Co stosować na odparzenia u dorosłych leżących w łóżku?
Ewelina Drelich

Co stosować na odparzenia u dorosłych leżących w łóżku?

Pielęgnacja skóry dorosłych osób leżących jest bardzo często problematyczna. Odparzenia to jedna z częstszych dolegliwości towarzyszących tym osobom. To, jakie preparaty stosować na odparzenia u dorosłych, zależy od miejsca występowania zmian oraz typu skóry.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu odparzeń są:

  • przebywanie zbyt długo w jednej pozycji,
  • zbyt duża masa ciała,
  • nieodpowiednia higiena osób leżących lub jej brak.

Odparzenia u osób dorosłych leżących w łóżku mogą pojawić się w każdej partii ciała. Miejscami szczególnie wrażliwymi są te szybko pocące się oraz dobrze ocieplone (pachwiny i okolice odbytu). U osób otyłych obserwuje się odparzenia skóry pomiędzy jej fałdami, a u otyłych kobiet często powstają również pod biustem.

Podstawowe zasady pielęgnacji przy odparzeniach u dorosłych

W chwili pojawienia się pierwszych odparzeń należy jak najszybciej zareagować. Skóra odparzona charakteryzuje się czerwoną barwą, jest obrzęknięta, często też obserwuje się sączenie z jej powierzchni płynu surowiczego. Te miejsca są narażone na zainfekowanie bakteriami lub grzybami. Odparzenia są dolegliwością trudną do leczenia i bolesną dla samego chorego, dlatego należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, leczyć zmiany oraz przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu.

Najważniejsze, by zadbać o to, aby odparzone miejsce miało stały dostęp do świeżego powietrza. W tym celu należy zmieniać co pewien czas pozycję osoby leżącej w taki sposób, aby miejsca zmienione chorobowo nie były niczym przykryte i nie stykały się bezpośrednio z pościelą. Ważne jest również to, aby osoba chora miała na sobie przewiewne ubranie, co dodatkowo przyspieszy proces gojenia. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie miejsca odparzenia. W tym celu możemy użyć sterylnego roztworu soli fizjologicznej. Dopiero na oczyszczoną i osuszoną skórę można nałożyć preparaty pielęgnacyjne.

Skóra normalna – co stosować na odparzenia u dorosłych?

Jeżeli u chorego nie pojawiły się odparzenia, należy dbać o skórę w miejscach szczególnie narażonych na ich powstanie poprzez stosowanie kąpieli oraz natłuszczanie skóry preparatem kosmetycznym. W zależności od preferencji może być to oliwka, emulsja bądź krem kosmetyczny. Należy zwrócić uwagę, aby składniki tych preparatów były pochodzenia naturalnego (np. olej lniany, najlepiej z pierwszego tłoczenia). Warto stosować preparaty na odparzenia oraz na miejsca szczególnie narażone na ich powstanie, których substancją czynną jest mieszanina nienasyconych kwasów tłuszczowych występujących naturalnie w oleju lnianym, zaliczanych do grupy witamin F. Stosowanie na skórę ma za zadanie natłuszczać ją i chronić przed nadmierną utratą wody, zmniejszać suchość oraz złuszczanie naskórka. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe biorą udział w procesie przemian lipidów i są kluczowe do utrzymania prawidłowego stanu skóry.

Powiązane produkty

Profilaktyka odparzeń u dorosłych – skóra prawidłowa, ale narażona na działanie wilgoci

Okolice odbytu, pachwiny, wewnętrzna strona ud to okolice szczególnie narażone na działanie wilgoci, dlatego też wymagają szczególnej pielęgnacji w przypadku odparzeń.

Profilaktyka odparzeń krocza u dorosłych oraz odparzeń pośladków, oprócz podstawowych zabiegów higienicznych (takich jak kąpiel), powinna obejmować pielęgnację przy użyciu preparatów ochronnych w postaci oliwki, maści ochronnej z witaminą A oraz specjalistycznych kremów ochronnych na odparzenia. Składnikiem tych preparatów są związki miedzi i cynku. Działają one przeciwbakteryjnie, zapobiegając zakażeniu skóry przez bakterie zawarte w kale. Ponadto mają działanie przeciwzapalne i łagodzą zmienioną skórę.

Skóra zmieniona, narażona na działanie wilgoci – co stosować na odparzenia u dorosłych?

Gdy pojawią się odparzenia w miejscach narażonych na działanie wilgoci, opisane wyżej sposoby pielęgnacji są niewystarczające. Zmiany wymaga sposób wykonywania kąpieli. Należy unikać tarcia skóry, a mydło zastąpić delikatną pianką do kąpieli. Pozwala ona na wykonanie zabiegu higienicznego bez użycia wody i mydła, które mogłoby stanowić czynnik dodatkowo drażniący skórę. Po każdym zanieczyszczeniu skórę należy oczyszczać pianką oraz chusteczkami nasączonymi ekstraktami roślinnymi i alantoiną. Jej właściwości łagodzące wyraźnie zmniejszają pieczenie już po kilku aplikacjach preparatu. Alantoina przyspiesza także namnażanie naskórka, skracając czas regeneracji uszkodzonych obszarów skóry. Ponadto po każdej toalecie należy zastosować na skórę środek o działaniu przeciwzapalnym. Zaleca się unikanie preparatów o działaniu silnie wysuszającym, bo powoduje to ściągnięcie skóry i nasila ból.

Mąka ziemniaczana na odparzenia

Zabezpieczenie skóry narażonej na odparzenia przed dostępem do wilgoci jest jednym z elementów pielęgnacji. Możemy w tym celu użyć talku kosmetycznego lub mąki ziemniaczanej. Mąka ziemniaczana na odparzenia jest tak samo skuteczna jak różnego rodzaju kremy. Obserwacje pokazują, że po kilku godzinach po zasypaniu skóry mąką zaczerwienienie znika, a ewentualne krostki maleją. Mąka ziemniaczana na odparzenia może być również wykorzystana do przygotowania kąpieli z dodatkiem krochmalu. Skuteczność kąpieli w krochmalu potwierdziły badania dermatologiczne. Ta metoda pielęgnacji rekomendowana jest w przypadku odparzeń, trudno gojących się odleżyn oraz atopowego zapalenia skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Najskuteczniejsze zioła na trądzik

    Trądzik jest schorzeniem skóry, które może pojawić się w każdym wieku, i poważnym problemem estetycznym. Obecnie istnieje wiele metod leczenia trądziku, w tym także opartych na wyciągach roślinnych. Zioła na trądzik mogą stanowić element terapii uzupełniającej lub alternatywę dla terapii lekami syntetycznymi.

  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

    Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Afty – przyczyny, objawy i leczenie

    Afty są częstym schorzeniem błony śluzowej jamy ustnej. Zwykle pojawiają się w dzieciństwie. Mogą powodować dyskomfort przy wykonywaniu codziennych czynności, jak mówienie czy jedzenie. Afty i ich przyczyny nie są do końca poznane, dlatego też skuteczne leczenie nawracających aft jest wyzwaniem terapeutycznym.

  • Najlepsze zioła na menopauzę – czy znasz je wszystkie?

    Menopauza to przełomowy okres w życiu każdej kobiety, który wiąże się z przykrymi doznaniami wynikającymi ze zmian fizjologicznych, hormonalnych, biochemicznych i psychicznych. Podstawą tych wszystkich zmian jest zmniejszona biosynteza estrogenów. Można je zastąpić preparatami syntetycznymi lub sięgnąć po zioła na menopauzę.

  • Opryszczka na ustach – leczenie, przyczyny i objawy. Czy można skrócić czas leczenia „zimna" na ustach?

    Opryszczka na ustach to najczęstszy objaw zakażenia wirusem opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1). Jest to bardzo popularny wirus, który pojawia się często w stanach obniżonej odporności, czemu często towarzyszy także stres, np. związany ze ślubem lub innym istotnym wydarzeniem. Zakażenie wirusem opryszczki to defekt głownie estetyczny, który pojawia się na wargach. Schorzenie to opisywane było już przez starożytnych Egipcjan. Jak przyspieszyć gojenie opryszczki i jak uniknąć infekcji HSV-1? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Zioła na przeziębienie – które naprawdę działają?

    Przeziębienie to jedna z najczęstszych przypadłości okresu jesienno-zimowego. Medycyna naturalna zna wiele sposobów na radzenie sobie z jego różnymi objawami. Ale czy tak naprawdę wszystkie zioła na przeziębienie są skuteczne, czy też stosujemy je, mimo że nie mają potwierdzonego działania farmakologicznego, bo tak robiły nasze prababcie?

  • Jakie witaminy suplementować? Ranking najlepiej przyswajalnych witamin

    W aptekach dostępnych jest wiele preparatów witaminowych. Farmaceuci w swojej pracy bardzo często słyszą pytanie o najlepiej przyswajalne witaminy w tabletkach. Na co zwracać uwagę, wybierając dostosowany do naszych potrzeb preparat witaminowy? 

  • Wapń — właściwości, działanie, suplementacja. Lista produktów bogatych w wapń

    Wapń jest podstawowym składnikiem tkanki kostnej. Bierze też udział w procesie krzepnięcia krwi i przekazywaniu bodźców nerwowo–mięśniowych. Odpowiedni jego poziom jest niezbędny do utrzymania równowagi elektrolitowej, utrzymania maksymalnego napięcia i pobudliwości mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Dlatego tak ważne jest dbanie w swojej diecie o produkty bogate w wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.