kobieta w ciąży leży na kanapie
Arkadiusz Dąbek

​​Przedciążowe BMI matki oraz nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży silnie wpływają na masę dziecka – wyniki polskiego badania

Jedno z najnowszych polskich badań odkryło związek między masą ciała kobiety w ciąży a wagą dziecka. Czy to oznacza, że waga ciężarnej niejako programuje przyszłą masę urodzonego dziecka? Sprawdzamy.

Na łamach czasopisma „Children” opublikowane zostały wyniki badań polskiego zespołu badawczego. Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie badali m.in., czy nadwaga lub niedowaga kobiety ma związek z tym, jak długo karmi ona piersią.

Otyłość i nadwaga ciężarnej zwiększają częstość powikłań podczas ciąży i porodu

Otyłość i nadwaga są stanami, które należą do najpowszechniejszych problemów cywilizacyjnych. Dotyczą one zarówno kobiet, jak i mężczyzn i mają miejsce we wszystkich grupach wiekowych.

Naukowcy w prezentowanej pracy wskazali na wcześniejsze badania, które wykazały, że otyłość lub nadwaga ciężarnej, wraz z nadmiernym ciążowym przyrostem wagi, zwiększają częstość powikłań podczas ciąży i porodu. Wśród najczęstszych powikłań wymienia się np. nadciśnienie, stan przedrzucawkowy oraz cukrzycę ciążową. Oprócz tego u kobiet ciężarnych z nadwagą lub otyłością rośnie ryzyko cięcia cesarskiego, przedwczesnego porodu, makrosomii (nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciążowego). Jedną z niebezpiecznych sytuacji jest także możliwość wystąpienia dystocji barku (inaczej niewspółmierności porodowej), kiedy to dziecko mimo prawidłowego położenia (główkowego) podczas porodu nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz, ponieważ jego barki zostają zablokowane pod spojeniem łonowym matki.

Niestety, kobiety otyłe mogą mieć także problem z samym zajściem w ciążę. Jest to często związane z wystąpieniem insulinooporności lub hiperglikemii (przecukrzenia).

Autorzy przytoczyli także inne badania, które sugerują, że zbyt duża masa ciała matki „programuje” późniejszą tendencję dziecka do nadmiernego przyrostu wagi, w tym także do otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia. Badacze postanowili zatem zbadać wpływ wybranych czynników, takich jak stan odżywienia matek, palenie tytoniu, sposób porodu czy antybiotykoterapia w ciąży, na masę ciała ich dzieci od urodzenia do ukończenia 2. roku życia.

BMI kobiety oraz przyrost masy ciała w czasie ciąży koreluje z masą urodzeniową dziecka

Okazało się, że zarówno przedciążowe BMI kobiety, jak i to, ile kilogramów przybrała ona w czasie ciąży, ma związek z masą urodzeniową dziecka. Może mieć również wpływ na jego wagę i stan zdrowia w późniejszych latach. Według naukowców ten efekt oddziaływał silnie na to, jaka będzie masa dziecka w pierwszym miesiącu życia. W wynikach badania nie stwierdzono natomiast związku pomiędzy efektywnością i długością karmienia piersią a BMI matki. Odsetek kobiet karmiących piersią przez 6 miesięcy był podobny wśród kobiet z niedowagą, nadwagą i otyłością.

Powiązane produkty

Jak przebiegało badanie?

Do badania zakwalifikowano 100 par matka-dziecko. Wszystkie dzieci urodziły się w Klinice Położnictwa, Ginekologii i Neonatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Maluchy były zdrowe, donoszone, z ciąż pojedynczych. Dzieci były badane w pierwszym dniu życia. Następnie w wieku 1, 6, 12 i 24 miesięcy przeprowadzono wywiady z ich rodzicami. Rodzicom zadawano pytania o to, jak karmione są dzieci oraz jak kształtuje się ich waga.

Wskazówki dla przyszłych mam

Autorzy w swojej pracy podkreślili, że konieczna jest intensyfikacja działań, które zostaną skierowane nie tylko na profilaktykę otyłości, ale także na modyfikację stylu życia dzieci otyłych matek.

Naukowcy wskazali, że u tych dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią dietę i wystarczającą ilość aktywności fizycznej, ale także pamiętać o wsparciu behawioralno-społecznym.

Dowiedz się więcej: Jak zapobiegać otyłości u dziecka?

Według badaczy pierwsze 24 miesiące życia dziecka są bardzo ważne z punktu widzenia medycyny zapobiegawczej, ponieważ nawet niewielkie zmiany, (np. modyfikacja diety i stylu życia) pomagają zapobiegać negatywnym skutkom zdrowotnym (jak otyłość czy zaburzenia metaboliczne).

Ponadto autorzy badania zasugerowali, że zarówno położnicy, jak i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej powinni udzielać tego typu porad jeszcze zanim kobieta zdecyduje się na ciążę.

  1. K. Czechowicz, Polskie badanie: przedciążowe BMI matki oraz nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży silnie wpływają na masę dziecka, naukawpolsce.pl [online], https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C94134%2Cpolskie-badanie-przedciazowe-bmi-matki-oraz-nadmierny-przyrost-masy-ciala-w [dostęp:] 29.10.2022.
  2. B. Łoniewska, K. Michalczyk, K. Podsiadło i in., Analysis of the Influence of Pre-Pregnancy BMI and Weight Gain during Pregnancy on the Weight of Healthy Children during the First 2 Years of Life: A Prospective Study, Children, nr 9 (10) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij