Otyłe dziecko wyszydzane przez rówieśników
Arkadiusz Dąbek

Otyłość u dzieci związana ze strukturalnymi zmianami w mózgu

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która stanowi jeden z najważniejszych problemów zdrowia publicznego. Dotyka ona nie tylko dorosłych, ale także coraz większą liczbę dzieci i młodzieży, co niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Naukowcy odkryli, że jedną z nich mogą być zmiany strukturalne w mózgach młodych osób.

Rezonans magnetyczny pomógł wykryć zmiany w mózgach otyłych dzieci

Naukowcy z Yale School of Medicine w USA odkryli, że nadwaga w okresie dzieciństwa jest związana z występowaniem zmian strukturalnych w mózgu. Wykorzystali dane zebrane w ramach „The Adolescent Brain Cognitive Development Study” (ABCD), największego długoterminowego badania rozwoju mózgu i zdrowia dzieci w Stanach Zjednoczonych. Wyniki zostały zaprezentowane na corocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (Radiological Society of North America, RSNA).

Uczestnikami badania było 5196 dzieci w wieku 9-10 lat, z czego 51,9% stanowiły dziewczynki. Na wstępie określono ich BMI (ang. Body Mass Index) – nadwagę zdiagnozowano u 21% badanych, a otyłość u 17,6%. Aby kompleksowo określić stan i funkcjonowanie mózgów małych pacjentów, przeprowadzono obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) oraz funkcjonalnego rezonansu magnetycznego w stanie spoczynku (fMRI), co umożliwiło badaczom pomiar aktywności mózgu poprzez wykrywanie zmian w przepływie krwi i jej utlenowaniu. Ocenili również dane z obrazowania tensora dyfuzji (ang. diffusion tensor imaging, DTI). Jest to nowoczesna technika rezonansu magnetycznego, która pomaga ocenić istotę białą oraz uzyskać obraz przestrzennego ułożenia włókien nerwowych.

Zmiany w istocie szarej i korze mózgu

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zaobserwowali strukturalne zmiany w mózgach u dzieci z podwyższonym BMI, w tym znaczne upośledzenie integralności istoty białej. Obszary degradacji obejmowały przede wszystkim ciało modzelowate. Jest to część mózgowia, pasmo istoty białej, będące łącznikiem między dwiema półkulami mózgu i przekazujące informacje pomiędzy nimi.

Badacze dostrzegli również zmniejszenie grubości najbardziej zewnętrznej warstwy mózgu, czyli kory mózgowej. Jej główną funkcją jest odbiór i analiza bodźców zmysłowych (wzrokowych, słuchowych, czuciowych, ruchowych i asocjacyjnych), umożliwia ona świadome reagowanie na nie i podejmowanie decyzji. Otrzymane wyniki ewidentnie wskazują, że nadwaga i otyłość u dzieci niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również dla prawidłowej pracy mózgu.

Polecane dla Ciebie

Otyłość wśród dzieci – konsekwencje

Skala występowania otyłości u dzieci i młodzieży wzrosła w ciągu ostatnich dziesięcioleci na całym świecie – w Polsce zmaga się z nią co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka. Zbyt duża masa ciała często utrzymuje się w wieku dorosłym, szacuje się, że nawet 80% otyłych dzieci staje się otyłymi dorosłymi. W jej rozwoju rolę odgrywają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Leczenie jest trudne i złożone, dlatego też najistotniejsze jest jej zapobieganie.

Nadmierna masa ciała wiąże się z licznymi, negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wiele metabolicznych i sercowo-naczyniowych powikłań otyłości występuje już w dzieciństwie i utrzymuje się w okresie dorastania oraz w wieku dorosłym. Wśród najczęściej występujących problemów związanych z nadwagą u najmłodszych znajdują się:

 1. Adolescent Brain Cognitive Development℠ Study (ABCD Study®), “nimh.nih.gov” [online], https://www.nimh.nih.gov/research/research-funded-by-nimh/research-initiatives/adolescent-brain-cognitive-developmentsm-study-abcd-studyr, [dostęp:] 30.11.2022.
 2. Obesity Linked with Differences in Form and Structure of the Brain, “rsna.org” [online], https://www.rsna.org/news/2019/April/obesity-linked-structure-brain, [dostęp:] 30.11.2022.
 3. F. Lifshitz, Obesity in children, “J Clin Res Pediatr Endocrinol.” 2008, nr 1(2), s. 53–60. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów. 

 • ,,Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij