
Rower - idealny sport na wiosnę
Inwestycja w rower szybko zwróci się i to z nawiązką. Od strony finansowej istnieją dwa poważne powody przesiadki na rower. Po pierwsze zaoszczędzisz na benzynie, opłatach za parking czy biletach miesięcznych. Po drugie, naprawa i wydatki związane z naprawą jednośladu są o wiele niższe niż w przypadku samochodu. Rower jest także ekonomiczny, gdyż uwalania Cię od tracenia cennego czasu w korkach, na poszukiwanie miejsca parkingowego czy czekanie na spóźniony tramwaj lub autobus. Dzięki temu, że możesz poruszać się specjalnie wyznaczonymi trasami czy manewrować między autami, skracasz czas np. dojazdu do pracy i powrotu do domu. W ten sposób możesz poświęcić więcej uwagi np. dzieciom czy na załatwianie zaległych spraw lub po prostu oddać się chwili przyjemności, na którą ze względu na natłok obowiązków nie mogłaś sobie pozwolić.
Dobroczynna przejażdżka
Jednak największą zaletą roweru jest jego zbawienny wpływ na organizm. Regularna jazda na rowerze pomoże uzyskać ładnie wyrzeźbioną sylwetkę poprzez pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ta forma wysiłku fizycznego szczególnie zalecana jest, gdy chcesz poprawić kształt dolnych partii ciała, czyli pupy, ud oraz łydek – przy zachowaniu zdrowego rozsądku nie musisz obawiać się ich nadmiernego umięśnienia. W trakcie pedałowania pracują również mięśnie grzbietu, co przekłada się na mocniejszy kręgosłup, który staje się mniej podatny na różnego typu schorzenia i dolegliwości. Jeśli chodzi o spalanie kalorii w trakcie jazdy na rowerze, to zależy ona od wagi oraz intensywności. Przykładowo, w ciągu godziny jazdy na rowerze z prędkością 10 km/h spalisz ok. 300 kcal, a pedałując z prędkością 20 km/h możesz stracić już 600 kcal. Ponadto jak każda inna aktywność fizyczna, rower uwalnia endorfiny, określane mianem hormonów szczęścia, które polepszają samopoczucie, a także działają uspokajająco i przeciwbólowo. Jazda na rowerze jest zatem doskonałym sposobem na odstresowanie się i oderwanie myśli od codziennych spraw.
Jazda na dwóch kółkach na świeżym powietrzu usprawni pracę serca i układu oddechowego oraz idealnie dotleni mózg, zwłaszcza po zimie, która nie sprzyja częstemu przebywaniu na zewnątrz. Wybierz rower, jeśli zmagasz się z chronicznym zmęczeniem, chodzisz ospała, trudno Ci jest się skoncentrować i masz problemy z zapamiętywaniem. Również gdy dopadło Cię wiosenne przesilenie i nie możesz się zmotywować do działania, systematyczne przejażdżki pomogą Ci wrócić do formy oraz poprawią Twoją witalność.
Jaki rower wybrać?
Aby rower spełniał pokładane w nim nadzieje, niezbędne jest dobranie go do swoich potrzeb. Jeśli będzie służył jedynie do celów rekreacyjnych, postaw na rower miejski. Typ górski sprawdzi się na trudnych trasach o zróżnicowanym terenie, szosówka to rower na długie wyprawy po gładkich nawierzchniach (np. asfalt, beton), natomiast rower trekkingowy łączy w sobie cechy wcześniejszych modeli, dlatego można go używać zarówno w mieście, jak i w górach. Liczy się też odpowiednie dopasowanie jednośladu i jego ustawień (kierownica i siodełko) do Twoich gabarytów, zwłaszcza wzrostu. W trakcie jazdy powinnaś zachować prawidłową postawę ciała, co pozwoli Ci uniknąć dolegliwości ze strony kręgosłupa, a także zmniejszy ryzyko kontuzji lub urazu.