„PORUSZYĆ ŚWIAT” osób chorych na RZS!

Wystartował program edukacyjny „Poruszyć świat”. Program dedykowany jest chorym na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), ich bliskim, środowisku medycznemu oraz wszystkim, którzy są zainteresowani tematem RZS.


 To pierwszy tak kompleksowy program edukacyjno-informacyjny, łączący bezpośrednią edukację pacjenta z ogólnodostępną wiedzą gromadzoną na platformie komunikacyjnej www.poruszycswiat.pl.

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba dotykająca osoby w wieku 25-50 lat. Najczęściej cierpią na nią kobiety. Uciążliwe objawy choroby (ból i obrzęk stawów, drętwienie rąk) uniemożliwiają wykonywanie prostych czynności życiowych i tym samym zaburzają normalne funkcjonowanie. W Polsce na RZS cierpi prawie 400 tysięcy osób, co pozwala postrzegać tę chorobę jako istotny problem społeczny.

Niestety, Polacy wciąż mają niewielką wiedzę o RZS, dlatego celem programu „Poruszyć świat” jest aktywne edukowanie, informowanie i wspieranie w terapii zarówno chorych, ich bliskich jak i środowiska medycznego pracującego bezpośrednio z cierpiącymi na RZS.

Platforma komunikacyjna www.poruszycswiat.pl jest odpowiedzią na potrzebę kompletnej i przystępnie podanej wiedzy o chorobie. Merytoryczną opiekę nad portalem objęła Rada Ekspertów programu, w skład której wchodzą uznani specjaliści w swoich dziedzinach – reumatolodzy, rehabilitanci, pielęgniarka, psycholog, żywieniowiec, dietetyk, a także przedstawiciele stowarzyszeń pacjenckich i ośrodków medycznych. Dzięki temu, strona programu stanowi dziś źródło rzetelnej wiedzy.

      - Rozwój medycyny, w tym reumatologii, dał pacjentom chorym na RZS nowe perspektywy na poprawę ich jakości życia. Jednak wiele problemów jest jeszcze nierozwiązanych. Przykładem może być utrudniony dostęp do nowoczesnych metod leczenia i kompleksowej rehabilitacji, czy brak jednego źródła przystępnej 
      i wyczerpującej wiedzy o tej chorobie. Uważam, że program „Poruszyć świat” oraz towarzysząca mu platforma komunikacji, to niezwykle potrzebna i ważna inicjatywa. Bardzo sobie cenię możliwość uczestniczenia w tym projekcie. – mówi Dr Janusz Jaworski z Instytutu Reumatologii w Warszawie

www.poruszycswiat.pl to portal przyjazny użytkownikom. Znajdują się tu zgromadzone w jednym miejscu, wyczerpujące informacje o codziennym życiu z RZS np. porady 
dotyczące przystosowania mieszkania dla osoby z RZS, wskazówki dla matek zmagających się z tą chorobą czy lista ulg przysługujących chorym.

Serwis ma także nowoczesny, interaktywny charakter. Chorzy na RZS i ich bliscy mogą 
za pomocą strony wymieniać się doświadczeniami na forum i zadawać pytania ekspertom.

Działania programu „Poruszyć świat” - oprócz platformy komunikacyjnej - obejmują także edukację chorych i ich bliskich. Bezpośrednią edukację pacjenta prowadzić będzie wyszkolona w ramach programu grupa pielęgniarek z oddziałów reumatycznych z całej Polski.

Przeszkolone w końcu stycznia br. pielęgniarki-edukatorki, już od połowy lutego będą spotykać się z pacjentami i ich bliskimi, odpowiadać na stawiane im pytania oraz wspierać chorych radą i merytoryczną wiedzą. Wszystko to po to, by pokazać im, jak można lepiej żyć z RZS.

      - Mając na uwadze istniejące potrzeby - z ogromnym przekonaniem popieram program edukacyjny „Poruszyć świat”, który zakłada całościowe wsparcie dla osób z RZS, a także ich bliskich. Program jest odpowiedzią na wiele oczekiwań, których ze względu na ograniczone możliwości publicznej służby zdrowia, nie jesteśmy w stanie spełnić w takim rozmiarze, w jakim jest to konieczne. –  komentuje prof. dr hab. Piotr Wiland.

Działania programowe będą realizowane przez ośrodki reumatologiczne na terenie całej Polski, w których chorzy i osoby zainteresowane RZS otrzymają programowe materiały informacyjne.

Partnerem programu edukacyjnego „Poruszyć świat” jest Abbott Laboratories Poland. 


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus