Bezpłatne leki 75+. Jakie przeszkody może napotkać senior?
Roman Wodowski

Bezpłatne leki 75+. Jakie przeszkody może napotkać senior?

Do otrzymania darmowych leków zostali uprawnieni pacjenci od dnia 75. urodzin. Recepta na bezpłatne leki może być wystawiona najwcześniej w tym dniu. Decyduje zatem dokładna data urodzenia pacjenta, a nie tylko jego rok. To akurat dość jasny przekaz. Pozostałe kwestie, według farmaceutów i lekarzy, nie wydają się już jednak niestety takie klarowne. Jakie wobec tego przeszkody może napotkać senior, spełniający kryterium wieku? Na co powinien być przygotowany i na co zwrócić uwagę?

Kto będzie mógł wystawić receptę z „S”?

Ta kwestia budzi największe kontrowersje. Do wystawienia recepty na bezpłatne leki dla seniorów nie wystarczy samo prawo wykonywania zawodu lekarza. Nie można też wystawić pacjentowi recepty na bezpłatne leki w ramach usług komercyjnych (prywatnie, poza umową z NFZ). Musi to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), o którym mowa w art. 55 ust. 2a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tj. uprawniony do przyjmowania deklaracji wyboru. A co z lekarzami specjalistami? Otóż oni nie będą mogli wystawić recept na bezpłatne leki dla pacjentów po 75. roku życia (chyba że są to recepty pro auctore i pro familiae). Jeśli lekarz specjalista będzie leczył pacjenta lekami, które znajdują się na wykazie bezpłatnych leków, będzie mógł jedynie przekazać tę informację lekarzowi POZ. Nie będzie mógł nam wystawić takiej recepty np. kardiolog. Co więcej, przed kilku laty stworzono specjalną specjalizację do opieki nad osobami starszymi o nazwie „geriatria”, ale lekarze tej specjalizacji również zostali wykluczeni z możliwości przepisywania bezpłatnych leków. 

Gdy nie ma lekarza POZ, który opiekuje się na co dzień seniorem…

W przypadku, kiedy POZ, którego senior wybrał (składając deklarację), jest np. nieobecny, recepty na bezpłatne leki może mu wystawić inny lekarz POZ zatrudniony albo wykonujący zawód u tego samego świadczeniodawcy lub lekarz POZ zastępujący w udzielaniu świadczeń nieobecnego lekarza.

Polecane dla Ciebie

A co z pacjentami po hospitalizacji?

Z uwagi na posiadanie kompetencji do wystawiania recept z „S” przez lekarzy POZ, może dochodzić do absurdalnych sytuacji, kiedy pacjent 75+ po pobycie w szpitalu, żeby skorzystać z prawa do bezpłatnych leków, będzie musiał udać się do przychodni. O wiele logiczniej byłoby umożliwić mu uzyskanie stosownej recepty jeszcze w szpitalu.

Jak powinna wyglądać taka recepta?

Lekarz wystawiając receptę refundowaną na leki znajdujące się w wykazie dla pacjentów 75+, nie musi posiadać żadnych szczególnych druków recept. Wystarczy, że w polu „uprawnienia dodatkowe” na standardowej recepcie wpisze oznaczenie „S”. W przypadku występowania uprawnienia „S” z innym uprawnieniem dodatkowym lekarz wpisze obydwa kody uprawnień. W polu „odpłatność” należy wpisać poziom odpłatności, z jakim lek byłby ordynowany w przypadku refundacji na zasadach ogólnych (czyli np. , 30% itd.). Na takiej recepcie lekarz może przepisać do pięciu leków.

Farmaceuta nie może dopisać „S” na recepcie

Farmaceuta nie będzie miał możliwości dopisania litery „S” na recepcie, pomimo stwierdzenia ukończenia 75 lat np. z numeru PESEL. Pacjent będzie musiał wrócić do lekarza w celu poprawienia recepty. Farmaceuta nie może tego uzupełnić (choć w przypadku innych uprawnionych do bezpłatnych leków ma taką możliwość, poświadczając to na rewersie recepty). Jeśli pacjent przedstawi receptę oznaczoną w polu „kod uprawnień dodatkowych” symbolem „S”, farmaceuta ma obowiązek wydać przepisane na niej leki w wariancie finansowym, który jest najkorzystniejszy dla pacjenta. Leki przepisane jako refundowane, które znajdują się w wykazie bezpłatnych leków, wyda bezpłatnie, natomiast w przypadku zbiegu uprawnień dodatkowych leki są wydawane w najkorzystniejszym dla pacjenta wariancie finansowym.

Lek na wykazie bezpłatnych, ale ostatecznie to lekarz decyduje…

Pamiętajmy, że bezpłatne leki będą przysługiwały wyłącznie we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli jednak lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniora tylko i wyłącznie w tych wskazaniach. Tym samym przy stosowaniu leków poza wskazaniami rejestracyjnymi lekarz POZ nie będzie mógł zamieścić na recepcie oznaczenia „S”. Może się więc zdarzyć, że dany lek, mimo obecności na liście, zostanie seniorowi przepisany z odpłatnością „100%”. Konflikty może rodzić także sytuacja, w której seniorzy będą domagali się zmiany zasad prowadzonego leczenia, tylko ze względu na fakt, iż lek znajduje się w wykazie bezpłatnych leków, a do tej pory byli skutecznie leczeni innymi lekami. Ministerstwo wielokrotnie podkreślało bowiem, że lista „S” nie jest „wykazem leków zalecanych w leczeniu pacjentów w wieku podeszłym”, i nie może być jedyną podstawą do zmiany sposobu leczenia pacjenta.

Kolejki w POZ

Już w pierwszych tygodniach września w przychodniach POZ pojawi się wielu pacjentów. Wśród nich będą pacjenci 75+, którzy mają niezrealizowane recepty z sierpnia, ale również Ci pacjenci, których specjaliści skierują po recepty do POZ we wrześniu. Niestety brak dokumentacji medycznej, z której wynika konieczność przewlekłego stosowania konkretnego, specjalistycznego leku (znajdującego się na liście 75+) może stanowić istotne ograniczenie w podjęciu decyzji przez lekarza POZ o wystawieniu recepty. Warto też dodać, że lista „S” będzie uaktualniana co dwa miesiące, więc recepty z odroczoną datą realizacji nie zawsze rozwiążą problem kolejek.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak zadbać o wzrok dziecka w roku szkolnym?

    Prawidłowe widzenie jest jednym z kluczowych elementów w efektywnym procesie edukacji dziecka. Tymczasem, okazuje się, że znaczna część dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze wzrokiem. To z kolei przekłada się na trudności z nauką, a nawet problemy wychowawcze. W przeciwieństwie do osób dorosłych z zaburzeniami widzenia, dzieci rzadko same zgłaszają tego typu problemy. Powody są prozaiczne - często nie są po prostu świadome, że można widzieć lepiej. Dlatego to rodzice powinni być szczególnie czujni. Oczywiście ważne jest nie tylko reagowanie na alarmujące sygnały, ale również profilaktyka…

  • Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

    Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

  • Jaskra normalnego ciśnienia – czym jest? Jak się ją leczy?

    Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.

  • Co to jest astygmatyzm? Postępowanie i przyczyny

    „Jestem krótkowidzem”, „Jestem dalekowidzem” – takie określenia oddziałują na naszą wyobraźnię i rzadko pojawia się problem z ich zrozumieniem. Nieco inaczej jest z astygmatyzmem (zwanym również niezbornością). Tymczasem to powszechnie występująca wada wzroku. Uważa się, że nawet ponad dwie trzecie osób dorosłych ma astygmatyzm. Oczywiście astygmatyzm może być krótkowzroczny i nadwzroczny, czyli, mówiąc potocznie, minusowy i plusowy. Co jest zatem istotą tej wady wzroku? Jak można ją korygować?

  • Stymulacja wzroku niemowlaka

    Noworodek widzi jedynie mglisty zarys tego, co osoba dorosła. Do końca pierwszego roku życia rozwój tych początkowo niedoskonałych funkcji widzenia przechodzi imponującą, wręcz etapową przemianę. Warto znać poszczególne stadia i wiedzieć jak wspierać doskonalenie się tego procesu. Czy rzeczywiście mądrym rozwiązaniem są kolorowe karuzele i pstrokate zabawki wieszane nad dzieckiem już w pierwszych dniach jego życia? A może lepsze są dla niego te nieskomplikowane, czarno-białe?

  • Dbajmy o oczy latem

    Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij