Babcine sposoby na ból kolan – poznaj skuteczne, domowe sposoby na ból kolana
Mateusz Burak

Babcine sposoby na ból kolan – poznaj skuteczne, domowe sposoby na ból kolana

Babcine sposoby na ból kolana, czyli domowe, naturalne metody radzenia sobie z bólem kolan mogą okazać się równie skutecznie, jak środki farmakologiczne, pod warunkiem regularnego stosowania. Wśród babcinych sposobów na stawy znajdują się np. okłady z kapusty, napar z rozmarynu, pasta z żółtka oraz kurkumy czy okłady z cytryny na opuchnięte kolano. Jeżeli babcine sposoby na ból kolana nie przynoszą ulgi, należy udać się do lekarza, który może zlecić stosowanie maści przeciwbólowych czy preparatów na stawy.

Najczęstsze przyczyny bólu w kolanie

Ból kolana jest dolegliwością, która może pojawiać się w każdym wieku. Bardzo często jest następstwem urazu w postaci zerwania więzadeł lub mechanicznego uszkodzenia chrząstki. Choroby, takie jak dna moczanowa, zmiany zwyrodnieniowe oraz infekcje również mogą wywoływać ból. 

Wśród najczęstszych przyczyn dolegliwości kolana znajdują się: 

  • zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL), 
  • złamania i zwichnięcia kości tworzących staw kolanowy (w tym również zwichnięcie rzepki), 
  • pęknięcie łąkotki
  • zapalenie kaletki,
  • zapalenie stawu kolanowego, 
  • entezopatie, 
  • kolano skoczka, 
  • kolano biegacza, 
  • lateralizacja rzepki, 
  • chondromalacja rzepki, 
  • konflikt rzepkowo–udowy,
  • tendinopatie. 

Poza tym podaje się, że powodem dolegliwości może być wadliwa architektura kończyny dolnej, otyłość czy zespół pasma biodrowo–piszczelowego (ITBS).

Okłady z kapusty na kolano

Wśród domowych sposobów na ból kolana wymienia się przede wszystkim okłady z liści młodej kapusty. Jest to łatwy sposób na pozbycie się przykrych dolegliwości. Mimo braku badań na ten temat, taki sposób posiada bardzo wielu zwolenników. Jedno jest pewne – nie można sobie tym zaszkodzić. Okłady z kapusty na kolano są szczególnie polecane w zwalczaniu opuchlizny

Właściwe przygotowanie liści polega na ich obtłuczeniu po wewnętrznej stronie za pomocą tłuczka do mięsa. Następnie przykłada się kapustę na kolano, do oczyszczonej skóry (także wewnętrzną stroną). Taki okład należy szczelnie owinąć bandażem i pozostawić na kilka godzin lub najlepiej na całą noc. Po usunięciu okładu, resztki liści należy zmyć wodą. 

Powiązane produkty

Babcine sposoby na ból kolan – sól Epsom

Jednym z naturalnych sposobów na ból kolana jest kąpiel z dodatkiem soli Epsom. Sól Epsom wykazuje szczególnie dobroczynne działanie w schorzeniach narządu ruchu o charakterze zwyrodnieniowym. Dzięki zawartości magnezu łagodzi objawy stanu zapalnego, w połączeniu z odpowiednią temperaturą wody wprowadza organizm w stan odprężenia. Obecność siarki w składzie pozwala pozytywnie wpływać na odbudowę chrząstki stawowej, ponieważ jest ona niezbędna do syntezy kwasu chondoitynosiarkowego. Do dzisiaj sól Epsom wykorzystywana jest w uzdrowiskach i gabinetach odnowy biologicznej.

Aby właściwie przygotować kąpiel z dodatkiem soli Epsom, należy wsypać około dwóch szklanek soli do wanny wypełnionej w 1/3 ciepłą wodą. Następnie należy się zanurzyć i pozostać w wodzie około 20 minut.

Imbir na ból w kolanie

Leczenie bólu kolana w sposób naturalny może odbywać się z użyciem przypraw, np. imbiru. Posiada on właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przyspiesza procesy regeneracyjne. Najlepiej jest przygotować wodę imbirową: kilkaset gram świeżego imbiru należy okryć gazą oraz zawiązać, a następnie w przegotowanej, gorącej wodzie – zanurzyć przygotowany woreczek. Po kilku minutach uzyskujemy napar. Można go wykorzystać do nasączania kompresów i wykonywania za ich pomocą okładów na bolesne miejsca. Czynność taką można wykonywać wiele razy dziennie. 

Cytryna na ból stawów

Cytryna na bóle kolan może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Od dawna wiadomo, że zawiera duże ilości witaminy C. Pomaga ona nie tylko w przyspieszaniu gojenia ran, regeneracji, ale także w poprawie odporności i zapobieganiu chorobom dziąseł, takim jak szkorbut. Najprościej można ją wykorzystać w postaci okładu. W tym celu odcinamy kilka solidnej grubości plastrów cytryny, przykładamy na bolące miejsce i owijamy bandażem. Tak przygotowany opatrunek pozostawiamy na godzinę lub dwie. Czynność tę można powtórzyć 2–3 razy w ciągu dnia. Warto pamiętać, że sok z cytryny ma właściwości lekko wybielające, wobec czego może to nieznacznie wpłynąć na przejściową zmianę kolorytu skóry. 

Żółtko na ból kolan

Skuteczne domowe sposoby na ból kolana czy spuchnięte kolano to także mikstura z żółtka jaja oraz kurkumy. Żółtko jest bogatym źródłem antyoksydantów, kurkuma zaś wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przyspiesza proces gojenia ran, a to nie jedyne jej zalety. Najlepiej przygotować pastę z wyżej wymienionych składników, tym celu łączymy żółtko z dwiema łyżeczkami przyprawy i dokładnie mieszamy. Potem należy nałożyć tak przygotowany preparat na zmienione chorobowo miejsce (np. na opuchliznę), okłady z kurkumy na kolano pozostawiamy na kwadrans, po tym czasie zmywamy wszystko wodą. Dobre działanie na stawy wykazuje także kurkuma z miodem

Napar z rozmarynu na kolana

Leczenie domowe zwyrodnienia stawu kolanowego można wspomagać wykorzystaniem naparu z rozmarynu. Zadziała on przeciwzapalnie, przeciwbólowo i ściągająco. W celu przygotowania mikstury należy zaparzyć w litrze wrzątku 7 solidnych łyżek suszu rozmarynowego. Po wychłodzeniu należy smarować i wklepywać przygotowany wywar w zmienione chorobowo miejsca. Można spotęgować efekt przeciwzapalny, dodając kilka kropel olejku lawendowego

Sprawdź inne olejki eteryczne.

Zimne okłady na kolano

Zimnolecznictwo do dzisiaj stanowi podstawę postępowania zachowawczego bardzo wielu dysfunkcji i urazów narządu ruchu. Jest to skuteczny domowy sposób na pourazową opuchliznę, zaliczany do naturalnych sposobów na bóle stawów (podstawa leczenia domowego bólów kolana). Można stosować masaż kostką lodu kontuzjowanego miejsca przez 1–3 minuty, okłady z woreczków z lodem owiniętych ręcznikiem lub ściereczką. W przypadku tych drugich, zalecana częstotliwość to nawet co 30–40 minut w ciągu dnia w stanach ostrych.

Poza zimnymi okładami na kolano, w domu można także zastosować polewanie zimną wodą z prysznica przez kilka minut miejsca wykazującego cechy stanu zapalnego. 

Inne naturalne sposoby na ból w kolanie

Domowe sposoby na ból pod kolanem to także popularne okładu z octu. Najlepiej wykorzystać ocet winny, jego właściwości umożliwiają redukcję bólu i dają przyjemne uczucie chłodzenia. Ma to swoje zastosowanie także przy żylakach podudzi. Przygotowanie okładu jest bardzo łatwe. Należy tylko zanurzyć kompres w cieczy i odsączyć nadmiar. Potem można przyłożyć w bolesne miejsce na około 40 minut. Okłady na kolano z octu to skuteczne, domowe sposoby na ból kolana.

Bardzo ważny jest też odpoczynek, odciążanie miejsca dysfunkcyjnego i ograniczanie aktywności fizycznej (domowy sposób na ból kolana przy zginaniu czy na zapalenie stawu kolanowego).

Gdy babcine sposoby na ból kolan nie pomagają – maść na kolana i leki na ból w kolanie

Przy braku skuteczności domowych sposobów na stawy dotknięte dolegliwościami należy zwrócić się do lekarza. Nie należy tego odkładać, warto zrobić to już po 3–4 dniach braku rezultatów. Najpewniej zaleci on stosowanie preparatów farmakologicznych.

Popularne są maści na ból kolana na bazie niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Dodatek różnych substancji sprawia, że dają także uczucie przyjemnego chłodzenia i działają niesłychanie kojąco.

Lekarz może także zalecić stosowanie suplementów (witaminy na stawy) zawierających składniki stanowiące budulec chrząstki oraz mazi stawowej (m.in. kolagen, cynk, miedź, selen) oraz doustnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy maść na kolana okazuje się niewystarczająca. 

  1. M. Fransen, S. Su, A. Harmer i in., A longitudinal study of knee pain in older men: Concord Health and Ageing in Men Project, „Age Ageing”, 2014, nr 43, s. 206–212.
  2. W. Fischbach, C. Baerwald, H. Darius i in., Schmerztherapie mit traditionellen NSAR und Coxiben – eine interdisziplinäre Betrachtung, „Dtsch Med Wochenschr” 2013, nr 138, s. 91–96.
  3. M. C. Hochberg, R. D. Altman, K. T. April i in., American College of Rheumatology 2012 recommendations for the use of nonpharmacologic and pharmacologic therapies in osteoarthritis of the hand, hip, and knee, „Arthritis Care Res” 2012, nr 64, s. 465–474.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.