Późna ciąża
Anna Posmykiewicz

Późna ciąża

Kiedy mówi się o tzw. późnej ciąży? Jeszcze kilka lat temu za „starą” pierworódkę uznawano kobiety, które pierwszy raz rodziły w wieku 25 lat. Obecnie, pierwszy poród w tym wieku jest absolutną normą i nikogo on nie dziwi. Teraz coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko znacznie później - po 30 roku życia lub nawet w okolicach „czterdziestki”, kiedy mają już ustabilizowaną sytuację materialną i wiedzą, że będą w stanie zapewnić maluchowi dobrą przyszłość.

Jednak im później kobieta decyduje się na ciążę, tym większe jest ryzyko, że nie będzie ona przebiegać prawidłowo. Co to oznacza?

Przede wszystkim fakt, że u starszych kobiet rośnie ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dzieci. Obecnie jednak istnieją metody, dzięki którym jesteśmy w stanie stwierdzić czy maluch prawidłowo się rozwija. Przede wszystkim w okresie ciąży należy wykonywać badania usg: według zaleceń najważniejsze są dwa z nich: pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży. Zarówno w czasie pierwszego, jak i drugiego badania, lekarz ocenia pewne cechy, dzięki którym jest możliwość stwierdzenia podwyższonego ryzyka wystąpienia zespołu genetycznego. Podczas badania we wczesnej ciąży oceniane są przede wszystkim:

 • Przezierność karkowa
 • Obecność kości nosowej
 • Przepływ krwi przez przewód żylny
 • Przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną
 • Kąt czołowo-żuchwowy
 • Czynność serca płodu
 • Długość ciemieniowo-siedzeniowa
 • Wymiar dwuciemieniowy
 • Anatomia płodu (między innymi pęcherz moczowy, żołądek, kręgosłup, kończyny)
 • Kosmówka

W czasie tego badania najwięcej informacji dostarcza badanie przezierności karkowej. Efekt przezierności karkowej spowodowany jest przejściowym nagromadzeniem się płynu pod skórą szyi płodu, najlepiej obserwowanym w badaniu ultrasonograficznym między 11 a 14 tygodniem ciąży. Pamiętać jednak należy, że nie ma żadnych ściśle określonych norm dla przezierności karkowej NT, gdyż jest ona uzależniona od wielkości płodu.

Nieprawidłowe wartości tego parametru sugerują możliwość wystąpienia wad genetycznych u płodu dopiero wówczas, kiedy także nieprawidłowy jest zakres norm dla długości ciemieniowo-siedzeniowej. Także obecność lub brak kości nosowej może sugerować czy dziecko urodzi się zdrowe - u wielu płodów z zespołami genetycznymi (między innymi z zespołem Downa) kość ta się nie rozwija. Ponadto nieprawidłowy przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną (zastawka pomiędzy prawym przedsionkiem a prawą komorą w sercu) oraz przez przewód żylny (płynie nim utlenowana krew z żyły pępowinowej i dostarcza dużą ilość tlenu do mózgu i górnej połowy ciała płodu) sugeruje, że płód nie rozwija się prawidłowo.

W czasie usg w drugiej połowie ciąży lekarz ocenia przede wszystkim to czy u płodu nie jest obecny rozszczep podniebienia, rozszczep kręgosłupa oraz wady serca . Ponownej ocenie podlega także kość nosowa oraz inne narządy płodu. W tym okresie z bardzo dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać obecność u dziecka wad rozwojowych.

Ponadto według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży powinno się wykonać tzw. test połączony, który także szacuje ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Polega on na łącznej ocenie stężeń białek PAPP-A i wolnej beta-hCG (beta-gonadotropina kosmówkowa) w surowicy matki (na podstawie pobranej krwi) i ultrasonograficznie ocenianej przezierności karkowej płodu- w czasie tej samej wizyty wykonywane jest bowiem także usg płodu.

Test ten pozwala z dużym prawdopodobieństwem oszacować ryzyko wystąpienia zespołu Downa, Edwardsa i Patau oraz daje nieprawidłowe wyniki w kilkudziesięciu innych zespołach genetycznych, które są zdecydowanie rzadsze. Natomiast pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie testu potrójnego. Test ten ocenia poziom beta-hCG, AFP (alfa-fetoproteina) oraz wolnego estriolu, co wstępnie pozwala oszacować ryzyko wady genetycznej u płodu. Jeśli wyniki badan nieinwazyjnych budzą wątpliwości i stawiają kobietę w grupie ryzyka, wtedy zalecane jest wykonywanie badan prenatalnych inwazyjnych, między innymi amniopunkcji lub biopsji trofoblastu.

Pomimo tego, że u starszych kobiet rośnie ryzyko choroby u dziecka, to ciąża w późniejszym wieku daje kobietom możliwość lepszego cieszenia się z macierzyństwem, tym bardziej, że jednak większość kobiet rodzi zdrowe, śliczne maluchy. Kobieta jest bardziej dojrzała emocjonalnie, szybciej nawiązuje więź z maluchem, łatwiej jest jej zrozumieć jego potrzeby. Poza tym wie już więcej o życiu i dzięki temu łatwiej jej jest wychowując dziecko zabezpieczać je przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Rozwój mowy u dziecka – kiedy dzieci zaczynają mówić?

  Nauka mowy u dziecka trwa wiele lat i zaczyna się już w okresie prenatalnym. Maluch stopniowo uczy się mówić; najpierw wymawia głoski, później łączy je w niezrozumiałe dla niego sylaby, aż w końcu zaczyna tworzyć i rozumieć pojedyncze wyrazy po to, by jeszcze później układać coraz bardziej rozbudowane zdania. Jak wyglądają poszczególne etapu rozwoju mowy u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty w przypadku problemów z mową dziecka i w jaki sposób stymulować jej rozwój? 

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij