Rośliny o trujących owocach – część 1
Katarzyna Szulik

Rośliny o trujących owocach – część 1

Sezon na jagody i porzeczki właśnie się rozpoczął, a wraz z dobrze znanymi owocami na krzewach i pojawiają się ich trujący krewniacy o łudząco podobnym wyglądzie. Czarny bez, wilcza jagoda czy wawrzynek wilczełyko mogą wyglądać apetycznie, ale ich zjedzenie może skończyć się rozstrojem żołądka, a nawet śmiercią.

Dziki bez czarny

Owoce i kwiaty dzikiego bzu, które pojawiają się w lipcu i sierpniu, są pełne cennych składników odżywczych, dlatego służą do wyrobu nalewek i soków, jednak w niektórych postaciach mogą być niebezpieczne. Spożycie zbyt dużych ilości czarnych owoców może prowadzić do problemów żołądkowych, duszności i zawrotów głowy, przy czym więcej szkodliwych składników mają niedojrzałe owoce czarnego bzu.

Pokrzyk wilcza jagoda

Należy do najniebezpieczniejszych roślin jadalnych, ponieważ spożycie nawet niewielkiej liczby owoców może skutkować śmiercią. W przypadku dzieci wystarczą nawet 3 jagody, natomiast u dorosłych kilkanaście jest w stanie spowodować zgon. Szkodliwe działanie ma każda część rośliny więc do zatrucia może dojść nawet przez dotykanie jej liści, a szczególnie niebezpieczne jest przedostanie się toksyn do oczu. Substancją odpowiedzialną za szkodliwe działanie wilczej jagody jest atropina, która poraża układ nerwowy. Po zatruciu możemy doświadczyć wysychania śluzówek i suchości w  gardle, zmian skórnych, zaburzeń rytmu serca, gorączki, drgawek i omamów wzrokowych oraz słuchowych.

Wawrzynek wilczełyko

Roślina, która owocuje w czerwcu i lipcu, jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ zatrucie może powodować zjedzenie nie tylko jej owoców czy liści, ale też przypadkowy kontakt z płynem z kory, ponieważ toksyczne substancje mogą przedostać się do organizmu przez skórę. Owoce wawrzynka, znajdującego się pod ścisłą ochroną, są okrągłe i kuliste, a ich jedzenie może prowadzić do śmierci (w przypadku dzieci wystarczy nawet jedna jagoda!). Do ciężkich objawów zatrucia zaliczają się również zaburzenia pracy serca, uszkodzenia nerek, bóle i zawroty głowy, drgawki i duszności.

Śnieguliczka

Białe owoce często służą dzieciom do zabawy, bo po nadepnięciu wydaja charakterystyczny dźwięk. Trzeba jednak uważać, żeby nie rozgnieść śnieguliczek w dłoni, ponieważ ich sok w kontakcie ze skórą może wywołać reakcję alergiczną. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest zjedzenie białych owoców, co prowadzi nie tylko do problemów żołądkowych, ale nawet zaburzeń świadomości.

Ligustr pospolity

Wysoki krzew o czarnych owocach jest często spotykany w żywopłotach i ceniony za pięknie pachnące kwiaty, których aromat przypomina bez. Jego owoce, które pojawiają się w lipcu i sierpniu, zdecydowanie nie nadają się do jedzenia, ponieważ wywołują silne zatrucia pokarmowe, objawiające się biegunką i wymiotami. Zjedzenie większych ilości może prowadzić nawet do zgonu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij