
Apteczka dla malucha
Leki, wyroby medyczne i zioła
Lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy – gorączkującemu dziecku można podać lek zawierający paracetamol lub ibuprofen. Może on być w postaci czopka lub syropu. Dla bardzo małych dzieci a także, dla tych którym bardzo trudno podać lek doustny, dobrą alternatywą są czopki. Aplikacja czopka jest wygodna i szybka, a dodatkowo daje pewność, że dziecko otrzymało odpowiednią ilość leku. Przed podaniem leku przeciwgorączkowego, należy koniecznie należy sprawdzić na opakowaniu lub w ulotce załączonej do opakowania od jakiego wieku (jakiej wagi) producent zaleca podawanie konkretnego preparatu i w jakich dawkach.
Sól fizjologiczna - obowiązkowa w każdej apteczce, niezależnie do wieku dziecka. Jest idealna do oczyszczania oczu, nosa i drobnych otarć. Najlepiej sprawdzi się taka w małych opakowaniach np. 5ml.
Woda morska - zamiast roztworu soli fizjologicznej, do oczyszczenia noska można stosować izotoniczny roztwór wody morskiej w spray-u dla dzieci i niemowląt. Można ją dozować do nosa dziecka kilka razy dziennie - doskonale nawilża śluzówkę oraz jest bardzo pomocna przy katarze.
Krople i zioła na kłopoty z brzuszkiem - kolka jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości u niemowląt. Co gorsza zwykle nasila się w godzinach nocny, dlatego na taką ewentualność przygotować się wcześniej i kupić krople zawierające symetykon czy dimetikon. Łagodzą one wzdęcia i usuwają nadmiar gazu z przewodu pokarmowego. Na ból brzucha i kolkę można również podawać dziecku herbatkę koperkową, która działa rozkurczowo i poprawia trawienie. Napar z kopru włoskiego wspomaga walkę z kolkami.
Żel na bolesne ząbkowanie - działa przeciwzapalnie i co najważniejsze – przeciwbólowo, dlatego dziecko po jego nałożeniu i wmasowaniu szybko odczuje ulgę. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać dawkowania podanego przez producenta. Taki żel jest lekiem i przedawkowany może dziecku zaszkodzić.
Preparat nawadniający - to środek, który zawsze warto mieć w swojej apteczce. Przyda się, gdy dziecko ma biegunkę lub wymiotuje. Preparaty nawadniające zmniejszą ryzyko odwodnienia.
Maść majerankowa – bardzo dobrze się sprawdza, gdy malec ma katar. Można ją stosować już u najmłodszych dzieci. Aplikuje się ją tylko zewnętrznie, smarując skórę pod noskiem i wokół otworów nosowych. Ogranicza obrzęk śluzówki nosa, zmniejsza ilość wydzieliny i udrażnia nos. Zapobiega też otarciom skóry wokół nosa.
Maść rozgrzewająca - zalecana głównie przy przeziębieniach i silnym katarze oraz kaszlu. Zawarte w maściach rozgrzewających dla dzieci naturalne olejki eteryczne, poprawiają komfort oddychania w przypadku kataru i kaszlu.
Maść na odparzenia - niezbędna przy pieluszkowym zapaleniu skóry, jak i przy codziennej pielęgnacji po zmianie pieluszki.
Preparat łagodzący ukąszenie owadów - pomoże złagodzić dokuczliwy świąd skóry, niekiedy ból i pieczenie, a także zmniejszyć obrzęk skóry. Istotne jest, aby tego typu preparat został zastosowany jak najszybciej po ukąszeniu.
Środki dezynfekujące i opatrunkowe
W każdej apteczce, również tej kompletowanej z myślą o najmłodszych domownikach powinny zaleźć się środki dezynfekujące i opatrunkowe. A wśród nich niezbędne minimum to:
-
woda utleniona lub inny środek odkażający - przyda się przy otarciach, skaleczeniach czy rankach po zadrapaniach paznokciami w pierwszych tygodniach życia.
-
chusteczki nasączone alkoholem izopropylowym lub środek z oktenidyną – niezbędne do pielęgnacji pępka noworodka
-
wyjałowione gaziki – potrzebne nie tylko do robienia opatrunków, ale także do przemywania oczu dziecka
-
bandaż
-
plasterki z opatrunkiem w różnych rozmiarach. Można kupić takie specjalnie dedykowane dzieciom z kolorowymi nadrukami, np. postaciami z bajek.
-
plaster bez opatrunku
-
kompres ciepło/zimno - żelowe okłady (schłodzone) przydadzą się gdy dziecko się uderzy lub będzie miało gorączkę.
Polecane dla Ciebie
Akcesoria
Prócz leków i środków opatrunkowych, w apteczce przewidującego rodzica powinny się znaleźć akcesoria niezbędne do właściwej pielęgnacji oraz pomocne w diagnozowaniu stanu zdrowia pociechy, tj:
-
termometr – może być szklany lub elektroniczny. Obecnie wśród rodziców coraz większą popularnością cieszą się elektroniczne modele termometrów. Ich niewątpliwą zaletą jest wygoda użytkowania (pomiar temperatury jest znacznie szybszy niż w przy użyciu tradycyjnych, szklanych termometrów).
-
aspirator lub gruszka ułatwią oczyszczanie nosa. Warto pamiętać, aby przed ich użyciem rozrzedzić wydzielinę zalegająca w nosie roztworem soli fizjologicznej lub izotonicznym roztworem wody morskiej.
Kilka uwaga odnośnie zasad przechowywania i użytkowania apteczki
Istotną sprawą jest również przechowywanie apteczki. Powinna znajdować się poza wzrokiem i zasięgiem dzieci. Nie wolno jej umieszczać w kuchni ani w łazience, ponieważ leki nie mogą być przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze i wilgotności. Najlepszym miejscem na domową apteczkę jest zamykana szafka lub szuflada w pokoju. Aby apteczka była pomocna , gdy zachodzi taka potrzeba koniecznie co kilka miesięcy należy robić przegląd przechowywanych w apteczce preparatów czy nie są one przeterminowane, a powstałe braki systematycznie uzupełniać. Przed podaniem leku koniecznie trzeba sprawdź dawkowanie i datę ważności. W przypadku leków, które można używać tylko przez pewien czas po otwarciu na opakowaniu należy zapisać datę pierwszego otwarcia. Nigdy nie wolno stosować leków po terminie ich przydatności do spożycia. Preparaty, których termin ważności upłynął, należy wyrzucać do specjalnych pojemników w aptekach.