Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - portal DOZ.pl
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Michał Posmykiewicz

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Zwykle pierwszym i najczęstszym objawem wrzodziejącego zapalenia jelita jest biegunka, zazwyczaj z domieszką krwi. Liczba wypróżnień może wynosić nawet 20 w ciągu doby. Na skutek biegunki pojawia się osłabienie i zmęczenie oraz utrata masy ciała. Biegunce zazwyczaj towarzyszą też bóle brzucha. W przypadku zajęcia tylko odbytnicy rytm wypróżnień może być prawidłowy lub może pojawić się zaparcie, jednak zawsze wtedy obecne będzie krwawienie w czasie wypróżniania. Mogą też pojawić się afty w jamie ustnej.

We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego stosunkowo rzadko stwierdza się też objawy pozajelitowe, takie jak zmiany skórne (rumień guzowaty), zmiany oczne (zapalenie spojówek i tęczówki), zmiany w układzie kostno – stawowym (zapalenie stawów, osteopenia, osteoporoza), zmiany w wątrobie i drogach żółciowych - jednak objawy pozajelitowe są bardziej charakterystyczne dla drugiego rodzaju nieswoistych zapaleń jelit, jakim jest choroba Leśniowskiego-Crohna

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) – rozpoznanie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przebiega w postaci zaostrzeń i remisji, w czasie których pacjent może nie odczuwać żadnych dolegliwości.

W diagnostyce colitis ulcerosa podstawowe znaczenie odgrywa kolonoskopia oraz rektoskopia z pobraniem wycinków do badan histopatologicznych, co umożliwia postawienie ostatecznego rozpoznania. Czasami wykonuje się też wlew kontrastowy jelita grubego.

W badaniach laboratoryjnych przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego zwraca uwagę niedokrwistość w morfologii krwi, obniżony poziom żelaza i białka oraz podwyższone wskaźniki stanu zapalnego (OB, CRP oraz leukocyty w morfologii krwi). 

Polecane dla Ciebie

Powikłania WZJG – jakie mogą być konsekwencje wrzodów jelita grubego?

Niestety w przebiegu colitis ulcerosa zdarzają się powikłania. Najczęstszym miejscowym powikłaniem, które może powstać  już w czasie pierwszego rzutu choroby, jest polipowatość zapalna. W czasie ciężkiego rzutu choroby, czasami także pierwszego, może dojść do ostrego rozdęcia okrężnicy (megacolon toxicum).

Ponadto może wystąpić perforacja jelita, krwotok z jelita, przetoki, ropnie czy szczelina odbytu. U kilku procent chorych po 10-20 latach trwania choroby może tez dojść do rozwoju raka jelita grubego

Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa)

Jeśli chodzi o leczenie wrzodów jelita grubego, to uzależnione jest ono od stanu pacjenta. W przypadku ostrych powikłań (perforacja, megacolon toxicum) konieczne jest leczenie operacyjne.

W czasie rzutów WZJG czasami konieczna jest hospitalizacja, w czasie której pacjent wymaga dożylnego wyrównania płynów, elektrolitów oraz białka. Ponadto pacjent musi otrzymywać dożylnie sterydy, zaś jeśli jest to kolejny rzut choroby, być może zajdzie potrzeba dożylnego podania leków immunosupresyjnych.

W rzutach lekkich i umiarkowanych WZJG stosuje się aminosalicylany (sulfazalaynę, mesalazynę) w formie doustnej lub w postaci wlewek i czopków doodbytniczych oraz doustnie preparaty sterydowe. W leczeniu podtrzymującym stosuje się mniejsze dawki aminosalicylanów, ewentulanie też sterydów i leków immunosupresyjnych. 

Pacjenci z colitis ulcerosa powinni unikać stresu oraz nie stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto w miarę możliwości należy ograniczyć doustne stosowanie antybiotyków. U niektórych pacjentów skuteczne okazuje się wyeliminowanie mleka z diety.  Co więcej, biorąc pod uwagę fakt zwiększonego ryzyka rozwoju raka jelita grubego, chorzy regularnie powinni wykonywać badania endoskopowe jelita grubego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

  „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

 • Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

  Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

 • Siemię lniane – właściwości i zastosowanie ziaren lnu. Jak przygotować siemię lniane?

  Siemię lniane, czyli nasiona lnu pospolitego, to niewielkie ziarenka o brązowej lub lekko złotej barwie. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane są do superfoods – wykorzystywane są we wspomagającym leczeniu wielu schorzeń, np. układu pokarmowego czy sercowo–naczyniowego, mają także pozytywne działanie na włosy oraz skórę. Jakie są właściwości siemienia lnianego? Jak przygotować siemię lniane?

 • Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?

  Mydło, płyny antybakteryjne i żele do dezynfekcji na stałe zagościły w naszym życiu. Choć oferta rynkowa jest ogromna, to nie wszystkie dostępne produkty skutecznie usuwają koronawirusa z powierzchni użytkowych, a przede wszystkim z naszych dłoni. Jak wybrać mądrze? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Zioła na uchyłki jelita grubego

  Zła dieta, która jest oparta na produktach wysokoprzetworzonych i o niskiej zawartości błonnika pokarmowego, może doprowadzić do wystąpienia uchyłkowatości jelit, będącej chorobą cywilizacyjną. Uważa się również, że pewne znaczenie w pojawianiu się uchyłków jelit mają predyspozycje genetyczne, co udowodniło zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za powstawanie uchyłkowatości. Jakie zioła będą najlepsze dla prawidłowej pracy jelit i dlaczego przy siemieniu lnianym należy pić dużą ilość wody?

 • Domowe sposoby na zatoki – skuteczne naturalne metody walki z chorymi zatokami

  Okres jesienno-zimowy dla wielu osób jest czasem zmagania się z zapaleniem zatok. Kiedy pojawia się ból i uczucie rozpierania w okolicy zatok, a w nosie zalega wydzielina, którą ciężko jest usunąć, każdy szuka ratunku w domowej apteczce. Oprócz leków dostępnych w aptece, istnieje wiele domowych metod na bolące zatoki, które przyniosą ulgę i przywrócą radość ze swobodnego oddychania. Co będzie najlepsze na zatoki?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij