
Kosmetologia XXI wieku – medycyna estetyczna Część II
Nowoczesne technologie laserowe zapewniają pełną precyzję, efektywność, a zabiegi są krótkie i prawie bezbolesne.
Zamykanie naczynek
Poddając się laserowemu zabiegowi zamykania naczynek nie powinno się mieć opalonej skóry. Pojedyncze, drobne naczynka likwiduje się zwykle od razu i raz na zawsze. Jeśli problem jest większy i dotyczy np. całej twarzy, dobiera się najbardziej odpowiedni program terapii laserowej. Można ją rozłożyć na kilka wizyt zamykając naczynka delikatnie i stopniowo.
Energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi, tj. hemoglobinę, a krew „ścina się” i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynie jest samoczynnie usuwane z organizmu. Aby zamknąć wszystkie popękane naczynia krwionośne z reguły potrzeba od 1 do 5 zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy. Zależy to od: ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia. W tym czasie niezbędne są wizyty kontrolne w odstępie 3-6 tygodni, mające na celu ocenę efektywności, wskazań do następnych zabiegów oraz ewentualnych objawów ubocznych. Obecne po zabiegu zaczerwienienie stopniowo ustępuje. Mogą pojawić się drobne strupki, które po kilku dniach znikają, a skóra odzyskuje prawidłowy koloryt.
U każdego pacjenta zabieg przebiega inaczej. Zależy to od ilości, średnicy, koloru i głębokości teleangiektazji oraz indywidualnej wrażliwości, miejsca i reakcji skóry. Osobom zakwalifikowanym do zabiegu wykonuje się próbę laserową w celu optymalnego dobrania takiej energii, aby przy jak najmniejszej ilości uzyskać jak najlepszy efekt (za mało energii nie zamknie naczyń, a zbyt dużo „spali skórę”). Pacjent może odczuwać niewielkie pieczenie, które u bardziej wrażliwych osób czy też w miejscach wrażliwych można zniwelować przez zastosowanie miejscowego znieczulenia. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień lub obrzęk. Dlatego od razu stosuje się chłodne okłady,
a w domu kremy nawilżające a niekiedy maści przeciwbakteryjne. Zarówno zaczerwienienie i obrzęk, jak i niewielkie strupki ustępują po kilku dniach. Bezpośrednio po zabiegu wszyscy pacjenci mogą udać się do domu. Po zabiegu należy chronić się przed słońcem i stosować kremy z wysokim numerem filtra.
Wskazania:
- teleangiektazje - rozszerzone naczynka krwionośne na skórze twarzy, szyi, dekoltu i nóg.
- rumień na twarzy
- naczyniaki płaskie, jamiste, starcze i gwiaździste,
- ziarniaki naczyniowe,
- drobne rozszerzenia żylne
Usuwanie piegów, przebarwień i plam
Przebarwienia, to widoczne gołym okiem, plamki lub plamy, ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry. Przebarwienia bardzo często powstają przy udziale światła słonecznego i są po prostu nagromadzeniem melaniny - barwnika skóry produkowanego w odpowiedzi na promienie ultrafioletowe. Mogą pojawić się na czole, policzkach, nosie, dłoniach i dekolcie. W skrajnej postaci, może dochodzić do przebarwień w formie pasów w środkowej części twarzy. Dotyczą 30% kobiet po trzydziestym roku życia i 90% po pięćdziesiątym.
Przyczyny powstawania przebarwień:
- pod wpływem promieniowania słonecznego
- w ciąży
- stosowanie doustnej antykoncepcji
- stosowanie zastępczej terapii hormonalnej
- okres menopauzy
- inne kuracje hormonalne
- choroby wątroby
- niedoczynność nadnerczy
- nadczynność tarczycy
Rodzaje przebarwień
- Piegi - to liczne drobne (wielkości 1-5 mm), nieregularne, jasno - lub ciemnobrązowe plamki powstające pod wpływem światła słonecznego, dlatego najczęściej występują na skórze twarzy i kończyn górnych. Piegi pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, ok. 2 roku życia, potem stopniowo ich przybywa, a w starszym wieku ilość piegów zwykle maleje. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie i dziedziczy się jako cechę dominującą.
- Melasma (ostuda, chloasma) – to jedno z najczęstszych przebarwień występujących głównie u kobiet. Pojawia się najczęściej po 30 roku życia. Rola czynników powodujących schorzenie nie jest do końca wyjaśniona. Są to przebarwienia nieregularne, ostro ograniczone brązowe plamy bez oznak zapalenia, umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi górne). Mogą pojawić się w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników).
- Plamy soczewicowate starcze - zostały nazwane tak z powodu swojego wyglądu zbliżonego do ziaren soczewicy. Są to okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed działaniem promieniowania ultrafioletowego (również tego z solarium), głównie na twarzy, grzbietach dłoni i szyi, a także przedramionach i podudziach. Najczęściej pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.
- Przebarwienia pozapalne - mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne (np. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy.
Usuwanie rozstępów i blizn
Przy niewielkich zmianach zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, natomiast przy dużych powierzchniach w ogólnym lub przewodowym. W przypadku małych zmian jest to zabieg ambulatoryjny, natomiast przy większych obszarach ze względu na rodzaj zastosowanego znieczulenia konieczny jest pobyt jednodniowy. Bezpośrednio po zabiegu laserowym w miejscu usuwanych rozstępów pojawiają się strupki. Wokół strupków skóra może być nieco bardziej zaczerwieniona. Po około tygodniu strupek odpadnie i pozostanie nieznaczne zaczerwienienie, które stopniowo zacznie nabierać „prawidłowego” koloru.
Depilacja - laserowa epilacja
Epilacja laserowa jest obecnie najefektywniejszą metodą usuwania zbędnego owłosienia z dowolnej partii ciała. Skóra, z której mają być usunięte niechciane włosy poddawana jest działaniu wiązki światła o odpowiedniej długości. Emitowane światło wnika na pewną głębokość, niszcząc brodawkę włosa. Inne struktury skóry leżące na drodze wiązki światła laserowego, ze względu na swój kolor nie są naruszane.
Dzięki temu zjawisku zwanemu selektywną termolizą, laserowe usuwanie zbędnego owłosienia jest bezpieczne dla skóry. Efektywna terapia składa się zazwyczaj z kilku zabiegów w odstępach 4-8 tygodniowych (zwykle 4-9 zabiegów). Po każdym zabiegu ilość włosów zmniejsza się, zmienia się również ich jakość (stają się jaśniejsze i cieńsze). Pomiędzy zabiegami niezbędne są wizyty kontrolne, oceniające efektywność zabiegu i termin kolejnej wizyty. Po zabiegu mogą wystąpić rumień i obrzęk, jako jego bezpośredni efekt, ustępują one w ciągu kilku minut. Jeśli w 3 godziny po zabiegu odczuwane jest pieczenie lub świąd można zastosować kosmetyki natłuszczające (bez alkoholu). Ze względu na to, że włosy rosną w sposób ciągły (są 3 fazy wzrostu) tylko kilkakrotne powtórzenie zabiegu zupełnie usunie owłosienie.
Foto-odmładzanie
Oznaki starzenia się i uszkodzeń spowodowanych przez światło słoneczne są najbardziej widoczne na twarzy. Od dawna poszukiwano metody pozwalającej na uzyskanie znaczącej poprawy przy minimalnym ryzyku i braku konieczności przerywania pracy i normalnego trybu życia. Na całym świecie bardzo popularne stały się zabiegi laserowego odmładzania skóry, czyli fotoodmładzanie. Zabieg ten nie tylko poprawia wygląd skóry, ale również ją leczy. W sposób kompleksowy likwidowane są objawy starzenia się skóry: zmiany naczyniowe takie jak rozszerzone naczynka, nadmierne rumieńce, trądzik różowaty, zaczerwienienia oraz wszelkiego rodzaju zmiany pigmentowe: przebarwienia, piegi, plamy posłoneczne i starcze.
Zabiegi fotoodmładzania skracają i przebudowują włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra jest jędrniejsza, bardziej elastyczna, rozszerzone pory zmniejszają się, a zmarszczki wygładzają. Całą powierzchnię twarzy naświetla się krótkimi impulsami światła, które odczuwane są jako chwilowe pieczenie. Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, może wystąpić niewielkie złuszczanie naskórka. Dla uzyskania pełnego efektu zabiegi należy powtórzyć 2-5 razy, w odstępach 3-4 tygodniowych.
Biostymulacja laserowa
Zabieg ten znalazł zastosowanie zarówno w dermatologii jak i kosmetyce. Polega na naświetlaniu laserem niskoenergetycznym odpowiednią długością fali miejsc chorobowo zmienionych. Biostymulacja laserowa daje świetne efekty terapeutyczne i szeroki zakres zastosowań:
- stymulacja metabolizmu, oddychania i podziału komórek
- stymulacja systemu immunologicznego
- przyspieszenie syntezy kolagenu
- zwiększenie efektów przeciwbólowych przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych
- stymulacja mikrokrążenia
- wpływa na procesy utleniające i regenerujące skórę
- ułatwia i zwiększa działanie substancji opóżniających starzenie skóry
Dzięki swojemu działaniu znajduje zastosowanie w takich dziedzinach jak:
- Dermatologia - ropne choroby skóry (trudno gojące się rany, owrzodzenia o różnej etiologii, odleżyny), dermatozy naczyniowe (m. in. owrzodzenia podudzi), choroby łojotokowe (trądzik pospolity, łysienie), choroby i odczyny skóry wywołane czynnikami fizycznymi (oparzenia i odmrożenia), choroby błony śluzowej jamy ustnej i warg (opryszczka, afty). W leczeniu cellulitu, blizn, rozstępów. Przy zwiotczeniu i niedotlenieniu skóry.
- Rehabilitacja - zespoły bólowe związane: ze zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi kręgosłupa i stawów kończyn, z dysfunkcją narządu ruchu w chorobach układu kostno-stawowego i mięśniowo-nerwowego o etiologii zapalnej, przeciążeniowej i urazowej, z chorobami naczyń krwionośnych i obwodowego układu nerwowego, a także neuralgie po przebytym półpaścu.
Zaleca się serię 10-ciu zabiegów codziennie lub co drugi dzień. Bezpośrednio po zabiegu nie ma żadnego podrażnienia, zaczerwienia ani innych zmian powodujących dyskomfort w wyglądzie.
Przed przystąpieniem do zabiegów terapii laserowej pacjent musi podjąć pewne działania, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na ich efektywność. Nie wolno opalać się (słońce, solarium) 4-6 tygodni przed, pomiędzy zabiegami i 4-6 tygodni po serii zabiegów. Należy odpowiednio nawilżyć skórę przed zabiegiem. W tym celu zaleca się wypicie około 2 litrów płynów. Przed samym zabiegiem nie pić alkoholu. Może to wpłynąć niekorzystnie na przebieg terapii laserowej.
Przed zabiegiem laserowym zawsze wymagana jest konsultacja lekarska, która kwalifikuje lub dyskwalifikuje do zabiegu. Na konsultacji wyjaśniany jest sposób przeprowadzenia zabiegu, jak również omawiane są wszystkie obawy i oczekiwania pacjenta.
Makijaż permanentny
Ostatnim zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, jaki chciałabym omówić jest makijaż permanentny. Pozwala on ukryć niedoskonałości skóry (np. blizna i powstały na jej skutek brak owłosienia na łuku brwiowym). Makijaż ten pozwala także podkreślić naturalne piękno. Pozwala wyeksponować delikatność i naturalność twarzy. Dzięki niemu możemy precyzyjnie poprawić kształt brwi stwarzając wrażenie ich optycznego zagęszczenia. Makijaż permanentny umożliwia także podkreślenie oczu poprzez powiększenie objętości rzęs. Pozwala również zaznaczyć kontur ust, optycznie je powiększyć, a co najważniejsze wzmocnić ich barwę. Stają się one wówczas bardziej wyraziste i kobiece.
Makijaż permanentny ma zastosowanie nie tylko przy korekcji twarzy. Pełni on również rolę kamuflażu przy różnego rodzaju niedoskonałościach urody. Często wykorzystywany jest również jako narzędzie pomocnicze w medycynie przede wszystkim do tuszowania i kolorystyki:
- widocznych blizn i odbarwień
- zmian skórnych po przebytych chorobach
- zmian po chemioterapii
- zmian po odtwórczych zabiegach plastycznych (korekcja brodawek)
Makijaż permanentny posiada właściwości krótkotrwałego tatuażu, co stwarza możliwość okresowego zdobienia twarzy i ciała. Wykonany przez specjalistę, wyposażonego w zmysł artystyczny, na pewno pozwoli cieszyć się ładnym wyglądem w każdej sytuacji. Zarówno podczas uprawiania sportów jak i korzystania z uroków wypoczynku letniego.
Przeciwwskazania do wszystkich zabiegów laserowych
- ciąża, karmienie piersią
- opalenizna
- stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło
- choroby nowotworowe
- cukrzyca
- bielactwo, łuszczyca
- choroby endokrynologiczne