Kwas migdałowy w kosmetologii
Anna Miros

Kwas migdałowy w kosmetologii

Kwas migdałowy jest najbardziej popularnym kwasem owocowym stosowanym do zabiegów kosmetycznych złuszczania naskórka. Peeling migdałowy nie tylko rozjaśnia przebarwienia i pomaga w leczeniu trądziku pospolitego, ale również ujędrnia skórę, spłyca powierzchowne zmarszczki oraz poprawia ogólny stan skóry. Dlaczego jest taki znany i polecany? Jakie ma właściwości oraz jak powinna wyglądać pielęgnacja domowa po takim zabiegu?

Czym się wyróżnia?

Kwas migdałowy należy do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA). Otrzymuje się go podczas hydrolizy z wyciągu z gorzkich migdałów (Amygdalus Communis var Amara). Dzięki dużej masie cząsteczkowej (w porównaniu z kwasem glikolowym) stopniowo przenika do głębszych warstw naskórka, przez co działa łagodniej i wolniej, co sprawia, że jest bezpieczny i nie powoduje podrażnień. Ponadto nie zwiększa wrażliwości skóry na słońce, tak jak inne kwasy owocowe oraz jest nietoksyczny. Dlatego można go stosować przy każdym fototypie i praktycznie każdym rodzaju skóry. Jego skuteczność zależy od zastosowanego stężenia oraz pH kwasu. Im większe stężenie i niższe pH tym silniejsze działanie kwasu.

Jak działa?

  • Rozluźnia połączenia komórek naskórka z cementem międzykomórkowym, co prowadzi do mikrozłuszczania powierzchownych warstw komórek naskórka. Zmniejsza się grubość naskórka, dzięki czemu skóra staje się gładka oraz rozjaśniona, a składniki aktywne w kosmetykach lepiej wnikają w głąb naskórka, zwiększając skuteczność działania.
  • Poprzez złuszczanie naskórka odblokowuje gruczoły łojowe oraz zmniejsza rozszerzone pory, zapobiegając powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych.
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając łojotok oraz przetłuszczanie się skóry – wykazuje działanie matujące.
  • Posiada właściwości antybakteryjnie i antyseptyczne oraz łagodzi stany zapalne – wykorzystuje się go w leczeniu trądziku pospolitego.
  • Rozjaśnia przebarwienia pozapalne, piegi, ostudę – wyrównuje koloryt skóry.
  • Pobudza produkcję kwasu hialuronowego w skórze, dzięki czemu zwiększa się nawilżenie oraz napięcie skóry.
  • Stymuluje fibroblasty (komórki skóry właściwej) do syntezy kolagenu i elastyny – włókna kolagenowe i sprężyste zostają wzmocnione oraz poprawia się jędrność i elastyczność skóry.
  • Reguluje odnowę komórkową – sprzyja regeneracji i gojeniu się naskórka, w przypadku zmian trądzikowych.
  • Regularne zabiegi spowalniają starzenie się skóry oraz zmniejszają skutki fotostarzenia – kwas migdałowy spłyca powierzchowne zmarszczki, rozjaśnia, wygładza i ujędrnia skórę.

Powiązane produkty

Polecany:

  • Do skóry tłustej i mieszanej, przy rozszerzonych porach i występowaniu zaskórników.
  • Przy trądziku pospolitym (także aktywnym – występowanie stanów zapalnych, grudek, krostek, nacieków zapalnych)
  • Przy przebarwieniach pozapalnych, potrądzikowych, posłonecznych, ostudzie (melasmie), piegach.
  • Przy cerach szarych, zmęczonych, zaniedbanych (u osób palących i po chorobie), narażonych na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego, wymagających poprawy kolorytu skóry i regeneracji.
  • Przy cerach suchych, łuszczących się, odwodnionych, potrzebujących nawilżenia i wygładzenia skóry.
  • W celu zapobiegania starzeniu się skóry oraz przeciwdziałania skutkom fotostarzenia.
  • Do skór wrażliwych, delikatnych, a także naczynkowych i z trądzikiem różowatym, z uwagi na delikatne i bezpieczne działanie (można zastosować niskie stężenia kwasu). Wykazuje działanie łagodzące, nie powoduje silnych podrażnień oraz łuszczenia się naskórka w trakcie kuracji.

Zabiegi w gabinecie/SPA

W zależności od potrzeb skóry zabiegi złuszczania z użyciem kwasu migdałowego w salonach kosmetycznych często są połączone z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Bardzo często łączy się je z innymi peelingami np. z innym kwasem owocowym lub z mikrodermabrazją czy peelingiem kawitacyjnym, aby uzyskać szybciej efekty: rozjaśnienia skóry, spłycenia zmarszczek oraz ogólnego oczyszczenia skóry z zaskórników i zmian trądzikowych. Po peelingu migdałowym warto zastosować także zabiegi nawilżające np. z witaminami, ponieważ skóra po zabiegu złuszczania będzie przygotowana do wprowadzenia substancji aktywnych. Już po pierwszym zabiegu skóra staje się gładka, rozjaśniona, matowa. Najlepiej wykonać serię zabiegów (około 4-6) w odstępach co 10-14 dni, dwa razy do roku (wiosna, jesień). Stężenie i pH kwasu dobiera kosmetyczka/kosmetolog/dermatolog w zależności od stanu skóry, najczęściej stosuje się kwas o stężeniu 30/40/50%. W trakcie zabiegu (do około 5-10 minut w zależności od stężenia) można odczuwać swędzenie oraz pieczenie skóry, dyskomfort może powodować także nieprzyjemny zapach kwasu migdałowego. 

Przeciwwskazania do zabiegu: alergie skórne, uszkodzona lub podrażniona skóra, aktywna opryszczka, ciężkie objawy trądzikowe (liczne krosty i torbiele ropne), liczne znamiona melanocytowe, skłonność do powstawania bliznowców, ciąża, karmienie piersią, stan po krioterapii (6 miesięcy), choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce), doustna terapia pochodnymi witaminy A, stan po zabiegu chirurgicznym (2 miesiące), ekspozycja skóry na słońce (bardzo słoneczne lato, solarium), skóra po zabiegach laserowych.

Pielęgnacja domowa po peelingu migdałowym

  • Przy zastosowaniu wyższych stężeń kwasu (powyżej 30-40%) może pojawić się delikatne zaczerwienienie i podrażnienie skóry (znikające po zabiegu lub utrzymujące się kilka godzin – w przypadku skór bardzo wrażliwych), dlatego warto w domu zastosować preparaty nawilżające i łagodzące.
  • Po zabiegu nie powinno się nakładać makijażu. Najlepiej odczekać 24 godziny.
  • Jeśli skóra będzie się intensywnie złuszczać (przy wysokich stężeniach kwasu lub w połączeniu z innym preparatem złuszczającym) nie wolno obrywać płatów skóry oraz ich zdrapywać. Może to prowadzić do powstawania przebarwień a nawet blizn.
  • Należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej pomimo tego, że można stosować kwas migdałowy także latem. Zaleca się stosowanie kosmetyków z filtrem o wysokim poziomi protekcji (SPF 30-50). Nie wolno korzystać z solarium ani opalać się minimum 4 tygodnie od zakończenia serii zabiegów.
  • Warto po zabiegach nałożyć maseczkę/serum o działaniu nawilżającym, przeciwzmarszczkowym np. z witaminami, ceramidami, algami, antyoksydantami – lepsze działanie kosmetyku z uwagi na cieńszą warstwę naskórka i absorbcję składników aktywnych.

Dermokosmetyki z kwasem migdałowym

Do pielęgnacji domowej dostępne są produkty z kwasem migdałowym, najczęściej występujące w stężeniu do 10%. Zalecane są szczególnie przy leczeniu trądziku pospolitego, do rozjaśniania przebarwień oraz do skóry dojrzałej w formie miesięcznej kuracji lub do codziennego stosowania. Najczęściej są to dermokosmetyki do stosowania na noc lub w postaci peelingu czy toniku. Takie produkty są alternatywą dla zabiegów kosmetycznych, dla osób zapracowanych oraz dla młodzieży, jednak mają delikatniejsze działanie (mniejsze stężenie kwasu) i trzeba dłużej czekać na rezultaty. 

Stosuj preparaty kosmetyczne zgodnie z zaleceniami producenta. Zawsze warto przed zastosowaniem kosmetyku na całą powierzchnię np. twarzy wypróbować go na niewielkim obszarze skóry, żeby sprawdzić czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij