Jak skutecznie zajść w ciążę?
Anna Rutkowska

Jak skutecznie zajść w ciążę?

Decyzja o posiadaniu dziecka zapada w różnych momentach życia. Niektórzy pragną je mieć od razu po ślubie lub w momencie wspólnego zamieszkania, inni wolą poczekać kilka lat, chcąc ten czas wykorzystać na intensywny rozwój zawodowy, podróże bądź urządzanie domu. Bez względu na wszystko starania zwykle rozpoczynamy pełni dobrej nadziei, czasem zmaterializowanej w postaci paczki testów ciążowych. Czy takie planowanie to właściwe nastawienie? I czy w ogóle możliwa jest odpowiedź na pytanie: jak skutecznie zajść w ciążę?

Zacznijmy od faktów. Mimo że lekarze, demografowie i eksperci od stylu życia alarmują, iż nasza płodność jest coraz niższa, wciąż ogromna ilość osób w wieku rozrodczym ma lub będzie miała dzieci. Obecnie problem niepłodności w globalnym ujęciu dotyczy od 10 do 18 proc. par. Liczby mogą niepokoić, ale z drugiej strony nie należy zakładać, iż niepłodność na pewno spotka właśnie mnie lub jeśli już mam dziecko, będę mieć problem z zajściem w drugą ciążę.

Co zrobić, by nie znaleźć się we wspomnianym przedziale? Na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Niepłodność niekiedy wynika z wad anatomicznych (za ich powstawanie często odpowiedzialne są wadliwe geny) lub ze stanów zapalnych (nie zawsze jesteśmy w stanie skutecznie im zapobiegać). Tego rodzaju przyczyn, niezależnych od stylu życia – lub zależnych tylko pośrednio i w pewnym stopniu – jest o wiele więcej.

Zdrowy partner to połowa sukcesu

Poradniki, w których próbuje się odpowiedzieć na pytanie: jak skutecznie zajść w ciążę?, zwykle skierowane są do kobiet. Niesłusznie. Dziś wiadomo już, że męska płodność ma równorzędne znaczenie dla dzietności, jak płodność kobieca. Partnerzy w równym stopniu powinni przygotowywać się do ciąży, gdyż dotyczą ich niemal wszystkie wymienione niżej mechanizmy chorobotwórcze – stany zapalne prowadzące do niedrożności nasieniowodów, upośledzenia produkcji plemników, niewłaściwa dieta, stosowanie używek, otyłość, choroby weneryczne, cukrzyca czy inne choroby przewlekłe. Wszystko to wyklucza lub utrudnia biologiczne ojcostwo.

Jak skutecznie zajść w ciążę? Prawidłowe BMI

Powiedzmy sobie jasno: aby zajść w ciążę wcale nie trzeba zaczynać dnia od zielonego smoothie i bezglutenowej kanapki. Miliony par jedzących na co dzień w fast foodach też posiada dzieci, najczęściej zdrowe. W przypadku kobiet w okolicy 33 roku życia szansa na zajście w ciążę przez rok regularnego współżycia (oczywiście bez antykoncepcji) wynosi ok. 75 proc., jeśli nie odkładamy ciąży do trzydziestki – znacznie więcej, nawet do 90 proc.

Skoro styl życia, masa ciała i wysoka odporność na choroby to czynniki wpływające na płodność, warto zadbać o siebie, by statystyka nam sprzyjała. Zacznijmy od wagi. Otyłość to oficjalnie uznana przyczyna niepłodności – nie tylko, jeśli chodzi o szanse na ciążę, ale też na jej utrzymanie. Bo przecież zależy nam na „skutecznym” zajściu w ciążę – czyli tak, by zakończyła się ona narodzinami zdrowego dziecka. Tymczasem otyłość to jeden z czynników sprzyjających zaburzeniom miesiączkowania, a nawet powodujących brak owulacji czy zespół policystycznych jajników, co niekiedy powoduje niepłodność lub problem z zajściem w drugą ciążę. Dlaczego? W znacznym stopniu to wina adipocytów, komórek tłuszczowych odpowiedzialnych za powstawanie tak zwanych adipocytokin mających działanie endokrynne. Mówiąc prościej, wpływają one na gospodarkę hormonalną organizmu – kiedy ich wytwarzanie jest zbyt intensywne, hormonalna równowaga zostaje poważnie zaburzona. Adipocytokiny mogą zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia, stanów zapalnych (w wyniku prozapalnej aktywności tkanki tłuszczowej) bądź wpływać na dojrzewanie oocytów – komórek, z których powstają komórki jajowe.

Kobiety otyłe są bardziej narażone na dysfunkcje w obrębie endometrium oraz należą do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, uważanej za jedno z najczęściej pojawiających się ciążowych powikłań.

Dlatego regularny ruch (co najmniej trzy razy w tygodniu, a najlepiej codziennie, choćby przez 20 minut) i zdrowa, różnorodna dieta to filary płodności. I nie tylko jej.

Polecane dla Ciebie

Jedz rośliny

Zdrowa dieta ma służyć nie tylko schudnięciu czy utrzymaniu wagi, ale i dostarczeniu ważnych dla funkcjonowania organizmu antyoksydantów przeciwdziałających niszczącym komórki wolnym rodnikom oraz zapobiegających stanom zapalnym. A właśnie te ostatnie (zapalenie jajników bądź jajowodów) są najczęstszą przyczyną niedrożności jajowodów. U mężczyzn zaś, również na skutek stanów zapalnych, może wystąpić niedrożność nasieniowodów.

Antyoksydantów najwięcej znajdziemy w żywności roślinnej – warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Eksperci zalecają ich jedzenie minimum pięć razy dziennie (w porcjach co najmniej 80-100-gramowych). Nie wystarczy, że zjemy surówkę na obiad, a na śniadanie czy kolację biały chleb z wędliną bądź serem i plasterkiem korniszona. Warzywa oraz owoce powinny stanowić najistotniejszy element naszej diety.

W zielonych i pomarańczowych warzywach (a także żółtkach jaj i pełnoziarnistych produktach zbożowych, szczególnie żytnich) znajduje się kwas foliowy (witamina B9), którego nie można pominąć. Jest on niezbędną dla człowieka witaminą warunkującą prawidłowy rozwój cewy nerwowej zarodka oraz zapobiegającą wadom, takim jak rozszczep podniebienia czy nieprawidłowości układu krążenia (a więc i wadom serca). Ważne, by planując ciążę, nie tylko dbać o podaż kwasu foliowego w diecie, ale też pamiętać o jego suplementacji.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają płodność i są – podobnie jak kwas foliowy – niezbędne do prawidłowej budowy układu nerwowego płodu. Jeśli nie chcesz jeść bogatych w nienasycone tłuszcze ryb morskich, których jakość jest często kwestionowana, sięgnij po suplementy omega-3, siemię lniane (lub świeży olej lniany) czy orzechy włoskie.  

Warto wspomnieć, że zalecenia te dotyczą zarówno osób planujących pierwsze dziecko, jak i tych, pragnących mieć kolejne. Posiadanie potomstwa nie oznacza przecież, iż nie wystąpi problem z zajściem w drugą ciążę – dlatego na zmianę nawyków nigdy nie jest za późno.

Chcesz zajść w ciążę? Odstaw słodycze i papierosy

Chcąc zajść w ciążę, powinnyśmy jeść dużo warzyw, owoców oraz zdrowych tłuszczów. Czego zaś unikać? Na pewno cukru. Według amerykańskich naukowców, zbiorczo analizujących wpływ diety na płodność, istniejące badania sugerują, że jedzenie dużej ilości cukru powoduje obniżenie jakości nasienia i prawdopodobne obniżenie płodności u kobiet.

Okazuje się, że w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników warte rozważania jest nie tylko odstawienie słodkich przekąsek, ale także obniżenie ilości węglowodanów w ogóle.

Inny przegląd badań (głównie dotyczących kobiet z zespołem policystycznych jajników) skupiających się na powiązaniach między dietą niskowęglowodanową a płodnością, dokonany przez australijskich naukowców w 2017 roku, wykazał, że nawet okresowe stosowanie niskoenergetycznej diety niskowęglowodanowej (mniej niż 45 proc. energii pochodzi z węglowodanów) może pomóc przywrócić równowagę hormonalną i owulację, a także zmniejszyć poziom cukru we krwi. Pomocna okazuje się dieta zbliżona do diety paleo, czyli taka, gdzie znaczna część energii pochodzi z tłuszczów – mięsa (najlepiej ekologicznego, wolnego od konserwantów), ryb, orzechów i olejów roślinnych, jednocześnie zawierająca duże ilości świeżych owoców oraz warzyw, a więc antyoksydantów, a także kwasu foliowego. Stosując dietę eliminacyjną, dobrze być pod kontrolą dyplomowanego dietetyka – a jeśli leczymy się na choroby przewlekłe lub niepłodność (albo mamy problem z zajściem w drugą ciążę), kontrola ta jest wręcz koniecznością.

I wreszcie – rzucenie palenia. Nikotyna zwiększa wydzielanie męskich androgenów u kobiet, ich wysoki poziom niesie za sobą ryzyko zespołu policystycznych jajników. Setki toksycznych substancji zawartych w dymie tytoniowym czasem stają się przyczyną męskiej niepłodności.  

Jak skutecznie zajść w ciążę? Kontroluj poziom cukru

Szanse na zajście w ciążę i utrzymanie jej maleją, jeśli cierpimy na przewlekłe choroby, nie tylko układu rozrodczego. Należy do nich choćby cukrzyca stanowiąca zagrożenie dla trwającej ciąży – wysoki poziom cukru we krwi, szczególnie do 13 tygodnia, może być przyczyną poronienia lub wrodzonych wad płodu.

Dzięki badaniom na dużej grupie osób (1761 rodzin) przeprowadzonym w Hiszpanii wiadomo, że osoby cierpiące na cukrzycę typu I miały mniej dzieci niż ich zdrowe rodzeństwo. W dodatku większe różnice zanotowano w przypadku kobiet niż mężczyzn, co z dużym prawdopodobieństwem pozwala stwierdzić, iż niepłodność w większym stopniu dotyka kobiet z cukrzycą typu I.

Wniosek jest jeden – jeśli masz cukrzycę, a chcesz zajść w ciążę, zawsze miej cukier pod kontrolą, zarówno podczas planowania ciąży oraz wtedy, gdy uda się w nią zajść. Wtedy wszystkie funkcje organizmu, również te odpowiadające za płodność, powinny pozostawać na podobnym poziomie, jak u osób zdrowych. O kontrolowaniu poziomu cukru ze względu na płodność powinni pamiętać też mężczyźni. Jego skoki mogą poważnie uszkodzić naczynia krwionośne, co ma bezpośredni wpływ na transport krwi do prącia, utrzymanie wzwodu czy prawidłowy wytrysk. Co więcej, wysoki poziom cukru niekiedy uszkadza plemniki.

Chcesz skutecznie zajść w ciążę? Badaj się

Prawidłowa dieta i masa ciała to jednak nie wszystko. Ważna jest regularna profilaktyka oraz higiena. Stany zapalne, a także choroby weneryczne mogą być przyczyną niepłodności, dlatego pamiętaj o regularnych badaniach i bezpiecznym seksie – nawet wtedy, gdy jeszcze nie planujesz posiadania dzieci. Choroby weneryczne dziś skutecznie się leczy, zanim dojdzie do powikłań. Dlatego istotne jest wczesne ich wykrycie.

Pozytywne nastawienie? Tak, ale nic na siłę

Na koniec jeszcze jedna, choć nie mniej ważna kwestia.

Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie zajść w ciążę, nie skupiaj się jedynie na płodności. O holistycznym podejściu do leczenia mówi się – na szczęście – coraz częściej, dlatego w równym stopniu należy dbać o zdrowie somatyczne i psychiczne.

Na etapie początkowych starań oznacza to ogólną dbałość o prawidłową dietę i ruch. Kiedy mijają kolejne miesiące starań, a na teście wciąż brakuje wymarzonej drugiej kreski, stres pojawi się naturalnie, niekoniecznie pomogą tu rady w stylu „jedź na wakacje i zapomnij o staraniach, a na pewno zajdziesz w ciążę”. Nie da się zapomnieć, że planujemy dziecko – zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się kolejna niechciana miesiączka.

Jeśli czujesz lęk przed niepłodnością, stres związany z bezskutecznymi staraniami, a przez to zagubienie i samotność, szczególnie kiedy funkcjonujesz wśród par, które są już rodzicami – wizyta u psychologa lub psychoterapia to dobre rozwiązanie. Specjalista pomoże znaleźć sposób na poradzenie sobie z wewnętrzną oraz zewnętrzną presją posiadania dziecka. Dotyczy to oczywiście zarówno pań, jak i panów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij