
Kosmetyczne właściwości olejków owocowych
Olejek z awokado
Wyciąg z zielonego owocu jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, zawiera witaminy A, B, E, H, K, PP i F, aminokwasy oraz proteiny. Ma świetne właściwości natłuszczające i nawilżające, ponieważ hamuje parowanie wody ze skóry. Dzięki składnikom przeciwzapalnym sprawdza się w pielęgnacji cery wrażliwej, a za sprawą własności przeciwbakteryjnych jest polecany do skóry trądzikowej. Po olejek z awokado mogą sięgać również chorzy na egzemę i łuszczycę, ponieważ działa jak delikatny emolient.
Polecane dla Ciebie
Olej z pestek winogron
Olej z pestek winogron zawiera mnóstwo witaminy E, czyli jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy, a także witaminę A, która pomaga zwalczać bakterie i grzyby. Nakładany na twarz działa ujędrniająco, na ciele tworzy film ochronny, zapobiegający utracie wody, a w formie maski na włosy przywraca blask i odżywia przesuszone kosmyki.
Olejek mango
Wyciąg tłoczony z pestek owocu ma formę stałą, ale po kilkunastu minutach w cieple staje się płynny. Olejek mango zawiera witaminy B, C i E, karoteny oraz antyoksydanty i może pełnić rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego. Działa przeciwzapalnie, zmiękcza skórę, regeneruje zniszczony naskórek i zapewnia natłuszczenie oraz nawilżenie. Jest szczególnie polecany do pielęgnacji cery przesuszonej i łuszczącej się, a także słabych i łamliwych włosów. Można go stosować również po wizycie w solarium czy do masażu antycellulitowego.
Olejek pomarańczowy
Olejek pozyskiwany ze skórek pomarańczy również zwalcza cellulit. Ujędrnia i regeneruje skórę, a dzięki dużej zawartości hydroksykwasu AHA i antyoksydantów pomaga ją odmłodzić. Esencja ma wyjątkowo intensywny aromat, dlatego niweluje nieprzyjemny zapach ciała, zastępując go smakowitą, pomarańczową wonią.
Olejek truskawkowy
Kwasy omega-6 i omega-3, a także witaminy młodości, czyli E i A to główne składniki olejku z nasion truskawki. Jego komponenty świetnie pomagają zwalczać widoczne oznaki starzenia i zapobiegają ich wystąpieniu. Olejek truskawkowy można stosować na całe ciało, twarz oraz włosy w formie nierozcieńczonej i jako dodatek do kremów lub płynów do oczyszczania cery.
Olej z pestek malin
Podobne właściwości ma olejek z pestek malin, również stosowany do pielęgnacji skóry. Ponad 50% jego składu stanowią kwasy omega-6, dzięki czemu zapobiega utracie wody z naskórka i dba o jego nawilżenie. Z kolei kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie i łagodzą podrażnienia. Olejek malinowy ma sporo pochodnych witaminy E i może służyć jako naturalny filtr UV. Jego formuła jest lekka, więc nadaje się również do pielęgnacji skóry trądzikowej i mieszanej.
Olejek żurawinowy
Szczególnie polecany do pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ łagodzi zmiany po wypryskach i zapobiega ich powstawaniu. Jest pomocny w zmniejszaniu wydzielania sebum dlatego, że jego skład jest bardzo zbliżony do ludzkiego łoju, co pozwala mu regulować gospodarkę lipidową.
Olej z pestek granatu
Złocisty olejek ma zapach soczystych owoców i mnóstwo dobroczynnych właściwości. W jego składzie dominuje kwas punikowy działający przeciwzapalnie, a poza nim w preparacie znajdziemy także przeciwutleniacze. Olejek jest polecany do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się i dojrzałej. Ponadto, łagodzi bóle mięśniowe i wspomaga leczenie trądziku. Przez wzgląd na silne działanie może być wyłącznie dodatkiem do kosmetyków.