afty u dziecka, pleśniawki jamy ustnej
Maciej Toczek

Afta u dziecka – objawy, leczenie, domowe sposoby

Pojawienie się aft w jamie ustnej u dziecka stanowi duży dyskomfort i może znacząco wpływać na jakość jego funkcjonowania. Chociaż w większości przypadków afty nie są groźne, to w niektórych sytuacjach mogą stanowić manifestację poważnych chorób przewlekłych. Czym jest afta oraz jak im zapobiegać?

  1. Co to jest afta? 
  2. Afta u dziecka – przyczyny  
  3. Afta u dziecka – leczenie 
  4. Afta u dziecka – domowe sposoby 
  5. Dlaczego afty u dzieci pojawiają się przewlekle? 
  6. Jak zapobiegać aftom u dzieci?

Co to jest afta? 

Afty definiuje się jako owrzodzenie o owalnym kształcie, pokryte włóknikowatym, białawym bądź szarawym nalotem, otoczone stanem zapalnym. Najczęściej umiejscawiają się one w obrębie błony śluzowej policzków i wargi, na dolnej powierzchni języka, dnie jamy ustnej lub na podniebieniu miękkim. Przed pojawieniem się afty, dziecko może doświadczać tzw. objawów prodromalnych, a więc zwiastujących, w postaci mrowienia bądź pieczenia w miejscu, gdzie później pojawi się afta.

Afty nawracające podzielić można na 3 rodzaje: 

  • afty nawrotowe przewlekłe (afty Mikulicza) – nadżerki małe, o średnicy 1 cm zlokalizowane najczęściej w przedniej części jamy ustnej; 

  • afty duże (afty Suttona) – owrzodzenia jamy ustnej o średnicy ponad 1 cm, zlokalizowane najczęściej w tylnej części jamy ustnej, pozostawiające blizny; 

  • opryszczkopodobne zapalenie jamy ustnej.

Afty u dziecka
Jak wyglądają afty u dziecka?

Afta u dziecka – przyczyny  

Przyczyny występowania aft u dzieci nie są do końca poznane. Dotyczy to również aft nawracających, które mogą pojawiać się u ogólnie zdrowych osób. W niektórych sytuacjach wiąże się je z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu immunologicznego, które nie stanowią zagrożenia dla życia człowieka, a także z różnego rodzaju niedoborami, np. z niedoborem witaminy B12, kwasu foliowego czy cynku. Informacje te są hipotetyczne i do tej pory nie zostały ostatecznie potwierdzone.  

W przypadku dzieci, częstą przyczyną występowania nawracających aft mogą być uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, np. na skutek drażnienia mechanicznego przez ortodontyczny aparat nazębny. W przypadku aft u niemowląt, przyczyną może być wkładanie rąk do buzi powodowane przez ząbkowanie.

Afty u dzieci mogą pojawiać się również w przebiegu chorób układowych, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia, niedobory odporności czy niedokrwistość. Towarzyszyć mogą również ostremu zapaleniu gardła o etiologii wirusowej, np. wywołanemu przez herpeswirusy. Zmiany na błonach śluzowych nie są w takim przypadku kwalifikowane jako afty, a zmiany aftopodobne. Nie stanowią one również jedynego objawu, a należą do zespołu objawów charakterystycznych dla danej jednostki chorobowej jak utrata masy ciała czy też gorączka. Zmiany aftopodobne pojawiać się mogą także w trakcie leczenia immunosupresyjnego.

Powiązane produkty

Afta u dziecka – leczenie 

Pojawienie się aft w jamie ustnej u dziecka związane jest z dolegliwościami bólowymi, a w przypadku niemowląt może powodować znaczne trudności w karmieniu. Pomimo samoograniczającego się przebiegu aft w większości przypadków, w łagodzeniu objawów stosować można następujące preparaty: 

  • miejscowe środki znieczulające, zawierające najczęściej lignokainę do stosowania na błonę śluzową. Większość dostępnych preparatów ma formę żeli;

Konieczne jest także usunięcie potencjalnej przyczyny powodującej uszkodzenie mechaniczne błony śluzowej. Warto pamiętać również, aby w tym czasie unikać podawania dziecku produktów zawierających ostre przyprawy, świeżo wyciskanych soków czy też gorących produktów.  

W niektórych sytuacjach, z uwagi na odmowę przez dziecko przyjmowania płynów doustnie oraz pojawiające się odwodnienie, konieczna może być hospitalizacja, a w przypadku nawracających aft z towarzyszącymi innymi objawami, wdrożenie diagnostyki różnicowej. 

W przypadku stwierdzenia uchwytnej przyczyny ich cyklicznego pojawiania się, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia przyczynowego. 

LEKI I PREPARATY NA AFTY

LEKI PRZECIWWIRUSOWE

LEKI NA PLEŚNIAWKI

Afta u dziecka – domowe sposoby 

W większości przypadków afty u dzieci oraz afty u niemowląt można leczyć w warunkach domowych. Postępowanie jest takie samo jak opisane we wcześniejszym akapicie. Warto pamiętać jednak o zwróceniu szczególnej uwagi na przyjmowanie przez dziecko płynów doustnie, a co za tym idzie, również ilości oddawanego przez nie moczu. W przypadku cech mogących świadczyć o odwodnieniu u dziecka, jak np. moczenie znacznie mniejszej ilości pieluszek, wskazana jest pilna konsultacja lekarska w warunkach szpitalnych.

Dlaczego afty u dzieci pojawiają się przewlekle? 

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, przyczyna nawracających aft u dzieci (RAS) nie jest do końca poznana, a same zmiany mogą występować u osób ogólnie zdrowych. W każdej sytuacji wskazane jest zebranie wywiadu od rodzica na temat pojawiania się aft. Lekarz może zapytać o:

  • potencjalny uraz błony śluzowej

  • obecność objawów ogólnych takich jak gorączka, utrata masy ciała, zmniejszenie aktywności dziecka, występowanie przewlekłych biegunek, obecność domieszek patologicznych w kale dziecka takich jak np. krew; 

  • charakter zmian  (rogowaciejący lub nierogowaciejący - różnicowanie);

  • objawy infekcyjne u dziecka; 

  • potencjalne ryzyko niedoborów spowodowanych np. stosowaną dietą eliminacyjną; 

  • stosowanie przewlekle niektórych leków.

Jak zapobiegać aftom u dzieci?

W niektórych sytuacjach zapobieganie nawrotom aft u dziecka jest niemożliwe z uwagi na brak znanego czynnika powodującego te zmiany. Biorąc pod uwagę wcześniej wspomniane potencjalne przyczyny ich występowania, należy przede wszystkim zapobiegać uszkodzeniom błony śluzowej jamy ustnej, dbać o odpowiednią dietę dziecka oraz chronić je przed infekcjami górnych dróg oddechowych, a w szczególności przed osobami prezentującymi objawy zakażenia wirusem opryszczki. W pozostałych przypadkach, jedynym działaniem w przypadku pojawienia się aft pozostaje postępowanie objawowe, bądź postępowanie przyczynowe, w przypadku zidentyfikowania przyczyny aft. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Afty – przyczyny, objawy i leczenie

    Afty są częstym schorzeniem błony śluzowej jamy ustnej. Zwykle pojawiają się w dzieciństwie. Mogą powodować dyskomfort przy wykonywaniu codziennych czynności, jak mówienie czy jedzenie. Afty i ich przyczyny nie są do końca poznane, dlatego też skuteczne leczenie nawracających aft jest wyzwaniem terapeutycznym.

  • Choroby jamy ustnej - co warto o nich wiedzieć?

    Choroby jamy ustnej występują dość powszechnie, ale ich niekorzystne następstwa są zazwyczaj bagatelizowane. Tymczasem zmiany te mają wpływ na zdrowie całego organizmu.

  • Pleśniawki u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i domowe sposoby

    Pleśniawki u niemowląt i małych dzieci mają postać białawych nalotów na języku, podniebieniu, dziąsłach czy gardle. Łatwo je pomylić z resztkami mleka lub twarożku po karmieniu dziecka. W leczeniu pleśniawek stosuje się leki przeciwgrzybiczne w postaci zawiesin lub płynów do pędzlowania jamy ustnej. Istotną rolę w leczeniu i profilaktyce pleśniawek u dzieci ma prawidłowa higiena jamy ustnej.  

  • Aparaty ortodontyczne – wady i zalety

    Z roku na rok w naszym kraju wzrasta „popularność” aparatów ortodontycznych. Na pytanie czy są one modne czy wygodne można z łatwością odpowiedzieć, ponieważ na pewno nie są wygodne. Jednak decydując się na aparat ortodontyczny nie powinniśmy kierować się w żadnym stopniu modą, a jedynie wskazaniami stomatologicznymi.

  • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

    Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

  • Choroby dziąseł prowadzą do chorób serca, raka i wzrostu podatności na zapalenia

    Wyniki badania opublikowane niedawno w ,,Journal of Dental Research” pomogą wyjaśnić powiązania między stanem zapalnym przyzębia, a kilkoma innymi niebezpiecznymi stanami chorobowymi. Czy osoby cierpiące z powodu chorób dziąseł mają większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19?

  • Opryszczka w ciąży – objawy, przyczyny i leczenie

    Opryszczka jest jedną z najczęściej występujących schorzeń wirusowych skóry i błon śluzowych, a opryszczka narządów płciowych to głównie spotykana choroba przenoszona drogą płciową. W ostatnich latach obserwuje się wzrost częstości zakażeń wirusem opryszczki. Szacuje się, że problem dotyczy dwa razy częściej kobiet niż mężczyźni. Jakie są objawy oraz przyczyny wirusa wywołującego schorzenie? Jak wygląda leczenie opryszczki w ciąży?

  • Ślinotok – co oznacza nadmierne wydzielanie śliny?

    Ślinotok jest częstym problemem, który może być wywołany przez różne czynniki, w tym choroby jamy ustnej, układu nerwowego, leki i stres. W niektórych przypadkach ślinotok może być objawem poważnej choroby, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania pomocy i diagnozy. O czym świadczy ślinotok? Kiedy jest objawem choroby? Jak sobie z nim radzić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.