Co się dzieje latem ze skórą wrażliwą?
Barbara Pytrus

Co się dzieje latem ze skórą wrażliwą?

Skóra wrażliwa to coraz częstszy problem dermatologiczny, dotyczący nawet połowy populacji na świecie, szczególnie dotkliwy dla delikatnej skóry kobiet. Zwiększona wrażliwość najczęściej dotyczy skóry twarzy, choć może występować także w innej lokalizacji. Powoduje dyskomfort codziennej pielęgnacji i poszukiwanie przez osoby dotknięte tą przypadłością „bezproblemowych” preparatów chroniących przed nadmierną reaktywnością.


Problem ten może nasilać się w okresie letnim. Dobrze jest wcześniej przygotować swoją wrażliwą skórę na nadchodzące słoneczne dni!

Na prawidłowy stan skóry wpływa zawartość wody w zewnętrznej warstwie naskórka (warstwie rogowej) oraz bariera lipidowa na jej powierzchni. Ilość wody w warstwie rogowej naskórka wynosi średnio 12-15 %. Parowanie wody jest nasilone w okresie letnim poprzez działanie słońca, zarówno wpływa na to wysoka temperatura powietrza, promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, mała wilgotność oraz wiatr. Dochodzi do objawów odwodnienia, które może nasilać nadreaktywność skóry wrażliwej na inne czynniki.

Potrzeby skóry wrażliwej latem

Skóra wrażliwa jest najbardziej narażona na odwodnienie. Słońce i wysokie temperatury powodują, że zaczyna bardziej dokuczać niż zwykle. Latem łuszczy się, jest podrażniona, daje odczucie ściągania naskórka, pieczenia, wzmożonego dyskomfortu, źle reaguje na promieniowanie UV.

Skóra wrażliwa potrzebuje silnego nawilżenia, preparaty pielęgnacyjne powinny być aplikowane nawet kilka razy dziennie, w sezonie wiosenno-letnim koniecznie powinno się stosować kremy ochronne od słońca, jako ochronę przed promieniowaniem UVA/UVB

Dermokosmetyk musi być bezpieczny, bo takiego preparatu poszukują „wrażliwcy”. Najlepszy jest taki, który posiada działanie nawilżające-każda niespłukiwalna emulsja ( taka jak krem czy balsam ) zaaplikowana na powierzchnię skóry będzie nawilżała. Nawilża bo zawiera substancje tłuszczowe, nazywane także lipidami, które stanowią podstawowy składnik bariery chroniącej naskórek i głębsze warstwy skóry przed utratą wody. Właściwy stosunek substancji nawilżających i tłuszczowych w preparatach pielęgnacyjnych pozwala na przywrócenie równowagi wodno-lipidowej skóry wrażliwej.

W kosmetykach nawilżających należy szukać substancji, które mają budowę chemiczną zbliżoną do tych występujących naturalnie w naszej skórze, a jednocześnie posiadających właściwości zmniejszające przezskórną utratę wody. Wytworzą na powierzchni naszej skóry warstwę ochronną, która sprzyja prawidłowemu nawilżeniu. Związki te pozostają na powierzchni naszej skóry tworząc jednolity cienki film.

Polecane dla Ciebie

Zapamiętaj 5 prostych zaleceń

  1. Prawidłowe nawodnienie  pomoże Twojej skórze ( zarówno od zewnątrz oraz od wewnątrz).
  2. Dobrze nawilżona skóra poradzi sobie z ostrym promieniowaniem UV.
  3. Na dzień stosuj krem odżywczo-nawilżający z filtrami UV.
  4. Na noc sięgnij po krem kojąco-nawilżający zawierający, np. NNKT-Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe.
  5. Stosuj preparaty zatrzymujące wilgoć w skórze.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Terapia tańcem (choreoterapia) – na czym polega?

    Choreoterapia, czyli terapia tańcem, stosowana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zdrowych i chorych. Na czym polega? Jakie korzyści z niej wynikają?

  • Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

    Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy - uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek z często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych, którzy chcieliby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjentów, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij