
Kwas migdałowy w kosmetologii
Czym się wyróżnia?
Kwas migdałowy należy do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA). Otrzymuje się go podczas hydrolizy z wyciągu z gorzkich migdałów (Amygdalus Communis var Amara). Dzięki dużej masie cząsteczkowej (w porównaniu z kwasem glikolowym) stopniowo przenika do głębszych warstw naskórka, przez co działa łagodniej i wolniej, co sprawia, że jest bezpieczny i nie powoduje podrażnień. Ponadto nie zwiększa wrażliwości skóry na słońce, tak jak inne kwasy owocowe oraz jest nietoksyczny. Dlatego można go stosować przy każdym fototypie i praktycznie każdym rodzaju skóry. Jego skuteczność zależy od zastosowanego stężenia oraz pH kwasu. Im większe stężenie i niższe pH tym silniejsze działanie kwasu.
Jak działa?
- Rozluźnia połączenia komórek naskórka z cementem międzykomórkowym, co prowadzi do mikrozłuszczania powierzchownych warstw komórek naskórka. Zmniejsza się grubość naskórka, dzięki czemu skóra staje się gładka oraz rozjaśniona, a składniki aktywne w kosmetykach lepiej wnikają w głąb naskórka, zwiększając skuteczność działania.
- Poprzez złuszczanie naskórka odblokowuje gruczoły łojowe oraz zmniejsza rozszerzone pory, zapobiegając powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych.
- Reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając łojotok oraz przetłuszczanie się skóry – wykazuje działanie matujące.
- Posiada właściwości antybakteryjnie i antyseptyczne oraz łagodzi stany zapalne – wykorzystuje się go w leczeniu trądziku pospolitego.
- Rozjaśnia przebarwienia pozapalne, piegi, ostudę – wyrównuje koloryt skóry.
- Pobudza produkcję kwasu hialuronowego w skórze, dzięki czemu zwiększa się nawilżenie oraz napięcie skóry.
- Stymuluje fibroblasty (komórki skóry właściwej) do syntezy kolagenu i elastyny – włókna kolagenowe i sprężyste zostają wzmocnione oraz poprawia się jędrność i elastyczność skóry.
- Reguluje odnowę komórkową – sprzyja regeneracji i gojeniu się naskórka, w przypadku zmian trądzikowych.
- Regularne zabiegi spowalniają starzenie się skóry oraz zmniejszają skutki fotostarzenia – kwas migdałowy spłyca powierzchowne zmarszczki, rozjaśnia, wygładza i ujędrnia skórę.
Polecane dla Ciebie
Polecany:
- Do skóry tłustej i mieszanej, przy rozszerzonych porach i występowaniu zaskórników.
- Przy trądziku pospolitym (także aktywnym – występowanie stanów zapalnych, grudek, krostek, nacieków zapalnych)
- Przy przebarwieniach pozapalnych, potrądzikowych, posłonecznych, ostudzie (melasmie), piegach.
- Przy cerach szarych, zmęczonych, zaniedbanych (u osób palących i po chorobie), narażonych na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego, wymagających poprawy kolorytu skóry i regeneracji.
- Przy cerach suchych, łuszczących się, odwodnionych, potrzebujących nawilżenia i wygładzenia skóry.
- W celu zapobiegania starzeniu się skóry oraz przeciwdziałania skutkom fotostarzenia.
- Do skór wrażliwych, delikatnych, a także naczynkowych i z trądzikiem różowatym, z uwagi na delikatne i bezpieczne działanie (można zastosować niskie stężenia kwasu). Wykazuje działanie łagodzące, nie powoduje silnych podrażnień oraz łuszczenia się naskórka w trakcie kuracji.
Zabiegi w gabinecie/SPA
W zależności od potrzeb skóry zabiegi złuszczania z użyciem kwasu migdałowego w salonach kosmetycznych często są połączone z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Bardzo często łączy się je z innymi peelingami np. z innym kwasem owocowym lub z mikrodermabrazją czy peelingiem kawitacyjnym, aby uzyskać szybciej efekty: rozjaśnienia skóry, spłycenia zmarszczek oraz ogólnego oczyszczenia skóry z zaskórników i zmian trądzikowych. Po peelingu migdałowym warto zastosować także zabiegi nawilżające np. z witaminami, ponieważ skóra po zabiegu złuszczania będzie przygotowana do wprowadzenia substancji aktywnych. Już po pierwszym zabiegu skóra staje się gładka, rozjaśniona, matowa. Najlepiej wykonać serię zabiegów (około 4-6) w odstępach co 10-14 dni, dwa razy do roku (wiosna, jesień). Stężenie i pH kwasu dobiera kosmetyczka/kosmetolog/dermatolog w zależności od stanu skóry, najczęściej stosuje się kwas o stężeniu 30/40/50%. W trakcie zabiegu (do około 5-10 minut w zależności od stężenia) można odczuwać swędzenie oraz pieczenie skóry, dyskomfort może powodować także nieprzyjemny zapach kwasu migdałowego.
Przeciwwskazania do zabiegu: alergie skórne, uszkodzona lub podrażniona skóra, aktywna opryszczka, ciężkie objawy trądzikowe (liczne krosty i torbiele ropne), liczne znamiona melanocytowe, skłonność do powstawania bliznowców, ciąża, karmienie piersią, stan po krioterapii (6 miesięcy), choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce), doustna terapia pochodnymi witaminy A, stan po zabiegu chirurgicznym (2 miesiące), ekspozycja skóry na słońce (bardzo słoneczne lato, solarium), skóra po zabiegach laserowych.
Pielęgnacja domowa po peelingu migdałowym
- Przy zastosowaniu wyższych stężeń kwasu (powyżej 30-40%) może pojawić się delikatne zaczerwienienie i podrażnienie skóry (znikające po zabiegu lub utrzymujące się kilka godzin – w przypadku skór bardzo wrażliwych), dlatego warto w domu zastosować preparaty nawilżające i łagodzące.
- Po zabiegu nie powinno się nakładać makijażu. Najlepiej odczekać 24 godziny.
- Jeśli skóra będzie się intensywnie złuszczać (przy wysokich stężeniach kwasu lub w połączeniu z innym preparatem złuszczającym) nie wolno obrywać płatów skóry oraz ich zdrapywać. Może to prowadzić do powstawania przebarwień a nawet blizn.
- Należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej pomimo tego, że można stosować kwas migdałowy także latem. Zaleca się stosowanie kosmetyków z filtrem o wysokim poziomi protekcji (SPF 30-50). Nie wolno korzystać z solarium ani opalać się minimum 4 tygodnie od zakończenia serii zabiegów.
- Warto po zabiegach nałożyć maseczkę/serum o działaniu nawilżającym, przeciwzmarszczkowym np. z witaminami, ceramidami, algami, antyoksydantami – lepsze działanie kosmetyku z uwagi na cieńszą warstwę naskórka i absorbcję składników aktywnych.
Dermokosmetyki z kwasem migdałowym
Do pielęgnacji domowej dostępne są produkty z kwasem migdałowym, najczęściej występujące w stężeniu do 10%. Zalecane są szczególnie przy leczeniu trądziku pospolitego, do rozjaśniania przebarwień oraz do skóry dojrzałej w formie miesięcznej kuracji lub do codziennego stosowania. Najczęściej są to dermokosmetyki do stosowania na noc lub w postaci peelingu czy toniku. Takie produkty są alternatywą dla zabiegów kosmetycznych, dla osób zapracowanych oraz dla młodzieży, jednak mają delikatniejsze działanie (mniejsze stężenie kwasu) i trzeba dłużej czekać na rezultaty.