Zapalenie dziąseł przyczyną poważnych chorób - portal DOZ.pl
Zapalenie dziąseł przyczyną poważnych chorób
Katarzyna Szulik

Zapalenie dziąseł przyczyną poważnych chorób

Zapalenie dziąseł jest jednym z najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej. W zdecydowanej większości powodowane jest nieprawidłową higieną i w efekcie odkładaniem się kamienia nazębnego. Doktor Maciej Kostrubiec z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM dowodzi ponadto, że dolegliwości związane z dziąsłami mogą być też przyczyną chorób serca.

Przewlekłe choroby przyzębia są przyczyną stanów zapalnych i ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Jak dodaje doktor Maciej Kostrubiec z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM, są także powiązane z cukrzycą, ponieważ schorzenia jamy ustnej wpływają na pogorszenie glikemii. To wszystko natomiast nasila miażdżycę, która jako stan zapalny naczynia może być stymulowana przez stan zapalny przy zębie. Jeśli blaszka miażdżycowa zlokalizowana jest w tętnicy wieńcowej, to może to spowodować zawał mięśnia sercowego, a jeśli w mózgu, potrafi wywołać zawał. Relacja między chorobami przyzębia a schorzeniami kardiologicznymi została udowodniona, stąd pacjenci powinni być wyczuleni na zaobserwowane u siebie stany zapalne dziąseł. Troska o zęby i dziąsła oznacza więc również dbałość o serce. To oznacza, że osoby z tendencją do powstania choroby wieńcowej powinny w profilaktyce uwzględnić regularne wizyty u stomatologa. 

Zabiegi pomagające w problemach z dziąsłami

Dziąsła jako element tkanek przyzębia są kluczowe dla zdrowia zębów, a problemy z nimi warto leczyć w momencie pierwszych objawów. Jednym z najprostszych sposobów, by zachować dziąsła w dobrej kondycji jest korzystanie z nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie. Nawet najlepsza szczoteczka nie pomoże usunąć resztek pożywienia ze szczelin międzyzębowych, a niedokładne czyszczenie sprzyja powstawaniu płytki nazębnej zawierających bakterie. Nieusuwana płytka natomiast z czasem przekształca się w kamień nazębny, co może prowadzić do stanów zapalnych, a nawet paradontozy. Z utwardzoną płytką nazębną można walczyć za pomocą skalingu i piaskowania, czyli zabiegów wykonywanych już w gabinecie stomatologicznym. Najbardziej skuteczne są nowoczesne metody, w których wykorzystuje się laser czy też ultradźwięki. Usunięcie w ten sposób kamienia nazębnego pomoże zachować dziąsła w dobrej kondycji. 

Bardziej złożone schorzenia dziąseł i powstawanie kieszonek przyzębnych kwalifikuje się do wykonania kiretrażu stosowanego w profilaktyce oraz leczeniu paradontozy. Kieszonki przyzębne to szczeliny między zębem a dziąsłem, które są bezpośrednią przyczyną schorzeń dziąseł i paradontozy. Działające destrukcyjnie baterie powodują że zęby stają się ruchome i wypadają. Kiretaż poddziąsłowy ma za zadanie oczyszczenie przestrzeni i zredukowanie stanu zapalnego dziąseł. Innym zabiegiem stosowanym przy chorobach dziąseł jest system Vector bazujący na wykorzystaniu ultradźwięków. Coraz częściej stosowane są także zaawansowane technologie, w tym cyfrowa sonda periodontologiczna PA-ON. Pozwala ona na wczesne rozpoznanie chorób dziąseł i wdrożenie leczenia wcześniej niż przy zastosowaniu innych metod. 

Źródła: Zdrowie Dziennik, Medexpress, Rynek Seniora 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak działają glikokortykosteroidy? Czy są bezpieczne?

  Kortykosteroidy są to hormony kory nadnerczy wytwarzane w sposób naturalny w naszym organizmie i warunkujące wiele procesów życiowych. Hormony te wykazują bardzo silne i różnorodne działania (np. przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwalergiczne, immunosupresyjne, regulujące przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów), które można z powodzeniem wykorzystywać w leczeniu rozmaitych chorób. Era kortykosteroidoterapii rozpoczęła się w 1951 roku, kiedy to amerykański biochemik i farmakolog Robert Burns Woodward zsyntetyzował hormon kory nadnerczy – kortyzon.

 • Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

  Łokieć tenisisty, czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian przeciążeniowych w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Łokieć tenisisty objawia się bólem w obrębie stawu łokciowego w momencie, w którym uruchomiony zostaje nadgarstek, np. podczas chwytania przedmiotów czy zaciskania pięści. Ponieważ przyczyną zespołu łokcia tenisisty są mikrourazy powstałe na skutek wykonywania powtarzalnych czynności, dotyka on często sportowców czy pracowników biurowych. Jak leczy się łokieć tenisisty?

 • Szczepionka przeciw COVID-19. Skąd wiemy, że nie będzie miała długoterminowych skutków ubocznych?

  Jednym z powodów, dla których niektóre osoby nie zaszczepiły się przeciw COVID-19, jest to, że obawiają się one niepożądanych skutków, które mogą pojawić się zaraz po iniekcji, ale też potencjalnych długoterminowych konsekwencji szczepienia. Nie ma dowodów naukowych sugerujących, że obecne szczepionki przeciwko COVID-19 spowodują trwające przez długi okres problemy w nadchodzących latach. Co na temat bezpieczeństwa szczepionek w dłuższej perspektywie mówią eksperci?

 • Jakie są objawy i sposoób leczenia raka piersi mężczyn?

  Chociaż rak piersi kojarzony jest głównie z chorobą, która dotyka kobiet, tak nie można zapominać, że gruczoł sutkowy występuje również u mężczyzn, którzy stanowią 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raków sutka. Średnio ⅕ z nich nie wygrywa walki z chorobą, której objawy są często ignorowane albo niekojarzone z rakiem piersi, a np. urazem mięśnia piersiowego. Jak wygląda diagnostyka męskiego raka sutka, czy istnieją programy profilaktyczne raka piersi wśród mężczyzn oraz jak wygląda obecny system leczenia tej choroby w tej grupie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kurzajki (brodawki) – przyczyny i leczenie kurzajek na stopie

  Kurzajki, potocznie zwane brodawkami, są powszechnie występującym problemem skórnym, za który odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. HPV, namnażając się powoduje powstanie bolesnych, swędzących oraz mało estetycznych zmian skórnych, dość często mylonych z odciskami. Ryzyko zakażenia brodawkami jest bardzo duże, zwłaszcza jeśli nasz układ odpornościowy jest osłabiony, zaś pozbycie się ich jest trudne i długotrwałe. Jak zatem radzić sobie z kurzajkami? Które sposoby walki z nimi są najskuteczniejsze? 

 • Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, zalecenia

  Dna moczanowa, dawniej nazywana „chorobą królów” lub „chorobą bogaczy”, spowodowana jest odkładaniem się kryształków moczanu jednosodowego w tkankach okołostawowych, czego wynikiem jest zapalenie stawu. Ponieważ dna moczanowa (podagra) stanowi najczęstszą przyczynę zapalenia stawów u mężczyzn powyżej 40. roku życia, warto poznać jej objawy oraz możliwości leczenia i zapobiegania.

 • Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, operacja, zapobieganie

  Zespół kanału cieśni nadgarstka zaliczany jest do tzw. neuropatii uciskowych, czyli do chorób nerwów obwodowych, w przebiegu których pojawia się ucisk na nerwy. Ból nadgarstka oraz drętwienie i mrowienie dłoni to jego podstawowe objawy. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny cieśni nadgarstka i jak wygląda leczenie oraz rehabilitacja. 

 • Naciągnięty mięsień – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

  Naciągnięcie mięśnia to uraz, w przebiegu którego dochodzi do utraty mniej niż 5 proc. ciągłości włókien mięśniowych. Tego typu kontuzja nie jest groźna, ale brak działań mających na celu odciążenie nadmiernie rozciągniętych tkanek, może skutkować pogłębieniem się problemu i naderwaniem mięśnia. Jak poradzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi naciągnięciu mięśnia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij