suszone liście Boldo
Joanna Orzeł

Liście Boldo – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Jedną z popularnych w rejonie Ameryki Południowej roślin prozdrowotnych jest krzew dający liście boldo. Jakie właściwości ma ta endemiczna roślina? W czym pomoże? Sprawdziliśmy!

Zioła stosowane przez adeptów ludowej medycyny wschodniej (chińskiej czy ajurwedyjskiej) nie są nam obce. Kurkuma, zielona herbata, żeń-szeń czy ashwagandha regularnie są używane przez Europejczyków. Małą popularnością natomiast cieszą się ingredienty stosowane od wieków przez ludność zamieszkującą Ameryki Środkową oraz Południową. Tymczasem Aztekowie, Inkowie czy ludność zamieszkująca Andy tak samo jak ludzie Wschodu eksplorowali florę w poszukiwaniu leków na ludzkie przypadłości.

Boldo – charakterystyka rośliny

Roślinę, która jest źródłem liści boldo, zalicza się do gatunku boldola aromatyczna (łac. Peumus boldus). Naturalnie występuje ona w Ameryce Południowej, a dokładnie w Andach, rozciągających się na terenie Chile i Peru. W skutek działalności człowieka obecnie możemy ją również znaleźć na terenie Meksyku, Północnej Afryki czy w krajach europejskich.

Liście boldo pozyskuje się z krzewów o wysokości sięgających nawet do 8 metrów. Krzewy te mają intensywny aromat (podobny do komosy piżmowej). Surowiec roślinny (liście) mają jajowaty kształt i woskowaty połysk, są jaśniejsze po spodniej stronie. Po odpowiednim procesie suszenia stają się zielonobrunatne.

Liście boldo – skład

Liście boldo są bogate w składniki prozdrowotne jak alkaloidy aporfinowe (pośród których najważniejszy to boldyna), olejek eteryczny (zawiera m.in. cyneol), flawonoidy, garbniki oraz sole mineralne (głównie wapnia i magnezu). Ekstrakty z liści boldo wykazują wysokie działanie antyoksydacyjne.

Naturalnym składnikiem liści boldo również jest trująca dla organizmu substancja – askarydol. Ten terpenoid jest składnikiem olejku eterycznego rośliny. Może powodować wysypkę skórną, podrażnienie błon śluzowych lub problemy układu pokarmowego. Nie oznacza to, że liście boldo są dla nas trujące i powinniśmy się ich wystrzegać. Odpowiednio wysuszone (podczas standardowego procesu) są pozbawiane tego toksycznego składnika. Z tego powodu, decydując się na zakup suszonych liści boldo, należy poszukiwać sprawdzonych dostawców stosujących odpowiednie procedury produkcji.  

Powiązane produkty

Liście boldo – właściwości

Składniki zawarte w liściach boldo działają głównie w obrębie przewodu pokarmowego. Boldyna stymuluje wydzielanie żółci i soku żołądkowego tym samym poprawia procesy trawienne i wchłanialność cennych składników. Flawonoidy poprawiają perystaltykę przewodu pokarmowego oraz pobudzają moczopędnie. Olejek eteryczny i jego główny składnik cyneol działają antyseptycznie i przeciwdziałają rozwojowi pasożytów w jelitach.

Liście boldo – zastosowanie

Napar z liści boldo lub ekstrakty przygotowane na ich bazie są stosowane głównie w problemach układu pokarmowego. Ich spożywanie zaleca się, gdy występują problemy z uczuciem nadmiernej sytości po posiłku, problemy z trawieniem, zaburzenia łaknienia lub problemy z regularnym wypróżnieniem się bądź gazami. Preparaty z liśćmi boldo pomocniczo stosowane są w terapii kamicy żółciowej.

Sprawdź na DOZ.pl: Preparaty i leki na trawienie.

Liście boldo – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania liści boldo jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aktywnych tej południowoamerykańskiej rośliny. Inne przeciwwskazania to możliwe interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (np. wafaryna). Z tego samego powodu stosowanie tej rośliny przez zabiegami operacyjnymi nie jest wskazane ze względu na obniżenie zdolności krwi do formowania skrzepów.

Ciąża i okres laktacji również są przeciwwskazaniem do stosowania liści boldo ze względu na niewystarczające opracowanie naukowe, które potwierdziłoby bezpieczeństwo używania liści w tym czasie.

Należy też mieć świadomość, że napar (ekstrakt) z liści boldo i zawierające go preparaty na trawienie nie powinny być stosowane przewlekle, gdyż wówczas układ pokarmowy może się samoczynnie „rozleniwić” i bez składników aktywnych pochodzących z Peumus boldus działać mniej wydajnie.

Liście boldo – gdzie kupić, jak zaparzać?

Suszone liście boldo można kupić w sklepach zielarskich, aptekach oraz u licznych dostawców oferujących swoje usługi w Internecie. Jak wcześniej wspomnieliśmy: przed zakupem należy upewnić się, że oferowany surowiec został poddany suszeniu, w trakcie której usunięto toksyczny askarydol.

Liście boldo zaparzamy w przegotowanej gorącej wodzie. Ilość liści zależy od tego, czy stosujemy czysty surowiec, czy też mieszankę z innym suszem np. yerba mate. Warto zapoznać się z propozycją podania załączoną przez producenta. W innym wypadku łyżeczkę suszonych liści (na szklankę) należy zalać wrzątkiem, parzyć przez kilkanaście minut.

  1. W. de Souza i in., Evaluation of the volatile composition, toxicological and antioxidant potentials of the essential oils and teas of commercial Chilean boldo samples, „Food Research International”, nr 124 2019.
  2. P. O’Brien, i in., Boldine and its antioxidant or health-promoting properties, „Chemico-Biological Interactions”, nr 159 (1) 2006.
  3. A. A. Izzo, i in., Cardiovascular pharmacotherapy and herbal medicines: the risk of drug interaction, „International Journal of Cardiology”, nr 98 (1) 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl