Rokitnik
Ewelina Sochacka

Sok z rokitnika – właściwości, przeciwwskazania

Sok z rokitnika ma lekko kwaśny i cierpki smak. Jest bogaty w cenne substancje – witaminy i minerały, przede wszystkim witaminę C, która jest silnym antyoksydantem. Dowiedz się, kiedy warto pić sok z rokitnika i jakie są przeciwwskazania dotyczące jego spożycia.

Rokitnik – co to za roślina?

Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides), nazywany też rokitnikiem pospolitym, to krzew z rodziny oliwnikowatych powszechnie spotykany w Azji i Europie, w tym również w Polsce. Jest rośliną chronioną. Posiada drobne, wąskie liście o srebrzystym lub szarozielonym kolorze oraz pomarańczowe owoce wielkości borówek. Ze względu na swoje właściwości rokitnik zwyczajny jest wykorzystywany w medycynie naturalnej, ziołolecznictwie, kosmetologii i przemyśle spożywczym. Cenne są przede wszystkim jego owoce, które mają specyficzny lekko kwaśny, cierpki smak. Robi się z nich głównie przetwory, m.in. soki, dżemy, konfitury. Do wyrobu różnego rodzaju produktów (suplementów, kosmetyków, herbat, oleju) używa się też liści czy nasion.

Owoce, z których robi się sok z rokitnika, są bogatym źródłem wielu cennych dla zdrowia i urody substancji, przede wszystkim:

Właściwości soku z rokitnika

W jakich sytuacjach warto pić sok z rokitnika? Jakie ma działanie?

  • Ochrona przed wolnymi rodnikami – sok z rokitnika jest bogaty w przeciwutleniacze, które pomagają w neutralizowaniu działania wolnych rodników.
  • Właściwości przeciwzapalne – duża zawartość witaminy C wspomaga uszczelnianie naczyń krwionośnych. Stosowanie soku z rokitnika może być korzystne w przypadku przeziębienia i grypy czy chorób autoimmunologicznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
  • Poprawa kondycji skóry i włosów – rokitnik jest szeroko stosowany w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała. Ma on działanie nawilżające, kojące podrażnienia, łagodzące zmiany trądzikowe, a także przeciwstarzeniowe.
  • Obniżenie poziomu cukru we krwi – badanie przeprowadzone na ludziach w 2021 roku wykazało, że spożywanie owoców rokitnika przez pięć tygodni spowodowało nieznaczny spadek poziomu cukru we krwi na czczo. Potrzebne są jednak dokładniejsze badania na ten temat.
Sprawdź witaminy i minerały na DOZ.pl

Powiązane produkty

Sok z rokitnika – przeciwwskazania

Rokitnik jest uważany za bezpieczną roślinę – zarówno w przypadku stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Należy pamiętać, że sok z rokitnika może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, zwłaszcza z preparatami stosowanymi w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i problemów z krzepliwością krwi – regularne stosowanie rokitnika może rozrzedzać krew i zwiększać podatność na krwawienia lub inne problemy z krzepnięciem.

Soku z rokitnika (a także oleju, przetworów i innych produktów zawierających Hippophae rhamnoides) nie powinny stosować też osoby z alergią na tę roślinę oraz pacjenci z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego, kamicą żółciową czy też zapaleniem trzustki i wątroby – zawiera on kwas szczawiowy, który może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych lub do pogorszenia stanu chorego, który już zmaga się z tą przypadłością. Szczególną ostrożność powinny również zachować osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy czy zgagę.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania soku z rokitnika w ciąży, jednak przed jego zażyciem warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem bądź farmaceutą.

  1. P. Bośko, W. Biel, Właściwości lecznicze rokitnika zwyczajnego (Hippophaë rhamnoides L.), „Postępy Fitoterapii” 2017, nr 18(1), s. 36-41.
  2. A. Stuart, Sea buckthorn, [online] https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/sea-buckthorn-uses-and-risks [dostęp:] 02.06.2023.
  3. B. Lubeck, What is sea buckthorn?, [online] https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-sea-buckthorn-89947 [dostęp:] 02.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij