
Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!
Jak bezpiecznie rozpocząć opalanie?
Majowe słońce, choć jeszcze wiosenne, może być źródłem piękniej opalenizny, ale również pierwszych słoneczny poparzeń. Opalone, oliwkowe ciało wygląda ładnie, jest symbolem udanego słonecznego urlopu i dodaje nam pewności siebie. Często ciemniejszy odcień naszej skóry sprawia, że niedoskonałości na skórze są mniej widoczne. Warto jednak wiedzieć, z czym wiąże się opalanie i jakie mogą być konsekwencje braku zabezpieczenia skóry podczas długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Co prawda skóra wygląda korzystniej, niemniej po przyjęciu dużej dawki promieniowania UV-A jest także przesuszona i usiana mikropodrażnieniami.
Jakie rodzaje promieniowania są emitowane przez Słońce?
Podczas zażywania kąpieli słonecznych na naszą skórę oddziaływają trzy typy promieni słonecznych:
Promieniowanie UV-A działa na odkryte partie ciała przez cały rok, przenika najgłębiej przez warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe, co wywołuje efekt fotostarzenia się skóry. Szczególnie narażone na jego działanie są twarz, dekolt i dłonie. Stymuluje syntezę barwnika skóry – melaniny, może być także przyczyną reakcji alergicznej na Słońce w postaci zaczerwienienia i swędzenia. Promieniowanie to emitowane jest również przez lampy w solarium.
Promieniowanie UV-B działa na powierzchowne warstwy skóry, w naszej szerokości geograficznej głównie w miesiącach letnich, odpowiada za piękny i długo utrzymujący się odcień opalenizny. Najbardziej pożądanym efektem jego działania jest natomiast synteza witaminy D3 niezbędnej m.in. do prawidłowego rozwoju kości. Już po 15 minutach ekspozycji na Słońce w okresie letnim dochodzi do wytworzenia niezbędnej ilości „witaminy słońca”. Niestety jest ono także odpowiedzialne za powstawanie poparzeń słonecznych i nieodwracalnych zmian w skórze, które mogą być przyczyną tworzenia się ognisk nowotworowych, na przykład czerniaka.
Promieniowanie UV-C jest niemal całkowicie absorbowane przez warstwę ozonową i nie stanowi istotnego wpływu na stan skóry.
Polecane dla Ciebie
Ja właściwie przygotować skórę do opalania?
Na kilka dni przed planowaną ekspozycją na Słońce warto wykonać peeling całego ciała, dzięki któremu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka i zapewnimy sobie trwalszą i bardziej równomierną opaleniznę. Bardzo istotne jest również odpowiednie nawilżenie skóry, należy zadbać nie tylko o odpowiednie balsamy nawilżające, ale również o optymalne nawodnienie „od środka”. Powinno się zwiększyć podaż płynów, spożywając minimum 2–3 litry wody dziennie.
Najważniejszym elementem zdrowego opalania jest stosowanie preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne UV-A i UV-B. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w postaci balsamów, kremów, olejków czy aerozoli. Istotnie jest, aby wybrać preparat z odpowiednią dla naszej skóry ochroną, kierując się zasadą – im jaśniejsza karnacja, tym wyższy faktor SPF należy wybrać. Należy pamiętać, aby zastosować filtr przynajmniej na 20–30 minut przed planowaną ekspozycją na promieniowanie słoneczne i stosować go ponownie po około 2–3 godzinach opalania oraz obowiązkowo po każdej kąpieli, nawet wówczas, kiedy producent preparatu deklaruje na opakowaniu, że produkt jest wodoodporny. Nie należy przebywać na Słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11:00 a 14:00 i nie dłużej niż 2–3 godziny dziennie.
Jak pielęgnować skórę po opalaniu?
Jeśli odpowiednio zabezpieczymy naszą skórę przed i w trakcie opalania, mamy duże szanse na piękną i długotrwałą opaleniznę. Po opalaniu należy stosować preparaty nawilżające zawierające w swoim składzie m.in.: panthenol, alantoinę i witaminę E, które mają działanie łagodzące i regulują działanie gruczołów podrażnionej opalaniem skóry. Większość tzw. preparatów po opalaniu ma w swoim składzie właśnie te substancje. Warto również dodać, że wszelkie żele z aloesem lub bambusem (które dobrze jest przechowywać w niskiej temperaturze, np. w lodówce, aby już podczas nakładania produktu czuć przyjemne, kojące uczucie chłodu) także nawilżają i łagodzą podrażnioną opalaniem skórę.
Piękna opalenizna wygląda bardzo atrakcyjnie, pamiętajmy jednak o odpowiednim zabezpieczeniu naszej skóry przed jej czasami nieodwracalnym uszkodzeniem. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne może nieść za sobą ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych i poważnych chorób skóry, a także przyspiesza powstawanie zmarszczek na twarzy, szyi i dekolcie.