Lato (bez) czerniaka
Grzegorz Guttman

Lato (bez) czerniaka

Latem zwiększa się ryzyko zachorowania na czerniaka, najgroźniejszego raka skóry, oraz na raka szyjki macicy, który może wywołać przenoszony drogą płciową wirus brodawczaka ludzkiego – stwierdzili specjaliści podczas konferencji „Lato bez raka”.

Warto pamiętać, że na niektóre nowotwory złośliwe jesteśmy bardziej narażeni latem niż w innych porach roku – przypomina prof. Włodzimierz Olszewski, patolog z Centrum Onkologii w Warszawie.

W opinii prof. Piotra Rutkowskiego, kierownika Kliniki Nowotworów, Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Skóry Centrum Onkologii w Warszawie, przynajmniej raz w roku należy udać się do lekarza i skontrolować stan całej skóry, najlepiej z uwzględnieniem miejsc trudno dostępnych, takich jak spód stopy, przestrzenie międzypalcowe oraz okolice narządów płciowych i odbytu. Jak twierdzi, ponad 90 proc. czerniaków znajduje się na skórze, ale może umiejscawiać się także tam, gdzie znajdują się komórki barwnikowe, zwłaszcza wewnątrz gałki ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych, jamy ustnej i odbytu.

Niestety, regularny przegląd skóry przeprowadzają tylko nieliczne osoby. Aż 75 proc. badanych twierdzi, że nie ma żadnych znamion barwnikowych. Okazuje się jednak, że część pacjentów ma nawet do kilkudziesięciu takich znamion i to właśnie takie osoby w pierwszej kolejności powinny zgłaszać się do specjalisty.

Jak przypomina prof. Rutkowski, czerniak ma dwie fazy wzrostu. W pierwszej rozrasta się w obrębie naskórka, jest płaski i nie daje przerzutów. W tej fazie wystarczy go usunąć operacyjnie. W drugiej fazie leczenie jest trudniejsze i daje gorsze efekty, gdyż nowotwór znajduje się już w okresie przyśpieszonego wzrostu. Mogą następować przerzuty najpierw do węzłów chłonnych, a potem również do innych narządów. W tej fazie, poza operacją, konieczne staje się również użycie chemioterapii, radioterapii i immunoterapii. – Gdy pacjent regularnie przegląda u lekarza skórę, ma większą szansę, że nowotwór zostanie wykryty w początkowej fazie rozwoju, gdy jest jeszcze wyleczalny – podkreśla.

– Wiele osób zwleka z wizytą u lekarza nawet wtedy, gdy zauważy u siebie niepokojące zmiany – twierdzi prof. Tadeusz Pieńkowski, szef kliniki onkologicznej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku pod Warszawą.

Dotyczy to zarówno przypadku czerniaka, jak i innych nowotworów złośliwych, takich jak rak piersi czy rak szyjki macicy. W jego opinii, latem jest dobra okazja, by zwrócić uwagę na zmiany  w piersiach, które mogą sygnalizować rozwój nowotworu. Pacjenci powinni zwrócić uwagę, czy nie nastąpiła deformacja piersi, obrzęki, zaczerwienienia, owrzodzenia, objaw tzw. skórki pomarańczowej oraz wciągnięcia. Niepokojące są guzy wyczuwalne w okolicy pachwinowej lub nadobojczykowej, wyciek z brodawki i złuszczenia skóry w jej okolicy oraz ból piersi.

Tymczasem pacjenci nowotworowi mogą mieć powody do strachu. Ich terapie są najkosztowniejsze, a resort zdrowia zapowiada cięcia kosztów. Wiąże się to z faktem, że dotychczas obowiązujące programy terapeutyczne będą zastępowane programami lekowymi. – Czeka nas ciężki czas – uważa prof. Pieńkowski.

W jego opinii Polska przyjęła dobre rozwiązania prawne. Jednak problem polega na tym, że nie zaczęły one jeszcze pracować na rzecz pacjentów, a stare już przestają. Grozi to tym, że pacjenci mogą zostać pozbawieni nowych terapii. Według bowiem starych przepisów refundowana terapia już im się nie należy, a negocjacje, których wymagają nowe przepisy, jeszcze się nie zakończyły. – W Polsce procedury kwalifikujące leki do refundacji trwają bardzo długo – przypomina prof. Rutkowski. Jest to szczególnie bolesne w onkologii, gdzie lekarze mają do czynienia z całą masą nowoczesnych, skutecznych odkryć medycznych, ratujących życie pacjentom i podnoszących im na lata jakość życia.

W USA dzięki wczesnemu wykrywaniu czerniak jest wyleczalny w 90 proc. W Polsce skuteczność leczenia nadal nie przekracza 70 proc., głównie dlatego, że często wykrywany jest w drugiej, zaawansowanej fazie choroby.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zioła pod kontrolą

  Niewłaściwie przechowywane lub dawkowane leki pochodzenia roślinnego mogą być tak samo niebezpieczne jak czynne preparaty farmakologiczne, przypomina Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Lek bezpieczny”. Warto, by aptekarze informowali o tym swoich pacjentów.

 • Homeopatia medycyną przyszłości?

  Homeopatia stymuluje organizm do walki z chorobą – twierdzi lek. med. Tomasz Kokoszczyński, sekretarz Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego. W Warszawie odbyła się konferencja „Homeopatia medycyną przyszłości?” Jej uczestnicy zwrócili się do lekarzy i mediów o podjęcie merytorycznej dyskusji na temat tej gałęzi medycyny.

 • Przewlekła choroba nerek

  Ponad 500 milionów ludzi na świecie ma uszkodzone nerki. Przewlekła choroba nerek (PChN) prowadzi każdego roku do powikłań u ponad 12 milionów osób. W naszym kraju na choroby nerek cierpi około 4 milionów pacjentów. Tymczasem nadal zbyt mało Polaków przeprowadza okresowe badania nerek.

 • 100 dni krztuśca

  Krztusiec jest jedną z 10 chorób zakaźnych najczęściej powodujących zgon u dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) każdego roku odnotowuje do 40 milionów przypadków krztuśca, z czego 400 tys. kończy się śmiercią. Obecnie na całym świecie obserwowany jest wzrost zachorowań głównie w grupie młodzieży i dorosłych, u których zanika odporność uzyskana w wyniku szczepienia w dzieciństwie.

 • Zdrowe wakacje w tropikach

  W ostatnich latach rośnie w Polsce zainteresowanie wyjazdami do krajów tropikalnych.

 • ADHD – dysfunkcja, nie choroba

  Dzieci z ADHD są ruchliwe i wszędzie ich pełno. Trudno im dostosować się do zasad obowiązujących w domu czy szkole. Są hałaśliwe, absorbujące, impulsywne. Szybko się dekoncentrują i nudzą rozpoczętą pracą. Często nie spełniają oczekiwań otoczenia.

 • Żurawina – właściwości i działanie

  Przez wieki żurawinę stosowano nie tylko w kuchni, ale także w zwalczaniu dolegliwości pęcherza, anginy, schorzeń reumatycznych, przeziębień, przy problemach z żołądkiem, jelitami i trzustką. Poznaj więcej informacji o żurawinie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij