Zaburzenia odżywiania u nastolatek – bulimia i jedzenie kompulsywne
Ewa Gąsecka

Zaburzenia odżywiania u nastolatek – bulimia i jedzenie kompulsywne

Te dwa zaburzenia odżywiania występują o wiele częściej niż anoreksja, o wiele trudniej jest też zauważyć, że ktoś zmaga się z tym problemem. Co to są za choroby? Dowiedz się więcej.

Na czym polega bulimia?

Bulimia jest chorobą występującą u 1-3% dziewcząt i młodych kobiet. Polega na występowaniu nawracających epizodów objadania się, kiedy to ilość spożytego jedzenia w danym czasie znacznie przekracza ilości przyjęte jako typowe.

Podczas napadu ilość spożytych kalorii może sięgać 7-10 tysięcy kalorii, są to najczęściej potrawy uznawane jako „tuczące” – węglowodany i tłuszcze. Towarzyszy temu poczucie braku kontroli nad jedzeniem, nad tym kiedy się zakończy jeść, co i w jakich ilościach się zjada.

Po napadzie żarłoczności odczuwają pewnego rodzaju ulgę związaną ze spadkiem napięcia oraz poczucie winy z powodu frustrującej je utraty kontroli. Ponieważ w tej chorobie charakterystyczny jest strach przed przytyciem, osoby z bulimią stosują różne metody aby pozbyć się nadmiaru kalorii. Najczęściej jest to prowokowanie wymiotów, rygorystyczne diety między napadami, a także środki przeczyszczające, odwadniające, lewatywy i intensywne ćwiczenia fizyczne.

U kogo pojawia się bulimia?

W przeważającej liczbie przypadków bulimia pojawia się u nastolatek i młodych kobiet, które próbowały kontrolować swoja wagę za pomocą diet. Może tez wystąpić w powiązaniu ze stresem – kryzysami rodzinnymi, śmiercią bliskiej osoby, egzaminami.

Otoczenie najczęściej nie zauważa problemu, gdyż jest on skrzętnie ukrywany. Objadanie i wymioty odbywają się w samotności. Chore dobrze funkcjonują w rodzinie i towarzysko, wygląd fizyczny nie zdradza oznak choroby. Waga przeważnie mieści się w granicach normy lub występuje lekka nadwaga.

Objawy fizyczne są skutkiem prowokowania wymiotów – erozja szkliwa zębów, ich przebarwienia, chrypka, nadżerki w przełyku i na tylnej ścianie gardła, choroby dziąseł, obrzęk ślinianek przyusznych, obrażenia na grzbietowych powierzchniach dłoni.

W przeciwieństwie do anoreksji osoby z bulimią mają poczucie choroby, częściej deklarują chęć leczenia i zgłaszają się po pomoc specjalistyczną. Leczenie obejmuje psychoterapię oraz opiekę psychiatry, gdyż w wielu przypadkach wskazana jest farmakoterapia – bulimia często jest powiązane z depresją lub zaburzeniami nerwicowymi.

Objadanie kompulsywne

Objadanie kompulsywne, jest zaburzeniem odżywiania mającym pewne cechy wspólne z bulimią. Występują tu napady jedzenia dużej ilości pokarmów z towarzyszącym poczuciem braku kontroli nad swoim postępowaniem, z głębokim poczuciem winy i frustracji po zakończeniu jedzenia.

Podłożem objadania się są problemy emocjonalne, dochodzi do sytuacji kiedy automatyczną reakcją na stres lub napięcie jest jedzenie pozwalające zapomnieć o problemach, przeżyciach czy czekających zadaniach i ważnych decyzjach do podjęcia.

W przeciwieństwie do bulimii nie stosuje się takich metod kompensacyjnych jak wymioty, przeczyszczanie czy intensywne ćwiczenia fizyczne. Wielu zdrowym osobom zdarzają się momenty „przejedzenia się” w pewnych sytuacjach, ale okazjonalne zachowania tego typu oczywiście nie są problemem.

Osoby objadające się kompulsywnie robią to często, co najmniej dwa razy w tygodniu , a bywa że codziennie. Wynikiem tego najczęściej jest nadwaga lub otyłość z ich wszystkimi konsekwencjami zdrowotnymi. Leczenie polega na psychoterapii, czasami podawania leków gdy chorobie towarzyszy depresja lub stany lękowe. Korzystny wpływ maja też grupy samopomocy – obecnie w każdym większym mieście można znaleźć tego rodzaju pomoc.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lekka jak piórko. Skuteczne odchudzanie

  Nie wszyscy rozumiemy w taki sam sposób, czym jest skuteczne dieta. Czy nie powtarzamy ciągle tych samych błędów chudnąc i tyjąc na przemian? Może błąd tkwi w naszym myśleniu? Dowiedz się, jak ustrzec się porażki w odchudzaniu.

 • Odchudzasz się? Unikaj pułapek!

  Co utrudnia nam skuteczne odchudzanie? Dlaczego jemy więcej niż potrzebujemy i niż byśmy chcieli? Przeczytaj, dokonaj zmian w otoczeniu i jedz świadomie!

 • Dlaczego warto jeść śniadania?

  Wielu z nas ma problem ze zjedzeniem śniadania, albo przez brak czasu, albo nie mają rano apetytu. Czy można pominąć ten posiłek? Poznaj opinię dietetyka.

 • Podjadanie kontra odchudzanie

  Zdarza się, że mamy nadwagę, mimo że jemy nieduże, nietłuste, raczej zdrowe posiłki. Co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy ? Przeczytaj i przeanalizuj swoje nawyki, czy nie dotyczy to także Ciebie!

 • Smaczne i zdrowe przekąski zamiast słodyczy

  Typowa sytuacja: dopada Cię głód, a w zasięgu ręki znajduje się tylko automat ze słodyczami. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy do posiłku jeszcze daleko, lub nie mamy możliwości zjeść go o zwykłej porze? Poznaj opinię dietetyka.

 • Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

  Odchudzanie, zmiana stylu życia, to chyba najczęstsze postanowienia noworoczne. Najgorsze jest to, że wiele osób powtarza je co roku bez skutku, licząc na to, że tym razem się uda. Jak przygotować się na to wyzwanie, ułożyć sobie plan który zakończy się sukcesem? Poznaj opinię doświadczonego dietetyka.

 • Czym są probiotyki i prebiotyki?

  Coraz częściej w szczególnych sytuacjach zdrowotnych lekarze zalecają nam dostarczenie organizmowi probiotyków i prebiotyków, czy to w postaci żywności je zawierającej, czy w postaci preparatów które można kupić w aptece. Co oznaczają te nazwy i jakie maja znaczenie dla zdrowia człowieka? Dowiedz się więcej.

 • Dieta w anemii z niedoboru żelaza

  Anemia z niedoboru żelaza występuje w różnych okresach życia, zarówno u niemowląt i dzieci, jak i u dorosłych. Dowiedz się więcej, jakie są jej przyczyny oraz w jaki sposób dieta może pomóc w jej leczeniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij