Oczyszczanie cery trądzikowej
Ernest Niewiadomski

Oczyszczanie cery trądzikowej

Cera trądzikowa to zmartwienie nie tylko nastolatków — problem ten może dotyczyć również osób po 30., a nawet 40. roku życia. Charakteryzuje się zwiększoną produkcją sebum oraz skłonnością do wykwitów i zmian ropnych, czyli tzw. pryszczy. Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji cery trądzikowej jest jej właściwe oczyszczanie.

Czym charakteryzuje się cera trądzikowa?

Do najczęstszych objawów cery trądzikowej należą rozszerzone pory, zaskórniki, krostki i zmiany ropne, często występujące w skupiskach na twarzy, dekolcie i plecach. Rozpoznanie zwykle nie przysparza większych trudności, natomiast leczenie wymaga cierpliwości i właściwej pielęgnacji – oczyszczania cery trądzikowej. Przypadłość ta dotyczy najczęściej osób z tłustą skórą, ale może wystąpić również w przypadku cery suchej – wówczas należy skonsultować się ze specjalistą.

Wydzielane w zbyt dużej ilości sebum, w połączeniu z kurzem i zanieczyszczeniami, stanowi bardzo dobrą pożywkę dla bakterii, dlatego tak ważne jest właściwe oczyszczanie skóry. Paradoksalnie zbyt częste oczyszczanie oraz używanie nieodpowiednich kosmetyków może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Uszkodzeniu ulega wówczas płaszcz hydrolipidowy będący naturalną barierą dla drobnoustrojów, a objawy ulegają nasileniu.

Właściwe dla tego typu cery oczyszczanie ma na celu usuwanie nadmiaru sebum produkowanego przez nadreaktywne gruczoły łojowe, usuwanie nagromadzonych zanieczyszczeń i przeciwdziałanie rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne i zmiany ropne.

Naturalne kosmetyki

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej, warto sięgać po produkty hipoalergiczne, bez parabenów, aromatów i sztucznych barwników. Doskonale sprawdzą się kosmetyki o naturalnym składzie, zawierające wyciągi roślinne i olejki eteryczne, a także siarkę i glinkę. Unikać należy kosmetyków zawierających substancje zapychające pory, takie jak parafina, wazelina, gliceryna i silikony oraz wysuszające i drażniące, jak alkohol etylowy i izopropylowy, SLS, PEG, PPG czy glikole.

Powiązane produkty

Zioła do użytku zewnętrznego i do picia

Zioła stanowią znakomite uzupełnienie leczenia i pielęgnacji cery trądzikowej. Można je stosować na wiele sposobów – w postaci maseczek, kompresów, parówek i do przemywania. Działają delikatnie i nie powodują podrażnień, jednak stosując je należy uzbroić się w cierpliwość – efekty ich działania przychodzą z czasem. Zioła działają oczyszczająco, kojąco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Do najskuteczniejszych możemy zaliczyć nagietek lekarski, fiołek trójbarwny, oczar wirginijski, rumianek, mniszek lekarski, skrzyp polny, pokrzywę, babkę lancetowatą, tymianek, szałwię, lawendę, arnikę, nawłoć, zieloną herbatę i aloes. Większość z nich świetnie sprawdzi się w postaci naparów do picia, ich działanie polega wówczas na oczyszczaniu organizmu z toksyn. Można je kupić w postaci gotowych mieszanek lub przygotować samodzielnie w domu. Ciekawym połączeniem do użytku wewnętrznego jest mieszanka sporządzona z fiołka trójbarwnego, nagietka, skrzypu i pokrzywy.

Złuszczanie martwego naskórka

Regularne złuszczanie martwego naskórka pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, jednak należy to robić bardzo ostrożnie, najlepiej przy użyciu peelingów enzymatycznych i nie częściej niż 12 razy w tygodniu.

Pielęgnacja cery trądzikowej przysparza wielu problemów. Trudno dobrać odpowiednie kosmetyki i nie zawsze da się wygrać bez pomocy farmakologicznej.

Trądzik może być spowodowany niewłaściwą higieną, złą dietą, stresem i zbyt małą ilością snu, ale może również wynikać z wielu chorób. Warto zacząć od zmiany złych nawyków i wprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji.

Wymaga to czasu i cierpliwości, ale jest możliwe. Jeśli pomimo zastosowania wszystkich dostępnych środków niefarmakologicznych nie ma poprawy, warto udać się do specjalisty.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij