dieta przy odleżynach, odleżyny, odleżyny u pacjentów leżących
Karolina Targosz

Jaka dieta przy odleżynach? Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z odleżynami

Odleżyny to częsty problem dotyczący przede wszystkim osób długotrwale leżących, nieprzytomnych, z cukrzycą czy chorobami naczyniowymi. Pojawiają się w wyniku przewlekłego ucisku lub tarcia skóry. Powstawaniu odleżyn sprzyja także nieprawidłowa pielęgnacja oraz zły stan odżywienia pacjentów. Jaką dietę stosować u pacjentów z odleżynami? O jakie składniki odżywcze szczególnie zadbać?

  1. Co to jest i jak powstaje odleżyna?
  2. Zapotrzebowanie energetyczne osoby leżącej
  3. Żywienie przy odleżynach – co podawać choremu?
  4. Ile białka powinna przyjmować osoba z odleżynami?
  5. Co przyspiesza gojenie odleżyn?
  6. Żywienie medyczne przy odleżynach
  7. Dieta w profilaktyce odleżyn – jakie witaminy i minerały podawać?

Leczenie odleżyn jest trudne, dlatego tak ważne jest wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki u osób, które są narażone na ich powstanie. Profilaktyka i terapia odleżyn polegają na poprawie nawodnienia, krążenia oraz stanu odżywienia. Odpowiednie spożycie składników odżywczych może zmniejszyć ryzyko niedożywienia i przyspieszyć gojenie się ran w istniejących odleżynach.

Co to jest i jak powstaje odleżyna?

Odleżyny to przewlekłe uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych powstałe na skutek przewlekłego ucisku tkanek, który ogranicza przepływ krwi. Dotyczą one przede wszystkim osób na stałe unieruchomionych, leżących bądź poruszających się na wózku inwalidzkim, a także osób po operacjach lub urazach. Najczęstszym miejscem występowania są okolice kości krzyżowej, pośladki lub pięty.

Zapotrzebowanie energetyczne osoby leżącej

Zapotrzebowanie energetyczne osoby leżącej zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, masa ciała, stan zdrowia i ewentualne choroby towarzyszące. W przypadku osób z ryzykiem odleżyn lub z już rozwiniętymi odleżynami zapotrzebowanie energetyczne wzrasta. Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z odleżynami uwzględniają co najmniej 30–35 kcal na kg masy ciała dziennie, a w przypadku rozległych ran lub stwierdzonego niedożywienia zapotrzebowanie to może być nawet większe – 35–40 kcal na kg masy ciała dziennie.

Odpowiednia pielęgnacja i higiena – poznaj domowe sposoby na odleżyny.

Powiązane produkty

Żywienie przy odleżynach – co podawać choremu?

Odpowiednie żywienie stanowi jeden z elementów prawidłowego leczenia i profilaktyki odleżyn. Znaczna część pacjentów z już rozwiniętymi odleżynami oraz tych, którzy są na nie narażeni, cierpi na niedożywienie i utratę masy ciała. Niedożywienie nie stanowi bezpośredniej przyczyny występowania odleżyn, ale znacząco sprzyja ich rozwojowi. W związku z tym wskazane jest odpowiednie odżywienie organizmu, co zwiększy zdolność do regeneracji oraz gojenia się ran. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o dostateczną podaż mikroelementów. Żywienie powinno być w pierwszej kolejności dopasowane do możliwości, stanu chorego oraz współistniejących jednostek chorobowych. Warto zadbać o regularne, mniejsze, ale częstsze posiłki. Optymalne będzie spożywanie przez pacjenta około 5–6 posiłków dziennie. Równie ważne jest prawidłowe komponowanie posiłków, aby w każdym z nich znajdowało się pełnowartościowe źródło białka, tłuszczów roślinnych oraz węglowodanów. Dieta powinna opierać się na nieprzetworzonych produktach, aby dostarczyć organizmowi jak największej ilości niezbędnych makro- i mikroskładników oraz energii. Zastosowana dieta powinna być lekkostrawna i wysokobiałkowa.

Istotna jest również konsystencja posiłków podawanych osobom leżącym. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie diety płynnej i półpłynnej oraz miksowanie pokarmów. W przypadku zaburzeń połykania można zastosować również specjalne preparaty zagęszczające.

Ile białka powinna przyjmować osoba z odleżynami?

Białko stanowi jeden z najważniejszych elementów w codziennej diecie. Jest to podstawowy budulec organizmu. Odpowiednia podaż białka jest konieczna dla podziałów komórkowych i procesu gojenia. U osób z odleżynami zapotrzebowanie na białko wynosi około 1,25–1,5 g (a nawet do 2 g) na kg masy ciała dziennie. Dobrym źródłem białka są produkty, takie jak mięso, ryby, mleko i jego przetwory, jajka, nasiona roślin strączkowych. Ważne, aby białko znajdowało się w większości posiłków w ciągu dnia. W przypadku problemów z uzupełnieniem odpowiedniej ilości białka pomocne może być wprowadzenie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Dowiedz się więcej na temat żywienia medycznego seniorów.

Zapotrzebowanie na białko należy zawsze dobierać do indywidualnych potrzeb chorego pod okiem lekarza i dietetyka klinicznego, biorąc pod uwagę stan zdrowia oraz współistniejące jednostki chorobowe, które mogą mieć wpływ na ostateczną ilość białka dziennie.

Białko jest niezbędne do gojenia się ran, ale nadmierne spożycie może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie nerek, szczególnie u osób w wieku podeszłym. 

Co przyspiesza gojenie odleżyn?

Leczenie odleżyn jest procesem często długotrwałym i trudnym, dlatego obejmuje wiele aspektów i wymaga kompleksowego podejścia, w tym prawidłowej pielęgnacji, zastosowania właściwych opatrunków, leczenia farmakologicznego (np. specjalistycznych maści, kremów czy leków według zaleceń lekarza) oraz odpowiedniego odżywienia i nawodnienia organizmu. Ponadto warto pamiętać o redukcji ucisku poprzez zmianę pozycji, obracanie pacjenta czy wyrównywanie powierzchni, na której leży. Ważnymi aminokwasami zapobiegającymi rozwojowi odleżyn oraz przyspieszającymi proces gojenia ran są arginina oraz glutamina.

Składniki odżywcze wspomagające gojenie się ran i odleżyn

Arginina to aminokwas, który zwiększa syntezę oraz odkładanie kolagenu. Pobudza wydzielanie insuliny i tlenku azotu, działa przeciwbakteryjnie, a ponadto stymuluje proliferację komórek. Z kolei glutamina, dzięki właściwościom enzymatycznym, przeciwutleniającym i immunologicznym, chroni przed ryzykiem rozwinięcia się powikłań zakaźnych i zapalnych, niemniej zasadność jej suplementacji pozostaje sporna.

PREPARATY NA ODLEŻYNY

ŻYWIENIE MEDYCZNE

PREPARATY NA ZAPARCIA

Żywienie medyczne przy odleżynach

Zastosowanie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego wzbogaconej o argininę, cynk oraz antyoksydanty może mieć korzystny wpływ na proces gojenia. Niekiedy dostarczenie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych z tradycyjnej diety nie jest możliwe, dlatego lekarz decyduje się na modyfikację diety doustnej, czyli włączenie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, która w małej objętości dostarcza sporej ilości składników odżywczych, w tym niezbędne białko. Podczas procesu gojenia potrzebne są znaczne nakłady energii, szczególnie u pacjentów niedożywionych. Należy pamiętać, że stosowanie żywienia medycznego należy skonsultować i stosować jedynie z przepisu lekarza. W sytuacji, gdy doustna dieta nie jest możliwa lub wystarczająca, lekarz może zastosować żywienie dojelitowe lub żywienie drogą dożylną – tzw. żywienie pozajelitowe.

Dieta w profilaktyce odleżyn – jakie witaminy i minerały podawać?

Dieta i prawidłowe odżywienie organizmu mają ogromne znaczenie nie tylko w leczeniu, ale również w profilaktyce odleżyn. Na talerzu osoby zagrożonej wystąpieniem odleżyn powinny znaleźć się produkty, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa (zwłaszcza zielone), owoce, orzechy, pestki, nasiona, oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany) oraz pełnowartościowe źródła białka, w tym mięso, ryby, nabiał czy jajka. 

Warto pamiętać, że sposób żywienia w profilaktyce odleżyn powinien być przede wszystkim indywidualnie dobrany do pacjenta. Pozytywny wpływ na gojenie się ran i odleżyn mają mikroelementy, takie jak cynk i selen, witamina A, C oraz E czy witaminy z grupy B. Niedobór tych składników wpływa na zmniejszone odkładanie kolagenu, upośledza funkcje układu odpornościowego oraz opóźnia gojenie się ran.

  1. Szewczyk M., Cwajda-Białasik J. i in. (2020). Guidelines/recommendations Treatment of pressure ulcers – recommendations of the Polish Wound Management Association. Polish Journal of Wound Management / Leczenie Ran, 17(4), 151.
  2. European Pressure Ulcer Advisory Panel, National Pressure Injury Advisory Panel, Pan Pacific Pressure Injury Alliance (2019). Prevention and Treatment of Pressure Ulcers/Injuries: Clinical Practice Guideline. The International Guideline 2019. Wyd. 3.
  3. Kottner J., Cuddigan J., Carville K. i in. (2019). Prevention and treatment of pressure ulcers/injuries: The protocol for the second update of the international Clinical Practice Guideline 2019. Journal of Tissue Viability, 28(2), 51–58.
  4. Wesołowski R., Gackowska M., Jurecka A., Woźniak A., Mila-Kierzenkowska C. (2013). Odleżyny jako problem interdyscyplinarny – rola fizjoterapeuty oraz dietetyka w procesie leczniczym. W: P. Kalmus (red.), Wiosna młodych fizjoterapeutów (51–62). Bydgoszcz: Wydawnictwo Uczelniane WSG.
  5. Sobotka L. (2013). Podstawy żywienia klinicznego. Kraków: Wydawnictwo Scientifica.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Opatrunek hydrokoloidowy – jak działa i kiedy go stosować?

    Raną nazywamy naruszenie fizjologicznej ciągłości tkanek na skutek zewnętrznych czynników chemicznych, fizycznych, mechanicznych, cieplnych lub w wyniku zabiegu chirurgicznego. Prawidłowo przeprowadzony proces gojenia rany umożliwia przywrócenie pełnej ciągłości oraz funkcjonalności uszkodzonej tkanki. Kluczowym elementem jest dobór odpowiedniego opatrunku. Jednym z nich jest nowoczesny opatrunek hydrokoloidowy stosowany w leczeniu trudno gojących się ran. 

  • Pielęgnacja skóry pacjenta onkologicznego. Jakie kosmetyki stosować przy chemioterapii i radioterapii?

    Chemioterapia, radioterapia i tak zwana terapia skojarzona (łącząca różne metody leczenia) to stosowane od lat metody leczenia nowotworów. Niestety, ich działanie nie ogranicza się jedynie do komórek nowotworowych – terapie onkologiczne wpływają również na zdrowe komórki, zwłaszcza te o wysokiej zdolności do podziału takie jak komórki skóry, włosów i paznokci. Dlatego w trakcie leczenia onkologicznego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

  • Jak przygotować się do opieki nad chorym członkiem rodziny?

    Opieka nad chorym członkiem rodziny to wyzwanie dla wszystkich domowników. Boimy się reorganizacji rytmu życia, a najbardziej tego, że nie poradzimy sobie z podstawowymi elementami higieny osobistej osoby leżącej. Oto kilka pomocnych porad.

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Kwashiorkor – przyczyny, objawy, leczenie niedożywienia białkowego

    Kwashiorkor to stan zagrażający życiu. Czym dokładnie jest i jak przebiega? Jakie są objawy niedożywienia białkowego u dzieci i dorosłych i jak wygląda jego leczenie? Kto najbardziej jest narażony na kwashiorkor? Podpowiadamy.

  • Co stosować na odparzenia u dorosłych leżących w łóżku?

    Pielęgnacja skóry dorosłych osób leżących jest bardzo często problematyczna. Odparzenia to jedna z częstszych dolegliwości towarzyszących tym osobom. To, jakie preparaty stosować na odparzenia u dorosłych, zależy od miejsca występowania zmian oraz typu skóry.

  • ONS, czyli doustne suplementy pokarmowe – wsparcie żywieniowe w chorobie

    Gdy pacjent przestaje jeść, a masa ciała drastycznie spada, pogarsza się nie tylko jego ogólne samopoczucie, ale i zmniejsza szansa na powrót do zdrowia. Na szczęście współczesna medycyna próbuje sobie radzić z takimi sytuacjami – tzw. leczenie żywieniowe stanowi dziś nieodłączny element nowoczesnej terapii chorych. Jednym z jego filarów do pierwszej „linii obrony” są doustne diety przemysłowe, znane szerzej jako „nutridrinki”. Kiedy po nie sięgnąć, jak wybrać najlepsze i jak je stosować?

  • Dieta przy chemioterapii – jak powinna wyglądać? Zasady, produkty, przepisy, jadłospis. Co jeść po zakończonym leczeniu onkologicznym?

    Chemioterapia to metoda leczenia onkologicznego, mająca na celu zniszczenie komórek ulegających szybkiemu podziałowi, w tym m.in. komórek nowotworowych. Niestety, oprócz nich destrukcji ulegają także zdrowe tkanki, pociągając za sobą rozmaite konsekwencje ze strony całego organizmu. Z wybranymi następstwami leczenia można sobie poradzić, stosując odpowiednie zalecenia dietetyczne. Dieta przy chemioterapii – jak powinna wyglądać? Jakie produkty można jeść, a jakich unikać? Co jeść po zakończeniu leczenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl