Późna ciąża
Anna Posmykiewicz

Późna ciąża

Kiedy mówi się o tzw. późnej ciąży? Jeszcze kilka lat temu za „starą” pierworódkę uznawano kobiety, które pierwszy raz rodziły w wieku 25 lat. Obecnie, pierwszy poród w tym wieku jest absolutną normą i nikogo on nie dziwi. Teraz coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko znacznie później - po 30 roku życia lub nawet w okolicach „czterdziestki”, kiedy mają już ustabilizowaną sytuację materialną i wiedzą, że będą w stanie zapewnić maluchowi dobrą przyszłość.

Jednak im później kobieta decyduje się na ciążę, tym większe jest ryzyko, że nie będzie ona przebiegać prawidłowo. Co to oznacza?

Przede wszystkim fakt, że u starszych kobiet rośnie ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dzieci. Obecnie jednak istnieją metody, dzięki którym jesteśmy w stanie stwierdzić czy maluch prawidłowo się rozwija. Przede wszystkim w okresie ciąży należy wykonywać badania usg: według zaleceń najważniejsze są dwa z nich: pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży. Zarówno w czasie pierwszego, jak i drugiego badania, lekarz ocenia pewne cechy, dzięki którym jest możliwość stwierdzenia podwyższonego ryzyka wystąpienia zespołu genetycznego. Podczas badania we wczesnej ciąży oceniane są przede wszystkim:

  • Przezierność karkowa
  • Obecność kości nosowej
  • Przepływ krwi przez przewód żylny
  • Przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną
  • Kąt czołowo-żuchwowy
  • Czynność serca płodu
  • Długość ciemieniowo-siedzeniowa
  • Wymiar dwuciemieniowy
  • Anatomia płodu (między innymi pęcherz moczowy, żołądek, kręgosłup, kończyny)
  • Kosmówka

W czasie tego badania najwięcej informacji dostarcza badanie przezierności karkowej. Efekt przezierności karkowej spowodowany jest przejściowym nagromadzeniem się płynu pod skórą szyi płodu, najlepiej obserwowanym w badaniu ultrasonograficznym między 11 a 14 tygodniem ciąży. Pamiętać jednak należy, że nie ma żadnych ściśle określonych norm dla przezierności karkowej NT, gdyż jest ona uzależniona od wielkości płodu.

Nieprawidłowe wartości tego parametru sugerują możliwość wystąpienia wad genetycznych u płodu dopiero wówczas, kiedy także nieprawidłowy jest zakres norm dla długości ciemieniowo-siedzeniowej. Także obecność lub brak kości nosowej może sugerować czy dziecko urodzi się zdrowe - u wielu płodów z zespołami genetycznymi (między innymi z zespołem Downa) kość ta się nie rozwija. Ponadto nieprawidłowy przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną (zastawka pomiędzy prawym przedsionkiem a prawą komorą w sercu) oraz przez przewód żylny (płynie nim utlenowana krew z żyły pępowinowej i dostarcza dużą ilość tlenu do mózgu i górnej połowy ciała płodu) sugeruje, że płód nie rozwija się prawidłowo.

W czasie usg w drugiej połowie ciąży lekarz ocenia przede wszystkim to czy u płodu nie jest obecny rozszczep podniebienia, rozszczep kręgosłupa oraz wady serca . Ponownej ocenie podlega także kość nosowa oraz inne narządy płodu. W tym okresie z bardzo dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać obecność u dziecka wad rozwojowych.

Ponadto według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży powinno się wykonać tzw. test połączony, który także szacuje ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Polega on na łącznej ocenie stężeń białek PAPP-A i wolnej beta-hCG (beta-gonadotropina kosmówkowa) w surowicy matki (na podstawie pobranej krwi) i ultrasonograficznie ocenianej przezierności karkowej płodu- w czasie tej samej wizyty wykonywane jest bowiem także usg płodu.

Test ten pozwala z dużym prawdopodobieństwem oszacować ryzyko wystąpienia zespołu Downa, Edwardsa i Patau oraz daje nieprawidłowe wyniki w kilkudziesięciu innych zespołach genetycznych, które są zdecydowanie rzadsze. Natomiast pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie testu potrójnego. Test ten ocenia poziom beta-hCG, AFP (alfa-fetoproteina) oraz wolnego estriolu, co wstępnie pozwala oszacować ryzyko wady genetycznej u płodu. Jeśli wyniki badan nieinwazyjnych budzą wątpliwości i stawiają kobietę w grupie ryzyka, wtedy zalecane jest wykonywanie badan prenatalnych inwazyjnych, między innymi amniopunkcji lub biopsji trofoblastu.

Pomimo tego, że u starszych kobiet rośnie ryzyko choroby u dziecka, to ciąża w późniejszym wieku daje kobietom możliwość lepszego cieszenia się z macierzyństwem, tym bardziej, że jednak większość kobiet rodzi zdrowe, śliczne maluchy. Kobieta jest bardziej dojrzała emocjonalnie, szybciej nawiązuje więź z maluchem, łatwiej jest jej zrozumieć jego potrzeby. Poza tym wie już więcej o życiu i dzięki temu łatwiej jej jest wychowując dziecko zabezpieczać je przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij