
Co się dzieje latem ze skórą wrażliwą?
Problem ten może nasilać się w okresie letnim. Dobrze jest wcześniej przygotować swoją wrażliwą skórę na nadchodzące słoneczne dni!
Na prawidłowy stan skóry wpływa zawartość wody w zewnętrznej warstwie naskórka (warstwie rogowej) oraz bariera lipidowa na jej powierzchni. Ilość wody w warstwie rogowej naskórka wynosi średnio 12-15 %. Parowanie wody jest nasilone w okresie letnim poprzez działanie słońca, zarówno wpływa na to wysoka temperatura powietrza, promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, mała wilgotność oraz wiatr. Dochodzi do objawów odwodnienia, które może nasilać nadreaktywność skóry wrażliwej na inne czynniki.
Potrzeby skóry wrażliwej latem
Skóra wrażliwa jest najbardziej narażona na odwodnienie. Słońce i wysokie temperatury powodują, że zaczyna bardziej dokuczać niż zwykle. Latem łuszczy się, jest podrażniona, daje odczucie ściągania naskórka, pieczenia, wzmożonego dyskomfortu, źle reaguje na promieniowanie UV.
Skóra wrażliwa potrzebuje silnego nawilżenia, preparaty pielęgnacyjne powinny być aplikowane nawet kilka razy dziennie, w sezonie wiosenno-letnim koniecznie powinno się stosować kremy ochronne od słońca, jako ochronę przed promieniowaniem UVA/UVB
Dermokosmetyk musi być bezpieczny, bo takiego preparatu poszukują „wrażliwcy”. Najlepszy jest taki, który posiada działanie nawilżające-każda niespłukiwalna emulsja ( taka jak krem czy balsam ) zaaplikowana na powierzchnię skóry będzie nawilżała. Nawilża bo zawiera substancje tłuszczowe, nazywane także lipidami, które stanowią podstawowy składnik bariery chroniącej naskórek i głębsze warstwy skóry przed utratą wody. Właściwy stosunek substancji nawilżających i tłuszczowych w preparatach pielęgnacyjnych pozwala na przywrócenie równowagi wodno-lipidowej skóry wrażliwej.
W kosmetykach nawilżających należy szukać substancji, które mają budowę chemiczną zbliżoną do tych występujących naturalnie w naszej skórze, a jednocześnie posiadających właściwości zmniejszające przezskórną utratę wody. Wytworzą na powierzchni naszej skóry warstwę ochronną, która sprzyja prawidłowemu nawilżeniu. Związki te pozostają na powierzchni naszej skóry tworząc jednolity cienki film.
Polecane dla Ciebie
Zapamiętaj 5 prostych zaleceń
- Prawidłowe nawodnienie pomoże Twojej skórze ( zarówno od zewnątrz oraz od wewnątrz).
- Dobrze nawilżona skóra poradzi sobie z ostrym promieniowaniem UV.
- Na dzień stosuj krem odżywczo-nawilżający z filtrami UV.
- Na noc sięgnij po krem kojąco-nawilżający zawierający, np. NNKT-Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe.
- Stosuj preparaty zatrzymujące wilgoć w skórze.