Tylko nie pal
Marzena Korosteńska

Tylko nie pal

Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 3,5 mln ludzi umiera z powodu chorób związanych z paleniem papierosów. Krajowe dane mówią o 60 tys. osób, którym rokrocznie palenie skraca życie.

Palenie papierosów w ciąży zwiększa ryzyko poronienia

Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory płuc, krtani, pęcherza moczowego i trzustki oraz jest jedną z przyczyn miażdżycy i zawału serca. Papierosy niszczą błonę śluzową górnych dróg oddechowych, wpływają na wzrost poziomu złego cholesterolu we krwi, zwiększają ryzyko próchnicy, wrzodów żołądka i dwunastnicy, udaru mózgu oraz hemoroidów.

Dym tytoniowy zawiera około 4 tysięcy (!) szkodliwych dla zdrowia substancji. Ciała smołowane obecne w dymie są częstą przyczyną nowotworów. Tlenek węgla, łączący się trwale z hemoglobiną, zmniejsza zawartość tlenu we krwi. Efektem jest utrudniona praca serca, które gorzej tłoczy krew do innych części organizmu. W dymie zawarte są również trujące związki chemiczne np. fenole, które niszczą delikatne rzęski nabłonka oskrzelowego.

Każdy papieros powoduje przyspieszenie tętna o 15 - 20 uderzeń na minutę i wzrost ciśnienia o 10-30 mm HG. Natychmiastowy skurcz naczyń krwionośnych towarzyszący zapaleniu papierosa utrzymuje się do 90 minut. W tym czasie naczynia krwionośne przepuszczają o 25 proc. mniej krwi. Na tyle czasu fundujemy swojemu organizmowi niedotlenienie skóry, mózgu i narządów.

Krew ludzi palących papierosy jest bardziej lepka, co zwiększa ryzyko zakrzepu. Rany goją się gorzej, a blizny są szersze. Palenie zmniejsza produkcję kolagenu - zmarszczki u palaczek pojawiają się wcześniej, są głębsze i bardziej widoczne.

Poronienie, przedwczesny poród, przedwczesne oddzielenie się łożyska, występowanie łożyska przodującego to tylko niektóre niebezpieczeństwa ciąży palącej kobiety. Udowodniono, że stężenie nikotyny w błonie śluzowej macicy jest dziesięciokrotnie wyższe niż w surowicy krwi. Niekorzystne zmiany zachodzące w błonie śluzowej macicy utrudniają zagnieżdżenie się zarodka i prawidłowy rozwój jaja płodowego. Wiele kobiet uważa, że łożysko ochroni dziecko przed szkodliwym działaniem papierosów. Nic bardziej fałszywego. Według badań specjalistów nie stanowi ono dostatecznej bariery dla większości trujących substancji i szkodliwych pierwiastków, które zawierają papierosy. Ich palenie powoduje, że dzieci rodzą się mniejsze i lżejsze. Niektóre przyszłe mamy uważają to za atut, myśląc, że przy mniejszym dziecku nie będą miały ciężkiego porodu. Tymczasem niższa masa ciała malucha może oznaczać, że nie będzie on miał siły, aby łatwo i szybko się urodzić.

Mitem jest również upowszechniany przez koncerny tytoniowe pogląd, iż lżejsze papierosy zawierają mniej nikotyny i substancji smolistych i że w związku z tym - domyślnie - nie szkodzą tak mocno palącej je kobiecie i jej mającemu przyjść na świat dziecku. Tymczasem udowodniono, że kobiety palące lżejsze papierosy sięgają po nie dużo częściej niż amatorki mocnych gatunków. Przy systematycznym paleniu papierosów podczas ciąży rośnie ryzyko urodzenia wcześniaka, którego płuca mogą nie być w pełni przygotowane do samodzielnego oddychania.

Dzieci mogą nie tylko urodzić się z niedowagą, są również bardziej podatne na choroby wieku niemowlęcego. Przykładowo, maluchy kobiet, które paliły podczas ciąży, znacznie częściej chorują na astmę i alergię. Palenie zwiększa również ryzyko urodzenia martwego dziecka, śmierci noworodka lub zespołu tzw. śmierci łóżeczkowej.

Istnieją liczne prace potwierdzające występowanie związku pomiędzy paleniem tytoniu przez ciężarne kobiety a zagrożeniem hipotrofią płodu i porodem przedwczesnym - mówi dr nauk med. Jarosław Kalinka z Kliniki Perinatologii Instytutu Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w Łodzi, współautor pracy "Środowiskowe czynniki ryzyka porodu przedwczesnego i hipotrofii płodu". - W badaniach kobiet w regionie łódzkim, prowadzonych przez Instytut Medycyny Pracy, wskaźnik ryzyka niedożywienia płodu wzrastał wraz z ilością wypalanych papierosów.

W tekście wykorzystane zostały materiały warszawskiego Centrum Onkologii.

Zamiast papierosów

Gumy z nikotyną (w aptece bez recepty).

Kuracja trwa około miesiąca. Gumy trzeba żuć w równych odstępach czasu i powoli. Zawierają nikotynę, która przenika do krwi.
Skutki uboczne: podrażnienia śluzówki jamy ustnej, zgaga, nudności.

Plastry z nikotyną

Kuracja trwa około ośmiu tygodni. Plastry dostarczają dawkę nikotyny bezpośrednio do krwi. Najdłużej działają od 16 do 24 godzin.
Skutki uboczne: podrażnienia skóry.

Lekarz może również przepisać na receptę tabletki pomagające rzucić palenie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Włosy bez łupieżu

    Włosy bez łupieżu to rzadkość. Łupież jest przypadłością, która dręczy ponad 40% populacji na świecie, bez względu na płeć i kolor skóry. Jeżeli wierzyć statystyce, w Polsce jest jeszcze gorzej. Na co dzień z tym wstydliwym schorzeniem boryka się około 52% mieszkańców naszego kraju. Specjaliści twierdzą, że najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu - oprócz genetycznych skłonności i zaburzeń hormonalnych - jest niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy.

  • Żyć z Alzheimerem

    Choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które powoduje zanik komórek nerwowych. Objawia się ona otępieniem. Chory przestaje interesować się otoczeniem, traci pamięć, poczucie czasu i miejsca, nierozpoznaje bliskich osób, a bywa, że reaguje agresją na pomoc z ich strony.

  • Minerały – gdzie można je znaleźć i kiedy konieczna jest suplementacja?

    Najlepszym i najbezpieczniejszym źródłem witamin i składników mineralnych jest odpowiednio zbilansowana dieta. Kiedy konieczne jest suplementowanie witamin i minerałów? Jakie skutki powoduje niedobór witamin i składników mineralnych? Gdzie znajdziemy witaminy i minerały w naturalnej postaci? 

  • Farmakologia astmy oskrzelowej

    Około 5 procent populacji w krajach uprzemysłowionych choruje na astmę oskrzelową. Według opinii Brytyjskiego Towarzystwa Chorób Klatki Piersiowej niedostateczne wyniki leczenia astmy mogą być związane z nadmiernym poleganiem tylko na lekach doraźnie rozszerzających oskrzela i niedostatecznym stosowaniem glikosteroidów w postaci wziewnej, jak również doustnej.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij