenie powiększonej tarczycy

  Terminem wole określa się nieprawidłowe powiększenie tarczycy. Może ono oznaczać niedoczynność tarczycy, schorzenie autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa, lecz może również świadczyć o niedoborze jodu  czy niektórych witamin i minerałów (selenu, żelaza, witaminy A). Jakie rodzaje wola tarczycy się wyróżnia? Czym jest wole guzkowe? 

 • Rumień wędrujący – jak go rozpoznać? Diagnostyka i leczenie rumienia po kleszczu

  Rumień wędrujący (łac. erythema migrans) to charakterystyczna wysypka skórna pojawiająca się jako objaw wczesnego stadium boreliozy. Rumień po ukłuciu kleszcza ma kolisty kształt, wędruje, stopniowo się powiększając (przypomina tarczę strzelniczą – pomiędzy jego centrum a okręgiem zewnętrznym pojawia się blada obręcz). Rumień wędrujący jest widoczny średnio od 1 do 3 tygodni od ukąszenia u ok. 80 % chorych na boreliozę. Jak odróżnić go od reakcji alergicznej? Jak długo utrzymuje się rumień wędrujący?

 • Zaburzenia równowagi – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie zachwiań równowagi

  Przyczyn zaburzeń równowagi może być wiele, najczęściej są to schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, laryngologiczne, np. choroba Meniere'a czy też zaburzenia psychiczne, m.in. nerwica. Problemy z zachowaniem równowagi mogą również pojawić się w przebiegu chorób kardiologicznych, migreny, cukrzycy, a także jako skutek zatrucia alkoholem bądź lekami. Ponieważ zaburzenia stabilności ciała mogą zwiastować również stany zagrażające życiu, takie jak guz mózgu czy udar, w przypadku nasilonych dolegliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij