×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Hula-hop a modelowanie sylwetki

Pamiętasz, ile frajdy jako dziecku sprawiało Ci kręcenie hula-hop? Koniecznie zainwestuj w to niepozorne koło ponownie. Sezon na bikini tuż tuż, a regularne ćwiczenia z kolorową obręczą to prosty, a zarazem efektywny sposób na smukłą talię oraz pozbycie się tkanki tłuszczowej nie tylko z brzucha, ale i bioder.

Dodatkowo, ćwicząc z hula-hop zyskasz lepszą koordynację, poprawisz równowagę i wzmocnisz mięśnie grzbietu, co pozwoli Ci zmniejszyć dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Sprzęt

Jednak aby w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą systematyczny trening z kolorowym kołem, w pierwszej kolejności powinnaś zadbać o odpowiedni sprzęt. Zadowalające efekty przyniesie praca z obręczą dedykowaną zajęciom fitness o wadze od 1,5 do 2 kg dopasowaną do Twojego wzrostu – prawidłowo dobrane hula-hop, po oparciu o podłoże, powinno dosięgać do początku dolnych żeber. Szerokość modelu należy dostosować do obwodu talii – im jest on mniejszy, tym węższe koło potrzebujesz. Weź jednak pod uwagę, że większą obręczą łatwiej będzie Ci kręcić, co jest ważne przy wyrabianiu sobie odpowiedniej techniki na starcie przygody z tym sprzętem. Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania, możesz zmniejszać rozmiar obręczy. Dobrym wyborem będzie model z wypustkami, który wzbogaci ćwiczenia o masaż usprawniający krążenie krwi, a przez to, że kulki naciskają na skórę, poprawią jej wygląd i elastyczność. Taki gadżet powinien Cię zainteresować zwłaszcza, gdy zależy Ci na zredukowaniu cellulitu i ujędrnieniu ciała. Co ciekawe, hula-hop masuje organy wewnętrzne, w tym jelita, a przez to może pomóc w problemach z zaparciami. Gdy ćwiczysz na powietrzu lub przy szeroko otwartym oknie, dodatkowo dotleniasz organizm.

Technika

Mając już odpowiedni sprzęt, zadbaj o wypracowanie odpowiedniej techniki kręcenia hula-hop. Stań w rozkroku, wysuwając lekko jedną nogę do przodu. Stopy ustaw nieco szerzej niż biodra. Tułów trzymaj wyprostowany, a mięśnie brzucha i pośladków – napięte. Koło umieść na wysokości talii, rozkręć je, pchając w bok i przenoś ciężar ciała z nogi na nogę tak, aby jak najdłużej utrzymać obręcz w jednej linii. W czasie obrotów ręce możesz spleść nad głową albo unieść je do boku na wysokość barków (wybierając ten wariant łatwiej będzie Ci utrzymać równowagę). Gdy już opanujesz podstawę pracy z hula-hop, możesz spróbować przyspieszać bądź zwalniać prędkość kręcenia. Możesz też próbować chodzić, jednocześnie kręcąc obręczą. Wśród innych ćwiczeń z hula-hop pomagających rzeźbić talię osy i płaski brzuch są tradycyjne brzuszki – obręcz zakładasz na wysokość łopatek, kładziesz się na plecach, nogi ugięte w kolanach pod kątem prostym, a ręce oparte na kole. Wykonuj skłony w przód, starając się jak najwyżej oderwać łopatki od podłoża. Na pozbycie się kilku centymetrów z bioder pomoże kręcenie hula-hop umieszczonym na newralgicznej wysokości. Podobnie możesz wyszczuplić uda – wykonuj obroty nogą w leżeniu, i ramiona – kręć naprzemiennie kołem umieszczając je na nadgarstku. Możesz też wykorzystać obręcz jako podpórkę przy robieniu wymachów nóg w bok czy w tył. Inspiracji i pomysłów na ćwiczenia szukaj na blogach, serwisie YouTube lub stronach poświęconych fitnessowi.

Trening - ile powinien trwać?

Dużą zaletą hula-hop jest to, że można z nim trenować w dowolnym miejscu. Nie potrzebujesz też specjalnego ubrania czy obuwia. Pierwsze efekty ćwiczeń zauważysz po około 2-3 tygodniach systematycznego treningu. Zacznij od poświęcenia mu kilku minut dziennie, aby ciało przyzwyczaiło się do nowej formy wysiłku. Unikniesz też nieprzyjemnych siniaków. Stopniowo wydłużaj zajęcia, tak aby ćwiczyć co najmniej 15-20 minut dziennie, najlepiej dwa razy, np. rano i wieczorem. W trakcie półgodzinnych zajęć spalisz nawet 200 kcal, choć ostateczny wynik jest uzależniony od Twojej wagi.


Podziel się: