×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

Długi weekend majowy tuż tuż, zapowiada się piękna słoneczna pogoda. Dla wielu z nas to znakomita okazja do zażywania pierwszych w tym roku słonecznych kąpieli. Jak mądrze korzystać ze słońca, aby uniknąć poparzeń i przygotować skórę do lata?

Jak bezpiecznie rozpocząć opalanie?

Majowe słońce, choć jeszcze wiosenne, może być źródłem piękniej opalenizny, ale również pierwszych słoneczny poparzeń.nPiękna opalenizna wygląda ładnie, jest symbolem udanego słonecznego urlopu i dodaje nam pewności siebie. Warto jednak wiedzieć, z czym wiąże się opalanie i jakie mogą być konsekwencje braku zabezpieczenia skóry podczas długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Podczas zażywania kąpieli słonecznych na naszą skórę oddziaływają trzy typy promieni słonecznych:

Promieniowanie UV-A działa na odkryte partie ciała przez cały rok, przenika najgłębiej przez warstwy skóry uszkadzając włókna kolagenowe, co wywołuje efekt fotostarzenia się skóry, szczególnie narażone na jego działanie są twarz, dekolt i dłonie. Stymuluje syntezę barwnika skóry-melaniny, może być przyczyną reakcji alergicznej na słońce w postaci zaczerwienienia i swędzenia. Promieniowanie to emitowane jest również przez lampy w solarium!

Promieniowanie UV-B działa na powierzchowne warstwy skóry, w naszej szerokości geograficznej głównie w miesiącach letnich, odpowiada za piękny i długo utrzymujący się kolor opalenizny. Najbardziej pożądanym efektem jego działania jest synteza witaminy D niezbędnej m.in. do prawidłowego rozwoju kości, już 15 minut ekspozycji na słońce dziennie w okresie letnim wystarczy do wytworzenia niezbędnej ilości „witaminy słońca”. Niestety jest ono także odpowiedzialne za powstawanie poparzeń słonecznych i nieodwracalnych zmian w skórze, które mogą być przyczyną tworzenia się ognisk nowotworowych.

Promieniowanie UV-C jest niemal całkowicie absorbowane przez warstwę ozonową i nie stanowi istotnego wpływu na stan skóry.

Opalanie bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry może prowadzić do poparzeń słonecznych, szybszego starzenia się skóry i nieodwracalnych zmian mogących być przyczyną nowotworów.

Ja przygotować skórę do opalania?

Na kilka dni prze planowaną ekspozycją na słońce warto wykonać peeling całego ciała, dzięki któremu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka i zapewnimy sobie trwalszą i bardziej równomierną opaleniznę. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawilżenie skóry, należy zadbać nie tylko o odpowiednie balsamy nawilżające, ale również o optymalne nawodnienie „od środka”. Powinno się zwiększyć podaż płynów spożywając minimum 2-3 litry wody dziennie.

Najważniejszym elementem zdrowego opalania jest stosowanie preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne UV-A i UV-B. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w postaci balsamów, kremów, olejków czy aerozoli. Istotnie jest, aby wybrać preparat z odpowiednią dla naszej skóry ochroną, im jaśniejsza karnacja, tym wyższy faktor SPF należy wybrać. Trzeba pamiętać, aby zastosować filtr przynajmniej 20-30 min przed planowaną ekspozycją na promieniowanie słoneczne i stosować go ponownie po ok 2-3 godzinach opalania oraz po każdej kąpieli. Nie należy przebywać na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11:00 a 14:00 i nie dłużej niż 2-3 godziny dziennie.

Jak pielęgnować skórę po opalaniu?

Jeśli odpowiednio zabezpieczymy naszą skórę przed i w trakcie opalania, mamy duże szanse na piękną i długotrwałą opaleniznę. Po opalaniu należy stosować preparaty nawilżające zawierające w swoim składzie min. panthenol, alantoinę i witaminę E, które działają łagodząco i regenerująco na skórę oraz zapobiegają podrażnieniom.

Piękna opalenizna wygląda ładnie, pamiętajmy jednak, o odpowiednim zabezpieczeniu naszej skóry, ponieważ długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne może nieść za sobą ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych i poważnych chorób skóry.


Podziel się: