
Nadwaga i otyłość to nie to samo. Poznaj swoje BMI!
BMI (ang. body mass index) jest międzynarodową skalą stosowaną w celu określenia prawidłowej lub zaburzonej masy ciała. Wartość BMI jest tak istotna, ponieważ za jej pomocą można stwierdzić czy dana osoba boryka się z nadwagą, czy też z otyłością. Ma zastosowanie między innymi podczas badania lekarskiego, doborze diety oraz treningu.
Aby obliczyć BMI należy posłużyć się wzorem:
Interpretacja wyników BMI
a) W przypadku mężczyzn:
- poniżej 20 – niedowaga,
- 20-25 – masa ciała prawidłowa,
- 26-30 – nadwaga,
- 31-40 – otyłość,
- powyżej 41 – otyłość olbrzymia.
b) W przypadku kobiet:
- poniżej 19 – niedowaga,
- 19-24 – masa ciała prawidłowa,
- 25-29 – nadwaga,
- 30-40 – otyłość,
- powyżej 41 – otyłość olbrzymia.
Ważny złoty środek
Należy pamiętać, że wszelkie odstępstwa od normy niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw. W przypadku masy ciała sytuacja przedstawia się następująco:
- niedowaga – charakteryzuje głównie osoby np. z problemem anoreksji. Może skutkować zaburzeniami zdrowotnymi w postaci np. niedoboru witamin i składników mineralnych,
- nadwaga – to pierwszy stopień do otyłości. W jej przypadku należy podjąć środki w postaci diety oraz ćwiczeń fizycznych w celu zmniejszenia masy ciała. Ma negatywny wpływ na układ krążenia i serce,
- otyłość – w postaci przewlekłej może powodować wiele schorzeń zarówno ze strony układu pokarmowego, jak i układu oddechowego oraz krążenia. Stwarza zagrożenie zawału mięśnia sercowego i cukrzycy typu II.
- otyłość olbrzymia – wymaga kontaktu z lekarzem oraz prawidłowego doboru ćwiczeń, a także diety.