×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rośliny o trujących owocach – część 1

Sezon na jagody i porzeczki właśnie się rozpoczął, a wraz z dobrze znanymi owocami na krzewach i pojawiają się ich trujący krewniacy o łudząco podobnym wyglądzie. Czarny bez, wilcza jagoda czy wawrzynek wilczełyko mogą wyglądać apetycznie, ale ich zjedzenie może skończyć się rozstrojem żołądka, a nawet śmiercią.

Dziki bez czarny

Owoce i kwiaty dzikiego bzu, które pojawiają się w lipcu i sierpniu, są pełne cennych składników odżywczych, dlatego służą do wyrobu nalewek i soków, jednak w niektórych postaciach mogą być niebezpieczne. Spożycie zbyt dużych ilości czarnych owoców może prowadzić do problemów żołądkowych, duszności i zawrotów głowy, przy czym więcej szkodliwych składników mają niedojrzałe owoce czarnego bzu.

Pokrzyk wilcza jagoda

Należy do najniebezpieczniejszych roślin jadalnych, ponieważ spożycie nawet niewielkiej liczby owoców może skutkować śmiercią. W przypadku dzieci wystarczą nawet 3 jagody, natomiast u dorosłych kilkanaście jest w stanie spowodować zgon. Szkodliwe działanie ma każda część rośliny więc do zatrucia może dojść nawet przez dotykanie jej liści, a szczególnie niebezpieczne jest przedostanie się toksyn do oczu. Substancją odpowiedzialną za szkodliwe działanie wilczej jagody jest atropina, która poraża układ nerwowy. Po zatruciu możemy doświadczyć wysychania śluzówek i suchości w  gardle, zmian skórnych, zaburzeń rytmu serca, gorączki, drgawek i omamów wzrokowych oraz słuchowych.

Wawrzynek wilczełyko

Roślina, która owocuje w czerwcu i lipcu, jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ zatrucie może powodować zjedzenie nie tylko jej owoców czy liści, ale też przypadkowy kontakt z płynem z kory, ponieważ toksyczne substancje mogą przedostać się do organizmu przez skórę. Owoce wawrzynka, znajdującego się pod ścisłą ochroną, są okrągłe i kuliste, a ich jedzenie może prowadzić do śmierci (w przypadku dzieci wystarczy nawet jedna jagoda!). Do ciężkich objawów zatrucia zaliczają się również zaburzenia pracy serca, uszkodzenia nerek, bóle i zawroty głowy, drgawki i duszności.

Śnieguliczka

Białe owoce często służą dzieciom do zabawy, bo po nadepnięciu wydaja charakterystyczny dźwięk. Trzeba jednak uważać, żeby nie rozgnieść śnieguliczek w dłoni, ponieważ ich sok w kontakcie ze skórą może wywołać reakcję alergiczną. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest zjedzenie białych owoców, co prowadzi nie tylko do problemów żołądkowych, ale nawet zaburzeń świadomości.

Ligustr pospolity

Wysoki krzew o czarnych owocach jest często spotykany w żywopłotach i ceniony za pięknie pachnące kwiaty, których aromat przypomina bez. Jego owoce, które pojawiają się w lipcu i sierpniu, zdecydowanie nie nadają się do jedzenia, ponieważ wywołują silne zatrucia pokarmowe, objawiające się biegunką i wymiotami. Zjedzenie większych ilości może prowadzić nawet do zgonu. 


Podziel się: