Wstążeczka będąca symbolem walki z HIV
Barbara Bukowska

Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

 1. Zakażenie wirusem HIV w salonie kosmetycznym – co wiemy?
 2. Jak doszło do zakażenia?
 3. Zakażenie HIV w salonie kosmetycznym – czy powinniśmy zrezygnować z zabiegów upiększających?

Zakażenie wirusem HIV w salonie kosmetycznym – co wiemy?

Pierwsze zakażenie stwierdzono w 2018 roku u kobiety bez znanych czynników ryzyka HIV poza – jak się okazało – poddawaniem się zabiegom kosmetycznym z użyciem igieł w nielicencjonowanym salonie w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Po wszczęciu dochodzenia agencje rządowe – Departament Zdrowia Nowego Meksyku oraz CDC – dotarły do kolejnych dwóch klientek, których zakażenia wirusem HIV okazały się powiązane z korzystaniem z oferty wspomnianej kliniki. Ostatecznie salon zamknięto jesienią 2018 roku po tym, jak kontrole wykazały nieprzestrzeganie procedur bezpieczeństwa.

Jak doszło do zakażenia?

Klientki korzystające z usług salonu w Albuquerque poddały się zabiegowi rewitalizującemu, który jest nazywany potocznie wampirzym liftingiem. Polega on na mezoterapii igłowej skóry twarzy z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego pobranego z własnej krwi pacjenta. Teoretycznie ryzyko przeniesienia wirusa HIV jest niskie, ponieważ wykorzystuje się własną krew klienta. Warunkiem zachowania bezpieczeństwa jest jednak korzystanie ze sterylnego sprzętu.

Według raportu CDC trwające do 2023 roku śledztwo agencji federalnych ujawniło, że salon wielokrotnie wykorzystywał sprzęt jednorazowego użytku. Najprawdopodobniej więc zabieg wykonano najpierw u nosiciela wirusa HIV, a potem – z użyciem tych samych igieł – u zdrowych klientek, które tą drogą zostały zakażone.

To zresztą niejedyne wykroczenie amerykańskiej kliniki świadczące o nieprzestrzeganiu procedur bezpieczeństwa. W trakcie dochodzenia znaleziono nieoznakowane próbki z krwią na blacie kuchennym oraz w lodówce, zaraz obok żywności, a także pozostawione luzem niezabezpieczone strzykawki.

Powiązane produkty

Zakażenie HIV w salonie kosmetycznym – czy powinniśmy zrezygnować z zabiegów upiększających?

CDC w opublikowanym raporcie podkreśla, że zabiegi kosmetyczne, podczas których korzysta się z igieł, mogą stanowić nową drogę przenoszenia się wirusa HIV, szczególnie wśród osób bez innych znanych czynników ryzyka. Co zatem mogą zrobić salony, aby zwiększyć zaufanie klientów i zmniejszyć ryzyko podobnych wypadków?

Wymóg stosowania odpowiednich praktyk kontroli zakażeń w salonach oferujących usługi iniekcji kosmetycznych może pomóc w zapobieganiu przenoszenia wirusa HIV i innych patogenów. Prowadzenie rejestrów klientów ułatwi ewentualne dochodzenia w przypadku podejrzenia zakażenia

— czytamy w raporcie CDC. Dodatkowo zachęca się klientów, aby każdorazowo upewniali się, że osoba wykonująca zabieg korzysta ze sterylnego, jednorazowego sprzętu.

Należy jednak podkreślić, że zabiegi kosmetyczne przynoszą wiele korzyści. Ryzyko zakażenia wirusem HIV – przy dbaniu o odpowiednie standardy oraz podczas korzystania z usług renomowanych i legalnych salonów – jest niskie. Nie ma więc potrzeby, aby rezygnować z interwencji kosmetycznych.
 1. A.M. Stadelman-Behar, M.N. Gehre, L. Atallah i in. Investigation of presumptive HIV transmission associated with receipt of platelet-rich plasma microneedling facials at a spa among former spa clients – New Mexico, 2018–2023. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 73(16), 2024.
 2. K. Miller, 'Vampire Facials' Linked to HIV Cases—What to Know About the Cosmetic Procedure, [online] https://www.health.com/hiv-after-vampire-facial-8640099 [dostęp:] 07.05.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

  Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

 • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

  Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

 • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

  Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

 • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

  Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

 • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

  Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

 • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

  SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

 • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

  Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

 • Lek na cukrzycę typu 2 wycofany – jest decyzja GIF

  16 maja 2024 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat, w którym poinformował o wstrzymaniu w obrocie produktu leczniczego Viglita. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i obowiązuje na terenie całego kraju.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij