Obalamy mity
Grzegorz Południewski

Obalamy mity

... czyli z czego rezygnujemy bez potrzeby …

Wciąż istnieją mity na temat menstruacji, które wpływają na funkcjonowanie kobiet podczas menstruacji. Ich obalenie pozwoli im przeżyć te dni mniej boleśnie, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, a czasami wręcz przeżyć je przyjemnie.
 

  • Nie uprawiaj sportu. MIT.
    Ćwiczenia w tym czasie nie są zabronione, a niektóre wręcz polecane ze względu na możliwość niwelowania i łagodzenia dolegliwości! Oczywiście należy pamiętać, żeby nie wykonywać ćwiczeń bardzo wysiłkowych. W okresie menstruacji idealne są specjalnie dostosowane pozycje jogi (ćwiczenia znajdziesz na www.intymnieoronowadze.pl).
     
  • Zapomnij o kąpieli. MIT.
    Nic bardziej mylnego. Jeżeli marzysz o kąpieli, dlaczego masz jej sobie odmawiać? Należy tylko pamiętać, że ogólnie, bez względu na fazę cyklu, należy unikać długiego leżenia w gorącej wodzie. Podczas menstruacji może ono nasilić krwawienie. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad pójściem na basen, zabezpiecz się tamponem i zadbaj o równowagę flory bakteryjnej pochwy, np. dzięki stosowaniu probiotyku w tamponie.
     
  • Żadnych tabletek przeciwbólowych. MIT.
    To nieprawda, że ból trzeba przetrzymać. Powiedz swojemu lekarzowi o odczuwanym w tych dniach bólu, a on pomoże Ci dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe i powie, jak często możesz je stosować. Dzięki temu będziesz mogła normalnie funkcjonować w ciągu dnia, ale też spokojnie spać w nocy.
     
  • Zapomnij o wygodzie – szczególnie nocą. MIT.
    Wygodę, swobodę ruchu i dyskrecję zapewniają nam tampony, ale niektóre z nas wciąż mają opory przed ich używaniem. Tymczasem nawet Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje ich stosowanie, jeżeli przestrzega się zaleceń producenta. Nie ma też przeciwskazań do aplikacji tamponów na noc. Dzięki temu możemy uniknąć zabrudzenia bielizny i pościeli, które powodują przesunięcia podpasek. Trzeba tylko pamiętać o wymianie tamponu zaraz po przebudzeniu. Teraz dostępne są również tampony z probiotykiem, które zapewniają nie tylko wygodę, ale też chronią miejsca intymne.
     
  • Nie idź do fryzjera. MIT.
    Mit ten pokutuje od lat, ale tak naprawdę nigdy nie został potwierdzony. Styliści fryzur mówią, że zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie u kobiet, nie wpływają w żaden sposób na strukturę włosów i ich kondycję. Nie ma więc obaw przed koloryzacją czy ścięciem. Ważne są przede wszystkim umiejętności samego fryzjera.
     
  • Nie opalaj się. Dlaczego nie? MIT.
    Nie ma żadnych przeciwskazań przed przebywaniem na słońcu. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, które dotyczą każdej osoby bez względu na płeć, wiek czy stan fizyczny. Jedynie w czasie bardzo obfitego krwawienia warto zrezygnować z opalania się, żeby zapobiegać ewentualnej zwiększonej utracie krwi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?

    Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego tak istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

    W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?

    „Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

    Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w Internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy, jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Na jakie efekty można liczyć?

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij