Przedciążowe BMI matki oraz nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży silnie wpływają na masę dziecka – wyniki polskiego badania
Jedno z najnowszych polskich badań odkryło związek między masą ciała kobiety w ciąży a wagą dziecka. Czy to oznacza, że waga ciężarnej niejako programuje przyszłą masę urodzonego dziecka? Sprawdzamy.
Na łamach czasopisma „Children” opublikowane zostały wyniki badań polskiego zespołu badawczego. Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie badali m.in., czy nadwaga lub niedowaga kobiety ma związek z tym, jak długo karmi ona piersią.
Otyłość i nadwaga ciężarnej zwiększają częstość powikłań podczas ciąży i porodu
Otyłość i nadwaga są stanami, które należą do najpowszechniejszych problemów cywilizacyjnych. Dotyczą one zarówno kobiet, jak i mężczyzn i mają miejsce we wszystkich grupach wiekowych.
Naukowcy w prezentowanej pracy wskazali na wcześniejsze badania, które wykazały, że otyłość lub nadwaga ciężarnej, wraz z nadmiernym ciążowym przyrostem wagi, zwiększają częstość powikłań podczas ciąży i porodu. Wśród najczęstszych powikłań wymienia się np. nadciśnienie, stan przedrzucawkowy oraz cukrzycę ciążową. Oprócz tego u kobiet ciężarnych z nadwagą lub otyłością rośnie ryzyko cięcia cesarskiego, przedwczesnego porodu, makrosomii (nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciążowego). Jedną z niebezpiecznych sytuacji jest także możliwość wystąpienia dystocji barku (inaczej niewspółmierności porodowej), kiedy to dziecko mimo prawidłowego położenia (główkowego) podczas porodu nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz, ponieważ jego barki zostają zablokowane pod spojeniem łonowym matki.
Autorzy przytoczyli także inne badania, które sugerują, że zbyt duża masa ciała matki „programuje” późniejszą tendencję dziecka do nadmiernego przyrostu wagi, w tym także do otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia. Badacze postanowili zatem zbadać wpływ wybranych czynników, takich jak stan odżywienia matek, palenie tytoniu, sposób porodu czy antybiotykoterapia w ciąży, na masę ciała ich dzieci od urodzenia do ukończenia 2. roku życia.
BMI kobiety oraz przyrost masy ciała w czasie ciąży koreluje z masą urodzeniową dziecka
Okazało się, że zarówno przedciążowe BMI kobiety, jak i to, ile kilogramów przybrała ona w czasie ciąży, ma związek z masą urodzeniową dziecka. Może mieć również wpływ na jego wagę i stan zdrowia w późniejszych latach. Według naukowców ten efekt oddziaływał silnie na to, jaka będzie masa dziecka w pierwszym miesiącu życia. W wynikach badania nie stwierdzono natomiast związku pomiędzy efektywnością i długością karmienia piersią a BMI matki. Odsetek kobiet karmiących piersią przez 6 miesięcy był podobny wśród kobiet z niedowagą, nadwagą i otyłością.
Jak przebiegało badanie?
Do badania zakwalifikowano 100 par matka-dziecko. Wszystkie dzieci urodziły się w Klinice Położnictwa, Ginekologii i Neonatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Maluchy były zdrowe, donoszone, z ciąż pojedynczych. Dzieci były badane w pierwszym dniu życia. Następnie w wieku 1, 6, 12 i 24 miesięcy przeprowadzono wywiady z ich rodzicami. Rodzicom zadawano pytania o to, jak karmione są dzieci oraz jak kształtuje się ich waga.
Wskazówki dla przyszłych mam
Autorzy w swojej pracy podkreślili, że konieczna jest intensyfikacja działań, które zostaną skierowane nie tylko na profilaktykę otyłości, ale także na modyfikację stylu życia dzieci otyłych matek.
Naukowcy wskazali, że u tych dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią dietę i wystarczającą ilość aktywności fizycznej, ale także pamiętać o wsparciu behawioralno-społecznym.
Dowiedz się więcej: Jak zapobiegać otyłości u dziecka?
Ponadto autorzy badania zasugerowali, że zarówno położnicy, jak i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej powinni udzielać tego typu porad jeszcze zanim kobieta zdecyduje się na ciążę.