Co stosować na odparzenia u dorosłych leżących w łóżku?
Pielęgnacja skóry dorosłych osób leżących jest bardzo często problematyczna. Odparzenia to jedna z częstszych dolegliwości towarzyszących tym osobom. To, jakie preparaty stosować na odparzenia u dorosłych, zależy od miejsca występowania zmian oraz typu skóry.
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu odparzeń są:
- przebywanie zbyt długo w jednej pozycji,
- zbyt duża masa ciała,
- nieodpowiednia higiena osób leżących lub jej brak.
Odparzenia u osób dorosłych leżących w łóżku mogą pojawić się w każdej partii ciała. Miejscami szczególnie wrażliwymi są te szybko pocące się oraz dobrze ocieplone (pachwiny i okolice odbytu). U osób otyłych obserwuje się odparzenia skóry pomiędzy jej fałdami, a u otyłych kobiet często powstają również pod biustem.
Podstawowe zasady pielęgnacji przy odparzeniach u dorosłych
W chwili pojawienia się pierwszych odparzeń należy jak najszybciej zareagować. Skóra odparzona charakteryzuje się czerwoną barwą, jest obrzęknięta, często też obserwuje się sączenie z jej powierzchni płynu surowiczego. Te miejsca są narażone na zainfekowanie bakteriami lub grzybami. Odparzenia są dolegliwością trudną do leczenia i bolesną dla samego chorego, dlatego należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, leczyć zmiany oraz przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu.
Skóra normalna – co stosować na odparzenia u dorosłych?
Jeżeli u chorego nie pojawiły się odparzenia, należy dbać o skórę w miejscach szczególnie narażonych na ich powstanie poprzez stosowanie kąpieli oraz natłuszczanie skóry preparatem kosmetycznym. W zależności od preferencji może być to oliwka, emulsja bądź krem kosmetyczny. Należy zwrócić uwagę, aby składniki tych preparatów były pochodzenia naturalnego (np. olej lniany, najlepiej z pierwszego tłoczenia). Warto stosować preparaty na odparzenia oraz na miejsca szczególnie narażone na ich powstanie, których substancją czynną jest mieszanina nienasyconych kwasów tłuszczowych występujących naturalnie w oleju lnianym, zaliczanych do grupy witamin F. Stosowanie na skórę ma za zadanie natłuszczać ją i chronić przed nadmierną utratą wody, zmniejszać suchość oraz złuszczanie naskórka. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe biorą udział w procesie przemian lipidów i są kluczowe do utrzymania prawidłowego stanu skóry.
Profilaktyka odparzeń u dorosłych – skóra prawidłowa, ale narażona na działanie wilgoci
Okolice odbytu, pachwiny, wewnętrzna strona ud to okolice szczególnie narażone na działanie wilgoci, dlatego też wymagają szczególnej pielęgnacji w przypadku odparzeń.
Skóra zmieniona, narażona na działanie wilgoci – co stosować na odparzenia u dorosłych?
Gdy pojawią się odparzenia w miejscach narażonych na działanie wilgoci, opisane wyżej sposoby pielęgnacji są niewystarczające. Zmiany wymaga sposób wykonywania kąpieli. Należy unikać tarcia skóry, a mydło zastąpić delikatną pianką do kąpieli. Pozwala ona na wykonanie zabiegu higienicznego bez użycia wody i mydła, które mogłoby stanowić czynnik dodatkowo drażniący skórę. Po każdym zanieczyszczeniu skórę należy oczyszczać pianką oraz chusteczkami nasączonymi ekstraktami roślinnymi i alantoiną. Jej właściwości łagodzące wyraźnie zmniejszają pieczenie już po kilku aplikacjach preparatu. Alantoina przyspiesza także namnażanie naskórka, skracając czas regeneracji uszkodzonych obszarów skóry. Ponadto po każdej toalecie należy zastosować na skórę środek o działaniu przeciwzapalnym. Zaleca się unikanie preparatów o działaniu silnie wysuszającym, bo powoduje to ściągnięcie skóry i nasila ból.
Mąka ziemniaczana na odparzenia
Zabezpieczenie skóry narażonej na odparzenia przed dostępem do wilgoci jest jednym z elementów pielęgnacji. Możemy w tym celu użyć talku kosmetycznego lub mąki ziemniaczanej. Mąka ziemniaczana na odparzenia jest tak samo skuteczna jak różnego rodzaju kremy. Obserwacje pokazują, że po kilku godzinach po zasypaniu skóry mąką zaczerwienienie znika, a ewentualne krostki maleją. Mąka ziemniaczana na odparzenia może być również wykorzystana do przygotowania kąpieli z dodatkiem krochmalu. Skuteczność kąpieli w krochmalu potwierdziły badania dermatologiczne. Ta metoda pielęgnacji rekomendowana jest w przypadku odparzeń, trudno gojących się odleżyn oraz atopowego zapalenia skóry.