×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zapalenie dziąseł przyczyną poważnych chorób

Zapalenie dziąseł jest jednym z najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej. W zdecydowanej większości powodowane jest nieprawidłową higieną i w efekcie odkładaniem się kamienia nazębnego. Doktor Maciej Kostrubiec z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM dowodzi ponadto, że dolegliwości związane z dziąsłami mogą być też przyczyną chorób serca.

Przewlekłe choroby przyzębia są przyczyną stanów zapalnych i ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Jak dodaje doktor Maciej Kostrubiec z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM, są także powiązane z cukrzycą, ponieważ schorzenia jamy ustnej wpływają na pogorszenie glikemii. To wszystko natomiast nasila miażdżycę, która jako stan zapalny naczynia może być stymulowana przez stan zapalny przy zębie. Jeśli blaszka miażdżycowa zlokalizowana jest w tętnicy wieńcowej, to może to spowodować zawał mięśnia sercowego, a jeśli w mózgu, potrafi wywołać zawał. Relacja między chorobami przyzębia a schorzeniami kardiologicznymi została udowodniona, stąd pacjenci powinni być wyczuleni na zaobserwowane u siebie stany zapalne dziąseł. Troska o zęby i dziąsła oznacza więc również dbałość o serce. To oznacza, że osoby z tendencją do powstania choroby wieńcowej powinny w profilaktyce uwzględnić regularne wizyty u stomatologa. 

Zabiegi pomagające w problemach z dziąsłami

Dziąsła jako element tkanek przyzębia są kluczowe dla zdrowia zębów, a problemy z nimi warto leczyć w momencie pierwszych objawów. Jednym z najprostszych sposobów, by zachować dziąsła w dobrej kondycji jest korzystanie z nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie. Nawet najlepsza szczoteczka nie pomoże usunąć resztek pożywienia ze szczelin międzyzębowych, a niedokładne czyszczenie sprzyja powstawaniu płytki nazębnej zawierających bakterie. Nieusuwana płytka natomiast z czasem przekształca się w kamień nazębny, co może prowadzić do stanów zapalnych, a nawet paradontozy. Z utwardzoną płytką nazębną można walczyć za pomocą skalingu i piaskowania, czyli zabiegów wykonywanych już w gabinecie stomatologicznym. Najbardziej skuteczne są nowoczesne metody, w których wykorzystuje się laser czy też ultradźwięki. Usunięcie w ten sposób kamienia nazębnego pomoże zachować dziąsła w dobrej kondycji. 

Bardziej złożone schorzenia dziąseł i powstawanie kieszonek przyzębnych kwalifikuje się do wykonania kiretrażu stosowanego w profilaktyce oraz leczeniu paradontozy. Kieszonki przyzębne to szczeliny między zębem a dziąsłem, które są bezpośrednią przyczyną schorzeń dziąseł i paradontozy. Działające destrukcyjnie baterie powodują że zęby stają się ruchome i wypadają. Kiretaż poddziąsłowy ma za zadanie oczyszczenie przestrzeni i zredukowanie stanu zapalnego dziąseł. Innym zabiegiem stosowanym przy chorobach dziąseł jest system Vector bazujący na wykorzystaniu ultradźwięków. Coraz częściej stosowane są także zaawansowane technologie, w tym cyfrowa sonda periodontologiczna PA-ON. Pozwala ona na wczesne rozpoznanie chorób dziąseł i wdrożenie leczenia wcześniej niż przy zastosowaniu innych metod. 

Źródła: Zdrowie Dziennik, Medexpress, Rynek Seniora 


Podziel się: