Zabieg olejowania włosów
Ewelina Sochacka

Jak wybrać olej do włosów? Na jakie efekty można liczyć?

Wprawdzie olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny, który znany jest od setek lat, to dopiero w dobie wszechobecnych virali internetowych i coraz prężniej działającej społeczności włosomaniaczek stał się prawdziwym hitem pielęgnacyjnym. Jak wybrać właściwy olej do włosów i na jakie efekty można liczyć dzięki regularnemu olejowaniu włosów?

Olejowanie włosów – efekty. Na co można liczyć?

Z olejowania najbardziej zadowolone będą włosy, które są przesuszone, zniszczone, zmęczone i łamliwe. Efekt olejowania może być zaskakujący i naprawdę szybki, gdyż jest zauważalny już po pierwszym zabiegu. Widoczna poprawa kondycji włosów to przede wszystkim wygładzenie, nabłyszczenie, miękkość i sprężystość. Poprawa wyglądu to jedno, ale lepsza kondycja włosów przyczyni się również do tego, że powinny one mniej wypadać, stać się przez to mocniejsze i gęstsze. Z pewnością będą się też lepiej rozczesywać i nie będą się tak bardzo kruszyć. Pierwsze efekty widać już po pierwszym olejowaniu, ale są najbardziej zauważalne po miesiącu regularnego stosowania oleju na włosy. Wszystko zależy od punktu wyjścia, czyli podstawowej kondycji włosów, a także od tego, czy dobrze dobierzemy olej do rodzaju ich porowatości, a mowa o nisko-, średnio- i wysokoporowatych włosach.

Jak wybrać właściwy olej do włosów?

Dlaczego wybór odpowiedniego oleju do włosów jest tak ważny? Ponieważ niewłaściwie wykonany zabieg może doprowadzić do tego, że włosy zamiast być w lepszej kondycji, będą w gorszej – staną się spuszone lub sztywne czy też nadmiernie przetłuszczone. Zacznijmy zatem od określenia porowatości włosów.

Porowatość włosów:

  • Włosy niskoporowate to włosy zdrowe, błyszczące i sprężyste. Mogą długo schnąć po umyciu, ponieważ mają wysoki poziom nawilżenia. To najczęściej włosy proste, trudne w stylizacji. Mogą być być nieco oklapnięte i trudniej nadać im objętość.
  • Włosy średnioporowate to najczęściej występujący typ włosów, który łączy ze sobą cechy nisko- i wysokoporów. Nie są to włosy ani proste, ani kręcone, a lekko falowane. Są podatne na stylizację, wyglądają na zadbane, zdrowe, niemniej brakuje im nieco nawilżenia i efektu GLOW.
  • Włosy wysokoporowate to określenie włosów suchych, pozbawionych blasku, puszących się, trudnych do rozczesania, kruchych, łamliwych, szorstkich, bardzo często rozjaśnianych. Są wyjątkowo wymagające.
Czy wiesz, że na DOZ.pl znajdziesz też szczotki do włosów

Nie bez znaczenia jest także sposób nakładania oleju na włosy i systematyczność prowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych. Olejowanie włosów opiera się przede wszystkim na dwóch podstawowych technikach nakładania – na sucho i na morko (chociaż istnieją także inne, mniej popularne). Olej nakłada się na całą długość włosów lub od określonego miejsca, najczęściej od ucha aż po same końcówki. Nie zaleca się wykonywania zabiegu olejowania na brudnych włosach i tłustej skórze głowy. Ważna jest także ilość oleju, którą nakładamy na włosy. Każdy będzie potrzebował go w innej objętości, dlatego lepiej zacząć od nałożenia na dłonie ilości wielkości łyżeczki, roztarcia oleju w dłoniach i zaaplikowania na włosy. Jeśli uznasz, że nie jest to wystarczająca ilość, czynność można po prostu powtórzyć. Z za dużą ilością oleju już nie będzie tak łatwo, a włosy trzeba będzie myć 2 lub 3 razy, żeby pozbyć się resztek produktu.

Oleje do włosów niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych

Najlepsze oleje do niskoporów:

Najlepsze oleje do średnioporów:

  • olej z awokado,
  • olej z oliwek
  • olej słonecznikowy,
  • olej rzepakowy,
  • olej z orzechów laskowych,
  • olej migdałowy,
  • olej z orzechów makadamia.

Najlepsze oleje do wysokoporów:

  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej z wiesiołka,
  • olej lniany,
  • olej kukurydziany,
  • olej arganowy,
  • olej z pestek winogron,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej z pestek dyni,
  • olej z czarnuszki,
  • olej z awokado.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij