Wirus HPV i kłykciny kończyste - leczenie, początkowe stadium i prewencja
Anna Posmykiewicz

Wirus HPV i kłykciny kończyste - leczenie, początkowe stadium i prewencja

Wirus HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Wirus ten należy do rodziny papillomawirusów. Istnieje kilkanaście typów tego wirusa, z czego niektóre typy są odpowiedzialne za powstawanie u człowieka niegroźnych zmian, jakimi są miedzy innymi brodawki płaskie czy też kłykciny kończyste, zaś zakażenie innymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego może nieść za sobą bardziej poważne konsekwencje, bowiem na skutek zakażenia może dojść do rozwoju raka szyjki macicy lub raka prącia.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego?

Wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem bardzo powszechnie występującym, dlatego też do zarażenia się nim może dojść naprawdę łatwo. Zwykle, do zakażenia wirusem HPV  dochodzi na skutek przygodnych kontaktów seksualnych. Ponadto, do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, tylko innymi jego typami, może tez dojść na skutek kontaktu wirusa z naskórkiem. Zwykle taka sytuacja dotyczy powstania brodawek na dłoniach czy stopach, bowiem do zakażenia może dojść po prostu poprzez podanie ręki innej chorej osobie lub też na basenie, kiedy chodzimy po podłodze bez obuwia. Zdarzają się również sytuacje, że do zakażenia wirusem HPV dochodzi w czasie porodu, kiedy to matka zaraza swoje dziecko odmianami wirusa, które są najbardziej typowe dla zakażeń narządów płciowych. Może też dojść do sytuacji, w której będziemy bezobjawowymi nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego, a do objawów choroby dojdzie dopiero na skutek dużego spadku odporności naszego organizmu. 

Kiedy najczęściej dochodzi do zakażenia wirusem HPV?

Do zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi najczęściej, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, w młodym wieku. Przyjmuje się bowiem, że szczyt zarażania się przypada mniej więcej pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. Częstotliwość zakażeń zdecydowanie spada wraz z wiekiem człowieka. 

Jakie typy wirusa brodawczaka ludzkiego można wyróżnić?

Wśród typów wirusa brodawczaka ludzkiego stwierdza się typy tzw. niskoonkogenne oraz wysokoonkogenne. Typy niskoonkogenne są odpowiedzialne za wywoływanie niegroźnych schorzeń, przede wszystkim chodzi tu o powstawanie na skórze brodawek płaskich, jak również łagodnych brodawkowatych zmian na narządach płciowych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zmiany te noszą nazwę kłykcin kończystych. Zakażenie natomiast wirusem brodawczaka ludzkiego, który zaliczany jest do tzw. typów wysokoonkogenncyh, wiąże się z możliwością rozwoju w przyszłości raka szyjki macicy u kobiety lub ewentualnie raka prącia u mężczyzny (znacznie rzadziej), czasami mogą też rozwinąć inne rzadsze nowotwory.

Które zatem typy wirusa brodawczaka ludzkiego zalicza się do tzw. typów wysokoonkogennych?

Wysokoonkongennymi typami wirusa HPV są przede wszystkim typy 16 i 18, ale również, choć zdecydowanie rzadziej doprowadzają one do rozwoju nowotworu, zalicza się do nich typ 6,11,31,33,45,53 oraz 58. 

Jakie objawy może dawać zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego?

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego w początkowym stadium może nie dawać w ogóle żadnych objawów, a o tym, że jesteśmy nosicielami wirusa HPV możemy dowiedzieć  się wykonując specjalny test na obecność tego wirusa. Jest to najpewniejsza metoda do tego, aby stwierdzić czy rzeczywiście „dopadło nas zakażenie” wirusem brodawczaka ludzkiego i że jesteśmy jego nosicielami. Kto szczególnie powinien profilaktycznie wykonać taki test? Przede wszystkim test na obecność wirusa HPV powinny wykonać kobiety aktywne seksualnie, które mają dużą ilość partnerów, to samo dotyczy również aktywnych seksualnie mężczyzn. Ponadto, wskazaniem do wykonania testu na obecność wirusa HPV jest również stwierdzenie u kobiety nieprawidłowych wyników badania cytologicznego oraz stan po leczeniu dysplazji lub raka szyjki macicy. Test na obecność wirusa HPV powinny też wykonać  kobiety będące w ciąży lub też ciąże planujące oraz mężczyźni, którzy cierpią z powodu nawracających stanów zapalnych napletka i żołędzi. Należy pamiętać też o tym, że czasami zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może dawać objawy pod postacią obecności na skórze brodawek płaskich, kłykcin kończystych oraz niestety również infekcja ta może doprowadzić  do rozwoju raka szyjki macicy lub raka prącia u mężczyzny. 

Czym zatem są kłykciny kończyste? 

Kłykciny kończyste są to grudki i brodawki skórne, które zlokalizowane są w okolicach narządów płciowych kobiet i mężczyzn, jak również w okolicy odbytu. Powstają one na skutek infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego, a do zarażenia się nim dochodzi w tej sytuacji poprzez kontakty seksualne. Kłykciny kończyste zazwyczaj u kobiet występują w okolicy krocza, warg sromowych i odbytu, zaś u mężczyzn są one zazwyczaj obecne pod napletkiem. Zdarzają się sytuacje, choć rzadko, że kłykciny kończyste mogą być również zlokalizowane w jamie ustnej czy w krtani.

Jak wygląda leczenie kłykcin kończystych?

Leczenie kłykcin kończystych może być  zarówno farmakologiczne, jak i chirurgiczne. Kłykciny kończyste w początkowym stadium zwykle próbuje sie leczyć różnego rodzaju maściami i kremami. Używa się zatem maści ze środkami hamującymi podziały komórkowe, np. środki zawierające cytostatyki, jak również kremy zawierające podofilotoksynę. W sytuacji, kiedy takie postępowanie nie pomaga albo tez kłykciny kończyste zwiększają swe rozmiary, wtedy próbuje się je usunąć chirurgicznie głownie za pomocą elektrokoagulacji, czasami też stosuje sie krioterapię lub też laseroterapie. 

Czy istnieje profilaktyka mogąca zabezpieczyć przez zarażeniem sie wirusem HPV?

Tak. Jeśli chodzi o możliwość zarażenia się typami wirusa, które są odpowiedzialne za powstanie brodawek płaskich, czyli kurzajek, to przede wszystkim należy unikać bezpośredniego kontaktu, takiego jak ściskanie rak czy używanie wspólnych przedmiotów  z osobami, na rękach których kurzajki są widoczne. Ponadto, idąc na basen czy na siłownie zawsze należy mieć obuwie ochronne, które będzie zabezpieczało  nasze stopy. Zapobieganie zakażeniu wirusem HPV drogą płciową polega na unikaniu kontaktów seksualnych z osobami  zarażonymi, jak również na stosowaniu prezerwatyw. Ponadto, bardzo ważnym zabezpieczeniem przed zarażeniem się wirusami najbardziej onkogennym, jest wprowadzenie na rynek szczepionki  dla dziewczynek i kobiet. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij