Wirus HPV i kłykciny kończyste - leczenie, początkowe stadium i prewencja
Anna Posmykiewicz

Wirus HPV i kłykciny kończyste - leczenie, początkowe stadium i prewencja

Wirus HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Wirus ten należy do rodziny papillomawirusów. Istnieje kilkanaście typów tego wirusa, z czego niektóre typy są odpowiedzialne za powstawanie u człowieka niegroźnych zmian, jakimi są miedzy innymi brodawki płaskie czy też kłykciny kończyste, zaś zakażenie innymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego może nieść za sobą bardziej poważne konsekwencje, bowiem na skutek zakażenia może dojść do rozwoju raka szyjki macicy lub raka prącia.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego?

Wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem bardzo powszechnie występującym, dlatego też do zarażenia się nim może dojść naprawdę łatwo. Zwykle, do zakażenia wirusem HPV  dochodzi na skutek przygodnych kontaktów seksualnych. Ponadto, do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, tylko innymi jego typami, może tez dojść na skutek kontaktu wirusa z naskórkiem. Zwykle taka sytuacja dotyczy powstania brodawek na dłoniach czy stopach, bowiem do zakażenia może dojść po prostu poprzez podanie ręki innej chorej osobie lub też na basenie, kiedy chodzimy po podłodze bez obuwia. Zdarzają się również sytuacje, że do zakażenia wirusem HPV dochodzi w czasie porodu, kiedy to matka zaraza swoje dziecko odmianami wirusa, które są najbardziej typowe dla zakażeń narządów płciowych. Może też dojść do sytuacji, w której będziemy bezobjawowymi nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego, a do objawów choroby dojdzie dopiero na skutek dużego spadku odporności naszego organizmu. 

Kiedy najczęściej dochodzi do zakażenia wirusem HPV?

Do zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi najczęściej, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, w młodym wieku. Przyjmuje się bowiem, że szczyt zarażania się przypada mniej więcej pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. Częstotliwość zakażeń zdecydowanie spada wraz z wiekiem człowieka. 

Jakie typy wirusa brodawczaka ludzkiego można wyróżnić?

Wśród typów wirusa brodawczaka ludzkiego stwierdza się typy tzw. niskoonkogenne oraz wysokoonkogenne. Typy niskoonkogenne są odpowiedzialne za wywoływanie niegroźnych schorzeń, przede wszystkim chodzi tu o powstawanie na skórze brodawek płaskich, jak również łagodnych brodawkowatych zmian na narządach płciowych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zmiany te noszą nazwę kłykcin kończystych. Zakażenie natomiast wirusem brodawczaka ludzkiego, który zaliczany jest do tzw. typów wysokoonkogenncyh, wiąże się z możliwością rozwoju w przyszłości raka szyjki macicy u kobiety lub ewentualnie raka prącia u mężczyzny (znacznie rzadziej), czasami mogą też rozwinąć inne rzadsze nowotwory.

Które zatem typy wirusa brodawczaka ludzkiego zalicza się do tzw. typów wysokoonkogennych?

Wysokoonkongennymi typami wirusa HPV są przede wszystkim typy 16 i 18, ale również, choć zdecydowanie rzadziej doprowadzają one do rozwoju nowotworu, zalicza się do nich typ 6,11,31,33,45,53 oraz 58. 

Jakie objawy może dawać zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego?

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego w początkowym stadium może nie dawać w ogóle żadnych objawów, a o tym, że jesteśmy nosicielami wirusa HPV możemy dowiedzieć  się wykonując specjalny test na obecność tego wirusa. Jest to najpewniejsza metoda do tego, aby stwierdzić czy rzeczywiście „dopadło nas zakażenie” wirusem brodawczaka ludzkiego i że jesteśmy jego nosicielami. Kto szczególnie powinien profilaktycznie wykonać taki test? Przede wszystkim test na obecność wirusa HPV powinny wykonać kobiety aktywne seksualnie, które mają dużą ilość partnerów, to samo dotyczy również aktywnych seksualnie mężczyzn. Ponadto, wskazaniem do wykonania testu na obecność wirusa HPV jest również stwierdzenie u kobiety nieprawidłowych wyników badania cytologicznego oraz stan po leczeniu dysplazji lub raka szyjki macicy. Test na obecność wirusa HPV powinny też wykonać  kobiety będące w ciąży lub też ciąże planujące oraz mężczyźni, którzy cierpią z powodu nawracających stanów zapalnych napletka i żołędzi. Należy pamiętać też o tym, że czasami zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może dawać objawy pod postacią obecności na skórze brodawek płaskich, kłykcin kończystych oraz niestety również infekcja ta może doprowadzić  do rozwoju raka szyjki macicy lub raka prącia u mężczyzny. 

Czym zatem są kłykciny kończyste? 

Kłykciny kończyste są to grudki i brodawki skórne, które zlokalizowane są w okolicach narządów płciowych kobiet i mężczyzn, jak również w okolicy odbytu. Powstają one na skutek infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego, a do zarażenia się nim dochodzi w tej sytuacji poprzez kontakty seksualne. Kłykciny kończyste zazwyczaj u kobiet występują w okolicy krocza, warg sromowych i odbytu, zaś u mężczyzn są one zazwyczaj obecne pod napletkiem. Zdarzają się sytuacje, choć rzadko, że kłykciny kończyste mogą być również zlokalizowane w jamie ustnej czy w krtani.

Jak wygląda leczenie kłykcin kończystych?

Leczenie kłykcin kończystych może być  zarówno farmakologiczne, jak i chirurgiczne. Kłykciny kończyste w początkowym stadium zwykle próbuje sie leczyć różnego rodzaju maściami i kremami. Używa się zatem maści ze środkami hamującymi podziały komórkowe, np. środki zawierające cytostatyki, jak również kremy zawierające podofilotoksynę. W sytuacji, kiedy takie postępowanie nie pomaga albo tez kłykciny kończyste zwiększają swe rozmiary, wtedy próbuje się je usunąć chirurgicznie głownie za pomocą elektrokoagulacji, czasami też stosuje sie krioterapię lub też laseroterapie. 

Czy istnieje profilaktyka mogąca zabezpieczyć przez zarażeniem sie wirusem HPV?

Tak. Jeśli chodzi o możliwość zarażenia się typami wirusa, które są odpowiedzialne za powstanie brodawek płaskich, czyli kurzajek, to przede wszystkim należy unikać bezpośredniego kontaktu, takiego jak ściskanie rak czy używanie wspólnych przedmiotów  z osobami, na rękach których kurzajki są widoczne. Ponadto, idąc na basen czy na siłownie zawsze należy mieć obuwie ochronne, które będzie zabezpieczało  nasze stopy. Zapobieganie zakażeniu wirusem HPV drogą płciową polega na unikaniu kontaktów seksualnych z osobami  zarażonymi, jak również na stosowaniu prezerwatyw. Ponadto, bardzo ważnym zabezpieczeniem przed zarażeniem się wirusami najbardziej onkogennym, jest wprowadzenie na rynek szczepionki  dla dziewczynek i kobiet. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij